Connect with us

Yerel Yönetim

Ziyaretçilerin merkezi “Çarşamba”

Çarşamba “Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı” yemyeşil doğası ve birbirinden güzel birçok etkinlik alanı ile ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte doğayla iç içe vakit geçirmeyi seven ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor.

Published

on

Samsun’un Çarşamba ilçesinde bulunan ve bölgenin en büyük Tabiat Parkı olma özelliğini taşıyan “Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı”, ailesiyle birlikte güzel havanın tadını çıkarmak isteyen ziyaretçilerin uğrak noktası oluyor. İçerisinde birçok alanı da barındıran park; spor tesisleri, kafe, çocuk oyun alanları ve binicilik tesisleri gibi faaliyet alanlarıyla hem küçüklere hem de büyüklere hitap ediyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte güzel havanın tadını çıkarmak isteyenlerin sayısı hızla artıyor. Şehir yaşantısından uzak, doğayla iç içe, suyun, yeşilin ve yaban yaşamının tek bir çatı altında bulunabileceği Çarşamba Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı hem ilçe halkının hem de dışarıdan gelen ziyaretçilerin tercihi oluyor. Ziyaretçiler, ücretsiz olarak tahsis edilen üstü açık otobüslerle, eşsiz Çarşamba manzarası eşliğinde park alanına seyahat edip eğlenme imkânı buluyor.

Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı alanı içerisinde, tarihi Selçuklu mimarisini yansıtan cami, Çarşamba Konağı, restoran, yöresel el sanatları yapım-satış reyonları, yöresel yiyecek satış üniteleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara ev sahipliği yapan çiftlik, hobi bahçeleri, at binicilik tesisleri, çocuk parkı ve piknik alanları yer alıyor.

Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı

Çarşamba’da sosyal ve kültürel faaliyet alanlarını geliştirmek adına çalışmalara hızla devam ettiklerini belirten Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, içerisinde birçok farklı tesisi barındıran ve bölgenin en büyük Tabiat Parkı olma özelliğini taşıyan Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı’nın bu anlamda ilçeye büyük değer kattığını vurguladı.

Başkan Doğan, “Çarşamba’mız yemyeşil doğası, tarihi ve kültürel birçok alanı ile çok güzel bir yer. Biz de Çarşamba Belediyesi olarak kültürel ve sosyal alanlarımızı genişletmek, yeni faaliyet alanlarını hemşehrilerimizin beğenisine sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlçemize kazandırdığımız yeni alanlarda gençlerimizin, çocuklarımızın, tüm hemşehrilerimizin güzelce vakit geçirip çeşitli etkinliklere katılabilmesi, kendilerini geliştirme fırsatı bulabilmeleri bizler için çok kıymetli. Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı’mız bu anlamda çok kapsamlı bir yer. Ziyaretçilerimiz burada at binmek, deniz bisikleti sürmek gibi birçok etkinliği gerçekleştirebiliyorlar. Parkımız küçükten büyüğe her yaş gurubuna hitap ediyor.

Türkiye’nin standartları en iyi tesislerinden biri olan At Yarışları Parkuru Binicilik Tesislerimiz burada bulunuyor. Yine yakın zamanda Doğal Yaşam Parkı’mızda, Karadeniz’in en uzun zipline hattını ve diğer macera parkurlarını içinde barındıran “Tema Park” projesini hayata geçireceğiz. Çalışmalarımız devam ediyor, ağustos ayına yetiştirme gayretindeyiz. Park alanımıza, üstü açık otobüsle eşsiz Çarşamba manzaramız eşliğinde ücretsiz ulaşım sağlıyoruz. Hemşehrilerimiz güzel havanın tadını çıkartarak aileleriyle birlikte pikniklerini yapma imkanı buluyorlar. Biz, ilçe turizmimize katkı sunmak ve vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sağlamak adına çalışmalarımıza devam ediyor. Çarşamba’mız her şeyin en iyisini hak ediyor” dedi.

“Çarşamba bir cazibe merkezi olacak”

Çarşamba’yı cazibe merkezi haline getirmek için çalışmaları sürdürdüklerini belirten Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “İlçemiz tarihi ve kültürel olarak çok zengin unsurları içerisinde barındırıyor. Doğal güzellikleriyle tabiatın eşsiz manzaralarını gözler önüne seriyor. Biz de Çarşamba’mızı tanıtmak, ilçemizin güzelliklerini herkese göstermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çarşamba’ya yeni kültürel ve sosyal faaliyet alanları oluşturuyor, düzenlediğimiz çeşitli etkinliklerle ilçemizin güzelliklerini herkese gösteriyoruz. Çarşamba’mız bir tarih, doğa ve kültür şehri. İlçemizde; Tarihi Köprü, Göğceli Cami, Ordu Köyü Cami, Kabaceviz Şelaleleri ve Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı gibi birbirinden değerli ve güzel birçok yer ev sahipliği yapıyor. Göğceli Mezarlığı içinde yer alan ve Anadolu ahşap mimarisinin, çivi kullanılmadan yapılmış en nadide örneği Göğceli Cami’miz 820 yıldır varlığını korumaya devam ediyor. Çarşamba’mıza gelip camimizi ziyaret etme fırsatı bulanlar, böylesine manevi bir atmosferi görünce hayran kalıyor. İlçemizde böyle eşsiz ve önemli eserlerin olmasından gurur duyuyoruz. Tüm vatandaşlarımıza da gelip görmelerini, o manevi havayı tatmalarını tavsiye ediyorum. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Kabaceviz Şelaleleri de ilçemize büyük değer katıyor. Bizim tek gayemiz ilçemizin güzelliklerini herkese tanıtmak, Çarşamba’mıza yeni güzellikler katmak” şeklinde konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Havza’da hayırsever iş insanı tarafından yaptırılan Cami ibadete açıldı

Havza’da büyük kısmı hayırsever iş insanının tarafından kendi mahallesinde yaptırılan cami dualar ile ibadete açıldı.

Published

on

Yaklaşık 800 bin lira mal olan ve bunun 700 bin lirasını Çiftlik Mahallesi sakinlerinden Mustafa Dursun tarafından karşılanarak yaptırılan Çiftlik Mahallesi Emiruşağı yerleşkesindeki cami düzenlenen tören ve okunan dualar ile ibadete açıldı.

170 metrekare alan üzerinde, 325 metrekare kullanım alanı olan, bodrum üstü iki katlı Emiruşağı Caminin açılış programı okunan mevlit ile başladı.

Camide kılınan namazın ardından düzenlenen törende konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir  hayırsever iş insanı Mustafa Dursun’a ve ailesine teşekkür ederek; “İnşallah değerli insanımızın yapmış olduğu bu cami bir çok gencimizin de eğitimine katkı sunacak ve uzun yıllar hizmet verecek. Kendisinden ve ailesinden Allah razı olsun.” Dedi.

20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya; “Kardeşimiz güzel bir eser yaptırdı. Şimdi sıra sizlerde bu hayrın yerini bulması için cemaatinin olması geriyor. Camilerimize boş bırakmayalım. Dursun ailesinden Allah razı olsun ve niyetlerini kabul etsin.”dedi.

Konuşmaların ardından Dursun ailesi adına Adem Dursun’a Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya ve Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan tarafından plaket takdim edildi.

Adem Dursun ise Havza Belediyesi ve Havza Müftülüğüne yapmış oldukları yardımlar ve desteklerden ötürü teşekkür ederek; “Ben Çiftlikliyim ve burada büyüdüm. Bizlere böylesi hayırlı bir işi nasip eden Allah’ıma şükürler olsun. İnşallah bu tür yardımlarımıza devam edeceğiz.” Dedi.

Konuşmaların ardından Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen tarafından okunan duanın ardından kesilen kurdele ile cami ibadete açıldı.

Açılış sonrası programa katılanlara yemek ikramında bulunuldu.

Açılış törenine Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen, Havza Halkla İlişkiler müdürü Zeki Kurt, Hayırsever İş İnsanı Mustafa Dursun ve ailesi ile mahalle sakinleri katıldı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Genç girişimcilerin adresi Büyükşehir olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, girişimcilerin mevcut işletme kapasitelerini artırmaları için ortak tasarım atölyesi kuruyor. İş geliştirme merkezinin yanındaki alanda yapımı süren atölye, 2022 yılında hizmete girecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini, üretim, istihdam ve pazarlama konusunda özellikle genç girişimcilere bu atölyenin önemli destek sağlayacağını söyledi.

Published

on

Kent ekonomisini geliştirmek amacıyla gençleri girişimciliğe teşvik eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, destekleriyle üretim, istihdam ve ihracata katkı vermelerini sağlıyor. Canik ilçesi Derebahçe Mahallesi’ndeki iş geliştirme merkezinin yanındaki alanda girişimciler için yeni bir yatırıma başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ortak kullanım ve tasarım atölyesi inşa ediyor. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın mali destekleriyle yapılan yatırım, 18 ayda tamamlanacak. 

“GİRİŞİMCİLERE HAYIRLI OLSUN”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini ve onları cesaretlendirdiklerini ifade etti. Atölyenin girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine önemli katkılar sunacağını söyleyen Başkan Demir, “İş fikri olup işletme sermayesi eksikliği sebebiyle yatırım yapamayan çok girişimcimiz var. Üretim, istihdam ve pazarlama konusunda hevesli girişimcilerin ellerinden tutmamız, onlara destek olmalıyız. Bu nedenle de onlar için atölye kurma kararı aldık. İnşaatına geçen ay başladık ve çalışmalar hızla sürüyor. Hizmete girdiğinde girişimcilerimiz, makine parkına fazla masraf yapmak zorunda kalmayacak. Şimdiden şehrimize ve genç girişimcilerimize hayırlı olsun“ açıklamasında bulundu. 

2022’DE HİZMETE GİRECEK

Atölyenin donatımı ve makine parkıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Şehrimizin girişimci ve iş insanlarına tam teşekküllü bir atölye kazandırıyoruz. Verimli ve etkin kullanılması için en uygun işletme modelini tesis edeceğimiz atölyede CNC makineleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü donanıma sahip olacak. Firmalarımızın üretim kapasitesini ve rekabetçiliğini artırmada büyük rol oynayacak ortak tasarım atölyesinde prototipler de yapılabilecek” İfadelerini kullandı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Halim Batur Kulüpleri arası futbol turnuvası başlıyor

İlkadım Belediyesi, sağlıklı bir yaşam için gençleri sporda buluşturan spor kulüplerine yönelik geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden “Halim Batur” anısına düzenleyeceği kulüpler arası futbol turnuvası ile ilçede spora olan ilgiyi yeşil sahalara taşıyor.

Published

on

Derebahçe Mahallesi’nde adının verildiği, Halim Batur Spor Kompleksinde 25 Eylül Cumartesi günü saat:12.00’de oynanacak ilk maçla başlayacak olan Halim Batur Kulüpler arası futbol turnuvasında 13 kulüp şampiyonluk kupası için yeşil sahalarda kıyasıya mücadele edecek. Covid-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemlerin alınarak başlatılacak futbol turnuvasında şampiyon 26 Eylül Pazar günü oynanacak olan final maçı müsabakası ile belli olacak.

“Spor ve vefa adına önemli bir etkinlik”

Turnuvaya katılan tüm takımlara fair play ve centilmence mücadele etmelerini dileyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Her yaştan nesilleri bir arada spor yönlendirmek adına çok anlamlı bir etkinlik düzenledik. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanlığı Denetim Kurulu üyesi Halim Batur adını unutmadık. Bu turnuvada, ona karşı bitmeyen vefamızı gösteriyor. Öncelikle bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunun hiç kaybedilmediği maçların yeşil sahalara yansıyacağı turnuvamıza katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler