Bizimle iletişime geçin
AK Parti Samsun

Yerel Yönetim

Kesme çiçekte büyükşehir desteği

Ülke tarımında önemli bir yere sahip Samsun’da Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. İklim şartlarının uygunluğu sebebiyle kentte kesme çiçek yetiştiriciliğini yaygınlaştırmaya çalışan belediye, sera koşullarında iç mekan süs bitkilerinin yanı sıra topraklı ve topraksız tarımla üretim yapan çiftçilerin sera naylonu ihtiyacını karşılıyor.

Yayınlandı:

on

Türkiye’de iklimin elverişli olduğu Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinin kıyı kesimlerinde yoğunlaşan kesme çiçek üretimi, kış yaz aylarında Antalya ve İzmir’de artarken, aşırı sıcaklık sebebiyle de verim yaz aylarında düşüyor. Yaz dönemlerinde ise iklim şartlarının elverişliliği nedeniyle Samsun’da artan talebin büyük kısmını karşılayacak potansiyel bulunuyor.

BÖLGEDE 1. SIRADA

Karadeniz Bölgesi’nde Samsun, Tokat, Kastamonu ve Ordu’da toplam bin 42 dekar alanda yapılan süs bitkisi yetiştiriciliğinde Samsun, 640 dekarlık üretim alanıyla birinci sırada yer alıyor. Aynı zamanda bölgede kesme çiçek ve süs bitkisi mezatına sahip tek şehir olan Samsun, ulaşım, lojistik ve yurt dışı pazarlara yakınlığı itibariyle her geçen gün sektörde daha önemli hale geliyor.

ÜRETİM YAYGINLAŞIYOR

600 dekar alanda iç ve dış mekan süs bitkileri, 40 dekar alanda da kesme çiçek yetiştiriciliği yapılan Samsun’da üretim, 19 Mayıs ilçesinin ardından Terme ilçesinde de yaygınlaşıyor. Sakarlı mahallesinde kurdukları seralarda topraksız tarım yöntemiyle çiçek yetiştiren çiftçiler, üretimlerini artırıyor. Avrupa ülkelerindeki süs bitkilerinden daha kalitelisini yetiştirmeyi başaran çiftçiler, ürünlerini başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere çok sayıda şehre pazarlıyor.

SERA NAYLONU DESTEĞİ

Hobi olarak başladıkları kesme çiçek yetiştiriciliğini ticari faaliyete dönüştürerek kent ekonomisine katkı veren çiftçilere, üretim alanını artırmaları için Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından proje desteği veriliyor. 3 çiftçinin sera naylonu talebini karşılayan Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nı, toplam 1052 kilogram naylonu sahiplerine teslim etti.

SAMSUN’U TERCİH ETTİLER

Topraksız tarımla süs bitkisi yetiştiriciliğinde Samsun’u tercih eden Sırrı Öztürk ve oğlu Mustafa Yiğit Öztürk, üretimlerini artırarak sürdürüyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra sektöre giriş yapan 29 yaşındaki Mustafa Yiğit Öztürk, 5 yılda önemli yol kat ettiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerini her zaman yanlarında gördüklerini ifade eden Öztürk, “5 yıldır babamla topraksız tarım yaparak süs bitkisi yetiştiriyoruz. Samsun, seçtiğimiz ürünleri yetiştirmede coğrafi olarak çok uygun. Ülkemizin ithal ettiği süs bitkilerinin daha kalitelisini üreterek ekonomiye katkı sağlamak istiyoruz. Ulaşımın kolay ve yurt dışı pazarına yakın olması sebebiyle üretimimize devam ediyoruz. Başladığımızda 500 metrekarelik arazimiz vardı. Şuan 2 dönümlük alanımızın 1 dönümünde kesme çiçek ve saksılı çiçek yetiştiriyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirde müşterimiz var. Yeni sera kurulumu aşamasında da büyükşehir belediyesinden sera naylonu talep ettik. Destekleri için Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’e ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı personellerine teşekkür ederiz“ diye konuştu.

BAŞKAN DEMİR’E TEŞEKKÜR

Baba Sırrı Öztürk ise, “Emekli olduktan sonra hobi amaçlı kesme çiçek üretmeye başladım. Daha sonra oğlumla bu işi daha profesyonel, kurumsal ve kaliteli yapmaya karar verdik. Avrupa’daki firmaların yetiştirdiği çiçeklerini daha iyisinin yetiştirilebileceğini ispatlamak için yola çıktık. Topraksız tarım yöntemiyle Ortanca, ‘Kasablanka’ olarak tabir edilen Oryantal Lilyum, Veronica gibi çok çeşitli saksılı ve salon bitkileri üretiyoruz. Geri dönüşler bizleri mutlu etti. Ürünlerimizin Avrupa’dakilerden daha iyi olduğunu söyleyenler oldu. İklim şartları itibariyle Samsun giderek önemli hale geliyor. Olumlu yaklaşımlarından dolayı da Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

İlkadım Belediyesi bayram mesaisinde tüm alanda çalışmalara devam ediyor

Sokağa çıkma kısıtlamasını değerlendiren İlkadım Belediyesi Temizlik İşleri ekipleri, Ramazan Ayı boyunca sürdürdüğü çalışmalarına Bayramda da ara vermeden devam ediyor.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Vefa Sosyal Destek ekipleri, başta olmak üzere, Zabıta Müdürlüğü, Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, Bayram boyunca saha çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Ramazan boyunca yürütülen temizlik çalışmaları ile şehri bayrama hazırlayan ekipler, bayram süresince de yoğun mesai harcamaya devam ediyor. Gece gündüz aralıksız çalışan belediye ekipleri 10 çöp aracı, 10 yıkama aracı, 2 açık kasalı damperli araç, 2 çöp taksi ve 2 süpürge aracı 250 personel  İlkadım’da bayram boyunca girilmedik cadde ve sokak bırakmayacak.

“Bayram boyunca çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz”

Şehir temizliğiyle ilgili süreci yakından takip ettiğini belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Gündüz nüfusu gece nüfusunun iki katı olan bir şehirde temizlik hizmetini yürütüyoruz. Temiz İlkadım  sloganına yakışır çalışmalar yürütmek için gece gündüz çalışıyoruz. Bayram boyunca da aynı hassasiyetle çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz. Öncelikle tüm vatandaşlarımızın bilmesini isterim ki Covid 19 salgının yayılmasını önlemek adına tüm tedbirleri alıyoruz. Bu tedbirler altında bir Ramazan Bayramı geçiriyoruz. Vaka sayımızdaki düşüş yerini rahat tavırlara bırakmasın. Henüz salgın geçmiş değil, hemşehrilerimizden ricamız maske takıp, sosyal mesafeye dikkat etsinler. Virüs ülkemizi terk edinceye kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İnşallah yüz yüze hasbihal edeceğimiz sağlıklı günlere kavuşuruz. Temiz bir İlkadım için Bayram günlerinde de mesai gözetmeksizin çalışmalarını sürdüren mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

Başkan Doğan bayramda yaşlıları ve şehit ailelerini unutmadı

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Ramazan Bayramı münasebetiyle ilçede yaşayan yaşlıları ve şehit ailelerini ziyaret ederek bayramlarını kutladı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı Taner Özden ile birlikte yaşlıları ve vatan uğruna evlatlarını toprağa vermiş olan şehit ailelerini ziyaret ederek bayramlarını kutladı.

Birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel günlerinden biri olan Ramazan Bayramı’nın bu yıl da korona virüs salgını sebebiyle evlerde geçeceğini vurgulayan Belediye Başkanı Halit Doğan, “Bayramlar kardeşlik duygularının pekiştiği; sevgi, dayanışma, yardımlaşma ve huzur ortamını içinde barındıran yegâne günlerdir. Salgın sebebiyle bu yıl Ramazan Bayramı’mızı sevdiklerimizden uzakta geçireceğiz. Büyüklerimizin ellerini öpemeyecek, akraba ziyaretleri gerçekleştiremeyeceğiz. Sağlımız için evlerde kalmamız gereken günlerden geçiyoruz. İnşallah Allah’ın izniyle bir sonraki bayramı sevdiklerimizle yan yana, neşe ve sevinç içinde geçireceğiz” dedi.

“Büyüklerimiz bizim için çok değerli”

İlçede yaşayan büyüklere ve şehit ailelerine bayram ziyaretinde bulunan Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Büyüklerimiz bizim için çok kıymetliler. Onların hayır dualarını almak, yüzlerinde bir nebze tebessüm oluşturabilmek bizim için çok değerli. Biz de bayramımız buruk geçmesin, büyüklerimiz bizler için ne kadar önemli ve kıymetli olduklarını bir kez daha hatırlasınlar diye onları ziyaret ettik. Vatan uğruna evlatlarını toprağa vermiş şehit ailelerimizin bayramını kutladık ve şehitlerimizi dualarla andık. Al bayrağımızın altında huzurlu bir şekilde bayramımızı kutlayabiliyorsak aziz şehitlerimiz sayesindedir. Bugün ilk kıblemiz, Müslümanların mabedi Mescid-i Aksa’dan gelen şehit haberlerini üzüntü ile takip ediyoruz. Dualarımız Müslüman kardeşlerimizle birlikte. Yapılan insanlık dışı saldırıları kınıyorum. Bayrama ulaştığımız bugünlerde Rabbim tüm Müslüman kardeşlerimizi korusun” şeklinde konuştu

“Ramazan Bayramı’mız mübarek olsun”

Tüm İslam Âleminin bayramını kutlayan Başkan Doğan, “Mübarek Ramazan Bayramı’mızın tüm İslam Âlemine sağlık, huzur ve barış getirmesini diliyorum. Başta tüm Çarşambalı hemşehrilerim olmak üzere ülkemizin, milletimizin ve tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyor, hayırlı bayramlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

Lösemili çocuklara çifte bayram!

LÖSAM Yönetim Kurul Üyesi Müjgan Yüce ve idari yönetimin başlattığı destek etkinliğine İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’da katılım sağlayarak bayram öncesi lösemili çocukların yüzleri güldürüldü.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Samsun Lösemili ve Kan Hastalıklı Çocuklar Derneği’nde kalan çocuklar bayram öncesi oyuncaklarla sevindirildi. Çocukların sahip olmak istedikleri oyuncaklar önceden belirlenerek koronavirüs tedbirleri eşliğinde istedikleri oyuncaklara sahip olan miniklerin yüzlerindeki sevinç herkesi mutlu etti.

“Eğlenceli anılar biriktirmelerine vesile oluyoruz”

Lösemili çocukları tedavi sürecindeki zorluklardan bir an olsun uzaklaşmalarını hedeflediklerini söyleyen LÖSAM Yönetim Kurul Üyesi Müjgan Yüce, “Lösemili çocuklar küçük bedenlerine rağmen çok ağır tedaviler almak durumunda kalıyorlar. Bu tedaviler ister istemez psikolojilerini olumsuz yönde etkiliyor. Çocuklarımızın hastanenin acı yönlerinden ve mutsuz oldukları o anlardan uzaklaştıracak çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu gün burada çocuklarımıza Ramazan bayramı öncesi bir sürpriz yaparak tedavilerinin zorlu süreçlerinde eğlenceli anılar biriktirmelerine vesile olmak istedik. Onların yüzlerindeki gülümseme her şeye değiyor. Minik yüreklere dokunmak adına yapmış olduğumuz bu etkinliğe katkı ve destek veren, bizleri yalnız bırakmayan  İlkadım Belediye Başkanımız Necattin Demirtaş’a ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“Yüzlerindeki gülümse her şeye değer”

Ramazan Bayramı’na kavuşmanın sevincini yaşadığımız günlerde bayram süresince uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı, özellikle bayram sevincini yüreklerinde bambaşka duygularla taşıyan çocuklarımız için daha zor bir durum olduğunu  ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Çocuklarımız alıştıkları bayram coşkusunu bu bayram daha az yaşayabilecekler. Bu sebeple biz de bayram öncesi Samsun Lösemili ve Kan Hastalıklı Çocuklar Derneğini (LÖSAM) başlatmış olduğu kampanya destek vererek onların yüzlerini bir nebze olsun güldürmek istedik. Kendilerine hazırlanan giysi, oyuncak ve gıda paketinde oluşan hediyeleri ulaştırdık. İnşallah çok daha sağlıklı günlerde birlikte olacağız. Bu bayram biraz sıkılacağız ama inşallah daha nice coşku dolu bayram sevinçlerini hep birlikte yaşayacağız” dedi.

Okumaya devam et

Trendler