Connect with us
30Agustos

Teknoloji

“Yiğit Güler ile Geleceğe Bakış” Konuk: Doç. Dr. Yetkin Bulut

Published

on

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve Yiğit Güler’in hazırlayıp sunduğu ‘Geleceğe Bakış’ programının bu haftaki konuğu Doçent Doktor Yetkin Bulut oldu. PAZARLAMA KOLAY BİR İŞ DEĞİLDİR Pazarlamanın temellerinden bahseden Doç. Dr. Yetkin Bulut, “ Pazarlama kavramı öyle bir kavram ki hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor ama herkesin de farklı bir anlayışı var.

Bütün apartmanların kapısında biliyorsunuz ‘Satıcı, dilenci ve pazarlamacı giremez.’ yazar. Ama biliyorsunuz öyle bir laf da var ki literatüre geçmiş; ‘’Pazarlama sadece pazarlamacılara bırakılmayacak kadar kolay bir iş değildir.’’ derler.

Bunun sebebi şu; iyi bir pazarlamacı olmak hakikaten çok iddialı bir söylem ama bunun içerisine baktığınız zaman, pazarlama alan itibariyle aynı anda çok fazla alanın birlikte çalışmasını gerektiren bir alan. Bu noktada özellikle iyi bir pazarlamacı olmak istiyorsanız psikoloji, sosyoloji, antropoloji biliyor olmanız, istatistik, matematik, hukuk gibi birçok alanı çok rahat bir şekilde anlıyor, algılayabiliyor düzeyde, en azından okur yazarlık düzeyinde bunları biliyor olmanız lazım.” dedi.

PAZARLAMA BİR SÜREÇ Pazarlamanın bir süreç olduğuna dikkat çeken Bulut, “Gelelim ‘Pazarlama nedir?’ konusuna; aslında pazarlama bir süreç. Ürünün üretilmesi aşamasından başlar, ürünün üretilmesi süreciyle devam eder, satış sonrası hizmetleriyle de devam eder ve hiçbir zaman da bitmeyen, paydaşlarıyla iyi ilişkiler kurmasını gerektiren bir süreç. Hatırlayın, bir araba aldınız.

Arabayı aldıktan sonra servise götürüyorsunuz belirli kilometreler geldiği zaman ve ondan sonra hemen sizi arıyorlar, ‘Sayın Yetkin Bulut, servisimizden memnun kaldınız mı?’ gibi anketler yapıyorlar. Bunun sebebi şu; aslında biz nerde hata yapıyoruz bunu görüp, o hatalar doğrultusunda da ilk baştaki hizmetin sunumu aşamasına geldiğimiz zaman da oradaki yanlışlarımızı düzeltelim.

O zaman geri dönüp bakacak olursak pazarlama nerde başlar, nerde biter diye düşündüğümüz zaman pazarlama ürünün üretilmesi öncesinde başlar, fikirler başlar ama bitmeyen, sürekli değer yaratmayı kendisine şiar edinen ve paydaşlarıyla da iyi ilişkiler kurmayı gerektiren bir süreç olarak tanımlamak mümkün.’ diye konuştu.

PAZARLAMA BU GÜNE GELENE KADAR BİR ÇOK AŞAMADAN GEÇMİŞ Yiğit Güler’in ‘Pazarlamanın yeni trendleri sizce ne olur, ne tarafa doğru gider? Dijitalleşme yönünde hangi adımları atar?’ sorusunu cevaplayan Yetkin Bulut, “Aslında pazarlama buraya gelinceye kadar birçok süreçten geçmiş tabi. Hatırlayın Henry Ford’un T modelinin ilk ortaya çıktığı zaman, alıcı ve satıcı dengesi ne durumdaydı, o zamanki motto ‘Ne, ne üretirseniz üretirim, satarım’.

Herkes alıyor çünkü T modelinin olduğu zamanda bir tek araba var, rengi siyah. Ama bugün Samsun’da yaklaşık otuza yakın bayi var ve o bayinin içerisindeki her bir markanın kendi içerisindeki modellerini düşündüğünüz zaman, bugünkü tüketicinin karşısına yaklaşık 500-600 tane alternatifin olması demek.

Ha bu arada tabi pazarlama bugüne gelene kadar birçok evreden geçmiş. 80’li yıllara baktığınız zaman dünyadaki küreselleşmeyle beraber üretim her tarafta çok rahat bir şekilde yapılabiliyor ve bu sürecin içerisine baktığınız zaman da farklı markalar ortaya çıkmış.

O zaman artık üretmek değil, ikinci aşama olan satış aşaması ortaya geliyor. Sattık güzel ama bu sefer de herkes ahlaki şekilde sattı mı, değil. Satış baskısı yüzünden insanlar çok farklı noktalara gitti. Sonra dediler ki bir dakika, bizim bu işi biraz düzeltmemiz lazım.

Peki, ne oluyor o zaman; pazarlama bu sefer satış aşamasından gerçekten odak noktasında müşterinin olduğu bir aşamaya geliyor; pazarlama anlayışı dediğimiz dönem.” diye sözlerine ekledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

“Başarılı bir Youtuber olmanın formülü: Kalıcılık ve Saygınlık”

Tüm dünyada 2 milyar kullanıcıya erişen Youtube, dijital alanda en çok video içeriğine sahip sosyal ağ olarak yerini koruyor. TODO Yapım’ın kurucusu olan Tolga Doğruer de 12 yıldır Youtube için özgün içerikler üretiyor. Youtuber’lığın günümüze kadarki değişimini ve başarılı bir Youtuber olmanın formüllerini paylaşan deneyimli yayıncı Doğruer, yeni başlamak isteyenlere rehber olacak bilgiler verdi.

Published

on

“BU İŞİ BUGÜNLERE TAŞIYABİLMİŞ OLMAMIZA ŞAŞIRIYORUM”

2009 yılından beri Youtube’a video içerikleri ürettiğini belirten Tolga Doğruer, yayıncılığa ilk başladığı yılları şöyle anlatıyor:

“Her şey o kadar bilinmez ve zordu ki, bu işi bugünlere taşıyabilmiş olmamıza şaşırıyorum. Öncelikle o zamanlarda Youtube ya da başka bir dijital mecra kabul görmüş bir iş alanı olarak algılanmıyordu. ‘Youtube’a video yüklüyoruz’ dediğimizde insanların bize alaycı ve anlamsız gözlerle baktıklarını hatırlıyorum. Tabi onlar dahil kimse bilmiyordu, yıllar sonra Youtube’a video yüklemek için birbirleriyle yarışacaklarını.”

“İLK BAŞLADIĞIMIZDA ‘ABONE OL’ VE ‘BEĞEN’ GİBİ ŞEYLER YOKTU”

Yayıncılığa ilk başladıkları dönemde ekip oluşturmak ve ekipman bulmakta sıkıntılar yaşadıklarını belirten Doğruer, bütün bu zorluklara rağmen iyi niyetli ve inançlı bir enerji ile videolar ürettiklerini ve ne kadar çok insana ulaşabilirlerse o kadar mutlu olduklarını anlatıyor ve hâlâ bu duyguyla içerik ürettiklerini vurguluyor.

“İlk başladığımızda şu an olduğu gibi her yerde kameralar, lensler, ekipmanlar ve teknik bilgiye sahip insanlar maalesef yoktu. Tabi ‘abone ol, beğen’ gibi şeyler de yoktu. Yani para yoktu” şeklinde konuşan Doğruer, insanların Youtuber’lığı para kazanmanın mümkün olmasından sonra tercih etmeye başladıklarını söylüyor.

“ARTIK PARA KAZANMAK İÇİN KALİTESİZ İÇERİKLER YAPILIYOR”

Youtube yayıncılığının günümüze kadar olan yolculuğu konusundaki izlenimlerini anlatan Doğruer, özellikle bilgiye ulaşma anlamında önemli değişimler yaşandığına dikkat çekti. Günümüzde bu konuda bilgi edinmenin yollarının arttığını belirten Doğruer, içerik kalitesinin ise aynı oranda artmadığının ve hatta tam tersi bir çizgide ilerlediğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Bizim zamanımızda insanların etik ve ahlaki değerleri oldukça fazlaydı ve içerik üretirken bunlara çok dikkat ediliyordu. Ancak günümüzde sadece izlenmek yani para kazanmak için oldukça kötü, kalitesiz, toplumun değer yargılarını bozan içerikler yapıldığını üzülerek takip ediyorum.”

YOUTUBE TELEVİZYONUN YERİNİ ALACAK MI?

Youtube’da takipçi ve yayıncı sayısının hızla arttığı günümüzde, kullanıcıların istediği türde içeriklere istedikleri zaman ulaşabiliyor olması akıllara ‘televizyonun gücü sarsılıyor mu?’ sorusunu getiriyor.

Konu ile ilgili izlenimlerini paylaşan Doğruer şunları söylüyor: “Dijitalin hayatımızdaki yerini hepimiz çok iyi biliyoruz. Ancak alışkanlıklarımızdan çabuk vazgeçmediğimiz de şüphesiz. Elbet bir gün geleneksel televizyon yayıncılığının yerini dijital yayıncılık alacaktır; bunu ilerleyen yıllarımızda belki görebiliriz. Dijital diyorum çünkü Youtube’u, Netflix, Exxen, BluTV, PuhuTV gibi platformlardan ayrı tutuyorum. İnsanların televizyonda Youtubeizlemesinin beklenenden çok daha fazla zaman alacağını, belki de asla tam oturmayacağını düşünüyorum.”

“YENİ BAŞLAYANLARA ÖNERİM: BAŞLAMASINLAR”

Tolga Doğruer, geleneksel medyanın tahtına göz diken Youtube’da yayıncılığa yeni başlayacak olanlara esprili bir şekilde ‘Başlamasınlar’ önerisini verdi. Başlamak istiyorlarsa da mutlaka belirli bir fikirleri, uzun vadeli planları ve azimleri olması gerektiğinin altını çizen Doğruer, önerilerine şunları ekledi:

“Bu iş, her iş gibi ‘yaptım’ demekle olmuyor. Ciddi bir zaman, azim ve özveri gerektiriyor. Bu sürecin sonunda herhangi bir kazanç ya da bilinirlik elde etmemeleri de mümkün. Bu yüzden hobi olarak düzenli üretim yapmalarını, bu işe maddi anlamda bel bağlamamalarını öneririm. Yapacakları içeriklerin, toplumsal değerleri gözetmesini ve kalıcı olmasını dilerim.”

BAŞARILI BİR YOUTUBER OLMANIN FORMÜLÜ: KALICILIK VE SAYGINLIK

Başarılı bir Youtuber olmanın tanımını ‘kalıcılık ve saygınlık’ olarak özetleyen Doğruer, kendisi için çok izlenmenin ya da çok takipçiye sahip olmanın başarıyı temsil etmediğini vurguladı. Maddi kazancı da başarı tanımının dışında tutan Doğruer, “Ben kişilerin adlarının toplumdaki saygınlıklarını daha önemli buluyorum. Ayrıca yaptığınız içerik yıllar sonra hâlâ izlenip, izleyende bir tat bırakıyorsa bence başarının en önemli kısımlarından birini yakalamışsınız demektir” şeklinde konuştu.

TOLGA DOĞRUER YOUTUBE’DA NE İZLİYOR?

Youtube’da çok fazla vakit geçirmediğini de belirten Tolga Doğruer, bu sosyal ağı ihtiyacı olan bilgileri güvenilir kaynaklardan almak için bir arama motoru olarak kullandığını vurguladı. Doğruer, özgün içerik üretebilmek için başka içeriklerden beslenmeyi sevmediğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

Teknoloji

Apple, 2020 Time Flies Etkinliği ve Detayları

Apple, dün gerçekleştirdiği lansman ile yeni modellerini ve servislerini tanıttı. Etkinlikte Apple Watch SE, Apple Watch Series 6, iPad Air 2020 ve Apple One gibi yeniliklerini duyurdu. Biz de bu videoda, tanıtılan tüm yenilikleri sizin için özetledik.

Published

on

Apple 15 Eylül saat 20.00’da düzenlediği dev etkinlikte yeni ürünlerini tanıttı. Apple, iPhone 12’yi tahmin ettiğimiz gibi tanıtmadı. Apple yalnızca, Apple Watch Series 6, Apple Watch SE, Apple iPad Air 4 ve 8. Nesil iPad modellerini tanıttı.

Continue Reading

Teknoloji

Canik Belediyesinden EBA’ya destek

Canik Belediyesi öğrencilerin erişimini sağlamak için ilçe genelindeki ücretsiz internet ağını fiber altyapı ile güçlendirdi ve Eba Destek noktası oluşturdu.

Published

on

By

Canik Belediyesi uzaktan eğitim sürecinde internet sorunu yaşayan öğrenciler için ilçe genelindeki ücretsiz internet ağını her geçen gün daha da güçlendirerek öğrencilerin kullanımına sundu. Ayrıca teknolojiye erişimi kolaylaştırmak için ulaşımın kolay sağlanabildiği Mevlana Eğitim ve Yaşam Kampüsü içerisinde bulunan Kütüphaneyi EBA Destek noktası haline getirerek öğrencilerin mağdur olmamasını sağladı. EBA Destek noktası öğrencilere dijital eğitim araçları ve geniş bant internet erişimi sunuyor. Bu alandan evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan öğrenciler faydalanabiliyor. Canik ilçesinde 22 farklı lokasyonda EBA Destek noktası bulunuyor.

EBA sistemi Covid-19 salgını nedeniyle eğitimlerine uzaktan eğitim modeli ile evlerinde devam etmek durumunda kalan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığınca geliştirilmişti. Öğretmenlerin canlı olarak ders anlattığı Eba sistemine erişim internet üzerinden sağlanabiliyor.
Canik Belediyesi internete ulaşma sorunu yaşayan öğrenciler için ilçe genelinde 19 noktada 25 sektörel antenler ile 11 merkez mahallede erişim sağlanabilen ücretsiz internet ağını güçlendirerek öğrencilerin istifadesine sundu.

Cep telefonlarından veya bilgisayarlarından internete bağlanan öğrenciler TC Kimlik Numaraları ile abone olduktan sonra telefonlarına gelen şifle ile evlerinde Canik Belediyesinin internet hizmetinden ücretsiz faydalanabilecek.

UZAKTAN EĞİTİME DESTEK

Evlerinde interneti olmayan öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde mağduriyet yaşamamasını arzu ettiklerini ifade eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı; “ Bu süreçte ilçemizdeki hiçbir öğrencinin uzaktan eğitime erişim noktasında sıkıntı yaşamasını istemiyoruz. Bu nedenle ilçemizde mevcutta bulunan verici sayısını artırıp internet ağını da güçlendirerek daha fazla mahallemizin kapsama alanına girmesini sağladık. Bu sayede evlerinde interneti olmayan veya kota sorunu yaşayan öğrencilerimiz Belediyemizin ücretsiz internet hizmetinden faydalanarak derslerine katılabilecek. Bunun yanında ayrıca Canik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ilçemizde 21 farklı okulda EBA Destek noktası oluşturulmuştu. Biz de Canik Belediyesi olarak öğrencilerimizin yoğun olarak kullandığı bir çok mahallemize hitap eden ve ulaşımın kolay sağlandığı Mevlana Eğitim ve Yaşam Kampüsümüzde bulunan Kütüphane de EBA destek noktası oluşturarak bu sayısı 22’ye çıkardık. Bu alan da Pandemi tedbirlerine uygun bir şekilde hareket edilerek yığılma olması engelleniyor. Ayrıca diğer tüm kurumlarımızda olduğu gibi burada da gereken dezenfekte çalışmalarını yapıyor, hijyen şartlarını sağlıyoruz. Çocuklarımız için zor olan bu süreci, velilerimiz, öğretmenlerimiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüzle el ele vererek hep birlikte sorunsuz atlatacağız. Çocuklarımızın sağlığı her şeyden daha önemli. İnşallah bu zor günleri geride bırakıp sağlıklı günlerde buluşacağız” dedi.

Continue Reading

Trendler