Bizimle iletişime geçin

Gündem

Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz | Söz Hakkı 1. Bölüm

Yayınlandı:

on

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve samsunhaberim.com Haber Müdürü Hande Duran’ın hazırlayıp sunduğu ‘Söz Hakkı’ programı önemli konulara ev sahipliği yaptı. Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve samsunhaberim.com Haber Müdürü Hande Duran’ın hazırlayıp sunduğu ‘Söz Hakkı’ programına konuk olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Doktor Mevlüt Gürbüz, önemli konularda açıklamalarda bulundu. Bir çok konuda araştırmaları bulunan Gürbüz, girişimcilikten ileri teknolojiye, projelerden akademik ürünlere kadar bir çok konuya değindi.

Girişimcilik hakkında bilgi veren Doçent Doktor Mevlüt Gürbüz, “Girişimci dediğimiz zaman, toplumdaki teknolojik gelişmelere baktığımızda, her şey ihtiyaçtan doğuyor. Bu ihtiyaçları birileri çok daha hızlı görüyor ve fırsata çeviriyor. Girişimcilik, günlük hayatımızdaki ihtiyaçtan doğan bir iş fikrini alıp, ticari bir noktaya taşıyabilen ve bu süreçteki bütün riskleri üzerine alabilen kişi olarak görüyoruz.” diye konuştu. İleri teknoloji hakkında bilgi veren Gürbüz, “Teknoloji dediğimiz zaman, aslında hepimiz mal ve hizmet satın alıyoruz.

Sokağa çıktığımız anda bir bardak alıyoruz, bir telefon alıyoruz. Baktığımız zaman bunlar toplum hayatında çok sık kullanılan ürünler. Bardağın da bir teknolojisi var. Bardağa kilogram bazında baktığımız zaman çok çok düşükken, bir cep telefonuna kilogram bazında baktığımızda bin dolara kadar çıktığını görüyoruz. Dolayısıyla teknoloji herkesin, özellikle gelişmekte olan ülkelerin bilgi birikimini kullanarak ürünlerini ortaya koyabilmesidir.” dedi.

TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programından bahseden Gürbüz, ” Bu program 200 bin TL’ye kadar hibe veren bir programdır. Dolayısıyla devlet sizin bu riskinizi paylaşıyor. 1512 programı genellikle üniversite Teknoparkları tarafından yürütülen bir program. Teknogirişim programı sayesinde özsermayemiz olmadan, tamamen hibe ile devletin vergi, kira gibi bir çok durumlarından faydalanılabilecek güzel bir program olarak karşımıza çıkıyor.

İş fikri olan gençlerin bu konuda bilgi almalarını ben öneriyorum” diye konuştu. İleri teknoloji olan bir firma olmayı hedeflediklerini belirten Gürbüz, “1512 kapsamında aldığımız ürün özellikle savunma sanayi, otomotiv gibi alanlarda kullanılmasını hedeflediğimiz bir malzeme. Firmamızı bunun üzerine kurduk. Dışardan alınan hammedeler oldukça pahalı. Biz bunu içecek kutularından elde etmeye çalışıyoruz. Yapay kemik çalışmalarımız var.

Bu noktada çok çok iyi bir yere gelmiş durumdayız. İmplant yüzeylerine de bu malzemeyi kaplayarak kolay iyileşmeyi sağlayan malzemeler geliştirmeye çalışıyoruz. Özellikle yapay kemik uygulamalarına baktığımızda hayvan testlerimiz çok çok olumlu. Kaplama testlerimiz ise 50’nin üzerinde insanda denendi. Artık hayvan testleri aşıldı. Çok çok iyi sonuçlar elde etmiş durumdayız.” dedi. Gençlere ve girişimcilere tavsiyelerde bulunan Mevlüt Gürbüz, “Gençlerimizin bu vatana ve millete çok ciddi borçları var.

Benim bu işlerin altına girmemin sebebi, bu toprağın ekmeğini yiyoruz. Bu felsefeyle bakmamız lazım. Çünkü bu ülke çok kolay elde edilmedi. Katma değer üretecek yapıda kendimizi geliştirmek zorundayız, bunun temeli de okumaktan geçiyor. İletişim becerilerinin çok kuvvetli olması lazım. İş fikirlerini olgunlaştırsınlar ve muhakkak destek alsınlar. Asla pes etmesinler.” diyerek sözlerini noktaladı.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Mimar ve Mühendisler Grubu Samsun Şube’sinde görev değişikliği

Mimar ve Mühendisler Grubu Samsun Şube’sinde istifa kararı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

İki yıldır Mimar ve Mühendisler Grubu Samsun Şube Başkanı olan Salih Livaoğlu Sinop Çevre ve Şehircilik İl Müdürü olarak atandı. Atanması üzerine Samsun’daki Başkanlık görevinden istifa etti.

Livaoğlu’nun istifasının üzerine Mimar ve Mühendisler Grubu Samsun Şube Başkanı Çevre Mühendisi Hilmi Eker seçildi.

İstifasını sosyal medyadan duyuran Livaoğlu:

“İki yıldır büyük bir onurla, sürdürdüğüm Mimar ve Mühendisler Grubu Samsun Şube Başkanlığı görevimden, Sinop Çevre ve Şehircilik İl Müdürü olarak atanmam sebebiyle ayrılmış bulunmaktayım. M.M.G Samsun Şubesi yönetim kurulu kararı ile Şube Başkanlığına, yönetim kurulu üyesi, değerli kardeşim, dostum, Çevre Mühendisi Hilmi Eker seçilmiştir. Kendisine yeni görevinde ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum.” Mesajını yayınladı.

Okumaya devam et

Gündem

Başkan Demirtaş; 20 Ocak 1989 Türk Futbolunun kara günüdür

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Samsunspor kafilesini taşıyan otobüsün 20 Ocak 1989’da Malatyaspor deplasmanına giderken Havza ilçesinde yaptığı kazada hayatını kaybeden futbolcuları 32.’inci yıldönümünde yayımladığı mesaj ile andı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

“1989 yılı Samsunspor tarihinin en kara günüdür”

Kazanın 32. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 20 Ocak 1989 günü yaşanan kazanın Samsunspor tarihinin en kara günü olduğu belirtti. Meydana gelen o elim ve üzücü kazada hayatını kaybeden Samsunsporlu oyuncularımızı ve emektarlarımızı bir kez daha rahmetle yad ediyoruz. 20 Ocak, Samsunsporumuzun tarihindeki en acı gün olarak hafızalarımıza kazındı. Kırmızı ve beyaz renklerine ‘siyah’ rengin de eklenmesine neden olan o elim kazanın 32’inci yılında, sadece Samsunsporumuza emek verenlerin değil, tüm spor camiasının ve futbol severlerin hafızasında yaşayacaktır.

“Saygıyla Anıyoruz”

Kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Başkan Demirtaş, “ 20 Ocak 1989’da Süper Lig (o dönemki adıyla 1. Lig) müsabakası için Malatya’ya doğru hareket eden Samsunspor kafilesi, Samsun’un Havza ilçesinde bir kamyonla çarpışmış ve Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır, Zoran Tomic ve otobüs şoförü Asım Özkan hayatını kaybetmişti. Bu elim kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor;  saygı, sevgi ve şükranla anıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Hasan Togar Samsun basını ile buluştu

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlamak vesilesi ile Samsun basını ile buluştu.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar Kutlukent Grand Premium Düğün Salonu’nda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensubuyla bir araya geldi.

Okumaya devam et

Trendler