Bizimle iletişime geçin

Gündem

STK’lar çocuklara ve gençlere rol model oluyor

Yayınlandı:

on

Konuşmalarını sürdüren Beytullah Akı, “Aslında İğne Deliği Gençlik Merkezi dediğimiz zaman direkt adından da belli olduğu gibi genç odaklı çalışan bir gençlik merkezi aklımıza gelmeli. Çünkü zaten gençlik merkezinin genel yaş skalası 15 ve 30 yaş arası. Burada gençler lise çağından itibaren gönüllülük yapmaya başlıyorlar. Kendilerine extra şeyler katarak üniversiteye tam donanımlı gidiyorlar.

Artık günümüzdeki iş mülakatlarında sorulan sorulardan bir tanesi, ‘Daha önce bir sivil toplum kuruluşunda gönüllülük yaptın mı?’ oluyor. Çünkü sivil toplum kuruluşu Avrupa’da yaygın olarak yer alıyor. Anaokulundaki çocuklar bile sosyal sorumluluk projeleri yapmaya başladılar. Şuanda Türkiye’de sivil toplum daha yeni yeni duyulmaya başlandı.” diye sözlerine ekledi. SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI SOSYALLEŞTİRİYOR 6 yıl önce arkadaşı aracılığıyla gençlik merkezini duyduğunu belirten Akı, “O zamana kadar sivil toplumla alakalı hiçbir şey bilmiyordum.

Neler yaparlar, ne ederler bilmiyordum. Sadece arkadaşımın sosyal medya hesaplarından gördüğüm kadarıyla biliyordum. İşte etkinlikler yapıyorlar, eğitimler veriyorlar, okulları boyuyorlar bunun gibi bir çok farklı faaliyetler var. Arkadaşımın daveti üzerine ben de bir etkinliklerine katıldım. Sonra bir proje yazdım ve devamı geldi zaten. Her gün oraya gitmeye başladım, sabah biz açıp akşam biz kapatıyor gibi olduk. 2018’in kasım ayında bir çağrı açıldı.

‘Bir başvurayım neden olmasın? Belki bu alandan devam edebilirim’ dedim. Başvurudan sonra çalışmaya başladım Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda. Bana kattığı birçok şeyi sayabilirim. Kendimi daha sosyal hissediyorum, artık Türkiye’deki her yerden bir arkadaşım, dostum olduğunu bilmek zaten ayrı bir güven veriyor. Kafama takılan konularda o konuların uzmanlarına danışabileceğim insanları, odak kişileri tanımaya başladım.

O insanlara danışmak da ayriyeten ayrı bir bilinç katıyor. O da ayrı bir güzellik veriyor. Bunun gibi sayabileceğim birçok şey var.” diye konuştu. STK’LAR ÇOCUKLARA VE GENÇLERE ROL MODEL OLUYOR Akı, “Dezavantajlı grup dediğimiz, aslında merkezi eğitim gören çocuklardan koşulları daha kötü olan çocuklarla daha çok bir şeyler yapmak istiyoruz.

Çünkü en azından merkezi sistemde yaşayan çocuklar çevresindeki lise, üniversite okuyan bireylerden bunların farkındalığına varabilirler ama köylerde, özellikle kırsalda yaşayan insanların, çok az sayıda liseli, hatta hiç diyebileceğimiz kadar üniversiteli gençler olduğu için örnek ve bir rol model alacak kimseleri olmuyor.

Biz genellikle katıldığımız projelerde gönüllülerimizle birlikte ufaktan mesleki tanıtımlar da yapıyoruz. Örneğin matematik öğretmenliği okuyan bir arkadaş matematik öğretmeninin neler yaptığını, mühendislik okuyan bir arkadaş mühendislikte neler yapılabilir, neler olacağını anlatıyor. Nasıl bu üniversitelere katılabileceklerini ya da bu alanlara kendilerinin nasıl karar verdiklerini anlatıyorlar. Gençler de aslında o rolleri kendileri model olarak alarak, kendilerini daha çok sahiplenmeye başlıyorlar

. Ben de üniversite okuyacağım, ben de liseye gideceğim, doktor, mühendis olacağım gibi.” dedi. 40 TOPLUM GÖNÜLLÜSÜ ELAZIĞ’A GİTTİ Gençler acı olaylara duyarsız kalmıyor diyen Akı, “Her zaman bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Buna en iyi örnek yakın zamanda Elazığ’da deprem faciası geçirdik tüm Türkiye olarak ve Elazığ’da büyük bir yara açıldı.

O sırada 40 tane toplum gönüllüsü Elazığ’a gitti ve vakıf olarak orada bir çadır kurdular, 40 tane genç şuan o çadırda kalıyor. Diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte STK’lar Birliği kurdular. Oraya dışarıdaki illerden gelen yardımları ailelere dağıtıyorlar. Yemek dağıtımı gibi konularda gençler destek oluyorlar şuanda Elazığ halkına.

Daha çok genç gitmek istiyor ama şuan Elazığ’da da kısıtlı imkanlar olduğu için, çadır alanları kısıtlı, ailelere kurulan çadırlar var, sivil toplum kuruluşlarından gelenlere kurulan çadırlar var, oteller aileler ve çevreden gelen insanlarla dolduğu için bir süre sonra artık destek olacak insanlar gelmesinler, buradaki insanlar gittikleri zaman bir sirkülasyona çevirelim, gidenlerin yerine yenisi gelsin gibisinden. Çünkü yerler cidden dolu olduğu için, o da ayrı bir sıkıntıya yer açıyor.” diyerek sözlerini noktaladı.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Hasan Togar Samsun basını ile buluştu

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlamak vesilesi ile Samsun basını ile buluştu.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar Kutlukent Grand Premium Düğün Salonu’nda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensubuyla bir araya geldi.

Okumaya devam et

Gündem

Son yolculuklarına iş arkadaşları uğurladı

Atakum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü emekçilerini taşıyan servis aracının kontrolden çıkarak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada yaşamını yitiren Kenan Demir ve Halim Türk’ü törenle son yolculuğuna uğurlandı. Belediye hizmet binası önünde gerçekleştirilen törende Atakum Belediyesi emekçileri, kaybettikleri mesai arkadaşları ile vedalaştı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Atakum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerini sabah mesaisine taşıyan servis aracının Mevlana Mahallesi Serhat Caddesi’nde kontrolden çıkarak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada yaşamını yitiren belediye emekçileri Kenan Demir ve Halim Türk son yolculuğuna uğurlandı. Atakum Belediyesi emekçileri, belediye hizmet binası önünde kılınan cenaze namazında mesai arkadaşları Kenan Demir için son görevlerini yerine getirdi. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, çalışma arkadaşları Demir’in Türk Bayrağı’na sarılı tabutunu omuzlarında taşıdı. Kenan Demir’in cenazesi İlkadım Derecik Mezarlığı’nda toprağa verildi. Aynı kazada yaşamını yitiren Halim Türk’ün cenazesi ise kılınan cenaze namazının ardından Çarşamba Göğceli Mezarlığı’na defnedildi.

CENAZE TÖRENİNE GENİŞ KATILIM

Cenaze törenine; Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekilleri Neslihan Hancıoğlu, Kemal Zeybek, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, eşi Av. Gülay Deveci, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Cumhuriyet Halk Partisi Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Selen Gülhan Çam, Atakum Belediye Meclisi üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl ve İlçe örgütlerinin yöneticilerinin yanı sıra Atakum Belediyesi çalışanları katıldı.

Okumaya devam et

Gündem

“Temiz enerji için bu testler gerekli”

Dünya çapında biyokütle enerji santrallerinin kazan kurulumunu yapan MİMSAN Grup, bacasından çıkan buhar nedeniyle tepki alan Çarşamba’daki biyokütle santrali ile ilgili yaptığı açıklamada, “Temiz enerji için bu testler gerekli. Bacadan çıkan su buharı” dedi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde kurulumu devam eden Oltan ve Köleoğlu Enerji’ye ait (OKE) biyokütle enerji santralinin test çalışmalarında bacadan çıkan su buharı nedeniyle bazı kesimler olumsuz yaklaşım göstermişti. Bunun üzerine santrale gelen ve dünya çapında biyokütle enerji santrallerinin kazan kurulumunu yapan MİMSAN Grup tarafından yapılan incelemelerde yöre haklına konuyla ilgili bilgi verdi.

Temiz enerji için bu tür testlerin gerektiğini ve bacadan çıkanın su buharı olduğunu ifade eden MİMSAN Grup yetkilileri, yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “Türkiye tüm dünyada temiz bir çevre için 2005 yılında KYOTO PROTOKOLÜ’ne taraf oldu. MİMSAN Grup olarak temiz enerji sistemleri dizayn etmek ve KYOTO PROTOKOLÜ’nün gereklerini sağlayacak şekilde çalıştıklarını, dünyanın her tarafında temiz enerji için biyokütle enerji santrallerini (BES) kurmaya başladık. Çevre adına sorumluluk üstlendik. Orman ve tarım atıklarını temiz enerjiye dönüştürmeyi, enerjiye ayrılan bütçenin cari açığa etkisini en aza indirmeyi hedefledik.  Yakma ve enerji sistemleri üreten 36 yıllık bir deneyime sahibiz. 1983 yılında başladığı kazan üretimi ile ısı teknolojisi ve enerji sektöründe örnek proje ve uygulamalarıyla öne çıkan firmamız, teknolojimiz atıktan enerji alanında yerli teknolojinin öncü markasıdır.”

 “Firmalar geliştirdiği atık bertaraf teknolojileri ile sıfır atık hamlesi hedefiyle, yerli ve milli üretim için canla başla çalışıyor. Çarşamba OKE Biyokütle Enerji Santrali’nde test uygulamasında ortaya çıkan su buharının yöre halkını tedirgin etmemesi gerekir. Sistemde oluşabilecek sıkıntıları görmek, gerekli çözümleri üretmek ve sistem devreye girdiğinde olumsuz bir durum ile karşılaşmamak adına yapılan deneme çalışmalarında karşımıza çıkan veriler raporlanmıştır. Bu doğal bir ön hazırlıktır. Yapılan işlemin doğaya ve çevreye zararı bulunmayıp, havaya salınan olan temiz su buharıdır. Testler tamamlanıp bu ekipmanlar koordineli çalışarak rejim sağlandığında kesintisiz temiz enerji üretimi gerçekleştirilecektir.”

MİMSAN Grup ayrıca, Çarşamba’daki biyokütle enerji santralinde yapılan çalışmanın ‘temiz enerji testi’ olduğunu ifade etti.

Okumaya devam et

Trendler