Bizimle iletişime geçin

Gündem

Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz | Söz Hakkı 1. Bölüm

Yayınlandı:

on

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve samsunhaberim.com Haber Müdürü Hande Duran’ın hazırlayıp sunduğu ‘Söz Hakkı’ programı önemli konulara ev sahipliği yaptı. Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve samsunhaberim.com Haber Müdürü Hande Duran’ın hazırlayıp sunduğu ‘Söz Hakkı’ programına konuk olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Doktor Mevlüt Gürbüz, önemli konularda açıklamalarda bulundu. Bir çok konuda araştırmaları bulunan Gürbüz, girişimcilikten ileri teknolojiye, projelerden akademik ürünlere kadar bir çok konuya değindi.

Girişimcilik hakkında bilgi veren Doçent Doktor Mevlüt Gürbüz, “Girişimci dediğimiz zaman, toplumdaki teknolojik gelişmelere baktığımızda, her şey ihtiyaçtan doğuyor. Bu ihtiyaçları birileri çok daha hızlı görüyor ve fırsata çeviriyor. Girişimcilik, günlük hayatımızdaki ihtiyaçtan doğan bir iş fikrini alıp, ticari bir noktaya taşıyabilen ve bu süreçteki bütün riskleri üzerine alabilen kişi olarak görüyoruz.” diye konuştu. İleri teknoloji hakkında bilgi veren Gürbüz, “Teknoloji dediğimiz zaman, aslında hepimiz mal ve hizmet satın alıyoruz.

Sokağa çıktığımız anda bir bardak alıyoruz, bir telefon alıyoruz. Baktığımız zaman bunlar toplum hayatında çok sık kullanılan ürünler. Bardağın da bir teknolojisi var. Bardağa kilogram bazında baktığımız zaman çok çok düşükken, bir cep telefonuna kilogram bazında baktığımızda bin dolara kadar çıktığını görüyoruz. Dolayısıyla teknoloji herkesin, özellikle gelişmekte olan ülkelerin bilgi birikimini kullanarak ürünlerini ortaya koyabilmesidir.” dedi.

TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programından bahseden Gürbüz, ” Bu program 200 bin TL’ye kadar hibe veren bir programdır. Dolayısıyla devlet sizin bu riskinizi paylaşıyor. 1512 programı genellikle üniversite Teknoparkları tarafından yürütülen bir program. Teknogirişim programı sayesinde özsermayemiz olmadan, tamamen hibe ile devletin vergi, kira gibi bir çok durumlarından faydalanılabilecek güzel bir program olarak karşımıza çıkıyor.

İş fikri olan gençlerin bu konuda bilgi almalarını ben öneriyorum” diye konuştu. İleri teknoloji olan bir firma olmayı hedeflediklerini belirten Gürbüz, “1512 kapsamında aldığımız ürün özellikle savunma sanayi, otomotiv gibi alanlarda kullanılmasını hedeflediğimiz bir malzeme. Firmamızı bunun üzerine kurduk. Dışardan alınan hammedeler oldukça pahalı. Biz bunu içecek kutularından elde etmeye çalışıyoruz. Yapay kemik çalışmalarımız var.

Bu noktada çok çok iyi bir yere gelmiş durumdayız. İmplant yüzeylerine de bu malzemeyi kaplayarak kolay iyileşmeyi sağlayan malzemeler geliştirmeye çalışıyoruz. Özellikle yapay kemik uygulamalarına baktığımızda hayvan testlerimiz çok çok olumlu. Kaplama testlerimiz ise 50’nin üzerinde insanda denendi. Artık hayvan testleri aşıldı. Çok çok iyi sonuçlar elde etmiş durumdayız.” dedi. Gençlere ve girişimcilere tavsiyelerde bulunan Mevlüt Gürbüz, “Gençlerimizin bu vatana ve millete çok ciddi borçları var.

Benim bu işlerin altına girmemin sebebi, bu toprağın ekmeğini yiyoruz. Bu felsefeyle bakmamız lazım. Çünkü bu ülke çok kolay elde edilmedi. Katma değer üretecek yapıda kendimizi geliştirmek zorundayız, bunun temeli de okumaktan geçiyor. İletişim becerilerinin çok kuvvetli olması lazım. İş fikirlerini olgunlaştırsınlar ve muhakkak destek alsınlar. Asla pes etmesinler.” diyerek sözlerini noktaladı.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Başkan Aksu’dan 23 Nisan Çocuk Bayramı mesajı

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 101. yılı ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

TBMM’nin kuruluşunun 101. yılınının yanı sıra tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ederek sözlerine başlayan Başkan Ersan Aksu, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Aziz milletimizin geleceği, refahı ve barışı için çalışan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 101. kuruluş yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egenenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın gururunu yaşıyoruz. İstiklal ve İstikbal mücadelemizin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk TBMM’yi kurmuş, 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Milletimiz için 23 Nisan 1920, milli iradeyi her türlü gücün üstünde tutan ilerleyişin ilanıdır.

Bugün de Milli egemenliğimizi korumak için mücadelemiz Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aynı kararlılıkla devam etmektedir. 

Milletimizdeki kardeşlik ve dayanışma duygularının yanı sıra vatan, bayrak ve ezan sevgisi liderimizin dik ve kararlı duruşu hem dışarıdan hem de içeriden milli egemenliğimize yönelik saldırılara karşı başarılı sonuçlar vermiştir. Ülkemizin geleceğini, milletimizin refahını ve huzurunu hedef alan her türlü girişim sonuçsuz kalmıştır. Özellkle son dönemde millet iradesine karşı söylemler ve darbe çağrısı imalarını yapanlara yine en güzel cevabı milletimiz vermiştir.  

Her türlü olumsuzluklara maruz bırakılmak istenen Türkiye, özellikle son 19 yılda savunma sanayi, teknoloji hamleleri, enerji, sağlık, tarım, spor, ulaşım, eğitim ve daha pek çok alanda büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Mavi Vatan ve Siber Vatan da hamlelerimiz ve çalışmalarımız büyük ve güçlü Türkiye’min kararlı ve inançlı yürüyüşünü tüm dünyaya göstermiştir. Milletimizi gururlandıran, dünya da gıpta ile bakılan devasa projelerin yerli ve milli olması Sn. Cumhurbaşkanımız liderliğinde ülkemizin gücünü ve neler başarabileceğini ortaya koymuştur. Ülkemizi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize taşıyacak gençlerimize güveniyoruz, inanıyoruz. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülkemizin geleceği ve umudu olan çocuklara verdiğimiz değeri ve duyduğumuz güveni en güzel şekilde ortaya koymaktadır. Milletimiz ile birlikte ülkemizi yarınlara daha güçlü şekilde taşımak için azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürüyoruz.

Türkiye Büyük Milleti Meclisi çatısı altında ülkemize hizmet etmiş tüm milletvekillerine, milletimiz adına teşekkür ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. 

Okumaya devam et

Gündem

Tekkeköy’de Başkanlık Koltuğuna Mihrap Aktaş Oturdu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında Tekkeköy Lütfiye Dr. Kenan Yılmaz İlkokulu öğrencileri Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’ı makamında ziyaret etti.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Tekkeköy Lütfiye Dr. Kenan Yılmaz İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Mihrap Aktaş, Başkan Togar’dan makamı geçici olarak devraldı ve başkanlık koltuğuna oturdu.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’dan bir günlüğüne başkanlık makamını teslim alan 10 yaşındaki Tekkeköy Lütfiye Dr. Kenan Yılmaz İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Mihrap Aktaş, konuşmasında tespit etmiş olduğu Tekkeköy’ün sorunlarına değindi. Ayrıca eğitimin sorunlarından da bahseden Aktaş, İlçedeki kaldırım işgalleri, parkların çoğaltılması, çöplerin geri dönüşünle ekonomiye kazandırılması ve engellilere uygun rampaların yapılması ile ilgili konuların çözülmesi için hemen gerekli birim amirlerini arayarak talimatlarını art arda sıraladı. Arkadaşlarını makamında kabul eden Tekkeköy Belediye Başkanı Mihrap Aktaş misafirlerini dinleyerek taleplerini de not aldı ve gerekli talimatları vererek isteklerinin hemen giderileceğini belirtti. Aktaş, ilçede özellikle araçların ve esnafın kaldırım işgali nedeniyle öğrencilerin ve yayaların kaldırımları kullanamadığını, bunun çözümlenmesi için gerekli kurum kuruluş ve belediye birimleri ile koordineli çözülmesi talimatını verdi. Ayrıca her mahalleye bir çocuk parkı yapılacağı müjdesini Başkan Togar’ın da tam desteği ile sözünü verdi. Aktaş, “Sayın başkanım, bizler için bu kadar önemli ve anlamlı günde böyle bir etkinliğe destek verdiğiniz için öncelikle sizlere çok teşekkür ediyorum. Sizin desteğiniz ile bugün dile getirdiğimiz, belirlemiş olduğumuz bu konuları ve sözleri yerine getireceğiz” dedi.

Başkan Togar ise, “Geleceğimizin teminatı sizlere çok büyük görevler düşüyor. Omzunuzda çok büyük bir yük var. Ama görüyorum ki şimdiden ülkemizin geleceği için güzel işlere imza atacaksınız. Sizlerin ve tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun” diye konuştu.

23 NİSAN KUTLAMA MESAJI

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile bir kutlama mesajı yayınladı. Togar mesajında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk ve dünya çocuklarına armağan ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Milletimizin en değerli varlığı, aydınlık yarınlarımız, geleceğimizin teminatı tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk olmak üzere ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığımız için canını vermiş tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Üstündağ: Felaket tellallığı yapmayın

AK Parti Samsun İl Başkan Yardımcısı, Ekonomi İşleri Başkanı Bülent Üstündağ, muhalefetin yalan üretmekte hız kesmediğini dolaysıyla da CHP İl Başkanı Fatih Türkel’in söylemleriyle yine gerçekleri gizleyerek milleti yanıltma çabası içerisinde olmaya çalıştığını söyledi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

MİLLETİMİZE ŞEFFAF VE DÜRÜST DEĞİL

CHP İl Başkanının söylemleriyle hem esnafa hem de millete karşı şeffaf olmadığını ve dürüst davranmadığını belirten Bülent Üstündağ, “CHP İl Başkanı açılan ve kapanan esnaf rakamlarıyla ilgili yine açıklama yapıyor. Halbuki İl Başkanımız Sn. Ersan Aksu, kısa süre önce yaptığı basın açıklaması ile milletimizi bilgilendirmişti. Sn. Fatih Türkel, hem gözlerini hem de kulaklarını doğrulara kapatmış olmalı ki yine açıklama yapıp siyasi bir çıkar elde etme derdine düşmüş. İşte aramızdaki farklardan birisi de bu. Biz milletimizin derdiyle dertleniyoruz. Onlar ise milletimizi yanlış yönlendirme çabası içerisinde olup, siyasi rant derdindeler” dedi. 

GERÇEKLER ORTADA 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Sicil Gazetesi verilerini açıklayan Bülent Üstündağ, şunları söyledi: “Samsun’da 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarının verilerine bir bakalım, tümü resmi rakamlar. İlk 3 ayda 1519 esnaf faaliyete geçmiş, 523 esnaf ise kapanmış veya devir gerçekleştirmiştir. Gerçekler bu kadar açık ortadayken milletimizi yanlış yönlendirmekten geri durmuyorlar.” 

BURADAN SİZE EKMEK ÇIKMAZ 

“Sn. Türkel’in elindeki belge bizdeki belgenin aynısı. Ocak, Şubat, Mart döneminde sicil bildiren, mesleği terk eden esnaf sayısı Sn. Fatih Türkel’in de dediği gibi 523. Ancak bunlar kepenk kapatma anlamına gelmez. Yakınına devir, emeklilik  nedeniyle değişiklikler, Nace kodu değişikliği gibi durumlar var. Kaldı ki bir esnafımız dahi kepenk kapatsa biz bunu dert ediniyoruz. 2020’nin aynı dönemine göre 2021’de açılan esnaf sayısında yüzde 6’lık artış var. Kapanan esnaf sayısını söylerken açılan esnaf sayısını söylememek milletimizi yanlış bilgilendirmek ve dürüst olmamak anlamına gelir. Buradan size ekmek çıkmaz. Vatandaşımızı boşuna yormayın. Felaket tellallığı yapmayın.”

Okumaya devam et

Trendler