Bizimle iletişime geçin

Yerel Yönetim

En acı günün hatırası

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Millet Bahçesi içerisine yaptırılan 1919 metre yüksekliğindeki ‘Samsunspor Anıtı’nın açılışı bugün yapıldı. 20 Ocak 1989 yılındaki kazada hayatını kaybeden Samsunspor teknik direktörü, futbolcuları ve otobüs şoförünü simgeleyen anıtın açılışını Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaparak, Başkan Demir’e teşekkür etti. Bakan Kasapoğlu, “Bu acı Samsun’un değil ülkemizin acısı. Ben bu anıtın bu manada sporun vefa açısından da güçlü bir yönü olduğunun mesajını vermesi bakımından önemli bir çalışma ve sembol olduğunu düşünüyorum. Bu anıt bize kaybettiklerimizi hatırlatacak. Aynı zamanda dostluğu, kardeşliği hatırlatacak” dedi.

Yayınlandı:

on

Samsunspor kafilesini taşıyan otobüsün 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor deplasmanına giderken Havza ilçesinde geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybeden Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu ve Zoran Tomiç ile otobüs şoförü Asım Özkan’ın anısına Büyükşehir Belediyesi tarafından anıt yaptırıldı.

MECLİS KARARI ALINDI

Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 yılı Ocak ayı toplantısında görüşülerek karara bağlanmasıyla yapımına başlanan Samsunspor Anıtı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Seylan tarafından tasarlandı. Tabanda ve cephede beşgen formunda olup 1919 santimetre yüksekliğe ve 320 metrekare oturum alanına sahip anıt, 9 adet betonarme fore kazık üzerine yerleştirildi. Anıtın taşıyıcı sisteminde betonarme ve çelik konstrüksiyon kompozit kullanıldı. Dış yüzeyine ayrıca ayna formunda, çapı 3.30 metre olan küre monte edildi. Küre üzerinde de top formunu yakalamak amacıyla paslanmaz çelikten 11 adet beşgen desen yer aldı. Millet Bahçesi’nde düzenlenen törene Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Vali Zülkif Dağlı, Samsunspor Derneği Başkanvekili Savaş Boyar, kulüp yöneticileri, Yılport Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Samsunspor eski başkanlarından Hakkı Tomaç, Emin Kar, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Samsunspor taraftarları ve vatandaşlar katıldı.

“BİR HATIRANIN EKSİKLİĞİNDEN HEP BAHSEDİLDİ”

Açılışta bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Çok anlamlı bir günde beraberiz” diyerek başladığı konuşmasında, şunları söyledi: “Samsunspor, Türkiye’nin en iyi markalarından biri. O günkü kazanın acısı hala yüreğimizde. 32 yıl önce Türk spor tarihinin en elim hadiselerinden birisi yaşandı. İşte bu elim hadise bugün bizi bir araya getirdi. Yaşadığımız bu elim kazanın her yıl dönümünde kahramanlarımızı gelecek nesillere taşıyacak bir hatıranın eksikliğinden hep bahsedildi. Bu eksikliği gidermek ve kahramanlarımızın hatırasını yaşatmak için Samsunumuzun bu özel yerinde, yakın zamanda hizmete açtığımız Millet Bahçemiz içerisine bu anıtı yaparak, Samsun halkının hissiyatına tercüman olduk. Cumhurbaşkanımızın da talimatını yerine getirdik. Bu vesile ile el attığımız her işe omuz veren, gerek içinde bulunduğumuz Millet Bahçesi’nin, gerekse bu anıtın yapılmasında hep yanımızda olan Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan ve milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. Bir kez daha kazada hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum.”

KÖKTAŞ: “EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, anıtın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek “Samsunspor’da birlik ve beraberlik var. Hiçbir kulübün armasında olmayan 1919 ruhunu temsil eden Atatürk arması var. Allah kimseye, hiçbir kulübe bir daha böyle acılar yaşatmasın. Anıtımızın yapımında emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı da, “Bugün burada ilimiz ve Samsunsporumuz için çok anlamlı bir konuyu anmak için bir araya geldik. 32 yıl öncesi hayatını kaybeden camiamızın değerli isimlerine Allan’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

BAKAN KASAPOĞLU: “YÜREĞİMİZİ YAKAN BİR ACI”

32 yıl önce kazada hayatını kaybeden Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu, Zoran Tomiç ve otobüs şoförü Asım Özkan’ı rahmetle anan Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Taze bir acı. Yüreğimizi yakan, derinden etkileyen bir acı. Aynı zamanda Türk spor tarihinin en acı, en hüzünlü günlerinden biri. Samsun’u, Türkiye’yi hüzne boğan bir gün. Camiamıza başsağlığı, kaybettiklerimizin yakınlarına sabırlar diliyorum. Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır ve Zoran Tomiç, otobüsün kaptanı Asım Özkan. Onları unutmadık, unutmayacağız. Bu anıt; o hüznün, o elim günün bir timsali olarak gerek Samsun’umuzda gerek ülkemizde buradan sporu birleştiren yönünün çok güçlü bir şekilde mesajını tüm dünyaya verecek” dedi.

BAŞKAN DEMİR’E TEŞEKKÜR

Kulüplerin spor camialarının en önemli aktörleri olduğunu söyleyen Bakan Kasapoğlu, “Kulüpler ait oldukları şehre ayrı bir anlam ve kimlik verirler” diyerek şöyle devam etti: “Bir bütünlük, bir duruş kazandırırlar. Özellikle o şehrin, o şehrin insanıyla derin, kuvvetli bir bağ oluşturma gücüne sahipler. Samsunspor’da bu anlamda bu sembollerden biri. Bu acı Samsun’un değil ülkemizin acısı. Ben bu anıtın bu manada sporun vefa açısından da güçlü bir yönü olduğunun mesajını vermesi bakımından önemli bir çalışma ve sembol olduğunu düşünüyorum. Bu anıt bize kaybettiklerimizi hatırlatacak. Aynı zamanda dostluğu, kardeşliği hatırlatacak. Sporun o centilmenlik yönünün ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu hatırlatacak. Sporun sadece rekabet unsuru değil, birleştiren, bütünleştiren dönüştüren rehabilite eden gücünün ne kadar önemli olduğunu ne kadar kuvvetli olduğunu hatırlatacak. Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu anlamlı çalışma vesilesi nedeniyle spor camiamız adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Samsunspor Anıtı açılışı öncesinde Büyükşehir Belediyesi’ni de ziyaret eden Bakan Kasapoğlu’na şehirde devam eden ve yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verildi. 

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Pandemi mağduru hastalara özel hizmet

Samsun Büyükşehir Belediyesi, rahatsızlığı nedeniyle hastaneye gitmek zorunda olan 62 yaşındaki Kafiye Demiröz’ü, Tekkeköy ilçesindeki evinden alıp, Gazi Devlet Hastanesi’ne götürdü. Tedavisinin ardından da tekrar evine bıraktı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, iki yıl önce uygulamaya koyduğu hasta nakil hizmeti vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliği kapsamında mavi şeritli ambulans olarak nitelendirilen hasta nakil aracı ile acil müdahale gerektiren durumlar dışında yaşlı, engelli, yatağa bağımlı, çocuk, hamile ve kronik hastalık sahiplerine hastanelere ulaşım hizmeti sunan belediye, özellikle pandemi döneminde hastaneye ulaşmada sıkıntı yaşayan hastaların yardımına koşuyor.

Doktor ya da sağlık kuruluşundan randevu alınmasının ardından çözüm merkezine müracaatları ile birlikte harekete geçen ekipler, kişileri evinden alarak randevu aldıkları hastanelere götürüyor. Tedavisi tamamlandıktan sonra ekipler, hastayı tekrar evine bırakıyor.

Bu kapsamda Tekkeköy ilçesi Kerpiçli Mahallesi’nde yaşayan ve yardım isteyecek kimsesi bulunmayan kronik hastalığı olan Kafiye Demiröz, İstanbul’da ikamet eden yeğeninden yardım istedi. Yaptıkları araştırmada Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin hasta nakil hizmetinden haberdar olan Demiröz, çözüm merkezini arayarak talepte bulundu. Yaşlı kadının talebiyle verilen adrese ulaşan ekipler, Demiröz’ü evinden alarak Gazi Devlet Hastanesi’ne ulaştırdı. Randevusuna yetişen hasta kadın, tedavi sonrasında da tekrar evine geri götürüldü. Hasta nakil hizmetinden yararlanan Kafiye Demiröz, belediye ekiplerine teşekkür etti.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

19 Mayıs Belediyesinden 19 Mayıs’a Özel Yarışma

Pandemi döneminde düzenlediği yarışmalarla evlerindeki öğrencileri yalnız bırakmayan 19 Mayıs Belediyesi yeni bir yarışma duyurusunda bulundu.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla ilçede ikamet eden lise öğrencilerini kapsayan ve isteyen öğrencilerin ‘’ 19 Mayıs’’ konulu şiir yazıp-okuyup videosunu göndermesi, isteyen öğrencilerin ise ‘’ Atatürk ve Gençlik’’ konulu kompozisyon yazıp göndermesi ile düzenlenecek olan yarışmanın son başvuru tarihi 17.05.2021 saat:12.00 olarak belirlendi.

19 Mayıs Belediyesinin 0549 305 55 01 numaralı bip ve watsapp hattına gönderilecek olan şiir ve kompozisyonlarda derece yapan öğrenciler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün oluşturulacağı komisyon ile belirlenecek. Yarışmada birinci ve ikincilere tablet, üçüncülere ise gram altın verilecek. Okullarından uzak kalan öğrencileri yalnız bırakmadıklarını belirten 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu; ‘’ Bu yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 102. yılını koronavirüs gölgesi altında kutlamak zorundayız. Pandemi döneminde bayramları evlerinde kutlamak zorunda kalan öğrencilerimizi yalnız bırakmamak adına yarışmalarımıza devam ediyoruz. Cenab-ı Allah sağlıklı günlerde bayramlarımızı eski tadında kutlayacağımız günlere kavuşmamızı nasip etsin.’’dedi.

Okumaya devam et

Yerel Yönetim

Büyükşehir onları hiç yalnız bırakmadı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelere her gün iki öğün sıcak yemek dağıtmaya devam ediyor. Yemekler, ekipler tarafından kapı teslimi adreslere götürülüyor.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Samsun’da kapanma döneminde temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmayan vatandaşlara Büyükşehir Belediyesi destek veriyor. Sosyal ve ekonomik açıdan dar gelirli vatandaşlara yardım elini uzatan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, çalışmalarını sürdürüyor.

SICAK YEMEK SERVİSİ

Ramazan yardımlarına ilişkin kuru gıda kolilerini belirlenen adreslerin tamamına ulaştıran ekipler, fiziksel açıdan evinde yemek pişirecek durumu olmayan yaşlı, kimsesiz, engelli, bakıma muhtaç ailelere de sıcak yemek göndermeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Huzurevi yemekhanesinde sağlık ve hijyen koşullarına dikkat edilerek hazırlanan iftarlık 4 çeşit yemek ile sahur kahvaltı paketleri, araçlarla adreslere teslim ediliyor.

YARDIMLAŞMAK DİNİMİZİN EMRİDİR

Sosyal belediyeciliğe büyük önem verdiklerini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, pandemi döneminde ihtiyaç sahiplerine destek olmaya devam edeceklerini söyledi. Yaşam koşullarına ilişkin gerçekleştirilen sosyal incelemeler neticesinde çok sayıda kişiye yardımların süreceğini belirten Başkan Demir, “Ramazan ayı öncesinde gıda yardımlarımızı ekiplerimiz ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırdı. Bu desteğimize ilaveten iftarda sıcak yemek, sahurda kahvaltı servisi yapıyoruz. Huzurevi yemekhanemizde gıda mühendislerimizin gözetiminde steril ortamda hazırladığımız yemekleri, vatandaşlarımızın evlerine kadar götürerek ikram ediyoruz. Paylaşmak ve yardımlaşmak dinimizin emridir. Biz de hemşehrilerimizin yanlarında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Trendler