Bizimle iletişime geçin

Yerel Yönetim

Toybelen için esnafa müjde

TOKİ tarafından Samsun’un Toybelen mahallesinde yapılan sanayi sitesinde dükkan sahibi olmak isteyen esnafa fiyat ve peşinat indirimi ile birlikte vade uzatması yapıldı.

Yayınlandı:

on

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında esnaf odası temsilcileri ve kentsel dönüşüm nedeniyle taşınacak olan Gülsan Sanayi Sitesi temsilcileri ile toplantı yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu’nun da yer aldığı görüşmeye Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da telefonla bağlanarak katıldı.

Şehrin büyümesi ile birlikte kent merkezinde kalan Gülsan Sanayi Sitesi’ nin TOKİ tarafından dönüştürülerek Toybelen mahallesinde inşa edilen yeni sanayi sitesine taşınacağını hatırlatan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, “Bir süredir devam eden çalışmalarımızın, esnafımızla paylaşılmasını içeren bir görüşme yaptık. Onlara müjdeli haberlerimiz var. Bugün kendileriyle bu müjdelerimizi paylaştık. Hakikaten sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’de büyük bir değişim ve dönüşüm gerçekleşmekte. Bunun fikri boyutları olduğu kadar aynı zamanda şehrimize yansıyan, şehirlerimize ve ülkemize yansıyan fiziki bir değişim ve dönüşüm tarafı da var. Bunun en önemlisi de belki şehirlerimizdeki sağlıksız ya da riskli olarak değerlendirebileceğimiz alanların değişimi ve dönüşümü var” ifadelerini kullandı.

Çok daha nitelikli ve sağlıklı koşullarda esnafın çalışması gerektiğine inandıklarını dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, “Uzun yıllardır devam eden ama sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir döneminde de hızla hayata geçme noktasında iradenin gösterildiği bir alan burası. Öncelikli olarak Gülsan Sanayi Sitesinin Toybelen mevkiine taşınması, orada çok daha nitelikli bir şekilde sanayinin artan kaliteyle devam edecek olması başlı başına çok güzel bir çalışma. Fakat bu arada esnafımızla yaptığımız görüşmelerde onların hakikaten birtakım şartların kolaylaştırılmasıyla, iyileştirilmesiyle birlikte taşınma sürecinde çok daha rahat edecekleri, belki iş kapasitelerini büyütecekleri ve aynı zamanda verdikleri emeğin de karşılığını daha güzel alabilecekleri ortama geçerken gönül rahatlığıyla bunu yapmak için bizlerden birtakım iyileştirmeler talep etti” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Gülsan Sanayi Sitesi esnafının taleplerini ilettiklerini de kaydeden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan şunları söyledi: “Esnafımız bize 5 ana başlıkta bir iyileştirme talebiyle gelmişti. Başvuru sürelerinin uzatılmasından peşinat ve ara ödemelere yapılacak bir yeni düzenlemeye, bir fiyat indirimi talepleri vardı. Başvuruyla ilgili kura süreci mi yoksa öncelikle bir başvuru olsun mu, bu konuda soru işaretleri vardı. Taksitlendirmeyle ilgili yeni talepleri vardı. Biz de bu noktada bundan 1,5-2 ay önce bir iyileştirme yapmıştık ama bunun yetmeyeceğini söyledikleri noktada yeni bir çalışmayı başlattık. Gülsan esnafının yeni yerlerine daha kolay şartlarda geçebilmeleri için fiyatta bir indirim sağladık. Onun dışında 60 ay olan vadeyi 84 aya çıkardık. Diğer taraftan yüzde 25 olan peşinatı yüzde 10’a indirmiştik ama onu 7.5 ve 7.5 olmak üzere altı aylık ödemeler vardı. O ödemeleri de başvuru sırasında yüzde 10 peşinat, arkasından bir yıl sonra yüzde 5’lik bir ödeme yapacaklar ve dükkanları teslim edildiği günde diğer yüzde 5’i ödeyecekler. Arada başka bir ödeme olmayacak. İnşallah dükkanlarını aldıktan sonra da taksit taksit ödemeye devam edecekler. Yani 84 ay 7 yıl boyunca. Ardından kura usulüyle tercih edilecek ve kuraya göre belli olacak sonuçlar.”

Samsun Esnaf Odaları Birliği Başkanı Eyüp Güler ise, esnaf için açıklanan 84 ay vade, yüzde 10 peşin sonrasında 1 yıl sonra yüzde 5 peşin ve en son dükkan tesliminde yüzde 5 ödeme yapılacağını belirterek, “Bundan sonra başka bir ödeme yok. Herkes dükkanına geçtikten sonra kira öder gibi taksit ödeyecek. 100 metrekare, 200 metrekare ve 300 metrekare dükkanlarda indirim yapıldı. Bu çok sevindirici bir sonuç. Herkes rahatlıkla dükkan sahibi olabilir” dedi.

Samsun Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Eyüp Aydın da, “Milletvekillerimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ ile görüşme yaparak yeni düzenlemeler sağladı. En son geldiği şekliyle birlikte güzel ve müjdeli haberler almış olduk. Bunun için emek sarf eden AK Parti Genel Başkanımız Çiğdem Karaaslan ve Samsun milletvekillerimize çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Büyükşehir’den meyve üreticilerine destek

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çarşamba’da kivi ve şeftali üreticilerine sulama sistemi, tel ile dayanıklı anaç fidan desteği verdi. Üreticiler, yapılan yardımlar sayesinde ilçedeki kivi ve şeftali üretimi geçmiş yıllara oranla yüzde 21 oranında artırdı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

KİVİ VE ŞEFTALİ ÇARŞAMBA’DAN

2020 yılı resmi rakamlarına göre üretim alanı 1 milyon 196 bin 170 hektara ulaşan Samsun’da 170 bin 961 ton meyve üretiliyor. Tarımsal üretimin artırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çiftçilerin taleplerini karşılamaya devam ederken, Çarşamba Ovası’ndaki şeftali ve kivi yetiştiricileri ise aldıkları desteklerle üretime önemli katkılar sağlıyor. Türkiye genelindeki 892 bin 48 ton şeftali üretiminin yüzde 0,85’ini, 73 bin 745 ton kivi üretiminin yüzde 6,92’sini ise Samsun karşılıyor.

ÜRÜN ARTIŞI YÜZDE 21

Şeftali ve kivi üretiminin büyük bölümünün üretildiği Çarşamba’da pandemiden olumsuz etkilenen çiftçiler, salgına rağmen geçen yıl 300 dekarlık alanda 7 bin 576 ton şeftali, 105 dekarlık alanda da 73 bin 745 ton kivi ve anaç fidan yetiştirerek her iki üründe de yüzde 21 oranında artış sağladı.

BAŞKAN DEMİR’E TEŞEKKÜR

Kivi bahçesi tesis, şeftali anacı yenileme ve ilaçlama makinesi projeleri kapsamında Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan tel, sulama, dona karşı sisleme ve fidan desteği alan üreticiler, desteklerin üretim artışına katkıda bulunduğunu söyledi. Hacılıçay Mahallesi’nde yaşayan meyve üreticisi Adem Özbek, “14 dönümlük arazimizde kivi ve şeftali yetiştiriyoruz. Arazimizin 2 dönümlük kısmı için tel, sulama ve sprink sisleme destekleri aldık. Geçmiş yıllarda Büyükşehir Belediyesi’nin fidan desteğinden yararlanmıştık. Biz de 700 ağacımızın olduğu kivi bahçemizi, ek yaparak büyütmeye çalıştık. Şuan da sislemesini ve tellerini çekerek sezona hazırlanıyoruz. İnşallah bundan sonrası daha iyi olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi. Meyve üreticisi Turgay Demircan ise, “20 dönüm kivi bahçemizin 4 dönümlük kısmında büyükşehirden fidan, sulama, dona karşı sisleme ve tel desteklerini aldık. Diğer kısımlarını kendi olanaklarımızla kurduk. Bu yıl da yeni verim almaya başlayacağız. Katkılarından dolayı tüm belediye yönetiminden Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Çarşamba’da alternatif ürün deseninde yüksek gelir elde edilmesine ilişkin çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bölgemizde şeftali ve kivi yetiştiriciliği destekleme projelerini yürütüyoruz. Çiftçilerimize projeler geliştirerek uyguluyoruz. Çarşamba Meyve Üreticileri Birliği ile birlikte çok sayıda kivi ve şeftali projesi uyguladık. Faaliyetler kapsamında şeftali ve kivi anacı desteklerimizle üretimin artmasına vesile oluyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

Atakum Zabıtası’ndan dilencilerle mücadele

Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçenin işlek caddelerinde düzenlediği operasyonla dilencileri suçüstü yakaladı. Dilencilere işlem yapan ekipler, üzerlerinden çıkan ve dilencilik yoluyla elde edilen paraları tutanak tutarak kamuya teslim etti.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri dilenci operasyonu gerçekleştirdi. Hem Ramazan ayı hem de Cuma günü olması nedeniyle sayısı artan dilenciler hastane ve cami önlerinde yapılan operasyonda suçüstü yakalandı. Uygulamada hem sivil hem de üniformalı ekipler caddelerin her noktasından hareket ederek dilencileri yakaladı. 

DUYGU SÖMÜRÜSÜNE DİKKAT

Çeşitli noktalardan ekipler tarafından alınan ve araçlarla Zabıta Noktası’na getirilen dilencilerin üst araması gerçekleştirildi. Şahısların dilencilik yoluyla elde ettiği paraları tutanak tutarak kamuya teslim etti. Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, Atakum’da özellikle hastane ve cami çevrelerinde dilencilik yapan kişilere yoğun denetime devam edeceklerini söyleyerek yurttaşları da insani duyguları sömüren dilencilere karşı tedbirli olmaları ve para vermemeleri konusunda uyardı.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

Havza Belediyesi Zabıta Ekiplerinden Ramazan Pidesi Denetimi

Havza Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipleri tarafından fırınlarda Ramazan pidesi denetimi yapıldı. Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir; “Ramazan sofrasının olmazsa olmazı olan pidenin son derece hijyenik ve sağlık kurallarına uygun şekilde vatandaşların sofrasına gelmesi için denetimleri aralıksız devam edecek.” Dedi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Havza Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler denetimlerde, çalışanların hijyen koşullarına uyup uymadığını, gramaj, un depoları, hamur imalathaneleri ve pide yapımında kullanılan malzemelerin temiz olup olmadıklarını denetledi. 

Yapılan denetimlerde İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüsü tedbirleri kapsamında alınan kararlar hatırlatılarak ekmek satışlarında maske, bone ve eldiven takılması zorunluluğu ve Ramazan ayı boyunca fırınların iftara 1 saat kala üretimi durdurmaları gerektiği belirtildi. 

Zabıta ekipleri tarafından yapılan gramaj kontrollerinde ise 400 gram olan pideler gramajlarından ağır geldi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, “Ramazan sofrasının olmazsa olmazı olan pidenin son derece hijyenik ve sağlık kurallarına uygun şekilde vatandaşların sofrasına gelmesi için denetimleri aralıksız devam edecek. Yaptığımız denetimlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlamadık. Tüm fırıncı arkadaşlarımıza gerek gramajda gerekse temizlik konusunda göstermiş oldukları hassasiyet için teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere korona virüsü tedbirleri kapsamında Ramazan ayı içinde bir dizi karar alındı. Fırıncılarımız bu kurallara uymaları çok önemli” dedi.

Okumaya devam et

Trendler