Bizimle iletişime geçin

Yerel Yönetim

İlkem’li öğrencilere “Sınav Kaygısı ve Motivasyon Semineri”

Salgının başladığı andan bugüne kadar toplumun her kesimine yönelik yardım ve hizmetleri götüren İlkadım Belediyesi bu süreçte de eğitime desteğini hız kesmeden sürdürmeye devam ediyor. Okullarda yüz yüze eğitime ara verildiği andan itibaren çalışmalarını dijital alanda sürdüren İLKEM “Sınav Kaygısı ve Motivasyon” semineri ile gençlerin kaygılarını konuştu.

Yayınlandı:

on

İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren İlkadım Etüt ve Eğitim Merkezi (İLKEM ) YKS/ Üniversite Hazırlık Kursu Öğrencileri için, Covid-19 YKS 21’de “Sınav Kaygısı/ Başarı ve Motivasyon” konulu kişisel gelişim semineri ile sınava girecek olan öğrencilerinin motivasyonun arttırdı. Belediye konferans salonunda koronavirüs önlemleri altında gerçekleşen seminerde OMÜ Öğretim Görevlisi Ayşe Gül Şanli ve Araştırma Görevlisi Doğan Güneş Temli hazırladığı sunumlarla öğrenciler sınav kaygısı ile baş etme yollarını öğrendi.

“Eğitimde ilk olma aşamasında olan bir kurumuz”

Seminer öncesi açılış konuşması yapan İLKEM Eğitim Koordinatörü Davut Öz,” Gençlik hazinedir. Samsun’da eğitimde ilk olma aşamasında olan bir belediye eğitim kurumuyuz. Maddi yetersizlik yüzünde özel kurslara ve eğitim merkezlerine çocuklarını gönderemediğini düşünen velilerin ve Belediye Başkanımızın sonsuz destekleri ile bugünlere geldik. İlkadım’ın 3 mahallesi olan Kadifekale, Yaşardoğu, Derebahçe şubelerimizde 900 öğrenciyle yürüttüğümüz eğitim faaliyetini pandemi sürecinde koronavirüs tedbirleri altında 300 öğrencimize hizmet vermek zorunda kaldık. Bugünkü bu seminerimizde başarı için değerli ve önemli. Bu vesile ile programda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum “dedi.

“Başarının yolu emek ve fedakarlıktan geçer”

Eğitimde ve sporda yakaladığımız başarı ritmini koronavirüsün gölgesine bırakmadan sürdürmek için mücadelemize devam etmenin önemli olduğuna söyleyen İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Şerif Mırık,”Geçen sene yakaladığımız yüzde 84 başarıyı bu sene daha üst seviyelere taşıyacağınızdan şüphem yok. İLKEM artık sadece dar gelirli ailelerin değil maddi olanakları iyi olan ailelerinde tercihi olmasından büyük gurur duyuyoruz. Başarının yolu emek ve fedakarlıktan geçer. Asıl mesele insan inşa etmektir. Pandemiyi dezavantaj durumdan avantaja çevirin. Allah herkese hak ettiği şeyi, hak ettiği şekilde vermesi dileğimle, sizlere sınavda başarılar diliyorum” diye konuştu.

“Potansiyellerinizi küçümsemeyin”

Seminere katılım sağlayan OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi /Psikoloji Öğretim Üyesi Prof.Dr.Bozkurt Koç,” Öncelikli olarak eğitim konusunda hassasiyetini bildiğim, özverili çalışmalarına her zaman destekçisi olduğum sayın Belediye Başkanımız Necattin Demirtaş’a bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Kendim 3 çocuk babasıyım ve çocuklarımın her birinin bilinçsel, sosyal, duygusal dönemlerini izleme fırsattı buldum. Ebeveyn olarak eksik kalan taraflarımızda oldu. Sizler bu konularda belli bir donanıma sahipsiz. Kendi potansiyellerinizi küçümsemeyin. Yete ki hedefinizi belirleyin. Önünüzde akademik hayatınız olacak bir süreç var. Kaygı ve belirsizliklerin yoğun olduğu bu zamanlarda önemli olan bu kaygıların olumsuzluklarından etkilenmeden hedefinize varmanızdır. Bu kaygıları kendinize motive edecek fırsata çevirin. Aşk azim ve heyecan ile hazırlanın hem kendinize hem de bu güzel ülkeye hizmet etme şerefine nail olun” diye konuştu.

“Swot analiz ve Gelişim Çarkının önemini anlattı”

Seminere öğrencilerin dikkatini bilgilerini 9 soru testi ile ölçerek başlayan Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Aysu Gül Şanli; SWOT Analizinin en önemli özelliği, fırsatları güçlü olduğunuz noktaları kullanarak daha fazla değerlendirmenize ve buna karşılık zayıf olduğunuz noktaları tanımlayarak tehditlere karşı bunları minimize etmek olanağı sağlamasının önemini ortaya koyarak; Başarı nedir?, Öğrenme nedir?, Hafıza gücü hakkında örneklere öğrencilere bilgilendirme yaptı.Gelişim Çarkı basit gibi görünse de çok önemli bir sorudur ve herhangi bir konuda kendi içinize dönüp bu sorunun cevabına ulaşmanız çok kıymetli olduğunu öğrencilere hatırlatan Şanli, Gerçekten ne istediğinizi kendinize soruyor musunuz?. Yaşamınızdaki denge durumunu görebilmek, gerçekten neyi iyileştirmeye ihtiyacınız olduğunu bulmak için çok pratik bir yöntem olduğunu söyledi.

Öğrencilere psikososyal yönden desteklenmenin yanısıra özellikle sınavlarla ilgili oluşabilecek soru işaretlerinin minimum seviyede olması gerektiğine dikkat çeken Araştırma Görevlisi Doğan Güneş Temli, Öğrenme Pramidi, Bellek, Hafıza Gücü ve Kaygı ve stres uzak durmanın püf noktalarını sinevizyon eşliğinde öğrencilere örneklerle anlattı. Seminerde üzerinde durulan başlıca diğer konular ise duygu farkındalığı, doğru ders çalışma teknikleri ve hedef belirleme konuları oldu.

“Doğumdan, ölüme her zaman halkımızlayız”

Belediyelerin doğumundan ölümüne vatandaşın her zaman yanında olması gerektiğini kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Gençlerimiz ülkemizin geleceğidir. Onların Atatürk ilkelerine bağlı bireyler olarak topluma hizmet etmesi bizim için çok önemli. Biz de bu doğrultuda tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Büyük bir azim ve çabayla hazırlandıkları bu sınavı başarı ile atlatacaklarına yürekten inanıyorum. Bu vesile ile katılım sağlayan eğitimcilerimize teşekkür ediyor, öğrencilerimize başarılar diliyorum“ dedi.

“Teşekkür belgelerini Başkan Demirtaş takdim etti”

Programın sonunda İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’a OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozkurt Koç ve Öğretim görevlisi Uzman Psikolog Aysu Gül Şanli, Araştırma Görevlisi Doğan Güneş Temli’ye katılımlarında dolayı imzaladığı teşekkür belgelerini takdim etti.

İlkadım Belediyesi Konferans salonunda gerçekleşen seminere İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı Şerif Mırık, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozkurt Koç ve Öğretim görevlisi Uzman Psikolog Aysu Gül Şanli, Araştırma Görevlisi Doğan Güneş Temli ve İLKEM’li öğrenciler katılım sağladı.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Büyükşehir’den meyve üreticilerine destek

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çarşamba’da kivi ve şeftali üreticilerine sulama sistemi, tel ile dayanıklı anaç fidan desteği verdi. Üreticiler, yapılan yardımlar sayesinde ilçedeki kivi ve şeftali üretimi geçmiş yıllara oranla yüzde 21 oranında artırdı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

KİVİ VE ŞEFTALİ ÇARŞAMBA’DAN

2020 yılı resmi rakamlarına göre üretim alanı 1 milyon 196 bin 170 hektara ulaşan Samsun’da 170 bin 961 ton meyve üretiliyor. Tarımsal üretimin artırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çiftçilerin taleplerini karşılamaya devam ederken, Çarşamba Ovası’ndaki şeftali ve kivi yetiştiricileri ise aldıkları desteklerle üretime önemli katkılar sağlıyor. Türkiye genelindeki 892 bin 48 ton şeftali üretiminin yüzde 0,85’ini, 73 bin 745 ton kivi üretiminin yüzde 6,92’sini ise Samsun karşılıyor.

ÜRÜN ARTIŞI YÜZDE 21

Şeftali ve kivi üretiminin büyük bölümünün üretildiği Çarşamba’da pandemiden olumsuz etkilenen çiftçiler, salgına rağmen geçen yıl 300 dekarlık alanda 7 bin 576 ton şeftali, 105 dekarlık alanda da 73 bin 745 ton kivi ve anaç fidan yetiştirerek her iki üründe de yüzde 21 oranında artış sağladı.

BAŞKAN DEMİR’E TEŞEKKÜR

Kivi bahçesi tesis, şeftali anacı yenileme ve ilaçlama makinesi projeleri kapsamında Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan tel, sulama, dona karşı sisleme ve fidan desteği alan üreticiler, desteklerin üretim artışına katkıda bulunduğunu söyledi. Hacılıçay Mahallesi’nde yaşayan meyve üreticisi Adem Özbek, “14 dönümlük arazimizde kivi ve şeftali yetiştiriyoruz. Arazimizin 2 dönümlük kısmı için tel, sulama ve sprink sisleme destekleri aldık. Geçmiş yıllarda Büyükşehir Belediyesi’nin fidan desteğinden yararlanmıştık. Biz de 700 ağacımızın olduğu kivi bahçemizi, ek yaparak büyütmeye çalıştık. Şuan da sislemesini ve tellerini çekerek sezona hazırlanıyoruz. İnşallah bundan sonrası daha iyi olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi. Meyve üreticisi Turgay Demircan ise, “20 dönüm kivi bahçemizin 4 dönümlük kısmında büyükşehirden fidan, sulama, dona karşı sisleme ve tel desteklerini aldık. Diğer kısımlarını kendi olanaklarımızla kurduk. Bu yıl da yeni verim almaya başlayacağız. Katkılarından dolayı tüm belediye yönetiminden Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Çarşamba’da alternatif ürün deseninde yüksek gelir elde edilmesine ilişkin çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bölgemizde şeftali ve kivi yetiştiriciliği destekleme projelerini yürütüyoruz. Çiftçilerimize projeler geliştirerek uyguluyoruz. Çarşamba Meyve Üreticileri Birliği ile birlikte çok sayıda kivi ve şeftali projesi uyguladık. Faaliyetler kapsamında şeftali ve kivi anacı desteklerimizle üretimin artmasına vesile oluyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

Atakum Zabıtası’ndan dilencilerle mücadele

Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçenin işlek caddelerinde düzenlediği operasyonla dilencileri suçüstü yakaladı. Dilencilere işlem yapan ekipler, üzerlerinden çıkan ve dilencilik yoluyla elde edilen paraları tutanak tutarak kamuya teslim etti.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri dilenci operasyonu gerçekleştirdi. Hem Ramazan ayı hem de Cuma günü olması nedeniyle sayısı artan dilenciler hastane ve cami önlerinde yapılan operasyonda suçüstü yakalandı. Uygulamada hem sivil hem de üniformalı ekipler caddelerin her noktasından hareket ederek dilencileri yakaladı. 

DUYGU SÖMÜRÜSÜNE DİKKAT

Çeşitli noktalardan ekipler tarafından alınan ve araçlarla Zabıta Noktası’na getirilen dilencilerin üst araması gerçekleştirildi. Şahısların dilencilik yoluyla elde ettiği paraları tutanak tutarak kamuya teslim etti. Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, Atakum’da özellikle hastane ve cami çevrelerinde dilencilik yapan kişilere yoğun denetime devam edeceklerini söyleyerek yurttaşları da insani duyguları sömüren dilencilere karşı tedbirli olmaları ve para vermemeleri konusunda uyardı.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

Havza Belediyesi Zabıta Ekiplerinden Ramazan Pidesi Denetimi

Havza Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipleri tarafından fırınlarda Ramazan pidesi denetimi yapıldı. Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir; “Ramazan sofrasının olmazsa olmazı olan pidenin son derece hijyenik ve sağlık kurallarına uygun şekilde vatandaşların sofrasına gelmesi için denetimleri aralıksız devam edecek.” Dedi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Havza Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler denetimlerde, çalışanların hijyen koşullarına uyup uymadığını, gramaj, un depoları, hamur imalathaneleri ve pide yapımında kullanılan malzemelerin temiz olup olmadıklarını denetledi. 

Yapılan denetimlerde İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüsü tedbirleri kapsamında alınan kararlar hatırlatılarak ekmek satışlarında maske, bone ve eldiven takılması zorunluluğu ve Ramazan ayı boyunca fırınların iftara 1 saat kala üretimi durdurmaları gerektiği belirtildi. 

Zabıta ekipleri tarafından yapılan gramaj kontrollerinde ise 400 gram olan pideler gramajlarından ağır geldi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, “Ramazan sofrasının olmazsa olmazı olan pidenin son derece hijyenik ve sağlık kurallarına uygun şekilde vatandaşların sofrasına gelmesi için denetimleri aralıksız devam edecek. Yaptığımız denetimlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlamadık. Tüm fırıncı arkadaşlarımıza gerek gramajda gerekse temizlik konusunda göstermiş oldukları hassasiyet için teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere korona virüsü tedbirleri kapsamında Ramazan ayı içinde bir dizi karar alındı. Fırıncılarımız bu kurallara uymaları çok önemli” dedi.

Okumaya devam et

Trendler