Bizimle iletişime geçin

Teknoloji

“Yiğit Güler ile Geleceğe Bakış” Konuk: Doç. Dr. Yetkin Bulut

Yayınlandı:

on

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve Yiğit Güler’in hazırlayıp sunduğu ‘Geleceğe Bakış’ programının bu haftaki konuğu Doçent Doktor Yetkin Bulut oldu. PAZARLAMA KOLAY BİR İŞ DEĞİLDİR Pazarlamanın temellerinden bahseden Doç. Dr. Yetkin Bulut, “ Pazarlama kavramı öyle bir kavram ki hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor ama herkesin de farklı bir anlayışı var.

Bütün apartmanların kapısında biliyorsunuz ‘Satıcı, dilenci ve pazarlamacı giremez.’ yazar. Ama biliyorsunuz öyle bir laf da var ki literatüre geçmiş; ‘’Pazarlama sadece pazarlamacılara bırakılmayacak kadar kolay bir iş değildir.’’ derler.

Bunun sebebi şu; iyi bir pazarlamacı olmak hakikaten çok iddialı bir söylem ama bunun içerisine baktığınız zaman, pazarlama alan itibariyle aynı anda çok fazla alanın birlikte çalışmasını gerektiren bir alan. Bu noktada özellikle iyi bir pazarlamacı olmak istiyorsanız psikoloji, sosyoloji, antropoloji biliyor olmanız, istatistik, matematik, hukuk gibi birçok alanı çok rahat bir şekilde anlıyor, algılayabiliyor düzeyde, en azından okur yazarlık düzeyinde bunları biliyor olmanız lazım.” dedi.

PAZARLAMA BİR SÜREÇ Pazarlamanın bir süreç olduğuna dikkat çeken Bulut, “Gelelim ‘Pazarlama nedir?’ konusuna; aslında pazarlama bir süreç. Ürünün üretilmesi aşamasından başlar, ürünün üretilmesi süreciyle devam eder, satış sonrası hizmetleriyle de devam eder ve hiçbir zaman da bitmeyen, paydaşlarıyla iyi ilişkiler kurmasını gerektiren bir süreç. Hatırlayın, bir araba aldınız.

Arabayı aldıktan sonra servise götürüyorsunuz belirli kilometreler geldiği zaman ve ondan sonra hemen sizi arıyorlar, ‘Sayın Yetkin Bulut, servisimizden memnun kaldınız mı?’ gibi anketler yapıyorlar. Bunun sebebi şu; aslında biz nerde hata yapıyoruz bunu görüp, o hatalar doğrultusunda da ilk baştaki hizmetin sunumu aşamasına geldiğimiz zaman da oradaki yanlışlarımızı düzeltelim.

O zaman geri dönüp bakacak olursak pazarlama nerde başlar, nerde biter diye düşündüğümüz zaman pazarlama ürünün üretilmesi öncesinde başlar, fikirler başlar ama bitmeyen, sürekli değer yaratmayı kendisine şiar edinen ve paydaşlarıyla da iyi ilişkiler kurmayı gerektiren bir süreç olarak tanımlamak mümkün.’ diye konuştu.

PAZARLAMA BU GÜNE GELENE KADAR BİR ÇOK AŞAMADAN GEÇMİŞ Yiğit Güler’in ‘Pazarlamanın yeni trendleri sizce ne olur, ne tarafa doğru gider? Dijitalleşme yönünde hangi adımları atar?’ sorusunu cevaplayan Yetkin Bulut, “Aslında pazarlama buraya gelinceye kadar birçok süreçten geçmiş tabi. Hatırlayın Henry Ford’un T modelinin ilk ortaya çıktığı zaman, alıcı ve satıcı dengesi ne durumdaydı, o zamanki motto ‘Ne, ne üretirseniz üretirim, satarım’.

Herkes alıyor çünkü T modelinin olduğu zamanda bir tek araba var, rengi siyah. Ama bugün Samsun’da yaklaşık otuza yakın bayi var ve o bayinin içerisindeki her bir markanın kendi içerisindeki modellerini düşündüğünüz zaman, bugünkü tüketicinin karşısına yaklaşık 500-600 tane alternatifin olması demek.

Ha bu arada tabi pazarlama bugüne gelene kadar birçok evreden geçmiş. 80’li yıllara baktığınız zaman dünyadaki küreselleşmeyle beraber üretim her tarafta çok rahat bir şekilde yapılabiliyor ve bu sürecin içerisine baktığınız zaman da farklı markalar ortaya çıkmış.

O zaman artık üretmek değil, ikinci aşama olan satış aşaması ortaya geliyor. Sattık güzel ama bu sefer de herkes ahlaki şekilde sattı mı, değil. Satış baskısı yüzünden insanlar çok farklı noktalara gitti. Sonra dediler ki bir dakika, bizim bu işi biraz düzeltmemiz lazım.

Peki, ne oluyor o zaman; pazarlama bu sefer satış aşamasından gerçekten odak noktasında müşterinin olduğu bir aşamaya geliyor; pazarlama anlayışı dediğimiz dönem.” diye sözlerine ekledi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Apple, 2020 Time Flies Etkinliği ve Detayları

Apple, dün gerçekleştirdiği lansman ile yeni modellerini ve servislerini tanıttı. Etkinlikte Apple Watch SE, Apple Watch Series 6, iPad Air 2020 ve Apple One gibi yeniliklerini duyurdu. Biz de bu videoda, tanıtılan tüm yenilikleri sizin için özetledik.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Apple 15 Eylül saat 20.00’da düzenlediği dev etkinlikte yeni ürünlerini tanıttı. Apple, iPhone 12’yi tahmin ettiğimiz gibi tanıtmadı. Apple yalnızca, Apple Watch Series 6, Apple Watch SE, Apple iPad Air 4 ve 8. Nesil iPad modellerini tanıttı.

Okumaya devam et

Teknoloji

Canik Belediyesinden EBA’ya destek

Canik Belediyesi öğrencilerin erişimini sağlamak için ilçe genelindeki ücretsiz internet ağını fiber altyapı ile güçlendirdi ve Eba Destek noktası oluşturdu.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Canik Belediyesi uzaktan eğitim sürecinde internet sorunu yaşayan öğrenciler için ilçe genelindeki ücretsiz internet ağını her geçen gün daha da güçlendirerek öğrencilerin kullanımına sundu. Ayrıca teknolojiye erişimi kolaylaştırmak için ulaşımın kolay sağlanabildiği Mevlana Eğitim ve Yaşam Kampüsü içerisinde bulunan Kütüphaneyi EBA Destek noktası haline getirerek öğrencilerin mağdur olmamasını sağladı. EBA Destek noktası öğrencilere dijital eğitim araçları ve geniş bant internet erişimi sunuyor. Bu alandan evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan öğrenciler faydalanabiliyor. Canik ilçesinde 22 farklı lokasyonda EBA Destek noktası bulunuyor.

EBA sistemi Covid-19 salgını nedeniyle eğitimlerine uzaktan eğitim modeli ile evlerinde devam etmek durumunda kalan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığınca geliştirilmişti. Öğretmenlerin canlı olarak ders anlattığı Eba sistemine erişim internet üzerinden sağlanabiliyor.
Canik Belediyesi internete ulaşma sorunu yaşayan öğrenciler için ilçe genelinde 19 noktada 25 sektörel antenler ile 11 merkez mahallede erişim sağlanabilen ücretsiz internet ağını güçlendirerek öğrencilerin istifadesine sundu.

Cep telefonlarından veya bilgisayarlarından internete bağlanan öğrenciler TC Kimlik Numaraları ile abone olduktan sonra telefonlarına gelen şifle ile evlerinde Canik Belediyesinin internet hizmetinden ücretsiz faydalanabilecek.

UZAKTAN EĞİTİME DESTEK

Evlerinde interneti olmayan öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde mağduriyet yaşamamasını arzu ettiklerini ifade eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı; “ Bu süreçte ilçemizdeki hiçbir öğrencinin uzaktan eğitime erişim noktasında sıkıntı yaşamasını istemiyoruz. Bu nedenle ilçemizde mevcutta bulunan verici sayısını artırıp internet ağını da güçlendirerek daha fazla mahallemizin kapsama alanına girmesini sağladık. Bu sayede evlerinde interneti olmayan veya kota sorunu yaşayan öğrencilerimiz Belediyemizin ücretsiz internet hizmetinden faydalanarak derslerine katılabilecek. Bunun yanında ayrıca Canik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ilçemizde 21 farklı okulda EBA Destek noktası oluşturulmuştu. Biz de Canik Belediyesi olarak öğrencilerimizin yoğun olarak kullandığı bir çok mahallemize hitap eden ve ulaşımın kolay sağlandığı Mevlana Eğitim ve Yaşam Kampüsümüzde bulunan Kütüphane de EBA destek noktası oluşturarak bu sayısı 22’ye çıkardık. Bu alan da Pandemi tedbirlerine uygun bir şekilde hareket edilerek yığılma olması engelleniyor. Ayrıca diğer tüm kurumlarımızda olduğu gibi burada da gereken dezenfekte çalışmalarını yapıyor, hijyen şartlarını sağlıyoruz. Çocuklarımız için zor olan bu süreci, velilerimiz, öğretmenlerimiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüzle el ele vererek hep birlikte sorunsuz atlatacağız. Çocuklarımızın sağlığı her şeyden daha önemli. İnşallah bu zor günleri geride bırakıp sağlıklı günlerde buluşacağız” dedi.

Okumaya devam et

Teknoloji

Samsun’da İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri müjdesi

Başkan Demir: Altyapıyı 3 sene içinde bitireceğiz Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’un Çarşamba ilçesinde vatandaşlarla buluşup, “Altyapı sorununu 3 sene içinde bitireceğiz. Çizgileriyle, ışıklandırmasıyla, kalitesiyle güzel bir yola sizi kavuşturacağız. İçme suyu noktasında da sıkıntımız kalmayacak” dedi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Başkan Demir: Altyapıyı 3 sene içinde bitireceğiz Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’un Çarşamba ilçesinde vatandaşlarla buluşup, “Altyapı sorununu 3 sene içinde bitireceğiz. Çizgileriyle, ışıklandırmasıyla, kalitesiyle güzel bir yola sizi kavuşturacağız. İçme suyu noktasında da sıkıntımız kalmayacak” dedi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, beraberinde Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcı Zennube Albayrak, Fen İşleri Daire Başkanı Metin Köksal, AK Parti Grup Başkanvekili Yavuz Yılmaz, Özel Kalem Müdürü Süleyman Demirtaş ile birlikte Tekkeköy ilçesine yapılacak yatırımları Belediye Başkanı Hasan Togar ve birim müdürleriyle değerlendirdi. Buradaki toplantının ardından Tekkeköy ilçesi ile Kutlukent mahallesini birbirine bağlayacak olan 20 metre genişliğindeki 3.5 kilometrelik yeni bulvar yolunun devam eden çalışmalarını yerinde inceledi. Daha sonra Çarşamba ilçesine geçen Başkan Demir, Esençay Mahallesi’nden geçerken vatandaşların daveti üzerine buradaki kahvehanede mahalle sakinleri ile çay içip kısa bir süre sohbet etti. Buradan da Durusu Mahallesi’nde vatandaşlarla buluştu. Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’ın da yer aldığı buluşmada mahalleye yapılacak yol, su ve altyapı çalışmaları ile ilgili vatandaşların taleplerini dinledi. Telefonunun 24 saat açık olduğunu ve kendisini arayabileceklerini ifade eden Başkan Demir mahalle sakinlerine şöyle hitap etti: “Pandemi sürecinde Cumhurbaşkanımızın önderliğinde belediyeler, valilikler, pandemi kurulları, bakanlar kurulu, müthiş bir sınav verdi. Ben AK Parti kurucu il başkanıyım. Özellikle bunu ifade ediyorum. Şu an 83 milyon nüfusu olup bizim gibi büyüklükte ve bizim gibi ekonomide bu süreci bizden daha başarılı yöneten bir ülke yok. Almanya ile nüfusumuz aynı, onların can kaybı daha fazla. Pandemi süreci bize bu toprakların önemini bir kez daha gösterdi.” ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ TARIM BÖLGESİ Türkiye’nin en önemli tarım bölgelerinden birinin Samsun olduğunu hatırlatan Başkan Mustafa Demir, “Dünyanın en kaliteli tarım topraklarına sahip bir ülkede yaşıyoruz. Tarım ve ziraat ile uğraşanlara şunu ifade edeyim. İşinize iyi bakın. Belediye, Tarım İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri ile irtibatta olun. Bu üretimi yaparken çok daha fazla gelir getirici üretim modellerine ve ürünlere yönelelim. Seracılık, örtü altı üreticiliği bunları genişletelim. Çeltik üretimi damlama suyla da yapılıyor, Bafra’da. Göreceksiniz Havza, Kavak, Vezirköprü o taraflarda da çeltik üretimi başlayacak. Türkiye’nin en kaliteli çeltiği bu bölgelere oluyor” diye konuştu. HİZMETLER EKSİKSİZ YERİNE GETİRİLECEK Görevlerinin belediye ile alakalı her konuda hizmetleri eksiksiz yerine getirmek olduğunu söyleyen Başkan Demir, “Altyapıyı 3 sene içinde bitireceğiz. Çizgileriyle, ışıklandırmasıyla, kalitesiyle güzel bir yola sizi kavuşturacağız. İçme suyu noktasında sıkıntımız kalmayacak. Salıpazarı Barajı’ndan da bu bölgenin bütün içme suyu problemini karşılayacağız. DSİ ile protokol yaptık. Memba suyu kalitesinde önümüzdeki 3 – 4 yıl içinde çalışmalarımızı tamamlayacak şekilde devam ediyoruz. İleri biyolojik arıtmayla kanalizasyon suyunu arıtıp tekrar ırmağa salacak proje şu anda başladı. Çarşamba’da içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu projesini bitirdik. İller Bankası’na gönderdik. Bu sene Çarşamba’nın içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyunu yeniden ihale ediyoruz. Bütün altyapıyı yeniliyoruz. İlçe Belediye Başkanımız Halit Doğan ile birlikte çalışıp aynı proje kapsamında bulvarları Çarşamba’nın cadde sokaklarını yenilemiş olacağız” ifadelerini kullandı. Ardından Çarşamba ilçesi Bafracalı Mahallesi’nde yapılacak İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi alanında incelemelerde bulunarak yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Başkan Demir, Samsun’a dönerek, belediyenin Atlı Spor Tesisi’ n de binicilik eğitimi alan öğrencilerin kampına katıldı. 2 gün sürecek kampa sürpriz bir ziyaret yaparak başarılar diledi.

Okumaya devam et

Trendler