Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Yurtdışından gelen anne ve kızı obezite ameliyatı oldu

Kilo sorununa bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları ve psikolojik olarak özgüven kaybı yaşayan anne ve kızı Nuran ve Gülden Efil, Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş’a obezite ameliyatı oldular.

Yayınlandı:

on

Halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, aşırı kilo vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tıp diliyle obezite, tedavi edilmediği takdirde çeşitli sağlık sorunlarını da ortaya çıkmasına neden oluyor.  Bu kapsamda sadece Türkiye’nin dört bir yanından değil, dünyanın farklı ülkelerinden de hastalar Büyük Anadolu Hastaneleri’ne gelerek başarılı bir şekilde obezite ameliyatı oluyorlar.  Bu çerçevede Almanya’dan gelen Nuran ve Gülden Efil isimli anne ve kız Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş tarafından başarılı bir şekilde tedavilerini oldular. 

ÖZGÜVEN KAYBI, PSİKOLOJİK SORUNLAR
Yaşanan süreç hakkında konuşan Nuran Efil, “31 yaşındayım. Almanya’da yaşıyorum. Havaalanında görevliyim. Çocukluktan beri kilo sorunları ile uğraşıyorum. Yaşım ilerledikçe bu sorun diğer sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle bana psikolojik olarak etkisi büyüktü. Özgüven kaybı yaşıyordum. Spor yapamıyor, kıyafetlerde zorlanıyordum. Kendimi halsiz ve güçsüz hissediyorum. Bu zamanlarda ne kadar diyet yapmak istesemde başaramadım. En sonunda obezite ameliyatı olmaya karar verdim. Volkan hocamızı yine Almanya’daki iş arkadaşımın tavsiyesi ile tanıştık. Çokta güzel oldu. Ameliyatım başarılı geçti. Bugün 6. günüm genel durumum çok iyi. Bu sorunu yaşayan herkese tavsiye ediyorum. Doktorum Volkan beye, ekibine ve Büyük Anadolu Hastaneleri’ne teşekkür ediyorum.” dedi. 

ANNESİ DE AMELİYAT OLDU
Kızı gibi kendisi de obezite ameliyatı olan Anne Nuran Efil ise, “52 yaşındayım. Bende uzun süredir kilo problemi yaşıyorum. Bu durumla birlikte ortaya çıkan sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldım. Kronik hastalıklarım da vardı. Ameliyat olamam diye düşündüm fakat Volkan hocamızın yaptığı muayene ve tetkiklerden sonra ameliyat olabileceğim söylendi. Ameliyat olmak istedim çünkü kiloya bağlı olarak, diz ve bel ağrısı, nefes darlığı gibi sağlık sorunları yaşıyordum. Merdiven inip çıkmada, günlük işlerimi yaparken çok sorunlar yaşıyordum. İnşallah hocamızın başarılı operasyonu ve kendisinin bize ilettiklerini yerine getirerek kilolarımızdan ve kilolarımızın getirdiği sağlık sorunlarından kurtulacağız. Otel konforunda hizmet aldık. Bu anlamda bande Volkan hocamıza, ekibine ve Büyük Anadolu Hastaneleri’ne teşekkür ediyorum. ” diye konuştu. 

AMELİYAT SONRASI DÜZENLİ TAKİP
Obezite ameliyatları alanında en çok tercih edilen doktorlardan olan Metabolik ve Obezite Cerrahi Uzmanı Dr. Volkan Kınaş, bu sağlık sorununu yaşayanların mutlaka tedavi olması gerektiğini belirterek, “Obezitenin çeşitli hastalıklarla ilişkisi bilinmekte olup morbidite ve mortaliteyi artırıcı etkisi de ortaya konulmuştur. Bu sorun her yıl milyonlarca insanın ölümüne sebep olmaktadır. 

Başta diyabet olmak üzere, Hipertansiyon, Uyku apnesi, Karaciğer yağlanması, Solunum zorluğu, Toplumsal uyumsuzluklar ve Ruhsal sorunlar gibi bir çok sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan kişiler ile bu indeksin 40 ve üzerinde olduğu, yaşları 16 ile 65 arasında olan kişilere obezite ameliyatları önerilmektedir. Ameliyat sonrası hastamızı düzenli olarak takip etmekteyiz. Onlarla bir aile gibiyiz. Operasyon sonrası takipte hastalarımızın düzenli olarak kilo verdiğini ve buna bağlı olarak sağlık sorunlarından kurtulduklarını gözlemlemekteyiz.” dedi.  

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

50 yaş ve üzerine rutin sağlık kontrolü önerisi

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Dicle, sıklıkla 50 yaş üzerinde ortaya çıkan ve ölümcül olan Kolon yani kalın bağırsak kanserinde erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu ifade ederek, “50 yaş ve üzerinin hiç bir belirti vermese bile rutin kontrol öneriyoruz.” dedi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Kolon yani kalın bağırsak kanseri en sık görülen üçüncü kanser türüdür. Sıklıkla 50 yaş üzerinde ortaya çıkan kolon kanserinde genetik faktörler, hatalı beslenme alışkanlıkları ve sigara kullanımı riski arttırmaktadır. 

HİÇ BELİRTİ VERMEYEBİLİR

Kolon yani kalın bağırsak kanserinde erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Dicle, “50 yaş ve üzerinin hiç bir belirti vermese bile rutin kontrol önermekteyiz. En son Kayseri’den gelen 57 yaşındaki hastam bu zamana kadar hiç sağlık sorunu yaşamadığını fakat son dönemde uzun süreli karın ağrılar sebebiyle bize geldiğinde kendisinin kalın bağırsağında kitle ve delinme tespit ettik. Uzun süreli bir tedavinin ardından hastamızın şu anda sağlık durumu iyi. 

BOŞALTIM SİSTEMİMİZDEKİ DEĞİŞİMLERE DİKKAT

Kolon kanserlerinin başlangıcı bağırsak içindeki hücre büyümeleri yani poliplerdir. Polipler ilk başlarda çoğunlukla hiçbir yakınmaya, belirtiye sebep olmayabilir. Polipler kanserleşmeye başladıkça, boyutça büyüdüklerinde ya da sayıları arttıkça kişinin bağırsak alışkanlıklarında değişikliklerde meydana gelmektedir. Kabızlık ya da tam tersi ishal, dışkı kokusunda ya da şeklinde değişiklik, kansızlık,  makattan kan gelmesi, karın ağrısı, iştahsızlık ve istemsizce kilo kayıpları kolon kanserinde belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır.  

EN KISA SÜREDE HEKİME BAŞVURUN

Bu bulgular tek başına kolorektal kanseri işaret etmez. Ancak bu yakınmalarınız varsa gerekli kontroller için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Yukarıda da ifade ettiğim gibi 50 yaş ve üzerinin hiç bir belirti vermese bile rutin kontrol öneriyoruz. Kolon kanserinden korunmak için sağlıklı beslenmenin dışında doktorunuzun size vermiş olduğu uyarılara mutlaka harfiyen uyulmalıdır. Burada tarama testlerini doğru zaman aralıkları ile yaptırmakta hayati önem taşımaktadır. Her zaman ifade ediyoruz. Erken tanı hayat kurtarır, sağlığınızı sakın ertelemeyin. Pandemi dolayısıyla bazı hastalar yukarıda saydığım belirtileri geçer diye beklemesin. Kulaktan dolma ilaçlarda kullanmasın mutlaka bir uzman hekime en kısa zamanda başvursun” diyerek sözlerine son verdi.

Okumaya devam et

Sağlık

Bitkisel çaylar göründüğü kadar masum olmayabilir

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür, kadınların televizyonda ya da sosyal medyada gördükleri bazı bitkisel ilaç, karışım veya çayların uzman bir hekime sorulmadan kullanmaması gerektiğini söyledi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Kadınların günlük hayatta karşılaştıkları birçok sorunun arkasında hormonlarda yaşanan dengesizlikler olabildiğine dikkat çeken, Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür, “Özellikle Kadın hastalıklarında yaşanan artışın önemli bir nedeni de hormon dengesizliğidir. Birçok kadın çeşitli sebeplere bağlı olarak hormon problemleri yaşamakta ve bu durum başka hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Bu durum adet düzensizliği gibi farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Stres ya da yanlış beslenme hormon dengesizliğinin en önemli nedenleri arasında kabul edilse de çevresel etkileri de görmezlikten gelemeyiz” dedi. 

HORMONAL ETKİ OLUŞTURABİLİR

Bazı bitkisel ilaç, karışım veya çayların da hormonal etkiler oluşturabileceğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür, “Özellikle bazı hanımlar televizyon ve sosyal medyada gördükleri bitkisel ilaç, karışım veya çayları alıp kullanıyorlar. Bunlar zararsız olduğu anlamına gelmez. Bu gibi ilaç ve çaylarda bulunan bazı maddeler hormonal etkiler oluşturabilir. Özellikle kanamalar, düzensiz adet görme gibi farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bitkisel ya da organik de olsa kullanmadan önce mutlaka eczacınız ya da uzman bir hekime danışabilirsiniz.” diyerek sözlerine son verdi.

Okumaya devam et

Sağlık

Gebelikte ne kadar kilo alınmalı?

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür, “Gebelikte alınan kilo miktarının annenin sağlığı, bebeğin gelişimi açısından önemli olduğunu, gebeliğin başlangıcından itibaren son derece dikkat edilmesi gerektiğini” söyledi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Her gebe kadın gebelik süresince uzman bir doktor tarafından izlenmesi çok önemlidir. Gebelikte her anne adayının merak ettiği konu ile kilodur. Hamilelikte haftalara göre ideal kilo alımı kaç olmalı? Gebelikte ay ay ve hafta hafta kilo alımı kaç olmalı? Fazla kilo almak için ne yapılır? gibi sorulara Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür yanıt verdi. 

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ

Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür; “Gebelikte kilo almak her anne adayı için kaçınılmaz bir süreçtir. Bütün gebeler az ya da çok hamilelik sürecinde kilo alacaklardır. Gebelikte kilo artışının ne kadar olmalı sorusundan daha çok annenin doğum öncesi kilosu ile ilgilidir bu süreç.  Normal aralıkta bir gebe, gebelik boyunca eğer vücut kitle endeksi normal bir düzeylerde ise yaklaşık 10-15 kilo alması uygundur. Vücut kitle endeksi 19 ve altında olan zayıf olan gebelerde 13-18 kiloya kadar olabilir. İkiz gebelikte de yine 13-18 kiloya kadar olabilir.

DÜZENLİ TAKİP

Eğer vücut kitle endeksi 25 ve üzerinde ise yani anne adayının fazla kilosu varsa 7-10 kilodan fazla alınması önerilmez. Fazla kilo artışı anne adayları için gebelik diyabeti, hipertansiyon, eklem ve bel ağrıları gibi farklı sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir. Gebelikte sağlıklı bir diyet, kilo kontrolü ve özel bir engel olmadığı sürece düzenli egzersiz sağlıklı bir hamilelik ve Doğum için çok önemlidir ” diyerek sözlerine son verdi.

Okumaya devam et

Trendler