DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Doğal afetlerin psikolojiye etkileri nelerdir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Hilal Dost, yaşanan bütün afetlerin insan psikolojisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu söyledi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Doğal afetlerin psikolojiye etkileri nelerdir?

Dünyada veya ülkemizde farklı yerlerde farklı şekillerde yaşanan doğal afetlerin insan psikolojisi üstünde büyük etkileri vardır. Kimi bu olayların hasarlarını kısa bir sürede atlatsa da bazılarında ise psikolojik olarak bazı hasarlar bırakabilir.
Doğal afet sonrasında oluşabilecek psikolojik sorunlara dikkat çeken Büyük Anadolu Hastaneleri Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Hilal Dost, depremler, orman yangınları, seller gibi travmatik olayların ardından kişide oluşabilecek uyku bozukluğu, iştahsızlık, korku, panik gibi duyguların belirli bir zaman sonrası hafiflemiyor, artıyorsa mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurmasını önerdi.

Afetlerin insan psikolojisine etkisi
Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Hilal Dost, “Yaşadığımız bütün afetler insan psikolojisi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.
Doğal afetlerin sonrası, afete birebir maruz kalmasak bile haberlerden sosyal medyadan duyduğumuz ve gördüğümüz fotoğraf, videoların etkisi ile uyku bozukluğu, kabus görmek, iştahsızlık, insanlardan uzaklaşma, tekrar tekrar aynı travmatik olayı yaşıyormuş gibi hissetmek, yaşanan olayın görüntülerinin aklımıza gelmesi gibi hisler, duygu ve düşünceler yaşayabiliriz. Bunlar bir anlamda bu travmatik olayın belirtileri gibidir.

Belirtiler azalmıyor, artıyorsa dikkat!
Yaşanan travmadan sonraki ilk süreçte bu belirtilerin olması aslında oldukça doğal kabul edilirken, zamanla bu belirtilerin azalmasını, hafiflemesini bekleriz.
Ama bazen bazı durumlarda bu belirtiler, bir aydan daha uzun süre devam edebilir.
Belirtilerin 1 aydan daha uzun sürmesi, “akut stres bozukluğu”, 6 aydan daha fazla uzun sürmesi ise bir “post travmatik stres bozukluğuna” işaret olabilir.
Bu yüzden; bu tarz belirtileri çok yoğun yaşıyorsak ya da olayın üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen yine bu tarz belirtiler devam ediyorsa, mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurmanızı öneririm.” diyerek sözlerine son verdi.

YORUM YAP