Connect with us

Yerel Yönetim

Atakum Belediyesi’nin tam kapanma programı

Atakum Belediyesi, 17 günlük tam kapanma döneminde yurttaşların hayatlarını kolaylaştırmak için uygulamaya devam edeceği çalışmalarla ilgili detaylı bilgi yayınladı. Temizlik İşleri Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü gibi saha ekiplerinin rutin çalışmalarına devam edeceği 17 günde Atakum Belediyesi’nin gıda dayanışmasından ulaşım desteğine kadar örnek çalışmaları da yurttaşlara elini uzatmayı sürdürecek.

Published

on

Karantinadaki yurttaşlara sıcak yemek

Atakum Belediyesi, PCR testleri pozitif çıkan ya da temaslı oldukları gerekçesiyle evlerinde zorunlu izolasyonda kalan yurttaşlara ulaştırdığı sıcak yemek hizmeti tam kapanma döneminde de sürecek. Atakum Belediyesi’ne ait sosyal tesislerin mutfağında hazırlanan yemekler, Pandemi Destek Ekibi tarafından izolasyonlu kaplarla karantinadaki Atakumluların adreslerine götürülmeye devam edilecek. Atakumlu yurttaşlar, 0552 963 02 30 numaralı telefondan belediyeye ulaşarak, izolasyon sürecindeki aynı evde bulunan bireylere ait ad, soyad, adres, telefon bilgilerinin yanı sıra bu kişilere ait HES kodlarını da bildirmeleri halinde uygulamadan faydalanabilecek. 

AtaMarket hizmete devam ediyor

Karadeniz Bölgesi’nin ilk ve tek Gıda Bankası AtaMarket, ihtiyaç sahibi yurttaşlara tam kapanma döneminde de destek olmaya devam edecek. Aynı zamanda AtaMarket yararlanıcılarına Atakum Belediyesi tarafından tam kapanma döneminde ulaşım desteği sağlanacak. Ulaşım desteğinden faydalanmak isteyen yararlanıcılar, 1 (bir) gün önceden randevu oluşturmak için 0552 963 02 29 numaralı telefon hattını kullanabilecek. 

Özgür Bölüşüm Derneği paydaşlığında ayda 500’ün üzerinde ailenin market ihtiyaçlarını karşılayan Gıda Bankası AtaMarket’ten yararlanmak isteyen Atakumlular http://atamarket.atakum.bel.tr adresli internet sitesinde listelenen belgeleri toplayıp, başvuru formunu doldurarak Atakum Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne ulaştırıyor. Değerlendirme Komisyonu’nda, Atakum Belediyesi Gıda Bankası Yönetmeliği’ne göre belgeleri incelenen yurttaşlara aylık alışveriş puanı tanımlanıyor ve bu puan AtaKartlarına yükleniyor. Yararlanıcı olmaya hak kazanan Atakumlular, AtaKartlarına her ay yüklenen puanlar ile AtaMarket Gıda Bankası’ndan alışveriş yapabiliyor. 

İhtiyaç sahiplerine ulaşmak isteyen Samsunlu yardımseverler, Atakum Belediyesi’nin gıda bankacılığı paydaşı olan Özgür Bölüşüm Derneği’ne gıda, temizlik ve giyim ürünlerinin yanı sıra nakit bağışta bulunabiliyor. Dernek tarafından kayıt altına alınan tüm bağışlar, AtaMarket Gıda Bankası’nın rafları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunuluyor. Ticari faaliyet yürüten kişi ya da kurumlar, ticaretini yaptıkları ya da sosyal sorumluluk amacıyla satın aldıkları gıda, temizlik ve giyim ürünlerini, Özgür Bölüşüm Derneği’ne, “İhtiyaç sahiplerine yardım şartıyla bağışlandığından KDV hesaplanmamıştır” ibareli fatura keserek belge karşılığında bağışlayabiliyor. Bağışa konu olan ürünlerin maliyet bedeli, Gelir Vergisi Kanunu’nun 40/10. maddesi uyarınca gelir ya da kurumlar vergisine tabi işletmeler tarafından gider gösterilebiliyor. Bu mevzuat kapsamında AtaMarket’e yapılan bağışlar, yardımseverlere vergi avantajı sağlıyor. AtaMarket Gıda Bankası’na nakdi bağış yapmak isteyenler ise bağış bedelini, Özgür Bölüşüm Derneği’nin Halkbank Atakum Şubesi’nde bulunan TR75 0001 2001 2110 0016 1001 26 IBAN numaralı hesabına havale ya da EFT yoluyla ulaştırabiliyor.

Gıda kolisi dayanışması

Atakum Belediyesi’nin Türkiye’nin dört bir yanına iyilik elini uzattığı Paylaşım Merkezi tam kapanma döneminde de ihtiyaç sahiplerinin yanında olacak. Paylaşım Merkezi, sürekli olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığı gıda kolilerini yola çıkarmaya devam edecek. Atakumlu yurttaşlar gıda kolisi taleplerini merkeze ait 0552 963 02 29 numaralı telefondan gerçekleştirebilecek. 

Aşı ve hastane muayenesi ulaşım desteği

Atakum Belediyesi, tam kapanma döneminde aşı randevusu olan yurttaşlar ile hastane randevusu olan 65 yaş üstü, dezavantajlı gruptaki Atakumlular için ulaşım desteği sağlamaya devam edecek. Yurttaşlar, 1 (bir) gün önceden aşı veya hastane randevu bilgilerinin E-Nabız veya SMS üzerinden alınmış ekran görüntüleri ile HES kodularını 0552 963 02 29 numaralı WhatsApp hattına adresleriyle birlikte iletmeleri halinde uygulamadan faydalanabilecek. Araç programlamasının doğru yapılabilmesi için ise 1 (bir) gün önceden bildirilmeyen talepler kabul edilemeyecek. Yurttaşlar, Pazar günleri hariç 10.00-16.00 saatleri arasında ulaşım desteği alabilecek. 

Can dostlar aç kalmayacak

Kent genelinde rutin bir programla sokak hayvanlarına mama ve su desteği sağlayan Atakum Belediyesi, tam kapanma döneminde daha yoğun besleme çalışması gerçekleştirecek. Sokak hayvanlarına destek olmak isteyen hayvansever ise Atakum Belediyesi’nin hazırladığı mama haritasına https://bit.ly/atakumcandostlar bağlantısından evlerine yürüme mesafesindeki mama odaklarına ulaşabilecek. Hasta, yaralı veya aç can dostlar içinse Atakum Belediyesi Çözüm Merkezi’ne 444 40 55 numaralı telefondan bildirim yapılabilecek. 

Evde kalanlara alışveriş hizmeti

Pandemi dönemi başlangıcında Türkiye’de ilk defa Atakum Belediyesi’nin hayata geçirdiği evde kalanlara alışveriş hizmeti tam kapanma döneminde aktif olacak. 65 yaş üstü, dezavantajlı gruptaki yurttaşlar 0552 963 02 29 numaralı hat üzerinden ücretini karşılamak kaydıyla market desteği alabilecek. Yurttaşlar, Pazar günleri hariç 10.00-16.00 saatleri arasında evde alışveriş hizmeti alabilecek. 

Psikolojik Dayanışma Platformu 

Atakum Belediyesi’nin bir yıl önce kurmuş olduğu Psikolojik Dayanışma Platformu, tam kapanma döneminde de yurttaşlara destek verecek. Kapanmanın yaşatabileceği kaygı, bunalım ve endişe gibi sorunlarla baş etmek için Atakumlulara danışma hizmeti sunacak platformda yurttaşlar telefon yoluyla Psikolog Özge Kaplan ve Psikolog Gizem Özbek’e ulaşabilecek. Psikolog Özge Kaplan’a 0542 817 66 55 numaralı telefondan Pazar günleri hariç 10.00-16.00, Psikolog Gizem Özbek ise 0545 684 29 29 numararalı telefondan Pazar günleri hariç 17.00-21.00 saatleri arasında Atakumlulara destek olacak. 

Online belediye işlemleri

İnternet sitesinin altyapı ve online hizmet yelpazesinin genişleten Atakum Belediyesi’nde önemli işlemler belediyeye gelmeden online olarak da yapılabiliyor. Tam kapanma döneminde yurttaşlar, 31 Mayıs’ta son ödemesi olan emlak vergisi borçları başta olmak üzere, emlak vergisi, ilan reklam, çevre temizlik vergisi beyanlarını verme, e-arşiv gibi işlemlerini www.atakum.bel.tr üzerinden gerçekleştirebilecek. Atakum Belediyesi’nin resmi sitesi haricinde de 717291 numaraları Posta Çeki hesabından, Vakıflar Bankası Atakum Şubesi TR620001500158007309638787 numaralı Atakum Belediye Başkanlığı isimli hesaptan da vergi ödemeleri alınabilecek. 

Kapıda vergi ödeme yöntemi 

Atakum Belediyesi, vergi borçlarını belediyeye gelmeden ödemek isteyen 65 yaş üstü ve dezavantajlı gruptaki yurttaşlar için evde ödeme kolaylığı da getirecek. 444 40 55 numaralı telefona ulaşarak vergi borçları hakkında ödeme isteği beyan eden yurttaşların evine gidecek olan Atakum Belediyesi ekipleri kapıda vergi ödemelerini alabilecek. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Havza’da hayırsever iş insanı tarafından yaptırılan Cami ibadete açıldı

Havza’da büyük kısmı hayırsever iş insanının tarafından kendi mahallesinde yaptırılan cami dualar ile ibadete açıldı.

Published

on

Yaklaşık 800 bin lira mal olan ve bunun 700 bin lirasını Çiftlik Mahallesi sakinlerinden Mustafa Dursun tarafından karşılanarak yaptırılan Çiftlik Mahallesi Emiruşağı yerleşkesindeki cami düzenlenen tören ve okunan dualar ile ibadete açıldı.

170 metrekare alan üzerinde, 325 metrekare kullanım alanı olan, bodrum üstü iki katlı Emiruşağı Caminin açılış programı okunan mevlit ile başladı.

Camide kılınan namazın ardından düzenlenen törende konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir  hayırsever iş insanı Mustafa Dursun’a ve ailesine teşekkür ederek; “İnşallah değerli insanımızın yapmış olduğu bu cami bir çok gencimizin de eğitimine katkı sunacak ve uzun yıllar hizmet verecek. Kendisinden ve ailesinden Allah razı olsun.” Dedi.

20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya; “Kardeşimiz güzel bir eser yaptırdı. Şimdi sıra sizlerde bu hayrın yerini bulması için cemaatinin olması geriyor. Camilerimize boş bırakmayalım. Dursun ailesinden Allah razı olsun ve niyetlerini kabul etsin.”dedi.

Konuşmaların ardından Dursun ailesi adına Adem Dursun’a Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya ve Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan tarafından plaket takdim edildi.

Adem Dursun ise Havza Belediyesi ve Havza Müftülüğüne yapmış oldukları yardımlar ve desteklerden ötürü teşekkür ederek; “Ben Çiftlikliyim ve burada büyüdüm. Bizlere böylesi hayırlı bir işi nasip eden Allah’ıma şükürler olsun. İnşallah bu tür yardımlarımıza devam edeceğiz.” Dedi.

Konuşmaların ardından Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen tarafından okunan duanın ardından kesilen kurdele ile cami ibadete açıldı.

Açılış sonrası programa katılanlara yemek ikramında bulunuldu.

Açılış törenine Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen, Havza Halkla İlişkiler müdürü Zeki Kurt, Hayırsever İş İnsanı Mustafa Dursun ve ailesi ile mahalle sakinleri katıldı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Genç girişimcilerin adresi Büyükşehir olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, girişimcilerin mevcut işletme kapasitelerini artırmaları için ortak tasarım atölyesi kuruyor. İş geliştirme merkezinin yanındaki alanda yapımı süren atölye, 2022 yılında hizmete girecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini, üretim, istihdam ve pazarlama konusunda özellikle genç girişimcilere bu atölyenin önemli destek sağlayacağını söyledi.

Published

on

Kent ekonomisini geliştirmek amacıyla gençleri girişimciliğe teşvik eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, destekleriyle üretim, istihdam ve ihracata katkı vermelerini sağlıyor. Canik ilçesi Derebahçe Mahallesi’ndeki iş geliştirme merkezinin yanındaki alanda girişimciler için yeni bir yatırıma başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ortak kullanım ve tasarım atölyesi inşa ediyor. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın mali destekleriyle yapılan yatırım, 18 ayda tamamlanacak. 

“GİRİŞİMCİLERE HAYIRLI OLSUN”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini ve onları cesaretlendirdiklerini ifade etti. Atölyenin girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine önemli katkılar sunacağını söyleyen Başkan Demir, “İş fikri olup işletme sermayesi eksikliği sebebiyle yatırım yapamayan çok girişimcimiz var. Üretim, istihdam ve pazarlama konusunda hevesli girişimcilerin ellerinden tutmamız, onlara destek olmalıyız. Bu nedenle de onlar için atölye kurma kararı aldık. İnşaatına geçen ay başladık ve çalışmalar hızla sürüyor. Hizmete girdiğinde girişimcilerimiz, makine parkına fazla masraf yapmak zorunda kalmayacak. Şimdiden şehrimize ve genç girişimcilerimize hayırlı olsun“ açıklamasında bulundu. 

2022’DE HİZMETE GİRECEK

Atölyenin donatımı ve makine parkıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Şehrimizin girişimci ve iş insanlarına tam teşekküllü bir atölye kazandırıyoruz. Verimli ve etkin kullanılması için en uygun işletme modelini tesis edeceğimiz atölyede CNC makineleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü donanıma sahip olacak. Firmalarımızın üretim kapasitesini ve rekabetçiliğini artırmada büyük rol oynayacak ortak tasarım atölyesinde prototipler de yapılabilecek” İfadelerini kullandı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Halim Batur Kulüpleri arası futbol turnuvası başlıyor

İlkadım Belediyesi, sağlıklı bir yaşam için gençleri sporda buluşturan spor kulüplerine yönelik geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden “Halim Batur” anısına düzenleyeceği kulüpler arası futbol turnuvası ile ilçede spora olan ilgiyi yeşil sahalara taşıyor.

Published

on

Derebahçe Mahallesi’nde adının verildiği, Halim Batur Spor Kompleksinde 25 Eylül Cumartesi günü saat:12.00’de oynanacak ilk maçla başlayacak olan Halim Batur Kulüpler arası futbol turnuvasında 13 kulüp şampiyonluk kupası için yeşil sahalarda kıyasıya mücadele edecek. Covid-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemlerin alınarak başlatılacak futbol turnuvasında şampiyon 26 Eylül Pazar günü oynanacak olan final maçı müsabakası ile belli olacak.

“Spor ve vefa adına önemli bir etkinlik”

Turnuvaya katılan tüm takımlara fair play ve centilmence mücadele etmelerini dileyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Her yaştan nesilleri bir arada spor yönlendirmek adına çok anlamlı bir etkinlik düzenledik. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanlığı Denetim Kurulu üyesi Halim Batur adını unutmadık. Bu turnuvada, ona karşı bitmeyen vefamızı gösteriyor. Öncelikle bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunun hiç kaybedilmediği maçların yeşil sahalara yansıyacağı turnuvamıza katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler