Connect with us
30Agustos

Gündem

“1 Mayıs’ta ayrımcılık değil, ikramiye istiyoruz”

Çalışanlar Birliği Sendikalar Konfederasyonuna(Çalışan-Sen) bağlı Ofis Bir-Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, basına yazılı açıklama yaparak “memura 1 Mayıs’ı bayram etmek istiyorsanız ve memurun gerçekten o günü bayram havasında geçirmesini istiyorsanız ve bu konuda da gerçekten samimi iseniz, o zaman o güne özel tüm memurlara bir(1) maaş tutarında ikramiye ödensin” dedi.

Published

on

Aile İçerisinde Kardeşler Arasında Ayrımcılık Olmamalı! Biz 1 Mayıs’ta ayrımcılık değil, ikramiye istiyoruz.

Devlet kamu çalışanları arasında ayrımcılık yapmaktadır. Biz 1 Mayıs’ta ayrımcılık değil, ikramiye istiyoruz. Kamuda çalışan daimi işçiler yılda dört(4), taşerondan kadroya geçen sürekli işçiler yılda iki(2), yine iş kur üzerinden kamu kurumlarına işçi kadrosunda çalıştırılan işçiler de yılda iki(2) ve yine son olarak emeklilerimiz yılda iki(2) kez ikramiye alırken, memura emek ve dayanışma bayramında dahi bir(1) kere ikramiyeye verilmemesi eşit işe, eşit ücret kavramı ile bağdaşmadığı gibi, yapılan bu uygulama hukuken de adalet ilkesi ile de örtüşmemektedir. Memur ve işçi arasında tıpkı bir ailede iki kardeş arasında yapılan ayrımcılık gibi ayrım yapılmaktadır. Bu Sebeple hiç olmazsa yılda bir kez de olsa, memura 1 Mayıs’ı bayram etmek istiyor, memurun gerçekten o günü bayram havasında geçirmesini istiyorsanız ve bu konuda da gerçekten samimi iseniz, bu adaletsizliği az da olsa gidermek istiyorsanız, o güne özel tüm memurlara bir(1) maaş tutarında ikramiye ödensin” dedi. 

Çay kaşığı ile memura verilen zamlar, enflasyonun artması ve gelir vergisindeki adaletsizlik nedeni ile maaşlar eridi.

Fevzi Gül, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Memurlara ENFLASYONUN BİLE ALTINDA VERİLEN ZAMLAR eridi. Hepinizin malumu olduğu üzere Covit 19 salgın hastalık sebebi ve son zamanlarda piyasalarda görülen ekonomik sıkıntılar nedeniyle a’dan z’ye her şeye zam yapıldı. Bunun üzerine gelir vergisindeki adaletsizlik eklenince, memurların aldığı zamlar eridi. Özellikle büyük kentlerde yaşayan memurların yaşama koşulları daha da ağırlaştı. Ev kiralarının yükselmesi, özellikle elektrik, su, doğalgaz ve diğer tüketim maddelerinin fiyatlarının artması nedeniyle memurlar zorunlu ihtiyaç maddelerini karşılayamayacak duruma geldi.

Bütün memurlar bankalardan aldığı kredi borçlarıyla yaşıyor. Ve sürekli bir döngü halinde de borcu yine başka bir borçla kapatarak geçinmeye çalışmaktadırlar. Anne ve babalar çocuklarını okutmakta aciz kalıyorlar. Memurların içinde bulunduğu zor koşullar nedeniyle 1 Mayıs emekçi bayramında memurlara da yılda bir defa bir maaş tutarında ikramiye ödenmesini istiyoruz. 1 Mayıs Emekçi Bayramında ödenecek olan bu ikramiyeler memurların içinde bulunduğu bu ekonomik sıkıntıyı bir nebze olsun gidereceğini düşünüyoruz. Memurların insanca yaşayabilecekleri koşulların sağlanması Anayasal bir haktır. 

Eşitlik Bunun Neresinde?

Bu ülkede herkese ikramiye var, ama bir emeği ile geçinen memura gelince kasada para yok deniyor. Yapılan bu uygulama hukuken de adalet ilkesi ile de bağdaşmamaktadır. Devletimizin kamuda çalışan işçilere ve emeklilerine ikramiye ödemesi çok güzel ve memnuniyet vericidir. Ancak; bu sevincin de yarım kalmaması için, sadece işçi ve emekliye değil, kamuda çalışan tüm memurlara da ikramiye ödenmesi gerekmektedir. 

Devlet Başkanımıza, Cumhurbaşkanımıza Sesleniyorum;

Gül, Buradan Sayın Devlet Başkanımıza, Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum; bir ailede baba nasıl ailenin reisi ise, siz de bu devletin başı ve reisiniz. Bir baba nasıl evde evlatları arasında ayrımcılık yapmıyor ise, sizin de milletin reisi, devletin ve çalışanların başı olarak, çalışanlar arasında böyle bir ayrımcılık yapmayacağınız kanaatini taşımakta ve tüm memur çalışanlara da ikramiyenin verilebilmesi için gereken hassasiyeti göstereceğinize inanmaktayız. Bu vesile ile çalışanların yani bizlerin taleplerine kulak verilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle, emeği ile geçinenlerin “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı” Kutlu Olsun” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kuş Cenneti’ne hayran kaldılar

Gençlik ve Spor Bakanlığı 19 Mayıs Gençlik Kampı’nda kamp yapan Gaziantepli lise ve üniversite öğrencileri Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni gezdi.

Published

on

Sportif ve kültürel faaliyet etkinlikleri kapsamında Samsun’a gelen Gaziantepli 60 öğrenci, burada 4 günlük bir kamp yaptı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait 19 Mayıs Gençlik Kampı’nda 4 gün kalan öğrenciler, şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezerek bilgi aldı. Hatıra fotoğrafı çekindi.

Kampın son gününde ise öğrenciler UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve 359 kuş türüne ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni gezdi. Bol bol fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştiren öğrenciler, deltaya hayran kaldı.

Gaziantep Proje Koordinatörü ve Kamp Lideri Murat Yılmaz öğrencilerin yaptıkları kamptan ve Samsun gezisinden büyük keyif aldıklarını söyledi. Yılmaz, “Samsun, birbirinden güzel sahilleri ve tarihi ile Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri. Böyle bir kamp yapılması bizleri oldukça memnun etti. Farklı kültürleri tanımak hem öğrencilerimiz için hem de benim için tecrübe oldu. Kampın son gününde Kuş Cenneti’ni ziyaret ettik. Gerçekten büyüleyici bir alan” dedi.

Continue Reading

Gündem

Murzioğlu, Samsun’un ihracattaki gururlarını kutladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2020 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firmasını açıkladı. Samsun, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 10 firmayla listeye adını yazdırmayı başardı. Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, ihracatta Türkiye’nin ilk 1000 firması arasına giren Samsunlu firmaları kutlayarak, başarılarının devamını diledi.

Published

on

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) her yıl geleneksel olarak düzenlediği İlk 1000 İhracatçı Raporu açıklandı. 2020 yılında en fazla ihracat yapan ilk 1000 firmanın duyurulduğu listeye Samsun 10 firmayla girdi. Açıklanan raporda 115.848.375,22 dolarlık ihracatıyla Sampa Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. listeye 139’uncu sıradan adını yazdırdı. Sampa Otomotiv, sektörel sıralamada ise, 32’inci basamakta yer aldı. Sektörel sıralamada 33’üncü basamakta bulunan Yeşilyurt Demir Çelik Endüstrisi ve Liman İşletmeleri A.Ş. 69.663.063,63 dolarlık ihracatıyla 255’inci sıradan listeye girerken, sektörel sıralamada 29’uncu olan Ulusoy Un Sanayi ve Tic. A.Ş. ise, 51.345.782,34 dolarlık ihracatıyla 350’inci sıradan listeye girdi. Sürsan Su Ürünleri San. Tic. A.Ş., sektörel sıralamada 6’ıncı basamakta yer aldığı listeye, 50.849.849,56 dolarlık ihracatıyla genel sıralamada da 354’üncü oldu. 

Samsun Yurt Savunma Sanayi en hızlı yükselen 3 firma arasında

Samsun’un gurur markalarından biri olan Samsun Yurt Savunma San. ve Tic. A.Ş. ise sektörel sıralamada 10’uncu olurken, yaptığı 49.786.364,12 dolarlık ihracatıyla 368’inci sıradan TİM listesine adını yazdırdı. Samsun Yurt Savunma Sanayi ayrıca, 2019 verilerine göre 600 sıra birden yükselerek, 2020 yılında en hızlı yükselen ilk üç firma arasına girdi. Sektörel sıralamada 30’uncu olan Borsan Kablo Elektrik Aydınlatma İnşaat San. ve Tic. A.Ş. ise, 46.917.230,38 dolarlık ihracatıyla 404’üncü sıradan listeye girdi. 30.277.757,52 dolarlık ihracatıyla 682’inci sıradan listeye giren Unsan Un San. ve Tic. A.Ş. de sektörel sıralamada 55’inci basamakta yer aldı. Sektörel sıralamada 16’ıncı olan AS Çelik Döküm İşleme San. ve Tic. A.Ş. ise, 29.315.662,32 dolarlık ihtacatıyla 704’üncü sıradan listeye girerek kentimizin göğsünü kabarttı. 23.945.371,74 dolarlık ihracatıyla sektörel sıralamada 14’üncü olan Özyılmaz Fındık Tic. Ve San. Ltd. Şti. ise, genel sıralamada 889’uncu oldu. İsminin açıklanmasını istemeyen bir başka Samsunlu firma da, yaptığı 22.869.043,96 dolarlık ihracatıyla genel sıralamada 942, sektörel sıralamada ise 82’inci sıradan listeye girmeyi başardı. 

Murzioğlu: “Hedefimize ulaşacağız”

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, yaptığı açıklamada, TİM’in açıkladığı, ‘2020 İlk 1000 İhracatçı Firması’ listesinde yer alan firmaları başarılarından ötürü kutladı. Listede, Samsun ihracatçı firmalarının etkin olarak yer almasının, kent ekonomisi adına gurur verici olduğunu söyleyen Başkan Murzioğlu, “Listeye giren tüm firmalarımızın işverenlerini ve emekçilerini kutluyorum. 2017 yılında altı firmayla girdiğimiz listeye 2018’de sekiz, 2019 yılında ise 10 firmayla girmiştik. 2020 yılı verilerine göre yine 10 değerli firmamızla TİM listesine girdik. Yaptıkları ihracatlarıyla ilk bin sırada Türkiye’nin dev firmaları arasında kendilerine yer bulan 10 firmamızı en içten dileklerimle kutluyorum. Kentimizin üreten, katmadeğer yaratan yıldızlarıyla ne kadar övünsek azdır. İhracatın kalkınmada ne denli önemli bir faktör olduğunun farkındayız. İhracatta bulunduğumuz konum yeterli mi, değil. Samsun daha iyi yerlerde olmalı. Bu potansiyel de bizde var. Oda olarak ihracatı artırıcı tüm yardımcı etkenleri harekete geçirmek için çaba harcıyoruz. Herkesin bildiği gibi dünya COVİD-19 dolayısıyla mücadele ediyor. Artık herşey bir değişim ve dönüşüm içinde. Bizim yıllardır dile getirdiğimiz 1 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Tüm zorluklara ve güçlüklere rağmen inşallah bunu, bu yıl başaracağız ve kentimizi 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan isimler arasına yazdıracağız. Temennimiz ülkemizin kalkınmasına daha fazla katkı verebilmek için daha fazla ihracat yapabilmek. İnşallah belirlediğimiz hedefimize de hep birlikte el ele vererek ulaşacağız” diye konuştu. 

Continue Reading

Gündem

Madalyalar Büyükşehir’e

İstanbul’da yapılan 6.Dünya Taekwondo Başkanlık Kupası’na Samsun Büyükşehir Belediyesi sporcuları damgasını vurdu.

Published

on

Samsun Büyükşehir Belediyesi sporcuları katıldıkları turnuvada önemli bir başarıya imza attı. İstanbul’da yapılan 6.Dünya Taekwondo Başkanlık Kupası’nda boy gösteren sporcular, gençler kategorisinde 6 madalya kazandı.

1400 sporcunun yer aldığı turnuvada dereceye giren sporcular, 2022 yılında yapılacak Ümitler (U21) Avrupa Taekwondo Şampiyonası’na katılma hakkı da elde etti. 

Tatamide rakipleriyle karşılaşan Enes Kaplan 55 kiloda birinci, 48 kiloda Selim Gür, 68 kiloda Cemil Tarık Altıngöz ve 44 kiloda Tuvanna Nazlı Kesgin, ikincilik madalyası kazanan isimler oldu. 

Aynı şampiyonada 52 kiloda Elif Sudem Dülger ve 48 kiloda Mehmet Efe Kaya’da üçüncülük madalyası kazandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Süleyman Demirtaş, “6.Dünya Taekwondo Başkanlık Kupası’nda derece elde eden sporcularımızı kutluyoruz. Spora verdiğimiz desteğin karşılığını madalyalar ile almak mutluluk verici. Gençlerimizle beraber gelecek güzel günlere yelken açıyoruz. Emekleri için antrenörlerimize de ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Continue Reading

Trendler