Connect with us
30Agustos

Yerel Yönetim

İlkem’li öğrencilere “Sınav Kaygısı ve Motivasyon Semineri”

Salgının başladığı andan bugüne kadar toplumun her kesimine yönelik yardım ve hizmetleri götüren İlkadım Belediyesi bu süreçte de eğitime desteğini hız kesmeden sürdürmeye devam ediyor. Okullarda yüz yüze eğitime ara verildiği andan itibaren çalışmalarını dijital alanda sürdüren İLKEM “Sınav Kaygısı ve Motivasyon” semineri ile gençlerin kaygılarını konuştu.

Published

on

İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren İlkadım Etüt ve Eğitim Merkezi (İLKEM ) YKS/ Üniversite Hazırlık Kursu Öğrencileri için, Covid-19 YKS 21’de “Sınav Kaygısı/ Başarı ve Motivasyon” konulu kişisel gelişim semineri ile sınava girecek olan öğrencilerinin motivasyonun arttırdı. Belediye konferans salonunda koronavirüs önlemleri altında gerçekleşen seminerde OMÜ Öğretim Görevlisi Ayşe Gül Şanli ve Araştırma Görevlisi Doğan Güneş Temli hazırladığı sunumlarla öğrenciler sınav kaygısı ile baş etme yollarını öğrendi.

“Eğitimde ilk olma aşamasında olan bir kurumuz”

Seminer öncesi açılış konuşması yapan İLKEM Eğitim Koordinatörü Davut Öz,” Gençlik hazinedir. Samsun’da eğitimde ilk olma aşamasında olan bir belediye eğitim kurumuyuz. Maddi yetersizlik yüzünde özel kurslara ve eğitim merkezlerine çocuklarını gönderemediğini düşünen velilerin ve Belediye Başkanımızın sonsuz destekleri ile bugünlere geldik. İlkadım’ın 3 mahallesi olan Kadifekale, Yaşardoğu, Derebahçe şubelerimizde 900 öğrenciyle yürüttüğümüz eğitim faaliyetini pandemi sürecinde koronavirüs tedbirleri altında 300 öğrencimize hizmet vermek zorunda kaldık. Bugünkü bu seminerimizde başarı için değerli ve önemli. Bu vesile ile programda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum “dedi.

“Başarının yolu emek ve fedakarlıktan geçer”

Eğitimde ve sporda yakaladığımız başarı ritmini koronavirüsün gölgesine bırakmadan sürdürmek için mücadelemize devam etmenin önemli olduğuna söyleyen İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Şerif Mırık,”Geçen sene yakaladığımız yüzde 84 başarıyı bu sene daha üst seviyelere taşıyacağınızdan şüphem yok. İLKEM artık sadece dar gelirli ailelerin değil maddi olanakları iyi olan ailelerinde tercihi olmasından büyük gurur duyuyoruz. Başarının yolu emek ve fedakarlıktan geçer. Asıl mesele insan inşa etmektir. Pandemiyi dezavantaj durumdan avantaja çevirin. Allah herkese hak ettiği şeyi, hak ettiği şekilde vermesi dileğimle, sizlere sınavda başarılar diliyorum” diye konuştu.

“Potansiyellerinizi küçümsemeyin”

Seminere katılım sağlayan OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi /Psikoloji Öğretim Üyesi Prof.Dr.Bozkurt Koç,” Öncelikli olarak eğitim konusunda hassasiyetini bildiğim, özverili çalışmalarına her zaman destekçisi olduğum sayın Belediye Başkanımız Necattin Demirtaş’a bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Kendim 3 çocuk babasıyım ve çocuklarımın her birinin bilinçsel, sosyal, duygusal dönemlerini izleme fırsattı buldum. Ebeveyn olarak eksik kalan taraflarımızda oldu. Sizler bu konularda belli bir donanıma sahipsiz. Kendi potansiyellerinizi küçümsemeyin. Yete ki hedefinizi belirleyin. Önünüzde akademik hayatınız olacak bir süreç var. Kaygı ve belirsizliklerin yoğun olduğu bu zamanlarda önemli olan bu kaygıların olumsuzluklarından etkilenmeden hedefinize varmanızdır. Bu kaygıları kendinize motive edecek fırsata çevirin. Aşk azim ve heyecan ile hazırlanın hem kendinize hem de bu güzel ülkeye hizmet etme şerefine nail olun” diye konuştu.

“Swot analiz ve Gelişim Çarkının önemini anlattı”

Seminere öğrencilerin dikkatini bilgilerini 9 soru testi ile ölçerek başlayan Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Aysu Gül Şanli; SWOT Analizinin en önemli özelliği, fırsatları güçlü olduğunuz noktaları kullanarak daha fazla değerlendirmenize ve buna karşılık zayıf olduğunuz noktaları tanımlayarak tehditlere karşı bunları minimize etmek olanağı sağlamasının önemini ortaya koyarak; Başarı nedir?, Öğrenme nedir?, Hafıza gücü hakkında örneklere öğrencilere bilgilendirme yaptı.Gelişim Çarkı basit gibi görünse de çok önemli bir sorudur ve herhangi bir konuda kendi içinize dönüp bu sorunun cevabına ulaşmanız çok kıymetli olduğunu öğrencilere hatırlatan Şanli, Gerçekten ne istediğinizi kendinize soruyor musunuz?. Yaşamınızdaki denge durumunu görebilmek, gerçekten neyi iyileştirmeye ihtiyacınız olduğunu bulmak için çok pratik bir yöntem olduğunu söyledi.

Öğrencilere psikososyal yönden desteklenmenin yanısıra özellikle sınavlarla ilgili oluşabilecek soru işaretlerinin minimum seviyede olması gerektiğine dikkat çeken Araştırma Görevlisi Doğan Güneş Temli, Öğrenme Pramidi, Bellek, Hafıza Gücü ve Kaygı ve stres uzak durmanın püf noktalarını sinevizyon eşliğinde öğrencilere örneklerle anlattı. Seminerde üzerinde durulan başlıca diğer konular ise duygu farkındalığı, doğru ders çalışma teknikleri ve hedef belirleme konuları oldu.

“Doğumdan, ölüme her zaman halkımızlayız”

Belediyelerin doğumundan ölümüne vatandaşın her zaman yanında olması gerektiğini kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Gençlerimiz ülkemizin geleceğidir. Onların Atatürk ilkelerine bağlı bireyler olarak topluma hizmet etmesi bizim için çok önemli. Biz de bu doğrultuda tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Büyük bir azim ve çabayla hazırlandıkları bu sınavı başarı ile atlatacaklarına yürekten inanıyorum. Bu vesile ile katılım sağlayan eğitimcilerimize teşekkür ediyor, öğrencilerimize başarılar diliyorum“ dedi.

“Teşekkür belgelerini Başkan Demirtaş takdim etti”

Programın sonunda İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’a OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozkurt Koç ve Öğretim görevlisi Uzman Psikolog Aysu Gül Şanli, Araştırma Görevlisi Doğan Güneş Temli’ye katılımlarında dolayı imzaladığı teşekkür belgelerini takdim etti.

İlkadım Belediyesi Konferans salonunda gerçekleşen seminere İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı Şerif Mırık, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozkurt Koç ve Öğretim görevlisi Uzman Psikolog Aysu Gül Şanli, Araştırma Görevlisi Doğan Güneş Temli ve İLKEM’li öğrenciler katılım sağladı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Halim Batur Kulüpleri arası futbol turnuvası başlıyor

İlkadım Belediyesi, sağlıklı bir yaşam için gençleri sporda buluşturan spor kulüplerine yönelik geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden “Halim Batur” anısına düzenleyeceği kulüpler arası futbol turnuvası ile ilçede spora olan ilgiyi yeşil sahalara taşıyor.

Published

on

Derebahçe Mahallesi’nde adının verildiği, Halim Batur Spor Kompleksinde 25 Eylül Cumartesi günü saat:12.00’de oynanacak ilk maçla başlayacak olan Halim Batur Kulüpler arası futbol turnuvasında 13 kulüp şampiyonluk kupası için yeşil sahalarda kıyasıya mücadele edecek. Covid-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemlerin alınarak başlatılacak futbol turnuvasında şampiyon 26 Eylül Pazar günü oynanacak olan final maçı müsabakası ile belli olacak.

“Spor ve vefa adına önemli bir etkinlik”

Turnuvaya katılan tüm takımlara fair play ve centilmence mücadele etmelerini dileyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Her yaştan nesilleri bir arada spor yönlendirmek adına çok anlamlı bir etkinlik düzenledik. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanlığı Denetim Kurulu üyesi Halim Batur adını unutmadık. Bu turnuvada, ona karşı bitmeyen vefamızı gösteriyor. Öncelikle bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunun hiç kaybedilmediği maçların yeşil sahalara yansıyacağı turnuvamıza katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Kentsel dönüşümle Samsun yenileniyor

Tüm Canik’in dönüşümünün önünü açan Yeni Mahalle Kentsel Dönüşüm Projesi’nde inşaat çalışmalarının yüzde 45’i tamamlandı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Kentsel Dönüşümde Türkiye’nin en başarılı belediyesi olarak, dönüşüm hamleleriyle Samsun’u yenilemeye devam edeceğiz” dedi.

Published

on

Samsun’un Canik ilçesi Yeni Mahalle’de Kentsel Dönüşüm Projesi hızla yükseliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde yürütülen proje kapsamında 77 dönümlük alanda başlayan inşaat çalışmalarının yüzde 45’i tamamlandı. Çalışmalar kapsamında kaba inşaat ve duvar imalatları bitirildi. 7 bloğun da bir ay içerisinde teslim edileceği belirtildi. Projede 487 adet 2 + 1, 189 adet 3 + 1, toplam 45 adet blok, 698 adet bağımsız bölüm, 2 adet otopark ve bir adet cami yer alacak.

BİZİM SEVDAMIZ HİZMET

Canik Yeni Mahalle Şehri Bahçe Kentsel Dönüşüm projesinde inşaatın hızla devam ettiğini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Şu anda inşaatın yüzde 45’i tamamlanmış durumda. Bu proje Soğuksu ve Gaziosmanpaşa’daki dönüşümü de başlatan rezerv alanı olacak. Bu açıdan oldukça önemli. Çok çalışarak, üreterek hizmete sonuna kadar devam edeceğiz. Çünkü bizim bu şehre hizmet sevdamız var. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda merkezden en uzaktaki mahallelerimize doğru yatırımları götürüyoruz. Bu yaptığımız hizmetlerle Türkiye’nin en başarılı belediyesi olmanın onurunu, gururunu yaşıyoruz” dedi. 

698 KONUT İNŞA EDİLİYOR

698 konutun inşa edildiği Yeni Mahalle Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yaşam alanları, spor, eğitim ve kültür merkezleri, camisi ve otoparklarıyla Samsun’a değer katacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Demir, “Yeni Mahalle’deki projemiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz, Canik Belediyemiz ile beraber Genel Başkan Yardımcımız ve milletvekillerimizin de desteğini alarak başladı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı sorumluluğunda hayat buluyor. Enfes bir mahalle ile birlikte Şehri Bahçe Konutları’nı Samsun’a kazandırıyoruz. Şu anda burada yepyeni bir şehir inşa ediliyor” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DE TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI BELEDİYESİYİZ

Yaptıkları hizmetlerin toplumun her kesimine hitap ettiğini ve vatandaşların daha güzel bir ortamda yaşaması için çalıştıklarını da belirten Başkan Demir şöyle devam etti:

“Tarihi kimliğini koruyarak, şehrimizi yeniliyoruz. Kentsel dönüşüm noktasında da Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’nin en başarılı belediyesiyiz. Gelişen dünya ölçeğinde ülkeler de, şehirler de, ilçeler ve hatta mahalleler bile artık ‘cazibe’ faktörüyle kazanıyor, gelişim gösteriyor. Yani cazibe sahibi iseniz, her zaman kazanıyor ve gelişim olanakları bulabiliyorsunuz. İşte biz Samsun’da bunu yapmaya çalışıyoruz. Kentsel dönüşüm hamleleriyle hep birlikte Samsun’u yenilemeye ve büyütüp geliştirmeye devam edeceğiz.”

Continue Reading

Yerel Yönetim

Başkan Demir’den Koruyucu Aile Seferberliği Teklifi

Çocuklar İçin Elele Projesi kapsamında koruyucu aile derneklerinin temsilcileriyle bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, devlet koruması altında tek bir çocuk kalmaması için koruyucu aile seferberliği başlatılması gerektiği söyledi. Başkan Demir, bu konuda gerekli desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Published

on

Samsun Koruyucu Aile Derneği ev sahipliğinde koruyucu aile dernekleri buluşması düzenledi. North Point Hotel’de gerçekleşen buluşma toplantısına Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin Balcı, Denizli Koruyucu Aile Derneği Başkanı Hakan Vural, İstanbul Koruyucu Aile Derneği Başkanı Neşe Gök Alp, İzmir Koruyucu Aile Derneği Başkanı Gülsüm Erdinç, Samsun Koruyucu Aile Derneği Başkanı Zeynep Çalış ile Bizim Çocuklar Gençlik Akademisi Başkanı Güler Aslan katıldı.  

Merkezi Denizli’de olacak federasyon çatısı altında birleşecek dernekler, ‘Çocuklar İçin Elele Projesi’ ile ülke çapında faaliyet yürütmeyi amaçlıyor. Finansmanın yüzde 75’i Avrupa Birliği tarafından karşılanacak 110 bin euro bütçeli projeyle devlet koruması altındaki çocuklara yönelik çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının politika ve karar alma süreçlerine daha aktif ve demokratik katılımını sağlayarak sivil toplumun gelişmesine katkıda bulunulması hedefleniyor. Bütçenin yüzde 25’i ise dernek tarafından eş finansman olarak karşılanacak. 

Türkiye genelinde devlet koruması altındaki çok sayıda çocuğun koruyucu ailesi olan anne ve babaların da yer aldığı toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, koruyucu aile sisteminin toplumda yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.  Başkan Demir, “Toplumumuzun büyük bölümü bugün yeterli bilgi ve hassasiyete sahip değil. Aslında medeniyet kodlarımıza bakarsanız dünyada tek milletiz. Böyle bir duyarlılığı olan medeniyetten gelmekteyiz ama bugün ‘Devlet koruyor, bizim bir şey yapmamıza gerek yok’ gibi yanlış bir algıya sahibiz. Onun için gayretleriniz bu açıdan çok önemli. Hepinizi tebrik ediyorum.“ değerlendirmesinde bulundu. 

Samsun’da koruyucu aile konusunda duyarlı bir toplum yapısının bulunduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, “Koruyucu aileyi toplumun tüm katmanlarında fark ettirmeli, genişletmeliyiz. Her birimizin evladı, diğerimizin evladı hükmündedir. Dolayısıyla bunu çok yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bütün çocuklar evladımız olmalıdır. Devlet korumasında tek bir çocuk bile kalmamalıdır. Koruyucu aile olup onların en iyi şekilde yetiştirilmesine vesile olmalıyız. Tabi koruyucu ailelerimizin de onlara öz evladı gibi davranması lazım. Belediye olarak farkındalık oluşturmak için yanınızdayız. Açık çek veriyoruz. Bir hedef koyalım. Devlet koruması altındaki yavrularımızın sayısı belli. Belli kriterler koyalım ve çocuklarımızı sahiplendirelim. Bu çok bir şey değil. Başarabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler