Connect with us
30Agustos

Gündem

Yaşar, akaryakıta yapılan zamları TBMM’ye taşıdı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının benzinde yüzde 53,87, motorinde yüzde 78,28 ve LPG otogaz da yüzde 188.5 arttırılmasının ve bu bağlı olarak, benzinin litresinin 55 kuruş, motorinin litresinin 67 kuruş ve LPG otogazın fiyatının 35 kuruş zamlanmasının her hane halkı için yeni bir yük anlamına geldiğini belirtti.

Published

on

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı ve buna bağlı olarak akaryakıt ürünlerine yapılan zamlar konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Meclis Araştırma Önergesi verdi. Yaşar önergesinde, akaryakıt ürünlerine yapılan zamların piyasada iğneden ipliğe zam anlamına geldiğini hatırlatarak, önlem alınması konusunda komisyon kurulmasını istedi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, akaryakıt fiyatlarında yeniden serbest piyasa koşullarına dönüldüğüne işaret ederek Meclis Araştırma Önergesinde şu sözlere yer verdi: “Akaryakıt ürünlerine yapılan yüzde 53,87 ve yüzde 188,5’lik Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışının ardından 95 oktan kurşunsuz benzinin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) miktarı 1 lira 33 kuruşa, 98 oktan kurşunsuz benzininin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) miktarı ise litre başına 1 lira 58 kuruşa yükselmiştir.

Ayrıca motorinin litresinden alınacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) miktarı ise 1 lira 29 kuruşa yükselirken LPG’den alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) miktarı ise 81 kuruşa çıkmıştır.  Bu zamların ardından benzinin litresi İstanbul’da 7,74 TL’den, Ankara’da 7,81 TL’den, İzmir’de 7,82 TL’den, satılmaya başlanmıştır. Motorinin litresi ise İstanbul’da 7,24 TL’ye, Ankara’da 7,31 TL’ye, İzmir’de 7,32 TL’ye yükselmiştir.

Benzin ve motorinin 8 TL’ye dayandı

Sık sık yapılan yüksek zamlarla benzin ve motorinin litresi 8 TL’ye dayanmıştır. Ayrıca motorin ile benzin arasındaki fark kapanmış ve sadece 50 kuruşa düşmüştür. Cumhurbaşkanlığı tarafından, pandemi döneminde akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’ye yapılan yüksek zamlar, başta esnaf kesimi olmak üzere toplumun hemen hemen bütün kesiminde tepkiye neden olmuştur.

Hibeler geri alınıyor.

Ayrıca, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı ve buna bağlı olarak akaryakıt ürünlerine yapılan yüksek zamların, esnaf için açıklanan 3 bin ve 5 bin liralık hibe yardımın hemen ardından yapılması da “verilen 3 ve 5 bin liralık hibeler, yapılan bu zamlarla geri alınıyor” şeklinde başka bir tepkiye neden olmuştur.

Nakliyeci ve taşımacılar

Bu zamlar, araç sahiplerinin yanı sıra giderleri artan ve gelirleri her geçen gün biraz daha azalan başta ulaştırma sektöründe hizmet veren nakliyeciler ve taşımacılık sektörü olmak üzere bütün işletmeleri olumsuz yönde etkilemiştir. Zamlı akaryakıt fiyatları, vatandaşlara, esnaflara, işletmelere, üreticilere ve çiftçilerimize yeni bir yük getirmiştir. Çoğu kesimde zaten yüksek olan akaryakıt faturaları iyice artırmıştır.

İğneden ipliğe zam

Yapılan akaryakıt zammı kısa sürede üreticiler ve işletmeler tarafından piyasaya ve tüketiciye yansıtılacak ve önümüzdeki günlerde piyasada iğneden ipliğe her şey zamlanacaktır. Hükümet her fırsatta zam yapmaya başlamıştır. Yılbaşından sonra hazine garantili köprü, otoban ve tünellere yüzde 26’lara varan olanda yüksek oranda zam yapılmıştır.

Yılbaşından sonra elektrik ve doğalgaza belli aralıklarla zam yapılmıştır. Emlak vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi zamlanmıştır. Ehliyet ve pasaport ücretlerine zam yapıldı. Mobil telefonlardan alınan vergiler artırıldı. Mahkemelere başvuru harçları zamlandı. Özel iletişim vergisine yapılmıştır.

Hükümet tarafından bu dönemde şekere bile yüzde 10 zam yapıldı. Yılbaşında yapılan tüm zamlar tüketiciye yani vatandaşa yansıtıldı. Raflar da ve tezgâhlar da yer alan gıda, et ve süt ürünleri başta olmak üzere meyve ve sebze fiyatları önlenemeyecek şekilde artmıştır. Akaryakıt ürünlerine yapılan bu yüksek zamlar da yine yılbaşı zamlarında olduğu gibi kısa sürede tüketiciye yani vatandaşlara yansıtılacaktır.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Halim Batur turnuvasının kazananı Kadıköyspor oldu

İlkadım Belediyesi Halim Batur anısına düzenlenen futbol turnuvasının şampiyonluk kupasını Kadıköyspor havaya kaldırdı. Turnuvada ikinci Derebahçespor olurken üçüncü Şehit Uğur Birincispor kulübü oldu.

Published

on

İlginin yoğun olduğu turnuvada şampiyonluk için saha çıkan Kadıköyspor ile Derebahçespor maçının ilk yarsında rakip takım karşında üstünlük kuran Kadıköyspor maçın ilk yarısını 4-0 önde kapattı.İkinici yarıya hızlı başlayan ve ilk yarıdaki üstünlüğü attığı 8 golle süsleyen Kadıköyspor maçı 12-0 kazandı. Gol yağmuruna dönüşen maçın bitiş düdüğü ile kupa sevincini maça gelen taraftarlarla paylaşan futbolcular renkli görüntülere sahne oldu.

“Emeği geçen herkese teşekkür etti”

Ödül töreninde konuşan İlkadım Yabpa Spor Başkanı Ali Akyüz,” Her şey ilkadımla başlar sözünün en güzel örneğini burada yaşadığımızı düşünüyorum. Pandemi nedeniyle uzun sporcularımız futbola hasret kalmıştı.2 ay önce amatör spor kulüpleri bir turnuva düzenledi. Bizde bu turnuvadan esinlenerek çocuklarımıza bir tören yapmayı düşündük. Bu düşüncemizi Belediye Başkanımıza ilettik. Burada bulunduğumuz tesisimize ismini veren Halim Batur anısına düzenleyerek bir ilk daha gerçekleştirdik. İlerki yıllarda tüm takımlarımızı da bir araya getirerek bunun devamını yapmak istiyoruz.3 senelik mücadelemizi oluşturduğumuz bayan takımı ile Süper Lige çıktı. Bu başarıda emeği geçen başta belediye Başkanımız Necattin Demirtaş’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Spor tüm kötü alışkanlıkları yenmek için en büyük imkan”

Burada turnuvamıza gelen tüm katılımcılara ve Halim Batur kardeşimizin değerli ailesine, antrenörlerimize ve emeği geçen herkese canı gönülde teşekkür ediyorum diyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Güzel bir atmosferde güzel bir final maçı izledik.Bayada heyecanlandım. İlkadım Yabpa Spor Başkanı Ali Akyüz başkanın Halim Batur turnuvası için geldiği zaman biz kendisine destekte bulunmak için büyük bir özveriyle dahil olduk. Halim Batur adını verdiğimiz turnuvamız bizi çok onurlandırdı. Halim kardeşimizle bir gönül bağımız vardı. Bu turnuva ile onu adını unutturmamak adına güzel bir etkinlik oldu. Asıl amacımız geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi sokaklardan, internet kafelerden ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve onları sporla topluma faydalı bireyler yapmak için elimizden gelen tüm imkanlarımızı sonuna kadar kullanacağız. “Bu anlamda sizlere büyük görev düşüyor. Çocuklarımızı bağımlılıklardan, boş zaman geçirmekten ve kötü alışkanlıklardan korumak zorundayız. Bu vesileyle spor tesislerimiz, çocuklarımızı bu  alışkanlıklardan korumak, kötülükleri yenmek için en büyük imkan. Bu imkanı da sizlerin en güzel şekilde değerlendireceğinizden hiç şüphem yok” dedi.

Başarı elde eden takımlara, futbolcular, görev yapan hakemlere ödüllerinin verildiği törende İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, birinci olan Kadıköyspor kulübü oyuncularını tebrik edip madalyalarını ve Şampiyonluk kupasını takdim etti. Turnuvanın ikincisi olan Derebahçe takımına ödülünü Amatör Spor kulüpleri Federasyon Başkanı Şener Aydın, Üçünücü olan Şehit Uğur Birinci’ye Türkiye Futbol Federasyonu Bölge Müdürü İbrahim Güven, dördüncü olan Karadenizspor kulübüne madalyalarını  ise Halim Batur’un eşi Nihan Batur takdim etti.

Continue Reading

Gündem

Karaaslan: ‘TEKNOFEST 2022’ ile Türkiye’nin kalbi Samsun’da atacak

21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST 2021’in kapanış gününde TEKNOFEST’in gelecek yıl Samsun’da düzenleneceği açıklandı.

Published

on

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’in 2022’de Karadeniz Bölgesi’nde Samsun merkezli gerçekleştirilecek olmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

TEKNOFEST’in 2. defa İstanbul dışında düzenleneceğini söyleyen Karaaslan, “Bu anlamlı ve büyük organizasyonun İstanbul dışında gerçekleştirileceği 2. şehrin Samsun olması ayrıca anlamlıdır. TEKNOFEST her şeyden önce Samsun’un sağlam temelleri olan bilimsel altyapısının gelişmesine ve gençlik şehri kimliğinin güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Samsun; güçlü altyapısı ve üstyapısıyla,  konaklama kapasitesiyle, ulusal ve uluslararası organizasyonların gerçekleştirilmesine olanak sağlayan tesisleriyle, 2 devlet üniversitesiyle, gençlere sunduğu imkânlarla TEKNOFEST’e en iyi şekilde ev sahipliği yapacaktır.” dedi.

TEKNOFEST’in Samsun’da gerçekleştirilmesi noktasında uzun zamandır görüşmeler yaptıklarını, bugün ise bunun sonucunu aldıklarını belirten Karaaslan, “Gençlik şehri Samsun’umuz 2022 yılında, dünyanın bir numaralı havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’e ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yapan şehrimiz gelecek yıl bu büyük festivali de kendine yakışır şekilde gerçekleştirecektir. Ülkemize, milletimize, şehrimize ve tüm gençlerimize hayırlı olsun.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) yürütücülüğünde, Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda önemli çalışmalar yapan birçok kuruluşun paydaşlığıyla TEKNOFEST’in bu yıl 4. kez kapılarını açtığını belirten Karaaslan, “TEKNOFEST, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemizde son 19 yılda yerli ve milli teknolojilerde ortaya konulan gayretlerin ve atılımların bir neticesidir. AR-GE ve yenilikçilik ekosistemimizi geliştirmek için Sn. Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve önderliğinde büyük çaba harcıyor, ülkemizin teknoloji kabiliyetlerini en üst seviyeye taşımak için gayretle çalışıyoruz. Türkiye’yi gururlandıran teknolojilere imza atan ve gençlerimize ilham olan Bayraktar ailesine bu vesileyle teşekkürlerimi iletiyorum. Gençlerimizin bu vizyona katkı sunacak çalışmalar içinde olmalarını görmek, geleceğe dair umutlarımızı daha da büyütüyor.” görüşünü paylaştı.

Karaaslan, “TEKNOFEST’te her sene; roketten, insansız hava araçlarına, elektrikli araçlardan yapay zekâ teknolojilerine, iletişim teknolojilerinden uçan araba tasarımına, biyoteknolojiden çevre ve enerjiye kadar birçok alanda gençlerimizin takım ruhu ile rekabetlerine şahitlik ediyoruz. Ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi’nin eseri olan TEKNOFEST sayesinde çocuklarımız ve gençlerimiz araştırma yapmanın, üretmenin, icat ortaya koymanın heyecanını yaşıyor. Kendilerine 2053 ve 2071 vizyonları emanet edilen gençlerimizin her alanda donanımlı ve nitelikli yetişmenin gayreti içinde olduğunu görmek hepimizi sevindiriyor. İnanıyoruz ki gençlerimiz ülkemizin milli teknoloji hikâyesini başarıyla yazmayı sürdürecektir.” dedi.

Samsun’un yarışlarda elde ettiği başarılara da değinen Karaaslan, “Orta irtifa roket kategorisinde Türkiye 1.si olan Tanyeli Roket Takımı başta olmak üzere Samsunlu gençlerimizin başarıları göz dolduruyor.” açıklamasında bulundu. 2018’de ilk defa düzenlenen TEKNOFEST’in her yıl milyonları bulan ziyaretçi sayısıyla büyümeye devam ettiğini ve 88 ülkeden yüzlerce öğrenci ve girişimcinin katıldığı küresel bir organizasyon haline dönüştüğünü aktaran Karaaslan, “Seneye 5.si gerçekleştirilecek TEKNOFEST ile bilim ve teknolojiye dair her şey şehrimizde olacak, Türkiye’nin kalbi Samsun’da atacak.” dedi.

Continue Reading

Gündem

Yılmaz: “Her zaman Samsun, halkımız kazansın istiyoruz”

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’un daha ileri gitmesi için her zaman istişare ortamını önemsediklerini söyledi.

Published

on

Samsun’da kent birlikteliği, istişare, bilgilendirme gibi temel amaçlarla sivil inisiyatifle yıllardır gerçekleştirilen her alanda faaliyet gösteren kent dinamiklerinin buluştuğu toplantılardan biri Sevgi Kafe’de gerçekleştirildi. İş insanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve bürokratların hazır bulunduğu toplantıya katılan AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, açıklamalarda bulundu.

Uzun zamandır gerçekleştirilen toplantılarda kentle ilgili bir çok konu başlığını istişare imkanı bulunduğunu ifade eden Yılmaz, Samsun noktasında kent dinamikleriyle koordine içinde en iyi hedeflere ulaşılması için çalışıldığını ifade etti.

“Her zaman Samsun kazansın, halkımız kazansın” anlayışıyla hareket ettiklerini vurgulayan Yılmaz, “Bu kentte yaşayanlar, gönül verenler olarak  yıllardır büyük mücadeleler veriyoruz.  Çok büyük kazanımlarımız oldu, bunları korumak gelecek nesillere taşımak hepimizin görevi. AK Parti iktidarı döneminde şehrimiz bir çok yatırım aldı, projelerle daha ileri taşındı.  Topyekun koordine içinde bu süreci devam ettiriyoruz.” diye konuştu.

Zor bir coğrafyada bulunan Türkiye’nin tüm kirli hesaplara rağmen hedeflerine ulaşacağını vurgulayan Yılmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ülkemiz özellikle iktisadi ve savunma sanayisi açısından çok güçlü olmalı. Ekonomimizin güçlenmesi, refah düzeyimizin artması, kendi uçağımızı, hava savunma sistemlerimizi, milli silahlarımızı yapmak için devletimiz var gücüyle çalışıyor. Meyveleri ise tek tek alınıyor. Çevresi ateş çemberi olan Türkiye, köklü bir devlet olarak doğru hamlelerle dimdik ayakta. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye el birliğinde artık her alanda tam bağımsız Türkiye yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. Bunun için hep birlikte çok çalışacağız.”

Yılmaz, AK Parti Samsun İl Gençlik Kolları Eski Başkanı Caner Göktepe’yi de iş yerinde ziyaret ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Continue Reading

Trendler