DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Yaşlılar ve hastalar sıcak havalarda dikkat etmeli

Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji kliniğinden Uzm. Dr. Mutlu Çiçek sıcak havalarda hastaların ve özellikle yaşlı hastaların dikkat etmesi gereken hususlar konusunda önerilerde bulundu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yaşlılar ve hastalar sıcak havalarda dikkat etmeli

Sıcak havanın yan etkisiyle oluşabilecek kalp krizi, tansiyon, ritim bozukluğu gibi hastalıklara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Mutlu Çiçek, Yaşlılar ve Hastalar için Sıcak Havalarda nelere dikkat etmeli, ne yapmalı, dışarı nasıl çıkmalı? soruların yanıtı vererek uyarılarda bulundu.

BOL SIVI TÜKETİLMELİ
Sıcak havanın yaşlıların sağlığını tehdit ettiğini, yaşlılara serin ortamlar oluşturulmaz ve yeterli sıvı desteği sağlanamazsa ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabileceklerini ifade eden Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Çiçek, “Yaşlı hastalar eğer yeteri kadar sıvı almazlar ise sıcaktan dolayı terleme, bol miktarda sıvı kaybından dolayı çarpıntı, nefes darlığı ve bilinç kaybına kadar gidebilmektedir” dedi.
DÜZENLİ SAĞLIK KONTROLÜ
Uzm. Dr. Çiçek ayrıca; “Yaşlı hastalar dışarı çıkmak istediklerinde güneş ışınlarından korunmak için şapka takmalıdırlar. Terlemeye karşı çok hassas olduklarından yanlarnda iki buçuk litreye kadar su bulundurmalı ve içmelidirler.
Kalp yetmezliği ve tansiyon hastası olan hastaların bazı ilaçları idrar söktürücü özelliğiyle sıvı kaybını arttırabilmektedir. Yazın çok sıcak olduğu dönemlerde bu hastalar doktorlarına başvurmalı ve ilaç düzenlemesi yaptırmalıdır” diyerek sözlerine son verdi.

YORUM YAP