Connect with us

Yerel Yönetim

Ziyaretçilerin merkezi “Çarşamba”

Çarşamba “Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı” yemyeşil doğası ve birbirinden güzel birçok etkinlik alanı ile ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte doğayla iç içe vakit geçirmeyi seven ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor.

Published

on

Samsun’un Çarşamba ilçesinde bulunan ve bölgenin en büyük Tabiat Parkı olma özelliğini taşıyan “Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı”, ailesiyle birlikte güzel havanın tadını çıkarmak isteyen ziyaretçilerin uğrak noktası oluyor. İçerisinde birçok alanı da barındıran park; spor tesisleri, kafe, çocuk oyun alanları ve binicilik tesisleri gibi faaliyet alanlarıyla hem küçüklere hem de büyüklere hitap ediyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte güzel havanın tadını çıkarmak isteyenlerin sayısı hızla artıyor. Şehir yaşantısından uzak, doğayla iç içe, suyun, yeşilin ve yaban yaşamının tek bir çatı altında bulunabileceği Çarşamba Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı hem ilçe halkının hem de dışarıdan gelen ziyaretçilerin tercihi oluyor. Ziyaretçiler, ücretsiz olarak tahsis edilen üstü açık otobüslerle, eşsiz Çarşamba manzarası eşliğinde park alanına seyahat edip eğlenme imkânı buluyor.

Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı alanı içerisinde, tarihi Selçuklu mimarisini yansıtan cami, Çarşamba Konağı, restoran, yöresel el sanatları yapım-satış reyonları, yöresel yiyecek satış üniteleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara ev sahipliği yapan çiftlik, hobi bahçeleri, at binicilik tesisleri, çocuk parkı ve piknik alanları yer alıyor.

Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı

Çarşamba’da sosyal ve kültürel faaliyet alanlarını geliştirmek adına çalışmalara hızla devam ettiklerini belirten Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, içerisinde birçok farklı tesisi barındıran ve bölgenin en büyük Tabiat Parkı olma özelliğini taşıyan Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı’nın bu anlamda ilçeye büyük değer kattığını vurguladı.

Başkan Doğan, “Çarşamba’mız yemyeşil doğası, tarihi ve kültürel birçok alanı ile çok güzel bir yer. Biz de Çarşamba Belediyesi olarak kültürel ve sosyal alanlarımızı genişletmek, yeni faaliyet alanlarını hemşehrilerimizin beğenisine sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlçemize kazandırdığımız yeni alanlarda gençlerimizin, çocuklarımızın, tüm hemşehrilerimizin güzelce vakit geçirip çeşitli etkinliklere katılabilmesi, kendilerini geliştirme fırsatı bulabilmeleri bizler için çok kıymetli. Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı’mız bu anlamda çok kapsamlı bir yer. Ziyaretçilerimiz burada at binmek, deniz bisikleti sürmek gibi birçok etkinliği gerçekleştirebiliyorlar. Parkımız küçükten büyüğe her yaş gurubuna hitap ediyor.

Türkiye’nin standartları en iyi tesislerinden biri olan At Yarışları Parkuru Binicilik Tesislerimiz burada bulunuyor. Yine yakın zamanda Doğal Yaşam Parkı’mızda, Karadeniz’in en uzun zipline hattını ve diğer macera parkurlarını içinde barındıran “Tema Park” projesini hayata geçireceğiz. Çalışmalarımız devam ediyor, ağustos ayına yetiştirme gayretindeyiz. Park alanımıza, üstü açık otobüsle eşsiz Çarşamba manzaramız eşliğinde ücretsiz ulaşım sağlıyoruz. Hemşehrilerimiz güzel havanın tadını çıkartarak aileleriyle birlikte pikniklerini yapma imkanı buluyorlar. Biz, ilçe turizmimize katkı sunmak ve vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sağlamak adına çalışmalarımıza devam ediyor. Çarşamba’mız her şeyin en iyisini hak ediyor” dedi.

“Çarşamba bir cazibe merkezi olacak”

Çarşamba’yı cazibe merkezi haline getirmek için çalışmaları sürdürdüklerini belirten Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “İlçemiz tarihi ve kültürel olarak çok zengin unsurları içerisinde barındırıyor. Doğal güzellikleriyle tabiatın eşsiz manzaralarını gözler önüne seriyor. Biz de Çarşamba’mızı tanıtmak, ilçemizin güzelliklerini herkese göstermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çarşamba’ya yeni kültürel ve sosyal faaliyet alanları oluşturuyor, düzenlediğimiz çeşitli etkinliklerle ilçemizin güzelliklerini herkese gösteriyoruz. Çarşamba’mız bir tarih, doğa ve kültür şehri. İlçemizde; Tarihi Köprü, Göğceli Cami, Ordu Köyü Cami, Kabaceviz Şelaleleri ve Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı gibi birbirinden değerli ve güzel birçok yer ev sahipliği yapıyor. Göğceli Mezarlığı içinde yer alan ve Anadolu ahşap mimarisinin, çivi kullanılmadan yapılmış en nadide örneği Göğceli Cami’miz 820 yıldır varlığını korumaya devam ediyor. Çarşamba’mıza gelip camimizi ziyaret etme fırsatı bulanlar, böylesine manevi bir atmosferi görünce hayran kalıyor. İlçemizde böyle eşsiz ve önemli eserlerin olmasından gurur duyuyoruz. Tüm vatandaşlarımıza da gelip görmelerini, o manevi havayı tatmalarını tavsiye ediyorum. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Kabaceviz Şelaleleri de ilçemize büyük değer katıyor. Bizim tek gayemiz ilçemizin güzelliklerini herkese tanıtmak, Çarşamba’mıza yeni güzellikler katmak” şeklinde konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

DOKAP destekli silaj streçleme makineleri teslim töreni Havza’da gerçekleştirildi

Havza’da düzenlen teslim töreni ile DOKAP’ın desteklediği Samsun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesinin “Silaj Yaparsan Bol Süt İçersin – Silajı Paketle Asla Zayi Etme” alt projesi kapsamında alınan 3 adet kombine silaj streçleme makinesi Havza, Bafra ve Ladik Ziraat Odalarına teslim edildi.

Published

on

Programda konuşan Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç; “Uygulanan proje ve desteklerden ötürü İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, DOKAP yetkililerine ve bizlerden desteklerini esirgemeyen Havza Belediyemize teşekkür ederim.” Dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir; “Bu gün burada teslim edilen makineler ile bölge tarımı daha güçlü hale gelecek.  İlçemizin ekonomisi tarımsal üretime dayalı. Bu neden ile tarımsal üretimi desteklemek adına çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Bitkisel ve hayvansal üretimin artmasına yönelik her türlü çalışmayı önemsiyor ve destekliyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ederim.” Dedi.

Ladik Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel ise teslim edilecek silaj paketleme makinelerinin hayırlı olmasını temenni ederek emeği geçenlere teşekkür etti. 

DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir; “ İl Tarım ve Orman Müdürlüklerim ve Büyükşehir Belediyelerimiz ile yapmış olduğumuz havza projelerimiz ile üreticilerimizin katma değerli üretim yapmalarına yönelik katkılarımızı dün olduğu gibi bu günde sürdürmekteyiz.”  dedi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam ülkenin farklı noktalarında vema eden orman yangınlarının bir an evvel sönmesi temennisinde bulunarak; “Havza, Ladik ve Bafra İlçelerimiz Ziraat Odası Başkanlıklarına DOKAP İdaremiz Başkanlığının yüzde 80 hibesi ile 3 adet kombine silaj streçleme makinesi alımı yapılarak, silajın çürümesi ve bozulmasının önüne geçilecektir. Bu sayede üretimi gerçekleştirilen mısır silajının yaklaşık %10’u bulan zayiatı engellenerek milli ekonomimize kazanç sağlanmış olacaktır. 3 makine için 1 milyon 846 bin lira bütçe ayırdık. Bunun yüzde 20’sini ziraat odalarımız, yüzde 80’inin ise DOKAP idaremiz karşılayacak. Sadece bu makineler ile ilgili değil DOKAP’tan en çok bölgede kaynak alan illerden bir tanesiyiz. ”dedi.

Törene Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir,  Ladik Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ali Korkmaz, Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Ak Parti Havza İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman  Tosuner,Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, davetliler katıldı.

Program sonrası DOKAP tarafından desteklenen ve 2 milyon liraya mal olacak olan Havza Canlı Hayvan Pazarı modernizasyon çalışmalarını Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ile birlikte ziyaret eden DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir; “İnşallah yağışlar başlamadan çalışmalar tamamlanacak. Yapılan çalışmalarımızda önceliğimiz insan ve hayvan sağlığını koruma ve burada alışveriş yapan çiftçi ve besicilerimize modern bir hizmet sunmak. Yapılacak olan çalışma ile bölge çiftçimize hizmet edecek olan canlı hayvan pazarımız modern bir hale gelecek. Projemiz tamamlandığında hem insanlarımızı hem de DOKAP yetkililerine projemize vermiş oldukları desteklerden ötürü teşekkür ederim.” dedi.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Büyükşehir’in “Pandemi Desteği” sürüyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından pandemi döneminde esnafa verilen 1000 TL’lik destek sözü yerine getirildi. Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESOB) tarafından gönderilen listeler doğrultusunda ödemeler yapılmaya devam ediyor. Şu ana kadar 5 bin 902 esnafın hesabına para yatırıldı. ESOB tarafından belediyeye iletilen listelerde IBAN numaraları eksik olan 1691 esnafın işlemlerinin de tamamlanıp hafta sonuna kadar ödemelerin yapılacağı belirtildi.

Published

on

Samsun Büyükşehir Belediyesi, geçen mayıs ayında Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (ESOB) arasında imzalanan “esnafa pandemi desteği” protokolü kapsamında 1000’er TL nakdi destek sağlanmaya devam ediyor. Pandemi desteğinden yararlanmak isteyen esnafın, ESOB’a yaptığı başvurular oda tarafından incelendikten sonra bölüm bölüm Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi. Yapılacak olan desteğin esnaflara duyurulması, başvuruların toplanması, başvuruların doğruluğunun araştırılması, alınan başvuruların yazılı olarak belediyeye iletilmesi gibi sorumlulukları bulunan ESOB tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköy ilçelerindeki 3 bin 164 esnafa ödemeleri geçen haziran ayında yapıldı.

Merkez ilçelerin dışındaki diğer ilçelerdeki esnafların bilgileri ise 26 Temmuz 2021 tarihinde dijital ortamda ESOB tarafından Büyükşehir’e iletildi. İBAN numaraları tamamlanan 2 bin 738 esnafın ödemeleri yapıldı. IBAN bilgileri eksik olan 1691 esnafa ise bilgilerinin tamamlanmasının ardından bu hafta sonuna kadar ödemeleri yapılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in verdiği söz dahilinde şu ana kadar 5 bin 902 esnafa ödemeler gerçekleştirildi. Tüm esnaflardan taleplerin toplanması ve sayıların oluşturulması protokol gereği ESOB tarafından yapıldığı için sürecin aksamadan devam ettiği ifade edildi.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Başkan Demir: Her alanda ekiplerimiz sahada

Samsun Büyükşehir Belediyesi evde bakım hizmetlerinin yanı sıra yaşlılara evde fizyoterapi hizmeti de veriyor. Başkan Mustafa Demir, fizyoterapi hizmeti alan yaşlıları evlerinde ziyaret etti.

Published

on

Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Samsun’da 30 kişiye evde fizyoterapi hizmeti veriliyor. Uzman ekipler tarafından evlere gidilerek haftada iki gün verilen bu hizmet ile yaşlılara çeşitli hareketler yaptırılıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de bugün evde fizyoterapi hizmeti alan bazı yaşlıları ziyaret ederek moral verdi. Evlerinde ziyaret ettiği hastalarla sohbet ederek şifa dileyen Başkan Demir, “Muhtaç, sakat ve yaşlıların hayatlarını sağlık, huzur ve güven içinde sürdürmesi, toplum içinde kendi kendilerini idare edebilecek ve üretken hale gelebilecek şekilde bakımlarının yapılması amacıyla gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz. Sadece evde fizyoterapi hizmeti değil, psikolojik destek, genel sağlık hizmeti, temizlik gibi alanlarda da ekiplerimiz evlerde hizmet veriyor” dedi.

Tüm bunları gerçekleştirirken temel belediyecilik anlamındaki projeleri de hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Demir, “Sosyal belediyecilik anlamında ihtiyaç duyulan her alanda ekiplerimiz sahada. Bugün de evde fizik tedavi gören hastalarımızı ziyaret ederek onların sorunlarını dinledik. Tedavi süreçleri hakkında bilgi aldık. Yaşam koşullarının iyileştirilmesi için bizler elimizden gelen her türlü desteği vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Parkinson hastası olan ve yürümede güçlük çeken 81 yaşındaki Gülcan Uysal, haftada iki gün belediyeden gelen ekiplerden tedavi hizmeti aldığını dile getirerek, “Belediyemizin bu hizmetinden memnunum. Allah onlardan razı olsun. 1.5 aydır tedaviye geliyorlar. Evde yapılan fizik tedavi hastane ortamına göre benim için daha uygun. Çünkü pandemi koşullarında dışarı çıkıp hastane ortamına girmiyorum. Benim için bu çok önemli” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler