Connect with us
30Agustos

Yerel Yönetim

Atakum, Asya’ya nefes oldu

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, SMA savaşçısı 21 aylık Asya Demir’in tedavi masraflarını karşılamak için yapılan canlı yayına katıldı. Hem bağış yapan hem de minik Asya’ya nefes olmak için bağış toplayan Başkan Deveci’nin yayınına Atakumlulardan ve Atakum Belediyesi personelinden büyük destek geldi.

Published

on

Omurilikte bulunan ön boynuz motor sinir hücrelerini etkileyerek hareket kabiliyetini kısıtlayan bunun yanı sıra nefes almayı ve görmeyi de etkileyen bir kas hastalığı olan SMA (Spinal Muskuler Atrofi) TİP-1 ile savaşan 21 aylık Asya Demir için düzenlenen yardım kampanyasına Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de destek oldu. Kampanyada sembolik olarak 50 TL’den satışa çıkarılan lalelerden yaklaşık 2 bin 300 tanesi, hayırseverler tarafından satın alındı. İki saatten fazla süren canlı yayında 120 bin TL’ye yakın bağış yapıldı.

AÇIK ARTIRMAYLA SAMSUNSPOR FORMASI 

Gönüllü Ali Tepe’nin sunuculuğunu yaptığı sosyal medya üzerinden canlı yayınlanan programa konuk olan Başkan Deveci, hem bağış yaptı hem de bağış yapmaya teşvik etti. İki saatten fazla süren canlı yayında 120 bin TL’ye yakın bağış yapıldı. Başta Av. Gülay Deveci de olmak üzere; Atakum Belediyesi personeli, Samsunlu iş adamları, Atakumlu esnaflar ve yurttaşlar minik Asya’ya destek için adeta seferber oldu. Almanya, Hollanda, Avusturya, Kanada gibi dünyanın birçok ülkesinden de katılımın olduğu yayında, Atakumlu hayırsever Sevinç Aydın’ın Asya için bağışladığı imzalı Samsunspor forması da açık artırma usulü satışa çıkarıldı. Heyecanlı bir açık artırmadan sonra forma 6 bin 750 TL’ye yeni sahibinin oldu. 

ASYAMIZ HAYATA TUTUNSUN

SMA hastalığına karşı hem Dünya Sağlık Örgütü’nün hem de devletlerin duyarlı olması gerektiğini söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Keşke böyle olmasa. Keşke sosyal devlet buna benzer hastalıkların tedavisini üstlense. Bizi ve aileleri buna benzer tablolarla karşı karşıya getirmese. 21. yüzyılda devletin bu hastalıklara duyarsız kalmamalı. SMA hastalığı gibi hastalıkların ilaçları dünyanın her yerinde çok pahalı. Özellikle ailelerin ödeme gücünü aşıyor. Dünya Sağlık Örgütü biraz da bunun için var. Örneğin bu ilaçların üretimini Dünya Sağlık Örgütü üstlenebilir. İhtiyacı olan ülkeler de daha az ücretle veya ücretsiz olarak bunu temin edebilir. Sağlık Bakanlığı’na da çağrı yapmak istiyorum. Asyalarımızı hayata tutunduralım. Asyalarımızın ailelerini zor durumda bırakmayalım” dedi.

BAŞKAN DEVECİ’DEN ÇAĞRI:

“BAHÇESİNİ LALELERLE DOLDURALIM” 

Atakumlularla birlikte minik Asya’nın bahçesini lalelerle süslemek istediklerini söyleyen Başkan Deveci, “Masamda şu anda güzel Asyamızın fotoğrafı var. Zeytin gözleriyle bana bakıyor. Samsunluların dayanışma ruhu kuvvetlidir. Biz pandemi başladığından bu yana maske, dezenfektan, gıda yardımlarının tümünü Samsunlu hayırseverler sayesinde yapıyoruz ve sadece köprü görevi görüyoruz. Yaklaşık bir yıldır Samsunlular ihtiyaç sahibi ailelerden ellerini çekmediler. Asya’ya nefes olmalıyız. Ailesini bu zor durumdan çıkarmalıyız. Bu bizim için yurttaşlık görevi; aynı zamanda kutsal bir görev. Küçük bir kızımızı hayata tutundurmaya gayret ediyoruz. Küçük bağışlarımızla koca bir dünyayı, Asya’yı kurtarabiliriz. Tüm yurttaşlarımıza, değerli komşularımıza tekrar çağrı yapıyorum: Asya’ya sahip çıkalım, sağlığına kavuşturalım. Asya’nın evinin bahçesini lalelerle dolduralım” ifadelerini kullandı. 

MİNİK ASYA’NIN 60 GÜNÜ KALDI 

Günden güne eriyen ve nefes almakta güçlük Asya’nın tedavisi yoğun bakımda devam ederken, aile ve gönüllüler sosyal medya üzerinden 2.2 milyon dolarlık ilacı temin edip Asya’yı sağlığına kavuşturmak için mücadele ediyor. Yurtdışında satışı gerçekleştirilen ilacın kullanılabilmesi için 13 kilogram veya 2 yaş sınırı bulunuyor. Minik savaşçı Asya’nın ise bu ilacı alabilmesi ve faydasını görebilmesi için son 60 günü kaldı. 

NASIL BAĞIŞ YAPILIR?

Ailenin valilik onaylı ve yasal prosedürleri tamamlanmış Ziraat Bankası TR53 0001 0021 4896 7096 3850 01 numaralı Asya Demir adına kayıtlı hesabına bağış yapılabiliyor. @asyayasasin isimli İnstagram hesabı üzerinden de diğer ödeme yöntemlerine ulaşılabiliyor. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Binlerce ton tıbbi atığı büyükşehir belediyesi bertaraf ediyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait Türkiye’nin en modern ve donanımlı tesisleri arasında yer alan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi, geçen yıldan bu yana 3 bin 700 ton tıbbi atığı bertaraf etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sağlık kuruluşlarından günlük toplanan atıkların çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde tesislerde sterilizasyon yöntemiyle bertaraf edildiğini ifade etti.

Published

on

Büyükşehir Belediyesi, her alanda gerçekleştirdiği faaliyetlerle halkı koronavirüsten ve diğer salgın hastalıklardan korumaya çalışıyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla kamuya açık tüm alanlar sterilize edilirken, pandemi hastaneleri başta olmak üzere Samsun genelinde faaliyet gösteren toplam 500 sözleşmeli sağlık kuruluşunun tıbbi atıkları da toplanarak bertaraf ediliyor. 

BU YIL 9 AYDA 222 BİN 927 TON ATIK BERTARAF EDİLDİ

Koronavirüs testleri ve hastaların tedavisinde kullanılan tıbbi malzemelerin bulunduğu poşetlenmiş atıkları özel araçlarla toplayan ekipler, bünyesindeki katı atık düzenli depolama sahası içinde yer alan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’ ne getiriyor. Tesiste bu yılın ilk 9 ayında 222 bin 927 ton atık, Türkiye’de koronavirüs vakasının ilk görüldüğü geçen yıl 11 Mart ayından bu yana da 3 bin 700 ton tıbbi atık bertaraf edildi. Tıbbi atıkları toplayan araçlar her tur sonunda steril hale getiriliyor, tesis işletme ve ofis kısımları da günlük 2 defa sterilizasyon işlemine tabi tutularak dezenfekte ediliyor. Koronavirüs sürecinden bugüne kadar 3 tıbbi atık aracı günde 4 kez tıbbi atık toplamak için yola çıkıyor.

ÖNCE STERİLİZE SONRA BERTARAF

Samsun Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi sorumlusu Yağmur Şafak Erarslan, tıbbi atıkların çok riskli bir grupta yer aldığı için pandemi ile birlikte daha fazla önem arz ettiğini, insanların tıbbi atıklar konusundaki riskleri daha net gördüğünü, farkındalığın arttığını söyledi. Toplama ve imha çalışmalarını titizlikle sürdürdüklerini söyleyen Erarslan, tıbbi atıkların bertaraf sürecini şu şekilde anlattı:

“Tıbbi atıklar, sağlık kuruluşlarının depolarından radyasyon ve metal dedektörü ile kontrolü yapıldıktan sonra lisanslı araçlarla tesise getiriliyor. Ardından özel yanmaz poşetler geçirilmiş olan konteynerlere boşaltılıyor ve soğuk hava deposuna alınıyor. Doldurulan konteynerler yatay tasarlanmış olan otoklav cihazında 30 dakika boyunca 136 derecelik sıcak basınca tabi tutularak mikroplarından arındırılıyor. Otoklavdan çıkarılan tıbbi atıklar kırıcıda parçalanarak hacimsel olarak küçültülüyor ve evsel atık haline getiriliyor. Ardından da Büyükşehir Belediyesi’ne ait Katı Atık Düzenli Depolama Alanında bertaraf edilerek, elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Tesiste her işlem 1 saat sürerken, bu sürede 1 ton tıbbi atık bertaraf ediliyor.”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, tıbbi atık yönetimi çalışmalarının Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nca kararlılıkla devam ettirildiğini söyledi. Başkan Demir, Samsun’daki sağlık kuruluşlarından günlük toplanan atıkların çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde tesislerde sterilizasyon yöntemiyle bertaraf edildiğini ifade etti. 

Continue Reading

Yerel Yönetim

Topaloğlu selin tahribata uğrattığı noktaları inceledi

Geçtiğimiz günlerde 19 Mayıs İlçesi Nebiyan Bölgesinde etkili olan sağanak yağış sonrası selden etkilenen Mahalleleri ziyaret eden 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu selin tahribata uğrattığı noktaları inceledi.

Published

on

İlçenin Yeşilyurt, Ormancık ve Fındıklı Mahallelerinde tahribata yol açan selin izlerini kısa sürede sileceklerini belirten 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu; ‘’ Yoğun yağıştan etkilenen Mahallelerimizde, Mahalle Muhtarlarımız ile birlikte tahribata yol açan noktalarda incelemelerde bulunduk. Gördüğümüz kadarıyla en büyük etken,  yol kenarlarında bulunan su kanallarına atılan dallar, moloz parçaları gibi materyallerin, büzlerin önünü tıkaması sonucu suyolunun değişmesiyle oluşmuş. Vatandaşlarımızdan ricamız, su kanallarını temiz tutması. Bizlerde bu noktalardaki geçiş büzlerimizi daha da büyütüp suyollarını rahatlatacağız. Tüm ekiplerimiz buralarda çalışmalarını sürdürüyor. Kısa sürede bu izleri sileceğiz. Vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.’’ dedi.

Başkan Topaloğlu ziyareti sırasında hasta ziyaretlerinde de bulunup, vatandaşlarla sohbet etti.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Minik mucitler Atakum’da hünerlerini sergiledi

Atakum Belediyesi ve Mafen Eğitim Kurumları iş birliği ile Atakum Kent Meydanı’nda ‘’Bilim ve Sanat Fuarı’’ düzenledi. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, ‘’Bu ülke bizim çocuklarımızın mutlu ve huzurlu yaşayabileceği bir ülke olacak’’ dedi.

Published

on

Atakum Belediyesi ve Mafen Eğitim Kurumları iş birliği ile ‘’Bilim ve Sanat Fuar‘’ düzenlendi. Atakum Kent Meydanı’nda gerçekleşen etkinlikte Mafen Eğitim Kurumu’un anaokulu, ilköğretim ve lise düzeyindeki öğrencileri fen bilimlerinden görsel sanatlara farklı branştaki çalışmalarını sundu. Robotik kodlama, biyoloji, kimya, ingilizce, almanca, matematik, görsel sanatlar, müzik gibi birçok branşta stant açan öğretmen ve öğrenciler, teknoloji ile yaratıcılığın birleştiği eserlerini ziyaretçilerle paylaştı. Oyun parkurunun da yer aldığı etkinlikle çocuklar, sanat ve bilimle dolu bir gün geçirdiler. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, tek tek standları gezerek öğrencilerin deney ve çalışmalarını izledi. Biyoloji standında kan grubuna baktıran ve mikroskopta sinir hücresi inceleyen Başkan Deveci, kimya standında ‘kütlenin korunumu’ deneyini izledi. Görsel sanatlar standında seramik tozlarından yapılmış Atatürk heykellerini inceleyen Başkan Deveci, daha sonra minik öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

‘’EĞİTİMLİ GENÇLERE İHTİYAÇ VAR’’

 Etkinlikte yaptığı konuşmasında bilim ve sanatın öğrencilerin eğitimindeki katkısına vurgu yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Çocuklar bizim eserimiz, bizim geleceğimiz. Geleceğimiz için çocuklarımızı yetiştiriyoruz ve büyütüyoruz. Okulların kendi arasında buna benzer projelerle yarışmaları daha önemli. Böylece hem çıtayı yükseltirler hem de çocukların eğitim seviyesini artırırlar. Nüfusun eğitimli gence ihtiyacı var. Diyeceksiniz ki ‘İyi yetiştirilmiş çocukların önemli bölümü yurt dışına gidiyor onları ne yapacaksınız?’ Bir gün onları alıp geri getireceğiz. Bu ülke bizim çocuklarımızın mutlu huzurlu yaşayabileceği bir ülke olacak. Bu ülke ve Atatürk’ün Cumhuriyet’i onların omuzlarında yükselecek. Onu yükseltecek çocuklar da sizin eseriniz olacak” diye konuştu.

’BÜYÜK BULUŞLARIN MİMARI OLACAKLARINA İNANIYORUM’’

Bireyin yaratıcılığı ön plana çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Mafen Eğitim Kurumları Genel Müdürü Güner Aydemir ise, “Bilim fuarları hayal gücü ve yaratıcılığın birleştiği yerlerdendir. Bu fuarda görev alan çocuklarımızın ileride ülke yararına büyük buluşların mimarı olacaklarına inanıyorum. Her birinin bir bilim adamı olarak ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesine katkı sağlayacaklarına inancım tamdır’’ ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler