Connect with us

Yerel Yönetim

Yüzyılın Rotası’nda gençler geleceğe ışık tutacak

Atakum Belediyesi, Türkiye’nin en büyük gençlik forumu olan Yüzyılın Rotası Gençlik Forumu’nu 19-20 Mayıs 2021 tarihlerinde gerçekleştirecek. 102 öğrenciye de burs imkanı sağlayacak forumla ilgili Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Yaklaşık 5 bin gencimizi dijital ortamda dünyanın ve Türkiye’nin tanınmış sanat, yazın, kültür ve siyaset insanlarıyla buluşturacağız” dedi.

Published

on

Atakum Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel Türkiye’nin en büyük gençlik forumunu hayata geçiriyor. Dünyanın her yerinden 5 binin üzerinde gencin katılacağı Yüzyılın Rotası Gençlik Forumu’nda 19 Mayıs’ın 102. yılına yakışır heyecan ve coşku olacak. Katılımcı gençler, forumda Türkiye’nin yetiştirdiği birbirinden değerli 55 konuşmacı, bin profesyonelle 10 binden fazla birebir görüşme yapacak; alanında öncü isimler de gençlerle gerçekleştireceği panellerle geleceğe ışık tutarak genç beyinlere ilham verecek. 

GENÇLER UZMANLARLA BULUŞUYOR

Türkiye’nin en büyük gençlik forumunu hayata geçirecek Yüzyılın Rotası Gençlik Forumu’nda, birebir görüşme ve paralel oturumların yapılabildiği bir etkinlik platformu olan www.dealroomevents.com üzerinden çevrimiçi olarak yapılacak. İş, müzik, spor, sanat, girişimcilik, dijital, kent yönetimi, sağlık gibi pek çok dalda “Işık Tutanlar” forumunda katılımcı gençler 15 dakikalık birebir görüşmeler gerçekleştirirken, 19 dakikalık “İlham Verici” konuşmalar bölümünde de alanlarında uzman kişilerin deneyimlerinden faydalanacak. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı akşamında ise Yüzyılın Rotası Gençlik Forumu’nda bayram kutlaması gerçekleştirilecek. 19.19’da okunacak İstiklal Marşı’nın ardından sürpriz konserler katılımcılarla birlikte olacak. Etkinliğe www.yuzyılınrotasi.com üzerinden kayıt olunurken; Deal Room Yüzyılın Rotası E-Stadyumu, Atakum Belediyesi resmi Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Twitch ile Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin resmi Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarından ve Kanat ATA YouTube kanalından yayınlar yapılacak. 

102. YILDA 102 ÖĞRENCİYE BURS  

Yüzyılın Gençlik Forumu’nda, deneyim paylaşımlarının yanı sıra katılımcı şirketlerle yapılacak sponsorluk anlaşmaları neticesinde 102 gence yeni yüzyıla güçlü adımlar atabilmeleri için burs imkanı da sağlanacak.  

YÜZYILIN ROTASINI TAKİP EDİYORUZ 

Yüzyılın Rotası Gençlik Forumu’nun bütün katılımcılara fayda sağlamasını dileyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Önceki yıl, Yüzyılın Rotası isimli dijital bir program uygulamıştık. İstanbul, Samsun, Ankara, İzmir’i kapsayan Kurtuluş Yolu’nu ve Ulu önder Atatürk’ün Kurtuluş Yolu’ndaki sürecini takip etmiştik. Tüm belediye başkanlarımızla birlikte Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okumuştuk. Çok değerli tarihçiler, yazarlar 19 Mayıs 1919’un ruhunu tüm dünyaya bir kere daha anlatmıştı. Bu kent 19 Mayıs’ın 102. yılında da farklı bir şekilde yüzyılın rotasını takip ediyor. Biz, dijital platformda dünyanın ve Türkiye’nin değişik yerlerinden yaklaşık 5 bin genci, dünyanın ve Türkiye’nin tanınmış sanat, yazın, kültür ve siyaset insanlarını buluşturuyoruz. Onların yaşam öykülerini, yol haritalarını anlatabilecekleri eş zamanlı platformlar, birtakım sınıflar, konferans salonları kısaca birebir iletişim alanları oluşturduk. Tanınmış, bilinen insanlar ve gençler, hem kendi sorularını soracaklar hem de bu şekilde yaşam öykülerini yol haritalarını kendilerine rehber edinebilecek diyaloglar geliştirecekler. 19 Mayıs bizim için önemli. Cumhuriyetin temelleri de bu kentte o tarihte atıldı. O tarih itibarıyla Türkiye’nin önü açıldı, Cumhuriyetin ilkeleri, kuruluş süreci o tarihte başladı. Samsun’a değer katan gün, 19 Mayıs 1919. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün benim doğum günüm 19 Mayıs’tır dediği bizim kentimizi dünya siyaset sahnesine taşıyan günlerden bir tanesi ve onu çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı. 

8 MİLYON KİŞİYE ULAŞMIŞTI 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığının öncülüğünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Atakum Belediyesi iş birliğinde önceki yıl yapılan ‘Yüzyılın Rotası’ dijital kutlama programı, 16-19 Mayıs 2020 tarihleri arasında Bandırma Vapuru’nun 101 yıl önce gerçekleştirdiği bağımsızlık yolculuğunu sanal ortamda canlandırmıştı. Ünlü tarihçilerin, sanatçı ve yazarların da katıldığı Yüzyılın Rotası, 4 günde yaklaşık 8 milyon kişiye ulaşmıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Havza’da hayırsever iş insanı tarafından yaptırılan Cami ibadete açıldı

Havza’da büyük kısmı hayırsever iş insanının tarafından kendi mahallesinde yaptırılan cami dualar ile ibadete açıldı.

Published

on

Yaklaşık 800 bin lira mal olan ve bunun 700 bin lirasını Çiftlik Mahallesi sakinlerinden Mustafa Dursun tarafından karşılanarak yaptırılan Çiftlik Mahallesi Emiruşağı yerleşkesindeki cami düzenlenen tören ve okunan dualar ile ibadete açıldı.

170 metrekare alan üzerinde, 325 metrekare kullanım alanı olan, bodrum üstü iki katlı Emiruşağı Caminin açılış programı okunan mevlit ile başladı.

Camide kılınan namazın ardından düzenlenen törende konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir  hayırsever iş insanı Mustafa Dursun’a ve ailesine teşekkür ederek; “İnşallah değerli insanımızın yapmış olduğu bu cami bir çok gencimizin de eğitimine katkı sunacak ve uzun yıllar hizmet verecek. Kendisinden ve ailesinden Allah razı olsun.” Dedi.

20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya; “Kardeşimiz güzel bir eser yaptırdı. Şimdi sıra sizlerde bu hayrın yerini bulması için cemaatinin olması geriyor. Camilerimize boş bırakmayalım. Dursun ailesinden Allah razı olsun ve niyetlerini kabul etsin.”dedi.

Konuşmaların ardından Dursun ailesi adına Adem Dursun’a Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya ve Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan tarafından plaket takdim edildi.

Adem Dursun ise Havza Belediyesi ve Havza Müftülüğüne yapmış oldukları yardımlar ve desteklerden ötürü teşekkür ederek; “Ben Çiftlikliyim ve burada büyüdüm. Bizlere böylesi hayırlı bir işi nasip eden Allah’ıma şükürler olsun. İnşallah bu tür yardımlarımıza devam edeceğiz.” Dedi.

Konuşmaların ardından Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen tarafından okunan duanın ardından kesilen kurdele ile cami ibadete açıldı.

Açılış sonrası programa katılanlara yemek ikramında bulunuldu.

Açılış törenine Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen, Havza Halkla İlişkiler müdürü Zeki Kurt, Hayırsever İş İnsanı Mustafa Dursun ve ailesi ile mahalle sakinleri katıldı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Genç girişimcilerin adresi Büyükşehir olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, girişimcilerin mevcut işletme kapasitelerini artırmaları için ortak tasarım atölyesi kuruyor. İş geliştirme merkezinin yanındaki alanda yapımı süren atölye, 2022 yılında hizmete girecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini, üretim, istihdam ve pazarlama konusunda özellikle genç girişimcilere bu atölyenin önemli destek sağlayacağını söyledi.

Published

on

Kent ekonomisini geliştirmek amacıyla gençleri girişimciliğe teşvik eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, destekleriyle üretim, istihdam ve ihracata katkı vermelerini sağlıyor. Canik ilçesi Derebahçe Mahallesi’ndeki iş geliştirme merkezinin yanındaki alanda girişimciler için yeni bir yatırıma başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ortak kullanım ve tasarım atölyesi inşa ediyor. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın mali destekleriyle yapılan yatırım, 18 ayda tamamlanacak. 

“GİRİŞİMCİLERE HAYIRLI OLSUN”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini ve onları cesaretlendirdiklerini ifade etti. Atölyenin girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine önemli katkılar sunacağını söyleyen Başkan Demir, “İş fikri olup işletme sermayesi eksikliği sebebiyle yatırım yapamayan çok girişimcimiz var. Üretim, istihdam ve pazarlama konusunda hevesli girişimcilerin ellerinden tutmamız, onlara destek olmalıyız. Bu nedenle de onlar için atölye kurma kararı aldık. İnşaatına geçen ay başladık ve çalışmalar hızla sürüyor. Hizmete girdiğinde girişimcilerimiz, makine parkına fazla masraf yapmak zorunda kalmayacak. Şimdiden şehrimize ve genç girişimcilerimize hayırlı olsun“ açıklamasında bulundu. 

2022’DE HİZMETE GİRECEK

Atölyenin donatımı ve makine parkıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Şehrimizin girişimci ve iş insanlarına tam teşekküllü bir atölye kazandırıyoruz. Verimli ve etkin kullanılması için en uygun işletme modelini tesis edeceğimiz atölyede CNC makineleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü donanıma sahip olacak. Firmalarımızın üretim kapasitesini ve rekabetçiliğini artırmada büyük rol oynayacak ortak tasarım atölyesinde prototipler de yapılabilecek” İfadelerini kullandı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Halim Batur Kulüpleri arası futbol turnuvası başlıyor

İlkadım Belediyesi, sağlıklı bir yaşam için gençleri sporda buluşturan spor kulüplerine yönelik geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden “Halim Batur” anısına düzenleyeceği kulüpler arası futbol turnuvası ile ilçede spora olan ilgiyi yeşil sahalara taşıyor.

Published

on

Derebahçe Mahallesi’nde adının verildiği, Halim Batur Spor Kompleksinde 25 Eylül Cumartesi günü saat:12.00’de oynanacak ilk maçla başlayacak olan Halim Batur Kulüpler arası futbol turnuvasında 13 kulüp şampiyonluk kupası için yeşil sahalarda kıyasıya mücadele edecek. Covid-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemlerin alınarak başlatılacak futbol turnuvasında şampiyon 26 Eylül Pazar günü oynanacak olan final maçı müsabakası ile belli olacak.

“Spor ve vefa adına önemli bir etkinlik”

Turnuvaya katılan tüm takımlara fair play ve centilmence mücadele etmelerini dileyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Her yaştan nesilleri bir arada spor yönlendirmek adına çok anlamlı bir etkinlik düzenledik. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanlığı Denetim Kurulu üyesi Halim Batur adını unutmadık. Bu turnuvada, ona karşı bitmeyen vefamızı gösteriyor. Öncelikle bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunun hiç kaybedilmediği maçların yeşil sahalara yansıyacağı turnuvamıza katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler