Connect with us
30Agustos

Gündem

Yaşar, “Vergini düzenli mükellef daha fazla ödüllendirilmeli”

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını konusunda yapılan düzenlemeleri olumlu bulduklarını ve desteklediklerini ifade ederek, vergisini zamanında ve düzenli ödeyen mükellefler için yüzde 5’lik indirimin yeterli olmadığını ve daha fazla desteklenmeleri gerektiğini vurguladı.

Published

on

Bazı alacakların yeniden yapılandırması konusunda düzenlenen Kanun Teklifi üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartların ortada olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

VERGİSİNİ ÖDEYENLER

“Vergisini düzenli ödeyen mükellefler. Şimdi, bunlar diyorlar ki “Siz, 8, 9 sefer bu af yasasını çıkardınız. Biz düzenli vergimizi ödüyoruz, bizim günahımız ne?” Bu ne oluyor biliyor musunuz? Toplumda insanların vergiye yönelik hassasiyetlerini ortadan kaldırıyor. Biz diyoruz ki o zaman bu konuda bir iyileştirme yapmak lazım. Yani vergisini ödeyen mükelleflere yönelik siz yüzde 5 indirim yaptığınızı söylüyorsunuz ama biz bunun yeterli olduğunu düşünmüyoruz dolayısıyla düzenli vergisini ödeyen mükelleflere yönelik muhakkak suretle bir iyileştirme yapılmalıdır.    

VERGİSİNİ ÖDEYEMEYENLER

Vergisini ödeyemeyen yani gerek Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlar gerekse kendi ticari faaliyetlerinden dolayı ödemek isteyip de vergisini ödeyemeyen mükellefler var. Bence kanun teklifi daha çok bunları kapsıyor, bunlara yönelik. Pandemi süreci içerisinde siz yıllık 4,2 faiz uyguladığınızı ifade ediyorsunuz; bizim önerimiz, bu zor şartlar altında bu mükelleflerin de mümkün olduğunca hiç faiz alınmadan bu borçlarının yapılandırılmalıdır. Bu konuda, hiç olmazsa yılsonundan itibaren bir ödeme planı yapılmalıdır.

VERGİSİNİ ÖDEMEYENLER

Vergisini ödemeyenler. Yani bunu alışkanlık hâline getirip “Nasıl olsa ileride bir af çıkar.” deyip kötü niyetli olanlardan bahsediyorum. Şimdi, tabii, vergiye uygulanan faiz oranları da düşük olduğu için bunu bir noktada finansman olarak kullanıyorlar. Göreceksiniz, şu anda müktesep hâle gelmiş olan borçlarını, bu sizin uyguladığınız 0,35 yani yıllık 4 olan faiz üzerinden rakamları ödeyecekler; bundan sonra doğacak KDV, vergi ve diğer sorumluluklarını yerine getirmeyecekler; nasıl olsa bundan sonra da yine bir şey çıkar diye bekleyecekler. Doğru düzgün bir vergi sistemimiz olsa, inanın, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, bunlara biz de hiç muhatap olmayacağız.

SİCİL AFFI

Geçmişte sıkıntı yaşamış şirketler bütün borçlarını ödemiş olmalarına rağmen, rağmen çıkarılan bu sicil aflarından yararlanamıyorlar. Mesela on sene önce bir çekin yazılmış veya bir senedin protesto olmuş. Ama daha sonra borçlarını yine işlerinden dolayı düzenli ödemeye başlamış olanlar. Bu kişiler, düzenleme kapsamında hem devlet hem de özel bankalar nebze de değerlendirilebilirse o zaman ancak bu sicil affı amacına ulaşır ve bir anlam ifade eder. Ümit ediyorum ki devlet bankalarında bu siciller silindiği andan itibaren kötü niyetli uygulamalar olmaz, bütün endişemiz bu yoksa ticaret kendi kuralları içerisinde zaten cereyan etmektedir.”

Gündem

Havza’da Temiz Eller İş Başında

Havza Gençlik Merkezi ve Makbule Yusuf Öçler Yatılı Bölge Ortaokulu işbirliği içerisinde 18 Eylül dünya temizlik günü adına bir etkinlik düzenledi.

Published

on

Etkinlik kapsamında Gençlik Merkezi gönüllü gençleri ve Makbule Yusuf Öçler Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencileri ile beraber okul çevre yollarında ve okul içerisinde temizlik çalışması yapıldı.

Gönüllülük esası ile işe girişen öğrenciler okulu ve çevresini tertemiz yaptılar.

 Okul Müdürü Hüseyin Yavuz okulların sadece öğretim için değil hayatın her alaınında eğitim için de var olduğunu belirterek; “Öğrencilerinin bu duyarlı davranışta baş rol oynamalarından gurur duydum.” Dedi.

Gençlik Merkezi Müdürü Mecit Keskin ise dünya temizlik gününde öğrencilere okullarını ve çevrelerini temiz tutma adına bilinç oluşturmaya çalıştıklarını ve bu konuda destek olan başta Okul Müdürü Hüseyin Yavuz, okul yönetimine ve okul beden eğitimi öğretmeni Mahmut Sarı’ya  teşekkürlerini iletti.

Continue Reading

Gündem

Oruç, pandeminin haftalık vaka durumu hakkında bilgi verdi

Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç: “Vaka sayılarımız artıyor. Sayılardaki artış, artık hastane yatışlarımıza da yansımaya başladı. Bu gidişatı durdurmamız gerekiyor. İlimizde aşısını erteleyen 250 bin civarı vatandaşımız var. Maalesef hastane yatışlarımızın ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın çoğunu aşısını erteleyen bu vatandaşlarımız oluşturuyor. Özellikle tek ya da iki doz sinovac aşısını şubat, mart, nisan, mayıs gibi erken dönemlerde olmuş vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Hiç vakit kaybetmeden aşınızı mutlaka yaptırın”

Published

on

Samsun’da yürütülen aşı çalışmaları ve ilçelerin aşı oranları hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şunları söyledi: 

“Samsun’da vaka sayılarımız artıyor. Sağlık Bakanlığımızın verilerine göre bu hafta insidans hızımız yüz binde 211,71 olarak gerçekleşti. Vaka sayılarımızdaki bu artış maalesef, artık hastane yatışlarımıza da yansımaya başladı. Bu yansımayı durdurmak için, Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın yakından takip ettiği bir süreçle aşı çalışmalarımızı yaygın bir şekilde yürütüyoruz. 

İlimizdeki vakaların neredeyse %90’ı delta varyantından oluşuyor. Delta varyantının etkisiyle hızlı bulaşan hastalık, aşısını erteleyen vatandaşlarımızın virüsün bulaşmasına zemin hazırlamasıyla birlikte daha da fazla insana bulaşıyor. 

Samsun’da aşısını erteleyen 250 bin civarı vatandaşımız var. Bunlar ikinci dozunu zamanı gelmesine rağmen yaptırmayan ve iki doz aşısını yaptırdıktan sonra üçüncü hatırlatma dozunu hakkı olduğu halde erteleyen kişilerinden oluşuyor.

Maalesef hastane yatışlarımız, yoğun bakım hastalarımız ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın çoğunu da bu aşısını erteleyen vatandaşlarımız oluşturuyor. 

Özellikle tek ya da iki doz Sinovac aşısını Şubat, Mart, Nisan, Mayıs gibi erken dönemlerde olmuş vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Hiç vakit kaybetmeden ikinci doz ya da üçüncü hatırlatma doz aşınızı mutlaka yaptırın.  

Aşı sadece sizi korumaz. Hastalığı bir başkasına bulaştırma ihtimalinizi de azaltır. Bu nedenle hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdekilere hastalığı bulaştırmamak için, lütfen ertelediğiniz aşısınız tamamlayın.

Birinci dozda %85 oranına ulaştık. Ancak ikinci dozda 18 yaş üstü hedef nüfusa göre %69 seviyesindeyiz. 

Vakalar artıyor. Bu gidişatı durdurmamız gerekiyor.

Okullarımızın ve iş yerlerimizin açık kalmasını istiyorsak, elimizdeki en güçlü silah olan aşıyı mutlaka daha da etkin kullanmalıyız. Bir doz aşı oldum bana yeter dememeliyiz. İki doz aşımızı yaptırmışsak hatırlatma dozuyla koruma kalkanını güçlendirmeliyiz. 

Artık bir bahanemiz yok. Aşımız var. Aşı noktalarımız aktif olarak sizleri bekliyor. Yeni bir vaka artışının ortaya çıkaracağı yasaklar tablosuyla karşılaşmamak için yapmamız gereken belli. 

Aşımızı yaptırmak.

Lütfen hiç vakit kaybetmeden evimize en yakın aşı merkezine başvurarak, mutlaka aşımızı yaptıralım. Rahatça Samsunsporumuzun maçını statta izleyelim, sosyal etkinliklerimize katılıp, seyahatlerimizi güven içinde yapalım. Maske, mesafe, el hijyeni kurallarına daha çok dikkat edelim. Yeniden koronanın hayatımıza hâkim olmasına izin vermeyelim.”

Continue Reading

Gündem

Saadet Partisi İl Yönetiminden Başkan Demirtaş’a ziyaret

Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen ve yönetim kurulu üyeleri İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ı makamında ziyaret etti. Başkan Demirtaş’dan çalışmaları hakkında bilgi alan İl Başkanı Salih Şen İlkadım’ın vizyon sahibi başkanı ile hizmet ritmini yakalayacağını ifade etti.

Published

on

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Demirtaş, Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bu nazik ziyaretiniz bizleri onurlandırdı. Çok teşekkür ediyorum. Sizin de daha önce belirttiğiniz şekilde, öznemizin İlkadım olması kaydıyla, her yerde her zaman sevgili hemşerilerimize faydası olacak her konuda istişare etmek için mutlaka bir araya gelebilmemizin uygun olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Projeler hakkında bilgiler verdi”

Devam eden projelerden Kimsesizler Evi,Hasta ve Refakatçi Evi, İlkkule, İlkadım Kart hakkında Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen’e bilgiler aktaran Başkan Demirtaş,” Yaptıkları çalışmalarla ilgili sosyal belediyecilik anlayışının ön plana çıktığı projelerde ilçe halkından da önemli destekler görüyoruz. İlçemize yatırım ve hizmet yolunda el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen ise Başkan Necattin Demirtaş’a kendisine gösterdiği ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Continue Reading

Trendler