Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz | Söz Hakkı 1. Bölüm

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve samsunhaberim.com Haber Müdürü Hande Duran’ın hazırlayıp sunduğu ‘Söz Hakkı’ programı önemli konulara ev sahipliği yaptı.

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve samsunhaberim.com Haber Müdürü Hande Duran’ın hazırlayıp sunduğu ‘Söz Hakkı’ programına konuk olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Doktor Mevlüt Gürbüz, önemli konularda açıklamalarda bulundu. Bir çok konuda araştırmaları bulunan Gürbüz, girişimcilikten ileri teknolojiye, projelerden akademik ürünlere kadar bir çok konuya değindi.

Girişimcilik hakkında bilgi veren Doçent Doktor Mevlüt Gürbüz, “Girişimci dediğimiz zaman, toplumdaki teknolojik gelişmelere baktığımızda, her şey ihtiyaçtan doğuyor. Bu ihtiyaçları birileri çok daha hızlı görüyor ve fırsata çeviriyor. Girişimcilik, günlük hayatımızdaki ihtiyaçtan doğan bir iş fikrini alıp, ticari bir noktaya taşıyabilen ve bu süreçteki bütün riskleri üzerine alabilen kişi olarak görüyoruz” diye konuştu.

İleri teknoloji hakkında bilgi veren Gürbüz, “Teknoloji dediğimiz zaman, aslında hepimiz mal ve hizmet satın alıyoruz. Sokağa çıktığımız anda bir bardak alıyoruz, bir telefon alıyoruz. Baktığımız zaman bunlar toplum hayatında çok sık kullanılan ürünler. Bardağın da bir teknolojisi var. Bardağa kilogram bazında baktığımız zaman çok çok düşükken, bir cep telefonuna kilogram bazında baktığımızda bin dolara kadar çıktığını görüyoruz. Dolayısıyla teknoloji herkesin, özellikle gelişmekte olan ülkelerin bilgi birikimini kullanarak ürünlerini ortaya koyabilmesidir” dedi.

TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programından bahseden Gürbüz, “Bu program 200 bin TL’ye kadar hibe veren bir programdır. Dolayısıyla devlet sizin bu riskinizi paylaşıyor. 1512 programı genellikle üniversite Teknoparkları tarafından yürütülen bir program. Teknogirişim programı sayesinde öz sermayemiz olmadan, tamamen hibe ile devletin vergi, kira gibi bir çok durumlarından faydalanılabilecek güzel bir program olarak karşımıza çıkıyor. İş fikri olan gençlerin bu konuda bilgi almalarını ben öneriyorum” diye konuştu.

İleri teknoloji olan bir firma olmayı hedeflediklerini belirten Gürbüz, “1512 kapsamında aldığımız ürün özellikle savunma sanayi, otomotiv gibi alanlarda kullanılmasını hedeflediğimiz bir malzeme. Firmamızı bunun üzerine kurduk. Dışardan alınan hammedeler oldukça pahalı. Biz bunu içecek kutularından elde etmeye çalışıyoruz. Yapay kemik çalışmalarımız var. Bu noktada çok çok iyi bir yere gelmiş durumdayız. İmplant yüzeylerine de bu malzemeyi kaplayarak kolay iyileşmeyi sağlayan malzemeler geliştirmeye çalışıyoruz. Özellikle yapay kemik uygulamalarına baktığımızda hayvan testlerimiz çok çok olumlu. Kaplama testlerimiz ise 50’nin üzerinde insanda denendi. Artık hayvan testleri aşıldı. Çok çok iyi sonuçlar elde etmiş durumdayız.” dedi.

Gençlere ve girişimcilere tavsiyelerde bulunan Mevlüt Gürbüz, “Gençlerimizin bu vatana ve millete çok ciddi borçları var. Benim bu işlerin altına girmemin sebebi, bu toprağın ekmeğini yiyoruz. Bu felsefeyle bakmamız lazım. Çünkü bu ülke çok kolay elde edilmedi. Katma değer üretecek yapıda kendimizi geliştirmek zorundayız, bunun temeli de okumaktan geçiyor. İletişim becerilerinin çok kuvvetli olması lazım. İş fikirlerini olgunlaştırsınlar ve muhakkak destek alsınlar. Asla pes etmesinler.” diyerek sözlerini noktaladı.

(Visited 30 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir