DOLAR32,2065% 0.07
EURO34,9816% 0.34
STERLIN41,0602% 0.26
FRANG35,2022% 0.2
ALTIN2.436,24% -1,03
BITCOIN68.035,05-2.716

STK’lar çocuklara ve gençlere rol model oluyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
STK’lar çocuklara ve gençlere rol model oluyor

Konuşmalarını sürdüren Beytullah Akı, “Aslında İğne Deliği Gençlik Merkezi dediğimiz zaman direkt adından da belli olduğu gibi genç odaklı çalışan bir gençlik merkezi aklımıza gelmeli. Çünkü zaten gençlik merkezinin genel yaş skalası 15 ve 30 yaş arası. Burada gençler lise çağından itibaren gönüllülük yapmaya başlıyorlar. Kendilerine extra şeyler katarak üniversiteye tam donanımlı gidiyorlar.

Artık günümüzdeki iş mülakatlarında sorulan sorulardan bir tanesi, ‘Daha önce bir sivil toplum kuruluşunda gönüllülük yaptın mı?’ oluyor. Çünkü sivil toplum kuruluşu Avrupa’da yaygın olarak yer alıyor. Anaokulundaki çocuklar bile sosyal sorumluluk projeleri yapmaya başladılar. Şuanda Türkiye’de sivil toplum daha yeni yeni duyulmaya başlandı.” diye sözlerine ekledi. SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI SOSYALLEŞTİRİYOR 6 yıl önce arkadaşı aracılığıyla gençlik merkezini duyduğunu belirten Akı, “O zamana kadar sivil toplumla alakalı hiçbir şey bilmiyordum.

Neler yaparlar, ne ederler bilmiyordum. Sadece arkadaşımın sosyal medya hesaplarından gördüğüm kadarıyla biliyordum. İşte etkinlikler yapıyorlar, eğitimler veriyorlar, okulları boyuyorlar bunun gibi bir çok farklı faaliyetler var. Arkadaşımın daveti üzerine ben de bir etkinliklerine katıldım. Sonra bir proje yazdım ve devamı geldi zaten. Her gün oraya gitmeye başladım, sabah biz açıp akşam biz kapatıyor gibi olduk. 2018’in kasım ayında bir çağrı açıldı.

‘Bir başvurayım neden olmasın? Belki bu alandan devam edebilirim’ dedim. Başvurudan sonra çalışmaya başladım Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda. Bana kattığı birçok şeyi sayabilirim. Kendimi daha sosyal hissediyorum, artık Türkiye’deki her yerden bir arkadaşım, dostum olduğunu bilmek zaten ayrı bir güven veriyor. Kafama takılan konularda o konuların uzmanlarına danışabileceğim insanları, odak kişileri tanımaya başladım.

O insanlara danışmak da ayriyeten ayrı bir bilinç katıyor. O da ayrı bir güzellik veriyor. Bunun gibi sayabileceğim birçok şey var.” diye konuştu. STK’LAR ÇOCUKLARA VE GENÇLERE ROL MODEL OLUYOR Akı, “Dezavantajlı grup dediğimiz, aslında merkezi eğitim gören çocuklardan koşulları daha kötü olan çocuklarla daha çok bir şeyler yapmak istiyoruz.

Çünkü en azından merkezi sistemde yaşayan çocuklar çevresindeki lise, üniversite okuyan bireylerden bunların farkındalığına varabilirler ama köylerde, özellikle kırsalda yaşayan insanların, çok az sayıda liseli, hatta hiç diyebileceğimiz kadar üniversiteli gençler olduğu için örnek ve bir rol model alacak kimseleri olmuyor.

Biz genellikle katıldığımız projelerde gönüllülerimizle birlikte ufaktan mesleki tanıtımlar da yapıyoruz. Örneğin matematik öğretmenliği okuyan bir arkadaş matematik öğretmeninin neler yaptığını, mühendislik okuyan bir arkadaş mühendislikte neler yapılabilir, neler olacağını anlatıyor. Nasıl bu üniversitelere katılabileceklerini ya da bu alanlara kendilerinin nasıl karar verdiklerini anlatıyorlar. Gençler de aslında o rolleri kendileri model olarak alarak, kendilerini daha çok sahiplenmeye başlıyorlar

. Ben de üniversite okuyacağım, ben de liseye gideceğim, doktor, mühendis olacağım gibi.” dedi. 40 TOPLUM GÖNÜLLÜSÜ ELAZIĞ’A GİTTİ Gençler acı olaylara duyarsız kalmıyor diyen Akı, “Her zaman bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Buna en iyi örnek yakın zamanda Elazığ’da deprem faciası geçirdik tüm Türkiye olarak ve Elazığ’da büyük bir yara açıldı.

O sırada 40 tane toplum gönüllüsü Elazığ’a gitti ve vakıf olarak orada bir çadır kurdular, 40 tane genç şuan o çadırda kalıyor. Diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte STK’lar Birliği kurdular. Oraya dışarıdaki illerden gelen yardımları ailelere dağıtıyorlar. Yemek dağıtımı gibi konularda gençler destek oluyorlar şuanda Elazığ halkına.

Daha çok genç gitmek istiyor ama şuan Elazığ’da da kısıtlı imkanlar olduğu için, çadır alanları kısıtlı, ailelere kurulan çadırlar var, sivil toplum kuruluşlarından gelenlere kurulan çadırlar var, oteller aileler ve çevreden gelen insanlarla dolduğu için bir süre sonra artık destek olacak insanlar gelmesinler, buradaki insanlar gittikleri zaman bir sirkülasyona çevirelim, gidenlerin yerine yenisi gelsin gibisinden. Çünkü yerler cidden dolu olduğu için, o da ayrı bir sıkıntıya yer açıyor.” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM YAP