DOLAR 28,8760 % -0.2
EURO 31,5760 % -0.63
STERLIN 36,5293 % -0.57
FRANG 32,9896 % -0.37
ALTIN 1.891,72 % -0,51
BITCOIN 1.093.703 -1.14

SEZGİN GÜMÜŞ: “SAMSUN ÖRNEK OLDU”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
SEZGİN GÜMÜŞ: “SAMSUN ÖRNEK OLDU”

Kanal Nok Genel Yayın Yönetmeni Samet Gürcü, İstanbul’da SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş ile bir araya geldi. Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (SAMKON) Genel Başkanı Sezgin Gümüş, Kanal Nok Genel Yayın Yönetmeni Samet Gürcü’nün sorularını yanıtladı.

EMİN ADIMLARLA HEDEFE YÜRÜYORUZ İstanbul’da Samsun adına sivil toplum kuruluşları olarak bir çok etkinlik yapan SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, ” Başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde yaşayan Samsunlu hemşehrilerimize iktisadi hayattan içtimai hayatta, siyasete kadar bir ve beraber olması, kollektif hareket etme kabiliyetini kazanması ve bu anlamda da Samsun’un gerek Türkiye’de gerekse dünyadaki en güçlü lobisini oluşturmak amacıyla kurulmuş emin adımlarla hedefine doğru yürüyen Türkiye’nin ilk ve en büyük hemşehri konfederasyonudur.” dedi.

SALONLARA SIĞMAZ BİR HEMŞEHRİ HAREKETİ İçtimai alanda çeşitli etkinlikler yaptıklarını dile getiren Gümüş, “Bünyemize 11 federasyonumuz bağlı. Samsun’dan İstanbul’a, Kocaeli’ne kadar, Trakya’ya kadar. Onlara bağlı da 500’ün üzerinde köy, ilçe ve belde derneklerimiz var. Gerek SAMKON’un, gerekse de bağlı ilçe ve belde derneklerimizin Türkiye’nin dört bir tarafında yaz sezonlarında yaz etkinliklerinde, kış sezonlarında kış etkinliklerinde, alan etkinliklerinde alanlara, salon etkinliklerinde salonlara sığmaz bir hemşehri hareketidir.” diye konuştu.

SAMSUN ÖRNEK OLDU ‘Kader çeşitli nedenlerle hemşehrilerimizi Türkiye’nin muhtelif yerlerine göç etmek zorunda bırakmış’ diyen Gümüş,”Bundan 25 sene öncesine kadar Ankara’da yaşayan Samsunlular birbirinden bir haber, İstanbul’da yaşayan Samsunlular birbirlerinden habersiz yaşarken, bizim yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde insanlar birbirlerini tanımaya başladılar, kaynaşmaya başladılar.

Birbirleriyle dayanışmaya başladılar. Bu dayanışma içtimai hayattan iktisadi hayata kadar özellikle ekonomik hayat son derece önemli. Bünyemizde seneler evvel benim kurucu genel başkanı olduğum Samsunlu Yönetici ve Sanayici İşadamları Derneğimizin (SAYSİAD) yapmış olduğu çalışmalar neticesinde birbirinden bir haber ticari faaliyet gösteren Samsunlu hemşehrilerimiz SAYSİAD’ın çalışmaları ile birbirleri ile çalışmaya başlamış, sektörel benzerlik gösteren hemşehrilerimiz de aynı sektörde ikili, üçlü, dörtlü konsorsiyumlarla önemli ticari beraberlikler sağlamıştır.

Yapmış olduğumuz bu çalışmaların yarattığı sinerji Samsun’a kadar gitmiş, kimi hemşehrilerimiz de Samsun’da yatırım yapmaya başlamışlardır. Hemşehri toplulukları mücadelesinde Samsun yapmış olduğu çalışmalarla model oluşturmuş, örnek oluşturmuş, diğer hemşehri gruplarının da gıptayla takip ettiği bir hemşehri hareketine dönüşmüştür.” diye sözlerine ekledi.

KENETLENDİK Sezgin Gümüş, “Biz seneler evvel bir avuç insanla yola çıktık. Azdık ama özgül ağırlığımız çok fazlaydı. İnandık, birbirimize güvendik, kenetlendik ve bu noktaya geldik.” dedi. SAMSUNSPOR SAMSUN’UN NAZLI GELİNİDİR Samsunspor’un hemşehri grubunun duygusal tarafı olduğunu belirten Gümüş,”Samsunspor, Samsun’un adeta bir nazlı gelinidir. Başarılı olduğu zaman bizi mutlu eder, başarısız olduğu zaman da mutlu oluruz.

Son yıllarda özellikle de Yıldırım Holding’in Samsunspor’umuza sahip çıkmasıyla beraber, inanıyorum ki çok kısa zamanda layık olduğu yere gelecek. ” diye konuştu. HEMŞEHRİLERİMİZİN EMRİNE AMADEYİZ Bütün hemşehrilerimi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum diyen Gümüş, “Bir Samsun var Samsun’da ama birkaç Samsun var gurbette.

Biz de gurbetteki Samsunluların sesi olmaya çalışıyoruz. Ne vesileyle olursa olsun, ne sebeple olursa olsun İstanbul’da bize gelebilirler, çayımızı içebilirler. Varsa sıkıntıları, gücümüzün yettiği yere kadar, nefesimizin yettiği yere kadar bütün hemşehrilerimizin emrine amadeyiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM YAP