DOLAR32,8344% 0.06
EURO35,2769% 0.08
STERLIN41,6615% -0.14
FRANG36,8387% 0.03
ALTIN2.491,52% 0,07
BITCOIN64.808,01-0.498

Çamaşırlarını Büyükşehir yıkıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi yaşlı ve engellilerin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çamaşırlarını Büyükşehir yıkıyor

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ekipler, ihtiyaç sahibi vatandaşlara evde bakım hizmetinin yanı sıra ücretsiz çamaşır hizmeti de veriyor. Görevli personel tarafından alınan giysiler, özenle yıkandıktan sonra kurutulup ütülenerek sahiplerine teslim ediliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bizden yardım bekleyen her vatandaşımızın yanında olup ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz” dedi.

İnsanların hayatına dokunarak gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerini sergileyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, yalnız yaşayan ve öz bakımlarını yapamayan 65 ve üstü yaşlılar ile engelli vatandaşlara sahip çıkıyor. Hizmette sınır tanımayan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Birimi, evde sıcak yemek, temizlik, sağlık, psiko-sosyal destek, fizyoterapi ve kişisel bakım gibi çok sayıda çalışma yürütüyor.

KIYAFETLERİ ÇAMAŞIRHANEDE YIKANIYOR
Ekipler evlerden topladıkları kirli giysileri çamaşırhaneye getirerek yıkıyor. Giysilerin yanı sıra perde, kilim ve battaniye gibi tekstil ürünlerinin de yıkandığı merkezde, 6’sı yıkama ve 6’sı da kurutma olmak üzere 12 makine bulunuyor. 24 saat çalışan merkezde yıkanıp kurutulan çamaşırlar, ütülenerek teslimata hazırlanıyor.

HAYATLARI KOLAYLAŞIYOR
Evlerden kirli alınıp temiz bırakılan çamaşır yıkama hizmetiyle ilgili bilgi veren Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Birimi Sorumlusu Eda Günaydın, “Sosyal ve ekonomik yönden ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olup aile bireyleri yakınında bulunmayan yaşlı ve engellilerimize yönelik yardım ve desteklerimiz sürüyor. Çamaşırını yıkayacak dermanı kendinde bulamayan veya imkanı olmayan çok sayıda vatandaşımızın çamaşır ve benzeri tekstil ürünlerini iki haftada bir evlerinden alıyoruz. Arkadaşlarımız kendi evlerinde yıkar gibi yıkayıp, kurutup ütüleyerek geri götürüyor. Çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Memnun kaldıklarını söyleyerek dua ediyorlar” dedi.

‘BÜYÜKŞEHİR HEP YANIMIZDA’
Çamaşır yıkama hizmeti verilen engelli Ali Demir, “Büyükşehir Belediyesi ekiplerine telefonla ulaşıyorum sonrasında ev temizliğine ve çamaşırlarımı yıkamaya geliyorlar. Camlarımı siliyorlar, ortalığı topluyorlar, bulaşıklarımı yıkıyorlar. Adeta yalnızlığımı unutturuyorlar. Onlar olmazsa hiçbir şey yapamam. Mustafa başkanımızdan ve emeği geçen herkesten Allah olsun” şeklinde konuştu.

‘BÖYLE HİZMETLER OLMASA YAŞAYAMAYIZ’
62 yaşındaki doğuştan engelli Necdet Çönte ise şunları söyledi: “Çamaşırhanede kıyafetlerim yıkanarak tertemiz şekilde getiriyorlar. Büyükşehir Belediyesi sadece çamaşırla kalmıyor. Büyük hizmet yapıyorlar.  Evde temizlik ve yemek yapımı hizmeti de veriyor. Evde traş bile yapıyorlarmış ama kendim olabildiğim için istemedim. Verilen hizmetlerden çok memnunum. İhtiyaç sahibi herkese çok iyi bakıyorlar. Bayan çalışanlarımız çok güzel çalışıyor. Evimi pırıl pırıl hale getiriyorlar. İstediğim yemeğimi de yapıyorlar. Bu hizmetler olmasa yaşayamayız. Başkanımıza, hizmet veren herkese teşekkür ederim” dedi.

Sosyal belediyecilik anlamında çok geniş ve kapsamlı bir hizmet verdiklerini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, “1 milyon 400 bin vatandaşımıza hizmet götürme gayreti içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada kentimizde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız için özel çalışmalarımız var. Ekiplerimiz çok özverili bir hizmeti gerçekleştiriyorlar. Kendi ihtiyacını karşılayamayacak durumda olan, engelli olan, ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşlarımızın her türlü müşkül durumları için yanlarındayız. İhtiyaçlarını ve taleplerini gidermek için çalışıyoruz. Bu çalışmalardan biri de çamaşır yıkama hizmeti. Bizden yardım bekleyen her vatandaşımızın yanında olup ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz” dedi.

YORUM YAP