Bizimle iletişime geçin

Yerel Yönetim

Kaçak inşaatı bildirmek yurttaşlık görevi

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, kaçak inşaatlarla ilgili yaptığı açıklamada usulsüzlüğü bildirmemenin de kente karşı suç işlemek olduğunu söyleyerek, “Sokağınızda komşunuzun kaçak inşaat yapıyor ve siz görmezden geliyorsanız yurttaşlık görevini yerine getirmiyorsunuz demektir. Kaçak inşaatları bildirerek komşunuzun suç işlemesine izin vermeyin” dedi.

Yayınlandı:

on

Atakum Belediye Meclisi Şubat ayı Olağan Toplantısı, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. Koronavirüsle mücadele önlemleri kapsamında Atakum Belediyesi Kültür ve Eğlence Merkezi’nde sosyal mesafe kuralları uygulanarak yapılan toplantıda komisyonlarda görüşülen 9 madde oybirliği ile kabul edildi. 

YAPI DENETİM ZABITASI BİLFİİL SAHADA OLACAK

Gündem maddeleri arasında yer alan imar planı değişikliği teklifinin ardından değerlendirmelerde bulunan Başkan Deveci inşaat sektöründe tüketicinin korunması gerektiğini belirterek, “Tüketici devlete ve yapı denetim ofislerine güveniyor. Mesela ben bir alıcı olsam, proje üzerinden daire alsam ve bittiğinde çarpık bir yapı ile karşılaşsam, hem belediyeden hem de yapı denetim firmalarından bunun bedelini tazmin ettirebilirim. Belediyenin böyle bir sorumluluğu var. Denetim mekanizmasını sıkı tutarak, müteahhitten müteahhite ayrım yapmayarak, ama onların da işlerini kolaylaştırarak, çünkü onların da kente katkıları olduğu için yatırım yapmalarını istiyoruz. Ancak düzgün bina yaparak kentin estetiğini de bozmayacakları bir sistem istiyoruz. Müteahhitler şu anda çok şikayetçi değiller. Düzen yavaş yavaş oturdu. Biz ayrıca kaçakla mücadele bir yöntem daha belirledik. Belediye çalışanlarının tümünün oturdukları adresleri tespit ettik. Çalışanlarımıza ve muhtarlarımıza görev verdik. Gelip giderken gördükleri kaçak inşaatları bildirmelerini istedik. Çünkü bu bir kamu ve yurttaşlık görevi. Bu, ihbar etmek veya muhbirlik yapmak değil. Sokağınızda komşunuz kaçak inşaat yapıyor ve siz görmezden geliyorsanız yurttaşlık görevini yerine getirmiyorsunuz demektir. Kaçak inşaatı yapan komşunuzla birlikte kente karşı suç işliyorsunuz demektir. Bunu avukat kimliğimle söylüyorum. Rıza kanununda belli suçlar için var. Bu da devlete ve kamuya karşı işlenen bir suçtur. Burada da var. O yüzden kaçak inşaatları bildirmelisiniz. Belediye çalışanlarımız kendi oturdukları sokaktan sorumlular. Şimdi bilfiil görevlendirilmiş Yapı Denetim Zabıtalarını da sahaya süreceğiz hem kaçak inşaatı hem de mevcut yapıları denetleyerek tüketicilerin korunmasına ilişkin sorumluluklarımızı yerine getireceğiz” dedi. 

MECLİS’TE SUÇA KARŞI BİRLİK

Atakum Belediye Meclisi’nin tüm parti gruplarıyla Atakum’a işlenecek suçların ve imara karışacak kurnazlıkların karşısında olduğunu belirten Başkan Deveci, “Atakum Belediyesi, yapı denetim firmaları, meslek mensubu arkadaşlarımız, herkes kente karşı suçu önleyici görevlerden sorumlular. Bir de bunu biraz daha genişlettik, muhtarlarımızı, tüm belediye çalışanlarımızı, bir adım ötesi yurttaşlarımızı da kentimizde suça karşı sorumlu hale getirdik. Herkes yurttaşlık görevini yapsın. Komşusunun suç işlemesine izin vermesin. Huzur ve mutluluk içerisinde yaşayabileceğimiz bir kenti hep birlikte oluşturalım. Atakum Belediye Meclisi’nin bu konuda kararlılığı var. Bunu tüm Türkiye’ye duyuruyorum” diye konuştu. 

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Pandemi mağduru hastalara özel hizmet

Samsun Büyükşehir Belediyesi, rahatsızlığı nedeniyle hastaneye gitmek zorunda olan 62 yaşındaki Kafiye Demiröz’ü, Tekkeköy ilçesindeki evinden alıp, Gazi Devlet Hastanesi’ne götürdü. Tedavisinin ardından da tekrar evine bıraktı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, iki yıl önce uygulamaya koyduğu hasta nakil hizmeti vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliği kapsamında mavi şeritli ambulans olarak nitelendirilen hasta nakil aracı ile acil müdahale gerektiren durumlar dışında yaşlı, engelli, yatağa bağımlı, çocuk, hamile ve kronik hastalık sahiplerine hastanelere ulaşım hizmeti sunan belediye, özellikle pandemi döneminde hastaneye ulaşmada sıkıntı yaşayan hastaların yardımına koşuyor.

Doktor ya da sağlık kuruluşundan randevu alınmasının ardından çözüm merkezine müracaatları ile birlikte harekete geçen ekipler, kişileri evinden alarak randevu aldıkları hastanelere götürüyor. Tedavisi tamamlandıktan sonra ekipler, hastayı tekrar evine bırakıyor.

Bu kapsamda Tekkeköy ilçesi Kerpiçli Mahallesi’nde yaşayan ve yardım isteyecek kimsesi bulunmayan kronik hastalığı olan Kafiye Demiröz, İstanbul’da ikamet eden yeğeninden yardım istedi. Yaptıkları araştırmada Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin hasta nakil hizmetinden haberdar olan Demiröz, çözüm merkezini arayarak talepte bulundu. Yaşlı kadının talebiyle verilen adrese ulaşan ekipler, Demiröz’ü evinden alarak Gazi Devlet Hastanesi’ne ulaştırdı. Randevusuna yetişen hasta kadın, tedavi sonrasında da tekrar evine geri götürüldü. Hasta nakil hizmetinden yararlanan Kafiye Demiröz, belediye ekiplerine teşekkür etti.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

19 Mayıs Belediyesinden 19 Mayıs’a Özel Yarışma

Pandemi döneminde düzenlediği yarışmalarla evlerindeki öğrencileri yalnız bırakmayan 19 Mayıs Belediyesi yeni bir yarışma duyurusunda bulundu.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla ilçede ikamet eden lise öğrencilerini kapsayan ve isteyen öğrencilerin ‘’ 19 Mayıs’’ konulu şiir yazıp-okuyup videosunu göndermesi, isteyen öğrencilerin ise ‘’ Atatürk ve Gençlik’’ konulu kompozisyon yazıp göndermesi ile düzenlenecek olan yarışmanın son başvuru tarihi 17.05.2021 saat:12.00 olarak belirlendi.

19 Mayıs Belediyesinin 0549 305 55 01 numaralı bip ve watsapp hattına gönderilecek olan şiir ve kompozisyonlarda derece yapan öğrenciler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün oluşturulacağı komisyon ile belirlenecek. Yarışmada birinci ve ikincilere tablet, üçüncülere ise gram altın verilecek. Okullarından uzak kalan öğrencileri yalnız bırakmadıklarını belirten 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu; ‘’ Bu yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 102. yılını koronavirüs gölgesi altında kutlamak zorundayız. Pandemi döneminde bayramları evlerinde kutlamak zorunda kalan öğrencilerimizi yalnız bırakmamak adına yarışmalarımıza devam ediyoruz. Cenab-ı Allah sağlıklı günlerde bayramlarımızı eski tadında kutlayacağımız günlere kavuşmamızı nasip etsin.’’dedi.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

Büyükşehir onları hiç yalnız bırakmadı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelere her gün iki öğün sıcak yemek dağıtmaya devam ediyor. Yemekler, ekipler tarafından kapı teslimi adreslere götürülüyor.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Samsun’da kapanma döneminde temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmayan vatandaşlara Büyükşehir Belediyesi destek veriyor. Sosyal ve ekonomik açıdan dar gelirli vatandaşlara yardım elini uzatan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, çalışmalarını sürdürüyor.

SICAK YEMEK SERVİSİ

Ramazan yardımlarına ilişkin kuru gıda kolilerini belirlenen adreslerin tamamına ulaştıran ekipler, fiziksel açıdan evinde yemek pişirecek durumu olmayan yaşlı, kimsesiz, engelli, bakıma muhtaç ailelere de sıcak yemek göndermeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Huzurevi yemekhanesinde sağlık ve hijyen koşullarına dikkat edilerek hazırlanan iftarlık 4 çeşit yemek ile sahur kahvaltı paketleri, araçlarla adreslere teslim ediliyor.

YARDIMLAŞMAK DİNİMİZİN EMRİDİR

Sosyal belediyeciliğe büyük önem verdiklerini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, pandemi döneminde ihtiyaç sahiplerine destek olmaya devam edeceklerini söyledi. Yaşam koşullarına ilişkin gerçekleştirilen sosyal incelemeler neticesinde çok sayıda kişiye yardımların süreceğini belirten Başkan Demir, “Ramazan ayı öncesinde gıda yardımlarımızı ekiplerimiz ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırdı. Bu desteğimize ilaveten iftarda sıcak yemek, sahurda kahvaltı servisi yapıyoruz. Huzurevi yemekhanemizde gıda mühendislerimizin gözetiminde steril ortamda hazırladığımız yemekleri, vatandaşlarımızın evlerine kadar götürerek ikram ediyoruz. Paylaşmak ve yardımlaşmak dinimizin emridir. Biz de hemşehrilerimizin yanlarında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Trendler