Bizimle iletişime geçin

Gündem

SEZGİN GÜMÜŞ: “SAMSUN ÖRNEK OLDU”

Yayınlandı:

on

Kanal Nok Genel Yayın Yönetmeni Samet Gürcü, İstanbul’da SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş ile bir araya geldi. Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (SAMKON) Genel Başkanı Sezgin Gümüş, Kanal Nok Genel Yayın Yönetmeni Samet Gürcü’nün sorularını yanıtladı.

EMİN ADIMLARLA HEDEFE YÜRÜYORUZ İstanbul’da Samsun adına sivil toplum kuruluşları olarak bir çok etkinlik yapan SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, ” Başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde yaşayan Samsunlu hemşehrilerimize iktisadi hayattan içtimai hayatta, siyasete kadar bir ve beraber olması, kollektif hareket etme kabiliyetini kazanması ve bu anlamda da Samsun’un gerek Türkiye’de gerekse dünyadaki en güçlü lobisini oluşturmak amacıyla kurulmuş emin adımlarla hedefine doğru yürüyen Türkiye’nin ilk ve en büyük hemşehri konfederasyonudur.” dedi.

SALONLARA SIĞMAZ BİR HEMŞEHRİ HAREKETİ İçtimai alanda çeşitli etkinlikler yaptıklarını dile getiren Gümüş, “Bünyemize 11 federasyonumuz bağlı. Samsun’dan İstanbul’a, Kocaeli’ne kadar, Trakya’ya kadar. Onlara bağlı da 500’ün üzerinde köy, ilçe ve belde derneklerimiz var. Gerek SAMKON’un, gerekse de bağlı ilçe ve belde derneklerimizin Türkiye’nin dört bir tarafında yaz sezonlarında yaz etkinliklerinde, kış sezonlarında kış etkinliklerinde, alan etkinliklerinde alanlara, salon etkinliklerinde salonlara sığmaz bir hemşehri hareketidir.” diye konuştu.

SAMSUN ÖRNEK OLDU ‘Kader çeşitli nedenlerle hemşehrilerimizi Türkiye’nin muhtelif yerlerine göç etmek zorunda bırakmış’ diyen Gümüş,”Bundan 25 sene öncesine kadar Ankara’da yaşayan Samsunlular birbirinden bir haber, İstanbul’da yaşayan Samsunlular birbirlerinden habersiz yaşarken, bizim yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde insanlar birbirlerini tanımaya başladılar, kaynaşmaya başladılar.

Birbirleriyle dayanışmaya başladılar. Bu dayanışma içtimai hayattan iktisadi hayata kadar özellikle ekonomik hayat son derece önemli. Bünyemizde seneler evvel benim kurucu genel başkanı olduğum Samsunlu Yönetici ve Sanayici İşadamları Derneğimizin (SAYSİAD) yapmış olduğu çalışmalar neticesinde birbirinden bir haber ticari faaliyet gösteren Samsunlu hemşehrilerimiz SAYSİAD’ın çalışmaları ile birbirleri ile çalışmaya başlamış, sektörel benzerlik gösteren hemşehrilerimiz de aynı sektörde ikili, üçlü, dörtlü konsorsiyumlarla önemli ticari beraberlikler sağlamıştır.

Yapmış olduğumuz bu çalışmaların yarattığı sinerji Samsun’a kadar gitmiş, kimi hemşehrilerimiz de Samsun’da yatırım yapmaya başlamışlardır. Hemşehri toplulukları mücadelesinde Samsun yapmış olduğu çalışmalarla model oluşturmuş, örnek oluşturmuş, diğer hemşehri gruplarının da gıptayla takip ettiği bir hemşehri hareketine dönüşmüştür.” diye sözlerine ekledi.

KENETLENDİK Sezgin Gümüş, “Biz seneler evvel bir avuç insanla yola çıktık. Azdık ama özgül ağırlığımız çok fazlaydı. İnandık, birbirimize güvendik, kenetlendik ve bu noktaya geldik.” dedi. SAMSUNSPOR SAMSUN’UN NAZLI GELİNİDİR Samsunspor’un hemşehri grubunun duygusal tarafı olduğunu belirten Gümüş,”Samsunspor, Samsun’un adeta bir nazlı gelinidir. Başarılı olduğu zaman bizi mutlu eder, başarısız olduğu zaman da mutlu oluruz.

Son yıllarda özellikle de Yıldırım Holding’in Samsunspor’umuza sahip çıkmasıyla beraber, inanıyorum ki çok kısa zamanda layık olduğu yere gelecek. ” diye konuştu. HEMŞEHRİLERİMİZİN EMRİNE AMADEYİZ Bütün hemşehrilerimi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum diyen Gümüş, “Bir Samsun var Samsun’da ama birkaç Samsun var gurbette.

Biz de gurbetteki Samsunluların sesi olmaya çalışıyoruz. Ne vesileyle olursa olsun, ne sebeple olursa olsun İstanbul’da bize gelebilirler, çayımızı içebilirler. Varsa sıkıntıları, gücümüzün yettiği yere kadar, nefesimizin yettiği yere kadar bütün hemşehrilerimizin emrine amadeyiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Palandöken, “Nakdi ücret desteğine yeni meslekler eklenmeli”

Kapsamı genişletilen nakdi ücret desteğine bir yıldır iş yapamayan sektörlerin ve çalışanların da eklenmesi gerektiğinin altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Nakdi ücret desteğinin kapsamı genişletilirken bir yılı aşkın süredir devam eden pandemiden olumsuz etkilenen diğer meslekler de bu kapsama dahil edilmeli. Yiyecek içecek sektörünün yanı sıra İçişleri Bakanlığı’nın son yayınlanan genelgesi ile faaliyetlerine ara verilen meslekler nakdi ücret kapsamı dahiline alınırken okul servis araçları, kantinler, kırtasiyeciler ve yanı sıra halk otobüsçü ve dolmuşçular ile yanlarında çalışanlar da nakdi ücret desteği kapsamına alınmalı” dedi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

“İŞ YERİ SAHİPLERİNE VE ÇALIŞANLARA DESTEK ŞART”

Nakdi ücret desteğinin kapsamının genişletilirken pandemi nedeniyle bir yıldır iş yapamayan sektörlerin ve çalışanların da kapsama alınması gerektiğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “TBMM’de görüşmeleri devam eden torba kanun düzenlenmesiyle, Ramazan ayında faaliyetleri sınırlandırılan yiyecek-içecek sektörü için getirilen nakdi ücret desteğinin kapsamının genişletilmesi ele alınıyor. Bu kapsamda da İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan son genelge ile halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi iş yerlerinin de nakdi ücret desteğinden faydalandırılması söz konusu. Ancak 415 meslek kolunun tamamı pandemiden olumsuz etkilendiği için nakdi ücret desteğinin kapsamına diğer meslekler de eklenmeli. Bir yıldır iş yapamayan okul servis araçları, kantinler, kırtasiyeciler ve yanı sıra halk otobüsçü ve dolmuşçular ile yanlarında çalışanlar da nakdi ücret desteği kapsamına alınmalı. Öte yandan 31 Mart’ta sona eren Kısa Çalışma Ödeneği yeniden hayata geçirilmeli ve pandemi sona erinceye kadar sürdürülmeli” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

“Merkez Bankası Başkanı faizi yükselttiği için değil, 128 milyar dolara ne olduğunu araştırdığı için görevden alınmıştır”

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankası’nın faizleri düşürmemesini eleştirdi. Usta, faizler düşürülmediği için Merkez Bankası Başkanı’nın göreve geldiğini ve ilk toplantısında faizleri düşürmediği gibi faizi enflasyonun üzerinde tutacağız mesajı verdiğine dikkat çekti.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Faizlerin düşük olmasını, düşürülmesini sağlayacak ortamı hazırlama görevinin ise hükümetin olduğuna işaret eden Usta, açıklamasında şunları söyledi: 

“Hükümet bilinçli bir şekilde projektörleri Merkez Bankasının üzerine tutarak sanki bütün olup bitenden, ekonomideki bu kötü gidişatın temel sorumlusu Merkez Bankasıymış gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Bu yanlış bir algıdır.

22 Mart’ta başkan değişmeden önce faizler yüzde 19 artırılmıştı, kur 7’nin bile altına gelmişti. Şimdi Faiz aynı kur 8,10. O zaman şunu soruyoruz, Türkiye bu işten ne kazandı? Bu Merkez Bankası Başkanı değişikliği neden yapıldı? Başkan değişikliğinin temelinde ekonomik konuların olmadığı, yüksek faizin olmadığı başka bir şey olduğu hususu ortaya çıkıyor. Bu başka şey de önceki başkan 128 Milyar dolara ne olduğu konusunu araştırmaya başladığı için görevden uzaklaştırılmıştır.

İNKARDAN VAZGEÇTİLER KASADA BÖYLE BİR PARANIN OLMADIĞI, REZERVLERİN SIFIR OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Ak Parti cenahından 128 milyar dolara ne oldu sorusuna çelişkili cevaplar geliyor. Salgında kullandık denildi, yerinde duruyor denildi, başka bir yetkili kasada dedi. Bu ifadeler güveni daha fazla zedeliyor. Merkez Bankası tablolarının hangisine bakarsanız bakın kasada böyle bir paranın olmadığı net bir şekilde gözükmektedir. Bunu inkardan vazgeçtiler kasada böyle bir paranın olmadığı, rezervlerin sıfır olduğu ortaya çıktı. Şimdi bilerek işi bulandırmaya yönelik ya da kara cehalet kaynaklı bazı açıklamalar yapılıyor. Nurettin Canikli 20 tweet yazmış fakat bu orunun cevabı o 20 tweette yok. 

Bizim sorumuz temelde 128 milyar dolarlık rezerv erimesi nasıl gerçekleşmiştir. Merkez Bankasının hangi yöntemlerle para verdiği bellidir. Bu araçların hiçbirini kullanmadan bakıyorsunuz merkez bankasının kasasındaki para azalmış.

Bir Ak Parti yetkilisinden enteresan bir tweet geldi 128 milyarı hala kavrayamamış ki, onu milyar TL olarak alıyor, bu kara cehalet örneğidir. Bununla gidiyor sosyal koruma kalkanı çerçevesinde yapılan harcamaları ilişkilendiriyor. İşsizlik sigortası fonundan yapılmış harcamalarla 128 milyar doları ilişkilendiren bir beyanat geliyor. 

BU FİNANSAL BİR SKANDALDIR, FİNANSAL BİR SOYGUNDUR

Merkez Bankasından hala herhangi bir açıklama yok. Bu mesele gayri hukukidir. İleri Merkez Bankalarının uygulamalarına aykırıdır, bu finansal bir skandaldır, finansal bir soygundur. Bu paranın piyasaya aktarılış tarzı hiçbir şekilde hukuki değildir. Eksilmiş fakat nasıl eksildiği konusunda hiçbir fikrimiz yok. İşin Adliyeyi veya denetim birimlerini ilgilendiren bir boyutu vardır. Konunun ikinci boyutu ekonomiyi etkilemektedir, ekonomi son derece kırılgan hale gelmiştir. Bunun topluma çok ağır bir bedeli olmuştur. Şimdi şu soruyu soruyoruz bu parayı yerine nasıl koyacaksınız? Yıllarca bu parayı biriktirme imkanınız yoktur.

31 MART SEÇİMLERİ ÖNCESİNDE MERKEZ BANKASI KAYNAKLARI İÇ SİYASET MALZEMESİ YAPILMIŞTIR

Üçüncü boyutu ise ahlaki boyutudur. Hangi aylarda erime olmuştur diye baktığımızda. Pandemiden önce Merkez Bankası’nın rezervlerinin eridiğini görüyoruz. Şubat 2019’da 55 milyar dolar pozitifmiş net rezervler. 31 Mart 2019 seçimlerinden önce. Merkez Bankası ve Hükümet birlikte 31 Mart seçimleri öncesinde dolar kurunda herhangi bir sıçramam olmaması için kuru kontrol altında tutabilmek için Merkez Bankası rezervlerini kullanmaya başlamıştır. Haziran ayına kadar 30 milyar dolar Merkez Bankası rezervlerinde erime olmuştur. Niye Haziran ayı çünkü İstanbul seçimleri yenilendiği için seçimler uzamıştır dolayısıyla bu dönemde 30 milyar dolar rezerv erimesi olmuştur. Bunu ben gayri ahlaki buluyorum. İç siyaset malzemesi yapılmıştır Merkez Bankası kaynakları.

Diğer bir hususta faiz sebep, enflasyon sonuçtur diye dünyada hiçkimsenin üretmediği bir teoriyi kanıtlamak amacıyla bu ülkenin rezervleri kullanılmıştır. En sonunda kanıtlanamamıştır. Faiz madem sebepse 19’u indir, enflasyon düşsün, niye tutuyorsunuz. Bu teorinin geçersiz olduğu bellidir ancak bir kuru inat uğruna, bir macera uğruna bu ülkenin kaynakları harcanmıştır.

128 milyar dolar Türk milletinin alın teridir. Bütün bur toplumun üretip ihraç ettiği ürünlerden elde edilmiş bir gelirdir. Devletin Kitlerinin yabancılara satılmasından elde edilen döviz gelirleridir 128 milyar dolar. Özel sektör firmalarımızın, insanlarımızın dişiyle tırnağıyla kazandığı, kurduğu fabrikaların, bankaların, sigortacılık şirketlerin yabancılara satılmasıyla, topraklarımızın, arsalarımızın, arazilerimizin yabancılara satılmasıyla elde edilmiş gelirlerden oluşan bir miktardır. Dolayısıyla Türk milletinin geçmişiyle birlikte bu tür kazanımlarını bu şekilde heba edildiğini görüyoruz.

SAYIN BERAT ALBAYRAK ORTALIKTAN KAYBOLMAKLA SORUMLULUKTAN KURTULAMAZ

Bu siyasetin konusudur. Türk milletinin geçmişten beri alın teri ile birikmiş bir miktarın bu şekilde çarçur edilmesi elbette siyasetin konusudur. Doğru dürüst bir açıklama yoktur bu açıklamayı biz bekliyoruz. Canikli, devletin kayıtlarında bellidir diyor, hangi kayıtlar o kayıtları bizimle paylaşsınlar.

Konuyu bilenlerin sustuğu bir ortamı yaşıyoruz, konuyu bilmeyenlerin ortalığı bulandırdığı bir ortamı yaşıyoruz. Merkez Bankası’ndan, Hazine ve Maliye Bakanı’ndan ve Sayın  Cumhurbaşkanından bu konu ile ilgili açıklama bekliyoruz. Sayın Berat Albayrak ortalıktan kaybolmakla sorumluluktan kurtulamaz. Buna ilişkin açıklamalar yapmasını kendisinden bekliyoruz.  

Okumaya devam et

Gündem

MHP’den Havza Belediye Başkanı Özdemir’e ziyaret

MHP heyeti Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir’i ziyaret etti.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

MHP Hukuk Çalışma Grubu üyesi ve önceki dönemde Merkez Disiplin Kurulu (MDK) Üyesi olan Avukat Hami Korkmazlı ve MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin Havza Belediyesini ziyaret ederek, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir’ ile bir araya geldiler.

Güncel konuların görüşüldüğü ziyarette, Başkan Özdemir Havza’da yapılan ve yapılması düşünülen projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ziyaretlerinden ötürü Korkmazlı ve Gültekin’e ziyaret ederek; “ Havzalı Hemşerimiz, MHP Hukuk Çalışma Grubu üyesi ve  önceki dönemde Merkez Disiplin Kurulu üyesi Avukat Hami Kormazlı’ya ve Milliyetçi Hareket Partisi Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Cumhur ittifakı olarak birlik ve beraberlik için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”dedi.

Okumaya devam et

Trendler