Bizimle iletişime geçin

Yerel Yönetim

“İki yılda dolu dolu Canım Atakum”

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 8 Nisan 2019 tarihinde mazbatasını alarak başladığı görevinde iki yıl boyunca kentte birçok alanda projeyi hayata geçirdi. Kırsal kalkınmadan, sosyal dayanışmaya; sağlıktan çevreye, kültür ve sanattan ekonomiye kadar geniş bir yelpazede gerçekleştirilen çalışmalarla tüm Türkiye’ye ve Samsun’a sosyal belediyeciliğin en güzel örnekleri sergilendi.

Yayınlandı:

on

KARADENİZ’İN İLK GIDA BANKASI 

Atakum’da gıda israfı önlenirken yoksullukla da mücadele ediliyor. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ anlayışıyla sofralara yardımseverlerin iyilik dolu elleri dokunuyor. Samsunlu hayırseverlerin Özgür Bölüşüm Derneği ve Atakum Belediyesi’ne yaptığı destekler, market raflarından sofralara uzanıyor. Karadeniz Bölgesi’nin ilk gıda bankası AtaMarket’ten 360 aile kendilerine tanımlanan AtaKart ile çocuk bezinden deterjana ve temel gıdalara kadar 160 kalem ürünün olduğu marketten aktif olarak faydalanıyor. 

YENİ NESİL ÇOCUK ATAÇOCUK’TA YETİŞİYOR

Atakum Belediyesi AtaÇocuk Anaokulu’nda Atatürk ilkelerine bağlı, bilimin, aklın yolunda, kültür ve sanatı yaşamın bir parçası olarak gören, yabancı dil bilen, dünyaya entegre; aynı zamanda tarım eğitimi de alan nesiller yetişiyor. Mevlana ve Cumhuriyet mahallelerinde birer şubesi bulunan AtaÇocuk, yeni anaokullarıyla daha fazla çocuğun hayatına dokunmak için çalışmalarını sürdürüyor.  

PAYLAŞIM MERKEZİYLE DAYANIŞMA BÜYÜYOR

Atakumlular dayanışma ruhunun en güzel halini Paylaşım Merkezi’nde (PAYMER) gösteriyor. Sosyal Belediyeciliğin en güçlü örneği olan merkez, gönüllülerin bağışlarını yalnızca Atakum’a değil, Samsun’un ilçelerine ve afet durumlarında da Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırarak dayanışma köprüsü oluyor. İki yıl içerisinde kıyafetten ev eşyasına; gıda destek paketlerinden ihtiyaç malzemelerine kadar on binlerce haneye ulaşan merkez, gün geçtikçe daha fazla yurttaşın kapısını çalarak dayanışmayı büyütüyor.

GENÇLER YENİ MESLEKLERE SAHİP OLUYOR 

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin, “Atakumlu gençleri birden fazla meslek sahibi yapacağız” sözleriyle açılışını duyurduğu Atakum Belediyesi Bilişim Eğitim Merkezi’ne (ATABEM) 6 bini aşkın kayıt başvurusu yapıldı. Bir kısmı Samsun’da ilk kez ve ücretsiz olarak açılan 14 ayrı kategoride yaklaşık 150 kursun faaliyetlerine pandemi nedeniyle ara verildi. Alanlarında uzman kurs eğitmenleri ve öğrenciler, eğitime geri dönmek için gün sayıyor.

ATAKUM İNOVASYON MERKEZİ 

Bünyesinde medya ofisleri, dijital atölyeler ve eğitim salonları bulunan Atakum İnovasyon Merkezi kuruldu. Merkezde aynı zamanda yayın hayatına başlayan Atakum Belediyesi Kanal ATA stüdyoları oluşturuldu.

İŞARET DİLİ AKADEMİSİ

Bünyesinde istihdam ettiği Türk İşaret Dili çevirmeniyle İşaret Dili Eğitimi de sağlayan Atakum Belediyesi, geniş içeriğe sahip çevrimiçi İşaret Dili Akademisi’ni kurdu. Atakum Belediyesi personeline de işaret dili eğitimi veren akademi sayesinde, işaret dili öğrenmek veya ilerletmek isteyen yurttaşlar pratiklerini online olarak gerçekleştirmeye devam ediyor. 

ATAKUM PROJE FABRİKASI 

Atakum Belediyesi bünyesinde Kent Konseyi, sivil toplum örgütleri, kamu ve özel sektör temsilcileri, üniversiteler ve vatandaşların iş birliği ile Atakum’u Türkiye’ye proje üreten örnek bir merkez haline getirmek amacıyla Atakum Proje Fabrikası kuruldu. Proje yazma eğitimlerini tamamlayan katılımcılar yalnızca Atakum’un değil Türkiye’nin ihtiyaçlarına yönelik projeler üretecek. 

ÜRETİM ATÖLYELERİ İLE TASARRUF

Atakum Belediyesi, Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne bağlı atölyelerde ürettiği; çöp konteynerleri, piknik masaları ve oturma bankları ile tasarruf ediyor. Atölyeler sokak canlıları için köpek kulübesi ve mini mama hazneleri de imal ediyor. Belediye hizmet filosunda yer alan iş makinelerinin bakım ve onarımları bu atölyelerde gerçekleştirilerek hem tasarruf ediliyor hem de hizmetin kesintiye uğramasının önüne geçiliyor. 

SIFIR ATIK PROJESİ 

Atakum Belediyesi, bünyesinde kurduğu Sıfır Atık Yönetim Birimi ile geri dönüşüm ve yeniden kazanım adına yurttaş-belediye iş birliği örneği gösterdi. Birim, kent genelinde bilinçlendirme çalışması yaparak sitelere, apartmanlara geri dönüşüm kutuları yerleştirdi. Kaynağında dönüşümde ivme kazanan Atakum Belediyesi, kurduğu mobil atık getirme merkezleri ve geri dönüşüm sepetleri ile çevreye, ekonomiye ve daha yeşil bir geleceğe katkı sağladı. 

YENİ REKREASYON ALANLARI

Son 10 yılda hızla büyüyüp beton oranı artan Atakum’da, Atakum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yeni rekreasyon alanları için çalışmalarını sürdürüyor. Sosyal donatı ve ağaçların yoğun olduğu projeleri kente kazandıran ekipler, Atakum’un çehresini değiştiriyor. 

ATIK TRANSFER SİSTEMİ İLE YÜZDE 90 TASARRUF 

Atakum Belediyesi uygulanmaya başladığı Atık Transfer Sistemi (ATS) ile, çöp sevkiyatı sürecinde yaklaşık yüzde 90 oranında tasarruf sağladı. Daha önce Katı Atık Düzenli Toplama Sahası’na tek tek giden çöp toplama araçları artık Atakum’daki Atık Transfer İstasyonu’nu kullanıyor. TIR dorsesine yüklenen atıklar sahaya toplu halde ulaştırılıyor. Hem yakıt hem de zaman tasarrufu sağlayan sistem ile belediye bütçesi ve işgücü Atakumlular için daha etkin kullanılıyor. 

İSTİHDAMA ‘ATİM’ KATKISI 

Belediye bünyesinde kurulan Atakum İstihdam Merkezi’nde (ATİM) hem iş arayanlar hem de işletme sahipleri buluşuyor. Kullanılan yazılım ile iş arayanlar uygun iş pozisyonlarına, personel arayan işletme sahipleri de yeni çalışanlarıyla eşleştiriliyor.  

ÜRETEN KADINLARIN GÜCÜ 

Atakum Belediyesi’nin kuruluşuna öncülük ettiği Samsun’un ilk kadın kooperatifi Atakum Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin (ATAK) ile Atakumlu kadınların emekleri ekonomiye kazandırılıyor. Atakum, üreten kadınların gücüyle büyüyor. 

EĞİTİMDE ‘ATAK DAYANIŞMASI

Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, toplumsal sorumluluğu önemseyen, geleceğin aydınlık Türkiye’sinde özgür düşünen bireyler yetiştirmek isteyen, aydınlık ve çağdaş bir ülke hedefiyle yola çıkan 10 aydın tarafından Atakum Belediyesi öncülüğünde Atakum Eğitim Kooperatifi (ATAK) kuruldu. Kooperatif çalışmalarıyla elde edilen artı değerler burslara, eğitim yatırımlarına ve sosyal sorumluluk projelerine aktarılıyor. 

MUHTARLAR MECLİSİ İLE HIZLI ÇÖZÜM

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci göreve geldiği ilk aylarda, söz verdiği Muhtarlar Meclisi’ni kurdu. Meclis sayesinde mahallelerden gelen talepler hızlı bir şekilde yönetim kademesine aktarılarak çözüme kavuştu. Muhtarlar Meclisi’nde alınan kararlar, Atakum Belediye Meclisi’ne de taşınarak çözüm bulundu. Yurttaş-belediye iletişiminde önemli bir köprü olan muhtarlar için belediye hizmet binasında projelerini yürütebilecekleri, yurttaşlarla görüşme yapabilecekleri özel çalışma odası düzenlendi.

ATAKUM KENT KONSEYİ KURULDU 

Atakum’dan her yaş ve meslek grubundan yurttaşın katılımıyla gerçekleşen seçimle Atakum Kent Konseyi kuruldu. Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi, çok paydaşlı ve aktörlü yönetişim anlayışını benimsemesi için çalışan Atakum Kent Konseyi, bünyesinde oluşturduğu meclislerle de kent kültürüne önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. 

KADIN MECLİSİ’NDEN ÖNCÜ ÇALIŞMALAR 

Atakum Kent Konseyi çatısı altında, Atakumlu kadınların katılımıyla yapılan seçimle kurulan Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadınların kent yaşamında aktif olması için etkin çalışmalar yürütüyor. Hayata geçirdiği birçok proje ile Atakumlu kadınların eli kent yönetimine dokunuyor. 

GENÇLER YÖNETİMDE SÖZ SAHİBİ

Atakum Kent Konseyi çatısı altında çoğunluğu üniversite öğrencisi olan gençlerin demokratik seçimle kurduğu Atakum Gençlik Meclisi ile gençler kent yönetiminde söz sahibi olurken, uyguladıkları projelerle de gençliğin dinamizmini kente yayıyor. 

ŞEFFAF YÖNETİM, CANLI MECLİS

Her ay toplanan Atakum Belediye Meclisi, Atakum Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanıyor. Yayınlar sayesinde Atakumlular kentte alınan kararlardan anında haberdar oluyor.

YABANCILAR KOMİSYONU KURULDU

Atakum’a çeşitli ülkelerden başta eğitim amaçlı olmak üzere iş, aile, geçici koruma ve zorunlu göç gibi nedenlerle gelen yabancıların kent hayatına katılımı sürecine destek vermek, karşılaştıkları sorunları değerlendirmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla Atakum Kent Konseyi çatısı altında Yabancılar Dayanışma ve Yardımlaşma Komisyonu kuruldu. 

SICAK ÇORBA DESTEĞİ

Atakum Belediyesi kış aylarında, üniversitenin sınav döneminde öğrencilere; kar yağışının yoğun olduğu günlerde pazar yeri esnafına ve vatandaşlara, pandemi döneminde de Atakum’da kontrol noktalarında görev yapan polis memurlarına sıcak çorba ikramında bulunuyor.

İMECE NOKTASIYLA DAYANIŞMA KÖPRÜSÜ 

Atakum Belediyesi’nin semt pazarlarına konumlandırdığı imece noktaları, hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında dayanışma köprüsü oluyor. Pazar alışverişi yapan yurttaşlar, fazladan aldıkları bir poşet sebze ya da meyveyi üzerinde askılar bulunan imece noktasına bırakıyor. İhtiyaç sahipleri de bu poşetlerden dilediklerini alarak evlerine götürebiliyor. Atakum’da toplumsal dayanışmayı güçlendiren imece noktalarında alan el ile veren el birbirini görmüyor.ÇİFTLERE ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ KİTAPÇIĞI

Atakum Belediyesi, yeni evlenen çiftlere İstanbul Sözleşmesi’nin ayrıntılarını anlatan kitapçık hediye ediyor. Çiçeği burnunda çiftler, evlenme cüzdanı ile birlikte teslim aldıkları kitapçıktan İstanbul Sözleşmesi hakkında bilgiler edinebiliyor. 

MERHABA BEBEK 

Merhaba Bebek projesiyle, Atakum’da dünyaya gelen bebeklerin ailelerine ulaşarak onların ilk dönemdeki ihtiyaçlarını karşılayacak bir seti hediye ediliyor. Bu proje kapsamında anne babalara da ebeveyn eğitimi desteği de veriliyor. Bebeğin ihtiyaçlarının yanı sıra bilim insanlarının ürettiği değerli bilgileri içeren ‘100 Soruda Anne ve Babalık Rehberi’ isimli kitap da ailelere hediye ediliyor.

ATAKUM ŞİDDETİN KARŞISINDA, KADININ YANINDA

Atakum Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Aile ve Danışmanlık Merkezi kuruldu. Şiddet mağduru veya şiddete uğraması muhtemel kadınlar ile istismara uğrayan çocuklara destek sağlamak için açılan merkezde uzman ekipler yurttaşları doğru yönlendirmek için ilk karşılaşmayı profesyonelce gerçekleştirecek. Samsun Barosu’nun iş birliği ile kadınlara ihtiyaç duydukları hukuki destek sağlanacak. Merkez aynı zamanda kadın istihdamına da destek sağlayacak. Sertifikalı kurslarla kadınların ekonomik hayata hızlı bir biçimde katılmasına katkı verecek. Merkez bünyesinde aynı zamanda kadınların ihtiyaç duyacağı eğitim faaliyetleri de yer alacak.

EVDE DESTEK HİZMETLERİ BİRİMİ KURULDU 

Atakum Belediye Meclisi kararıyla kentte bakımlarını yerine getiremeyen yurttaşların ev temizliği, alışveriş, kişisel bakım ve hijyeni ile tansiyon, nabız, şeker ölçümü gibi basit sağlık hizmetleri konusunda destek sağlayacak Evde Destek Hizmetleri birimi kuruldu. 

#YÜZYILIN ROTASI 8 MİLYON KİŞİYE ULAŞTI 

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığının öncülüğünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Atakum Belediyesi iş birliğinde oluşturulan ‘Yüzyılın Rotası’ dijital kutlama programı, 16-19 Mayıs 2020 tarihleri arasında Bandırma Vapuru’nun 101 yıl önce gerçekleştirdiği bağımsızlık yolculuğunu sanal ortamda canlandırdı. Yüzyılın Rotası, 4 günde yaklaşık 8 milyon kişiye ulaştı. 

ATAKUM, KİTAP GÜNLERİNE KAVUŞTU 

6-15 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleşen Atakum Kitap Günleri’ne Türkiye’nin dört bir yanından 50 yazar, 40 yayıncı ve 100 marka katıldı. Söyleşilerin ve imza günlerinin de yer aldığı Atakum Kitap Günleri’ne çevre il ve ilçelerden de yoğun ilgi gösterildi. 2. Atakum Kitap Günleri için altyapı çalışmaları gerçekleştirildi ancak pandemi nedeniyle yapılamadı. 

MİNİKLER YAZARLARLA BULUŞTU 

12-17 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşen Atakum Çocuk Kitapları Günleri’ne Türkiye’nin dört bir yanından 20’nin üzerinde yazar ve yayıncı katıldı. İmza günü ve söyleşilerin de yer aldığı etkinlikte minik kitapseverler sevdikleri yazarlarla buluştu. 

ATAKUM OKUR YAZAR BULUŞMASI

Kitapsever Atakumluları yazarlarla buluşturan etkinlikler gerçekleştirildi. Yurttaşlar tarafından yoğun ilgi gören buluşmalara pandemi nedeniyle ara verildi. 

KONSER ETKİNLİKLERİ

Genç nüfusun ve üniversite öğrencilerin ağırlıklı olarak ikamet ettiği Atakum’da, özellikle milli bayramlarda önemli konser organizasyonları gerçekleştirildi. Haluk Levent, Kıraç, Niyazi Koyun gibi çok değerli sanatçıların yer aldığı konserlere yoğun katılım oldu. 

PANDEMİ DÖNEMİ ÇALIŞMALARI 

EVDEN KALANLARA  WHATSAPP SİPARİŞ HATTI 

Atakum Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri, 18 Mart 2020 tarihinden itibaren “evde kalın” çağrılarına uyan, koronavirüsten korunmak ve salgının yayılmasını önlemek için bireysel önlemler alan yurttaşlar için WhatsApp sipariş hattı oluşturdu. Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetim tarafından oluşturulan hat, tüm ülkeye yayıldı. Gençler, sipariş hattı sayesinde binlerce Atakumlu’nun market ve eczane ihtiyaçlarına koştu. Sipariş hattı aynı zamanda işaret diliyle de iletişim kurabilecek altyapıya ulaştırıldı. Böylece işitme engelli yurttaşlara da görüntülü olarak işaret diliyle ihtiyaçlarını Atakum Belediyesi’ne iletti. 

DAYANIŞMA KOLİLERİ ULAŞTIRILDI

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, ilk koronavirüs vakasının görüldüğü Mart ayı içerisinde toplumsal dayanışma çağrısı yaptı. Kentte evinden çıkamayan ve yardıma muhtaç durumdaki yurttaşların gıda ve insani desteğe ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Deveci Samsunlu hayırseverlere, “Bugün elinizi uzatmayacaksanız ne zaman uzatacaksınız? Toplumsal dayanışmaya, sizin birikiminize ihtiyaç var. Yardıma muhtaç yurttaşlarımıza, hemşehrilerimize elinizi uzatın” çağrısında bulundu. Başkan Deveci’nin bu çağrısı kısa zamanda karşılık buldu. İhtiyaç sahipleri ve hayırseverler arasında köprü olan Atakum Belediyesi ekipleri binlerce haneye dayanışma kolisi ulaştırdı. 

SOKAK CANLILARI DESTEK EKİBİ

Atakum Belediyesi, koronavirüs önlemleri nedeniyle kafelerin kapatılması, restoranlardaki servis sayısının azaltılması ve yurttaşların ‘evde kal’ anonslarına uyarak sokak canlılarını besleyememesiyle aç kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalan sokak hayvanlarını da yalnız bırakmadı. İlçedeki 16 mamamatikte düzenli mama ve su takviyesi yapılırken, yeni üretilen mini mama hazneleri ile can dostların besleme noktalarının sayısı 135’e yükseltildi. Sokakta yaşayan patili dostlar için oluşturulan Sokak Canlıları Destek Ekibi ile mama odaklarında düzenli besleme çalışması yapıldı. 

KADINLAR MASKE ÜRETTİ, ÜCRETSİZ DAĞITILDI 

Pandemiyle mücadelede 4 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan genelgeyle pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda maske takılması zorunlu hale getirildi. Maske tedariğinde zorluk yaşanan günlerde Atakumlu kadınlar toplum sağlığı için emek birliği yaptı. Atakum Belediyesi’ne bağlı Özgecan Kadın Koordinasyon Merkezi ve kültür evleri çalışanları ile dikiş dikmeyi bilen gönüllü kadınlar mevcut atölyelerin hepsinde maske üretimine başladı. Üretimi tamamlanan ve hijyenik koşullarda paketlemesi yapılan on binlerce maske başta sağlık emekçileri olmak üzere Atakumlulara ücretsiz biçimde ulaştırıldı. 

TÜRKİYE’DE İLK ‘ŞEFFAF MASKE’

Atakum Belediyesi kültür evleri çalışanları ve gönüllü kadınlar imalatını yaptıkları şeffaf maskeler ile işitme engelli yurttaşların yaşamına dokundu. Türkiye’de ilk kez Atakum’da üretilen şeffaf maskeler, işaret dili kullanan işitme engellilerin koronavirüs salgını döneminde karşı karşıya kaldıkları iletişim sorununu çözdü. Şeffaf maskeler, jest ve mimiklerin takibinin yanı sıra dudak okuyabilmeye olanağı tanıması nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanındaki işitme engelli yurttaşlar tarafından yoğun olarak talep edildi. Atakum Belediyesi, taleplerin hepsine karşılık vererek şeffaf maskeleri ülkenin her noktasına ulaştırdı. 

PSİKOLOJİK DAYANIŞMA PLATFORMU KURULDU 

Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde kaygı ve endişe kontrolü sağlayamayan, psikolojik sorunlar yaşayan yurttaşlara destek sağlıyor. Platform, bugüne dek binlerce çağrıya cevap vererek Atakumluları koronavirüsün psikolojik etkilerinden korumak için çalışmaya devam ediyor.

ATAKUM İÇİN EVDE SPOR VAR 

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde izole olan Atakumluların evde de spora devam edebilmeleri için Atakum Belediyesi “Evde Spor Var” video eğitim programı hazırladı. Atakum Belediyesi’nde görevli spor eğitmenleri, evde uygulanabilecek spor egzersizlerini sosyal medya aracılığıyla Atakumlulara ulaştırdı. 

YAZLIK EVLERİN KAPILARI İYİLİĞE AÇILDI 

Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin çağrısıyla Atakum’da yazlık evlerin kapıları iyiliğe açıldı. Hastanelerde salgın mücadelesi için 7 gün, 24 saat görev yapan ve Atakum’da sayıları 7 bini aşan sağlık emekçilerinin bulaş riski nedeniyle evlerine gidemedikleri dönemde, ikinci konut sahibi Atakumlular evlerini sağlık çalışanlarına tahsis etti. 

PANDEMİDE İLK BAYRAM KUTLAMASI 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 100. yılı koronavirüs tedbirleri nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı Atakum’da balkonlarda kutlandı. İlk defa pandemi kısıtlamalarının gölgesinde kutlanan bayramda ilçe sakinleri, Atakum Belediyesi’nin üstü açık otobüsle bando turu, marş çalan araçları ve Lozan Caddesi’ndeki İstiklal Marşı töreni ile kentin dört bir yanında coşku dolu anlar yaşadı. Evlerinde kalan minikler, pencere ve balkonlarını 23 Nisan’ın 100. yılı için bayraklarla rengarenk süsledi.

ESNAFA HİJYEN DESTEĞİ 

Bakanlar Kurulu tarafından alınan koronavirüs sürecinin normalleşmesine yönelik kararların ardından Atakum esnafına hijyen desteği sağladı. Çalışmalar kapsamında, 11 Mayıs 2020 Pazartesi gününden itibaren sosyal mesafe kurallarına göre hizmete yeniden başlayan 170 berber, kuaför ve güzellik salonunun dezenfeksiyonu gerçekleştirildi. İş yerlerine içerisinde Atakum Belediyesi atölyelerinde üretilen maskeler ile dezenfektan ve koronavirüsle ilgili bilgilendirici içeriklerin yer aldığı broşürlerden oluşan ‘Hijyen Kiti’ de hediye edildi. 

MOBİL NOKTALAR YURTTAŞIN HİZMETİNDE

Atakum Belediyesi, koronavirüs sürecinde Atakumluların belediyeye gelmeden hizmet alması için bir yeniliği daha hayata geçirdi. İnternet üzerinden hizmet kapsamını genişleten Atakum Belediyesi, kentin işlek noktalarında da 6 adet mobil merkez kurdu. Yurttaşlar, kalabalık ortama girip koronavirüs tehlikesi yaşamadan, açık havada işlemlerini gerçekleştirdi. 

BAYRAM COŞKUSU YİNE SOKAKLARA TAŞTI 

Atakum Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak Milli Mücadele dönemini başlatmasının 101. yıldönümünde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evlerinde kalan yurttaşlara taşıdı. Kuva-yı Milliye sahnesine dönüştürülen TIR ile kentin birçok noktasında tiyatro oyunu sergilendi. Üstü açık otobüs, marş çalan araçlar ve programa gönüllü olarak katılan vosvos kulüp üyeleri, klasik otomobillerle ilçenin dört bir yanına ulaştı. Türk Bayrakları, Atatürk posterleri ile kırmızı beyaz renklerle donatılan araçlar marş ve müzik yayını yaptı. 

HATIRALARI AĞAÇLARDA YAŞAYACAK

Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi, pandemi döneminde yaşamlarını yitiren sağlık çalışanlarının isimlerini Atakum Kent Ormanı’ndaki meşe ağaçlarına verdi. Doktor, hemşire, diş hekimi, eczacı, sağlık teknisyeni, hastabakıcıların yanı sıra hastanelerin farklı birimlerinde görev yaparken hayatını kaybeden 42 kahraman sağlıkçının ismi Atakum’da ölümsüzleşti. Sonraki aylarda Atakum Kent Konseyi, Atakum Belediyesi ve Samsun Tabip Odası iş birliği ile toplamda 6 bin 200 metrekarelik iki alanda Sağlık Şehitleri Ormanı oluşturuldu. Onlarca fidan, sağlık şehitlerinin adıyla toprakla buluştu. 

LGS’YE GİREN ÖĞRENCİLERE

MASKE VE SU DESTEĞİ 

Atakum Belediyesi, koronavirüs salgını önlemleri altında gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki sınav öncesi ilçedeki gençlerin yanındaydı. Atakum’da sınav merkezi olarak belirlenen 35 okulu, sınav oturumundan önce dezenfekte eden Atakum Belediyesi; sınav girişine de stant kurarak öğrencilere Atakum Belediyesi Kültür Evleri’nde kadın dayanışması üyelerince üretilen yaklaşık 4 bin adet maskenin yanı sıra bardak su dağıttı, el dezenfektanı kullanmalarını sağladı.

BELEDİYE TESİSLERİNDE

QR KODLU MENÜ DÖNEMİ 

Koronavirüs önlemleri kapsamında Samsunluların yoğun şekilde faydalandığı Atakum Belediyesi tesislerinde konukların sağlığını korumak için tesislerde QR kodlu menü uygulamasına geçildi. Samsunlular, sipariş vermek için menülere dokunmadan, dijital ortamdaki menüye kendi akıllı telefonları ile kolayca erişim sağladı. 

KARANTİNADAKİ YURTTAŞLARA

SICAK YEMEK ULAŞTIRILIYOR

Atakum Belediyesi, PCR testi pozitif çıkmış veya temaslı olmaları nedeniyle karantinada olan Atakumlulara ücretsiz sıcak yemek ulaştırıyor. Atakum Belediyesi tesislerinde hazırlanan sıcak yemekleri temassız teslimatla yurttaşlara ulaştıran ekipler, 23 Kasım 2020- 31 Mart 2021 tarihleri arasında 2 bin 853 hanede 8 bin 854 yurttaşa destek sağladı.

HASTANE ULAŞIM DESTEĞİ 

Atakum Belediyesi, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde hastane randevusu olan ancak toplu taşıma araçlarına ulaşım zorluğu yaşayan yurttaşlara ulaşım desteği sağlıyor. Yolcusunu hastaneye götüren ekipler randevu sonrasında evine geri bırakıyor. 

YAPIMI DEVAM EDEN PROJELER 

LOZAN PARKI VE ÇEVRESİ
Yaklaşık 2 bin 300 metrekarelik Lozan Parkı içerisindeki düzenleme çalışmaları büyük oranda tamamladı. Yakın zamanda hizmete açılacak parkta yürüyüş yolu, oturma alanları, kafeterya, oyun grupları yer alacak. Atakumluların buluşma noktası olacak olan Lozan Park; tarih, sanat ve doğayı kent sakinleri için bir araya getirecek. Parka son dokunuşu, İsmet İnönü Bulvarı ve Doğuş Caddesi kesişiminde oluşturulan dairesel alanın orta kısmında ‘Lozan Rölyefi’ yapacak. Lozan Parkı’nın kesişimindeki sokaklarda ise Türkiye’nin bugünkü sınırlarını çizen ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin uluslararası alanda tanınmasını sağlayan Lozan Barış Antlaşması’nın tarihi önemini anlatan billboard çalışmaları yapıldı.

GENÇLİK VE BİLİM MERKEZİ

Atakum Belediyesi 2017 yılında pazar yeri ve katlı otopark yapımı amacıyla inşaatına başlanan ancak tamamlanmayan yapıyı Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi olarak yeniden projelendirerek inşaat çalışmalarına başladı. 5 bin metrekarelik yapı içerisinde, Atakum’da öğrencilerin ihtiyaç duyduğu kütüphane, etüt merkezi ve ders çalışma alanları oluşturuluyor. Bodrum, zemin kat ve üç katlı kullanım alanı mevcut olan merkezde kitap kafe, kütüphane, iki adet çok amaçlı toplantı ve konferans salonu, iki adet kafeterya, atölyeler, etüt merkezi, sınav dönemlerinde 24 saat açık kalacak ders çalışma alanları ile kadın el emeği ürünleri mağazası yer alacak. Pandemi önlemleri nedeniyle sınırlı sayıda ekibin çalıştığı merkez inşaatının ise 2021 yılı içerisinde hizmete açılacak. 

ÇOK AMAÇLI SALON

Atakum Belediyesi, yapımına 2012 yılında başlanan ancak bir bölümü yapıldıktan sonra yarım kalan ve aradan geçen yıllar sonucu çürüme tehlikesiyle karşı karşıya olan yapıyı yeniden projelendirerek yurttaşların kullanımına kazandırmak için çalışmalarına başladı. 8 yıldır atıl halde bekleyen tesisi tamamlandığında Atakumlular; tiyatro, konser ve her türlü sanat etkinliklerine ev sahipliği yapabilecek bir mekana kavuşacak. Sergi salonları, fuaye alanları, bale, folklor ve müzik salonlarının yanı sıra sanatçı kulisleri ile simultane tercüme odaları içerecek olan tesis, Atakum’un kültür ve sanat yaşamını canlandıracak.

ORGANİK KÖY ÜRÜNLERİ PAZAR YERİ 

Bölge halkı tarafından Atakent Pazar Yeri olarak bilinen ve 7 yıldır atıl halde bulunan alan, Organik Köy Ürünleri Pazar Yeri ve Katlı Otopark olarak yeniden projelendirildi. Bin 700 metrekare kapalı alana sahip pazarda, özellikle kırsal mahallelerde organik tarım yapan emekçilerin yer alarak kırsal ekonomisine katkı sağlama hedefleniyor. 

ATAKUM BELEDİYESİ SPOR KOMPLEKSİ 

Atakum’un nüfus bazında en yoğun mahallesi olan Yenimahalle Mahallesi’nde 4 yıldır inşaat halinde olan yapı Atakum Belediyesi Spor Kompleksi ve Sosyal Donatı Alanları olarak yeniden projelendirildi. Atıl halde bekleyen, kaba inşaatı tamamlanmış yapıda tenis kortu, voleybol ve futbol sahaları tenis kortu, çocuk oyun ve sosyal donatı alanları, büfe ve kafeteryalar oluşturularak yurttaşların kullanımına açılacak. 

DOĞA BİLİMLERİ KÖYÜ PROJESİ

Çocukların, bilişsel, fiziksel ve sosyal gelişiminde kalıcı ilerlemeler kaydetmenin yanı sıra, doğada, spor, sanat, fen ve feslefe aktivelerini düzenlemeyi hedefleyen okulda fizik atölyesi, kimya atölyesi, matematik atölyesi ve el işleri atölyesi gibi yaklaşık on üç atölye olacak. İnşaat çalışmalarının devam ettiği çalışmada çocuklar teorik eğitimin yanı sıra pratik eğitim alacak. 

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Büyükşehir’den meyve üreticilerine destek

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çarşamba’da kivi ve şeftali üreticilerine sulama sistemi, tel ile dayanıklı anaç fidan desteği verdi. Üreticiler, yapılan yardımlar sayesinde ilçedeki kivi ve şeftali üretimi geçmiş yıllara oranla yüzde 21 oranında artırdı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

KİVİ VE ŞEFTALİ ÇARŞAMBA’DAN

2020 yılı resmi rakamlarına göre üretim alanı 1 milyon 196 bin 170 hektara ulaşan Samsun’da 170 bin 961 ton meyve üretiliyor. Tarımsal üretimin artırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çiftçilerin taleplerini karşılamaya devam ederken, Çarşamba Ovası’ndaki şeftali ve kivi yetiştiricileri ise aldıkları desteklerle üretime önemli katkılar sağlıyor. Türkiye genelindeki 892 bin 48 ton şeftali üretiminin yüzde 0,85’ini, 73 bin 745 ton kivi üretiminin yüzde 6,92’sini ise Samsun karşılıyor.

ÜRÜN ARTIŞI YÜZDE 21

Şeftali ve kivi üretiminin büyük bölümünün üretildiği Çarşamba’da pandemiden olumsuz etkilenen çiftçiler, salgına rağmen geçen yıl 300 dekarlık alanda 7 bin 576 ton şeftali, 105 dekarlık alanda da 73 bin 745 ton kivi ve anaç fidan yetiştirerek her iki üründe de yüzde 21 oranında artış sağladı.

BAŞKAN DEMİR’E TEŞEKKÜR

Kivi bahçesi tesis, şeftali anacı yenileme ve ilaçlama makinesi projeleri kapsamında Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan tel, sulama, dona karşı sisleme ve fidan desteği alan üreticiler, desteklerin üretim artışına katkıda bulunduğunu söyledi. Hacılıçay Mahallesi’nde yaşayan meyve üreticisi Adem Özbek, “14 dönümlük arazimizde kivi ve şeftali yetiştiriyoruz. Arazimizin 2 dönümlük kısmı için tel, sulama ve sprink sisleme destekleri aldık. Geçmiş yıllarda Büyükşehir Belediyesi’nin fidan desteğinden yararlanmıştık. Biz de 700 ağacımızın olduğu kivi bahçemizi, ek yaparak büyütmeye çalıştık. Şuan da sislemesini ve tellerini çekerek sezona hazırlanıyoruz. İnşallah bundan sonrası daha iyi olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi. Meyve üreticisi Turgay Demircan ise, “20 dönüm kivi bahçemizin 4 dönümlük kısmında büyükşehirden fidan, sulama, dona karşı sisleme ve tel desteklerini aldık. Diğer kısımlarını kendi olanaklarımızla kurduk. Bu yıl da yeni verim almaya başlayacağız. Katkılarından dolayı tüm belediye yönetiminden Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Çarşamba’da alternatif ürün deseninde yüksek gelir elde edilmesine ilişkin çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bölgemizde şeftali ve kivi yetiştiriciliği destekleme projelerini yürütüyoruz. Çiftçilerimize projeler geliştirerek uyguluyoruz. Çarşamba Meyve Üreticileri Birliği ile birlikte çok sayıda kivi ve şeftali projesi uyguladık. Faaliyetler kapsamında şeftali ve kivi anacı desteklerimizle üretimin artmasına vesile oluyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

Atakum Zabıtası’ndan dilencilerle mücadele

Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçenin işlek caddelerinde düzenlediği operasyonla dilencileri suçüstü yakaladı. Dilencilere işlem yapan ekipler, üzerlerinden çıkan ve dilencilik yoluyla elde edilen paraları tutanak tutarak kamuya teslim etti.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri dilenci operasyonu gerçekleştirdi. Hem Ramazan ayı hem de Cuma günü olması nedeniyle sayısı artan dilenciler hastane ve cami önlerinde yapılan operasyonda suçüstü yakalandı. Uygulamada hem sivil hem de üniformalı ekipler caddelerin her noktasından hareket ederek dilencileri yakaladı. 

DUYGU SÖMÜRÜSÜNE DİKKAT

Çeşitli noktalardan ekipler tarafından alınan ve araçlarla Zabıta Noktası’na getirilen dilencilerin üst araması gerçekleştirildi. Şahısların dilencilik yoluyla elde ettiği paraları tutanak tutarak kamuya teslim etti. Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, Atakum’da özellikle hastane ve cami çevrelerinde dilencilik yapan kişilere yoğun denetime devam edeceklerini söyleyerek yurttaşları da insani duyguları sömüren dilencilere karşı tedbirli olmaları ve para vermemeleri konusunda uyardı.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

Havza Belediyesi Zabıta Ekiplerinden Ramazan Pidesi Denetimi

Havza Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipleri tarafından fırınlarda Ramazan pidesi denetimi yapıldı. Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir; “Ramazan sofrasının olmazsa olmazı olan pidenin son derece hijyenik ve sağlık kurallarına uygun şekilde vatandaşların sofrasına gelmesi için denetimleri aralıksız devam edecek.” Dedi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Havza Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler denetimlerde, çalışanların hijyen koşullarına uyup uymadığını, gramaj, un depoları, hamur imalathaneleri ve pide yapımında kullanılan malzemelerin temiz olup olmadıklarını denetledi. 

Yapılan denetimlerde İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüsü tedbirleri kapsamında alınan kararlar hatırlatılarak ekmek satışlarında maske, bone ve eldiven takılması zorunluluğu ve Ramazan ayı boyunca fırınların iftara 1 saat kala üretimi durdurmaları gerektiği belirtildi. 

Zabıta ekipleri tarafından yapılan gramaj kontrollerinde ise 400 gram olan pideler gramajlarından ağır geldi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, “Ramazan sofrasının olmazsa olmazı olan pidenin son derece hijyenik ve sağlık kurallarına uygun şekilde vatandaşların sofrasına gelmesi için denetimleri aralıksız devam edecek. Yaptığımız denetimlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlamadık. Tüm fırıncı arkadaşlarımıza gerek gramajda gerekse temizlik konusunda göstermiş oldukları hassasiyet için teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere korona virüsü tedbirleri kapsamında Ramazan ayı içinde bir dizi karar alındı. Fırıncılarımız bu kurallara uymaları çok önemli” dedi.

Okumaya devam et

Trendler