DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.982.4411.405

CHP’li Çan’dan iktidara fındık salvosu

İktidarı, fındık piyasasını karaborsacılara teslim etmekle suçlayan CHP’li Murat Çan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de kurulan bu tezgahın aparatı haline getirildiğini söyledi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
CHP’li Çan’dan iktidara fındık salvosu

CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, fındık üreticilerinin sorunları hakkında TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, izlenen alım ve fiyat politikaları üzerinden iktidara yüklendi. Konuşmasında, fındığın Karadeniz bölgesinin en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu ve ihracattan istihdama bölge ekonomisi açısından lokomotifniteliği taşıdığını vurgulayan Çan şunları kaydetti:

“Fındık, aslında bubölge için sadece bir ekonomik faaliyet unsuru değil, aynı zamanda bir kültür, yaşam biçimi, sosyal doku unsurudur. On binlerceaile fındık parasıyla hayatını planlar, evlatlarının eğitimi için, evliliği için yatırımını yapar. Aslında “Bunları yapardı.” demek dahadoğru çünkü artık bunları yapamıyor fındık üreticimiz çünkü fındık üreticisinin sırtındaki yük günden güne ağırlaşıyor, ürünü paraetmiyor, girdi maliyetlerindeki enflasyon fındık üreticimizin belini büküyor.

Fındık piyasası ise karaborsacılar ve yabancı bir tekeltarafından ele geçirilmiş durumda. Toprak Mahsulleri Ofisi de(TMO) kurulan bu tezgahın maalesef bir aparatı hâline getirilmiştir.Geçen ay TMO depolarındaki 33 bin ton fındığı satışa çıkardı. Bu satış, yaklaşan hasat sezonunun hemen öncesinde yapılıyor,zamanlaması çok manidar. Karaborsacılar, büyük alıcılar büyük olasılıkla hasat öncesi stoklarını doldurdular, sezona ürünstokuyla girip yeni mahsulün piyasa fiyatını düşürme imkânı buldular; bu bizim öngörümüz. Şayet ‘Böyle bir şey yok’diyorsanız,kimlerin hangi fiyattan, ne kadar fındık aldığı derhal açıklayın.

Fındık üreticimiz, tıpkı diğer tarım üreticilerimiz gibi ağır ekonomik sorunlarla boğuşuyor, BAĞ-KURprimini bile ödeyemez hâlde. Yüksek prim bedelleri yüzünden özellikle gençlerimizin fındıkla bağı kopuyor, gençlerimiz geçimkaygısıyla metropollere göç ediyor.

Şu dönem, bölgemiz yoğun yağışlar alıyor, sel ve su baskınları yaşıyoruz. Özellikle dereyataklarının kenarındaki ekili arazilerde çok ciddi hasarlar meydana geldi. Diğer alanlarda yağış ve fırtınanın şiddetiyle düşmeeğiliminde fındık. Rekolte düşüşüne kesin gözüyle bakılıyor. Fındık rekoltesinde oluşacak eksilmenin yaratacağı zararlarınşimdiden hesaplanıp fiyat alım politikası ona göre belirlenmelidir.”

YORUM YAP