Connect with us
30Agustos

Gündem

STK’lar çocuklara ve gençlere rol model oluyor

Published

on

Konuşmalarını sürdüren Beytullah Akı, “Aslında İğne Deliği Gençlik Merkezi dediğimiz zaman direkt adından da belli olduğu gibi genç odaklı çalışan bir gençlik merkezi aklımıza gelmeli. Çünkü zaten gençlik merkezinin genel yaş skalası 15 ve 30 yaş arası. Burada gençler lise çağından itibaren gönüllülük yapmaya başlıyorlar. Kendilerine extra şeyler katarak üniversiteye tam donanımlı gidiyorlar.

Artık günümüzdeki iş mülakatlarında sorulan sorulardan bir tanesi, ‘Daha önce bir sivil toplum kuruluşunda gönüllülük yaptın mı?’ oluyor. Çünkü sivil toplum kuruluşu Avrupa’da yaygın olarak yer alıyor. Anaokulundaki çocuklar bile sosyal sorumluluk projeleri yapmaya başladılar. Şuanda Türkiye’de sivil toplum daha yeni yeni duyulmaya başlandı.” diye sözlerine ekledi. SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI SOSYALLEŞTİRİYOR 6 yıl önce arkadaşı aracılığıyla gençlik merkezini duyduğunu belirten Akı, “O zamana kadar sivil toplumla alakalı hiçbir şey bilmiyordum.

Neler yaparlar, ne ederler bilmiyordum. Sadece arkadaşımın sosyal medya hesaplarından gördüğüm kadarıyla biliyordum. İşte etkinlikler yapıyorlar, eğitimler veriyorlar, okulları boyuyorlar bunun gibi bir çok farklı faaliyetler var. Arkadaşımın daveti üzerine ben de bir etkinliklerine katıldım. Sonra bir proje yazdım ve devamı geldi zaten. Her gün oraya gitmeye başladım, sabah biz açıp akşam biz kapatıyor gibi olduk. 2018’in kasım ayında bir çağrı açıldı.

‘Bir başvurayım neden olmasın? Belki bu alandan devam edebilirim’ dedim. Başvurudan sonra çalışmaya başladım Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda. Bana kattığı birçok şeyi sayabilirim. Kendimi daha sosyal hissediyorum, artık Türkiye’deki her yerden bir arkadaşım, dostum olduğunu bilmek zaten ayrı bir güven veriyor. Kafama takılan konularda o konuların uzmanlarına danışabileceğim insanları, odak kişileri tanımaya başladım.

O insanlara danışmak da ayriyeten ayrı bir bilinç katıyor. O da ayrı bir güzellik veriyor. Bunun gibi sayabileceğim birçok şey var.” diye konuştu. STK’LAR ÇOCUKLARA VE GENÇLERE ROL MODEL OLUYOR Akı, “Dezavantajlı grup dediğimiz, aslında merkezi eğitim gören çocuklardan koşulları daha kötü olan çocuklarla daha çok bir şeyler yapmak istiyoruz.

Çünkü en azından merkezi sistemde yaşayan çocuklar çevresindeki lise, üniversite okuyan bireylerden bunların farkındalığına varabilirler ama köylerde, özellikle kırsalda yaşayan insanların, çok az sayıda liseli, hatta hiç diyebileceğimiz kadar üniversiteli gençler olduğu için örnek ve bir rol model alacak kimseleri olmuyor.

Biz genellikle katıldığımız projelerde gönüllülerimizle birlikte ufaktan mesleki tanıtımlar da yapıyoruz. Örneğin matematik öğretmenliği okuyan bir arkadaş matematik öğretmeninin neler yaptığını, mühendislik okuyan bir arkadaş mühendislikte neler yapılabilir, neler olacağını anlatıyor. Nasıl bu üniversitelere katılabileceklerini ya da bu alanlara kendilerinin nasıl karar verdiklerini anlatıyorlar. Gençler de aslında o rolleri kendileri model olarak alarak, kendilerini daha çok sahiplenmeye başlıyorlar

. Ben de üniversite okuyacağım, ben de liseye gideceğim, doktor, mühendis olacağım gibi.” dedi. 40 TOPLUM GÖNÜLLÜSÜ ELAZIĞ’A GİTTİ Gençler acı olaylara duyarsız kalmıyor diyen Akı, “Her zaman bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Buna en iyi örnek yakın zamanda Elazığ’da deprem faciası geçirdik tüm Türkiye olarak ve Elazığ’da büyük bir yara açıldı.

O sırada 40 tane toplum gönüllüsü Elazığ’a gitti ve vakıf olarak orada bir çadır kurdular, 40 tane genç şuan o çadırda kalıyor. Diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte STK’lar Birliği kurdular. Oraya dışarıdaki illerden gelen yardımları ailelere dağıtıyorlar. Yemek dağıtımı gibi konularda gençler destek oluyorlar şuanda Elazığ halkına.

Daha çok genç gitmek istiyor ama şuan Elazığ’da da kısıtlı imkanlar olduğu için, çadır alanları kısıtlı, ailelere kurulan çadırlar var, sivil toplum kuruluşlarından gelenlere kurulan çadırlar var, oteller aileler ve çevreden gelen insanlarla dolduğu için bir süre sonra artık destek olacak insanlar gelmesinler, buradaki insanlar gittikleri zaman bir sirkülasyona çevirelim, gidenlerin yerine yenisi gelsin gibisinden. Çünkü yerler cidden dolu olduğu için, o da ayrı bir sıkıntıya yer açıyor.” diyerek sözlerini noktaladı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Samsun Büyükşehir TEKNOFEST’te

Samsun Büyükşehir Belediyesi TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde yerini aldı. Büyükşehir’in hayata geçirdiği projeler festivalde tanıtılıyor.

Published

on

Dünya’nın en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerin de aralarında bulunduğu 72 paydaşın destekleriyle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda başladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın yönergeleri doğrultusunda gerçekleştirilen festivale 45 bin takımda 200 binden fazla öğrenci başvurdu. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen dev organizasyon, 26 Eylül’e kadar Atatürk Havalimanı’nda ziyaretçilerini ağırlayacak.  

Samsun Büyükşehir Belediyesi de TEKNOFEST Festivali’nde yerini aldı. Akıllı Şehir Trafik Güvenliği projesinden Elektrikli Otobüse, Alo 153’ten, Kütüphane ve Kentsel Dönüşüm projelerine varıncaya kadar Büyükşehir Belediyesi’nin kentte hayata geçirdiği projeler ve yaptığı yatırımlar “Samsun Geleceğin Şehri” konsepti ile teknoloji festivalinde ziyaretçilere tanıtılıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin beğeni toplayan projeler standını ziyaret eden yüzlerce kişi tarafından da tam not aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Büyükşehir Belediyesi standını ziyaret etti. Belediyenin çalışmaları ile ilgili bilgi aldı.

Continue Reading

Gündem

Hancıoğlu: “Saray-gökdelen sevdasına kapılanlar, öğrencilerimizin geleceğini çaldı!”

Üniversite öğrencilerinin, sadece yüzde 18,5’inin devlet yurtlarında barınabildiğini, bu nedenle yüz binlerce öğrencinin bugün barınma sorunu yaşadığını kaydeden CHP’li Neslihan Hancıoğlu “öğrencilerimizin barınma sorununu çözmek bir lütuf değil, devletin asli görevidir. Fakat bugün saray-gökdelen sevdasına kapılanlar, öğrencilerimizin geleceğini çalmıştır” dedi.

Published

on

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, yüz binlerce üniversite öğrencisinin bugün karşı karşıya kaldığı barınma sorununun, AKP iktidarının öngörüsüzlük ve basiretsizliğinin bir sonucu olduğunu söyledi. Üniversite kontenjan sayısı, kamuya ait yurtlar ve özel yurt kapasitelerinin aylar öncesinden belli olmasına rağmen, hiçbir planlama yapılmadığına ve tedbir alınmadığına işaret eden Hancıoğlu şunları kaydetti:

“Bu yıl örgün eğitimde, lisans ve ön lisans düzeyinde toplam 3 milyon 800 bin öğrencimiz var. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı ülke genelindeki 773 yurdun barınma kapasitesi ise toplam 700 bin civarındadır! Yani şu anda üniversite öğrencilerimizin sadece yüzde 18,5’i kadarı devlet yurtlarında barınabiliyor. Oysa uzmanlara ve planlama kurumlarına göre, Türkiye koşullarında bu kapasitenin asgari 2 milyon olması gerekiyor. Öte yandan, yine bu iktidarın ülkemizi içine sürüklediği büyük ekonomik kaos yüzünden öğrencilerimiz ve aileleri, ne özel yurtlara ne de kiralık evlere yaklaşabiliyorlar. Hal böyle iken iktidar koltuğunda oturan irade, ortada hiçbir sorun yokmuş gibi davranıyor.

Şunu herkes çok iyi bilmelidir ki; öğrencilerimizin barınma sorununu çözmek bir lütuf değil, devletin asli görevidir. Fakat bugün saray-gökdelen sevdasına kapılanlar, öğrencilerimizin geleceğini çalmıştır, ülkemizin geleceğini çalmıştır. Milletin kaynaklarını, hiçbir kamusal faydası bulunmayan, küçük bir azınlığa rant sağlayan projelere akıtan AK Parti, milyonlarca öğrencimizi ve aileleri en temel ihtiyaç olan barınma olanaklarından yoksun bırakmıştır.

Eğitimdeki bu ve buna benzer sorunlar, bu zihniyet ile çözülemez. Yüzünü, yarattıkları küçük mutlu azınlığa çevirip millete sırtını dönenler için artık yolun sonu gelmiştir. Milletimiz bu zihniyete, yapılacak ilk seçimde gereken dersi verecek ve yine milletimizle omuz omuza vererek bu zihniyetin yarattığı büyük tahribatı onaracağız.”

Continue Reading

Gündem

Lösemili çocuklar için ‘peruk’ dayanışması çağrısı

Lösemili çocuklara hediye ettiği peruklarla bilinen kuaför Hüseyin Alkan, Atakum Belediye Başkan Av. Cemil Deveci’yi ziyaret etti. Atakumluları saç bağışına davet eden Başkan Deveci, anlamlı projesi için Alkan’a teşekkür etti.

Published

on

Atakum’da kuaförlük yapan Hüseyin Alkan gönüllü olarak lösemili çocuklar için peruk hazırlıyor. Bağışçılardan gelen saçlarla peruk tasarlayan Alkan, daha sonra bunları lösemili çocuklara hediye ediyor. Bugüne dek yaptığı peruklarla yaklaşık 400 miniği sevindiren Alkan, daha fazla çocuğa ulaşabilmek için saç bağışlarının artmasını bekliyor. Projesini Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’yi ziyaret ederek tanıtan Alkan, Başkan Deveci’den tam destek aldı. Atakumluları saç bağışına davet eden Başkan Deveci, “Bu çok değerli projede elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Duyarlı yurttaşlarımızı bu projeye destek olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.  

BAĞIŞÇILARA ÜCRETSİZ SAÇ KESİMİ

Lösemili çocuklara hazırladığı peruklarla tedavi sürecine katkı vermek istediğini kaydeden Kuaför Hüseyin Alkan, “4 yıldır gelen bağışlarla birlikte lösemili çocuklarımızın yüzlerinde bir tebessüm olmaya çalışıyoruz. Hem acıya hem de mutluluğa tanık oluyoruz. Şimdiye dek Türkiye’nin dört bir yanından miniğimize peruk tasarlayıp hediye ettik. Mutlulukları ise her şeye bedeldi. Daha fazla çocuğumuza umut olabilmemiz için yeni saç bağışlarına ihtiyacımız var. 40 santimetre ve üzeri saçları bağış olarak alabiliyoruz. Geçirdiğimiz işlemlerden sonra bağışlanan saçları peruk haline getiriyoruz. Bağış yapacak kişilerin saç kesimini de kuaförümde ücretsiz gerçekleştiriyoruz. Atakumluları bağış yapmaya bekliyoruz. Desteğini eksik etmeyen başkanımız Av. Cemil Deveci’ye teşekkür ediyorum ” diye konuştu. 

“EVLATLARIMIZ GÜLÜMSEYECEK”

Anlamlı proje için kuaför Hüseyin Alkan’a teşekkür eden Başkan Deveci ise, “Atakumlular her konuda olduğu gibi bu konuda da duyarlı olacaklardır. Komşularımızın bağışladığı saçlar minik evlatlarımızı gülümsetecek. Çocukların gülümsemesinden daha değerli ne var hayatımızda? Genç kardeşimi bu önemli projesinde destekliyorum. Bu çok değerli projede elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Duyarlı yurttaşlarımızı da bu projeye destek olmaya davet ediyorum” dedi.

Continue Reading

Trendler