Bizimle iletişime geçin

Gündem

STK’lar çocuklara ve gençlere rol model oluyor

Yayınlandı:

on

Konuşmalarını sürdüren Beytullah Akı, “Aslında İğne Deliği Gençlik Merkezi dediğimiz zaman direkt adından da belli olduğu gibi genç odaklı çalışan bir gençlik merkezi aklımıza gelmeli. Çünkü zaten gençlik merkezinin genel yaş skalası 15 ve 30 yaş arası. Burada gençler lise çağından itibaren gönüllülük yapmaya başlıyorlar. Kendilerine extra şeyler katarak üniversiteye tam donanımlı gidiyorlar.

Artık günümüzdeki iş mülakatlarında sorulan sorulardan bir tanesi, ‘Daha önce bir sivil toplum kuruluşunda gönüllülük yaptın mı?’ oluyor. Çünkü sivil toplum kuruluşu Avrupa’da yaygın olarak yer alıyor. Anaokulundaki çocuklar bile sosyal sorumluluk projeleri yapmaya başladılar. Şuanda Türkiye’de sivil toplum daha yeni yeni duyulmaya başlandı.” diye sözlerine ekledi. SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI SOSYALLEŞTİRİYOR 6 yıl önce arkadaşı aracılığıyla gençlik merkezini duyduğunu belirten Akı, “O zamana kadar sivil toplumla alakalı hiçbir şey bilmiyordum.

Neler yaparlar, ne ederler bilmiyordum. Sadece arkadaşımın sosyal medya hesaplarından gördüğüm kadarıyla biliyordum. İşte etkinlikler yapıyorlar, eğitimler veriyorlar, okulları boyuyorlar bunun gibi bir çok farklı faaliyetler var. Arkadaşımın daveti üzerine ben de bir etkinliklerine katıldım. Sonra bir proje yazdım ve devamı geldi zaten. Her gün oraya gitmeye başladım, sabah biz açıp akşam biz kapatıyor gibi olduk. 2018’in kasım ayında bir çağrı açıldı.

‘Bir başvurayım neden olmasın? Belki bu alandan devam edebilirim’ dedim. Başvurudan sonra çalışmaya başladım Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda. Bana kattığı birçok şeyi sayabilirim. Kendimi daha sosyal hissediyorum, artık Türkiye’deki her yerden bir arkadaşım, dostum olduğunu bilmek zaten ayrı bir güven veriyor. Kafama takılan konularda o konuların uzmanlarına danışabileceğim insanları, odak kişileri tanımaya başladım.

O insanlara danışmak da ayriyeten ayrı bir bilinç katıyor. O da ayrı bir güzellik veriyor. Bunun gibi sayabileceğim birçok şey var.” diye konuştu. STK’LAR ÇOCUKLARA VE GENÇLERE ROL MODEL OLUYOR Akı, “Dezavantajlı grup dediğimiz, aslında merkezi eğitim gören çocuklardan koşulları daha kötü olan çocuklarla daha çok bir şeyler yapmak istiyoruz.

Çünkü en azından merkezi sistemde yaşayan çocuklar çevresindeki lise, üniversite okuyan bireylerden bunların farkındalığına varabilirler ama köylerde, özellikle kırsalda yaşayan insanların, çok az sayıda liseli, hatta hiç diyebileceğimiz kadar üniversiteli gençler olduğu için örnek ve bir rol model alacak kimseleri olmuyor.

Biz genellikle katıldığımız projelerde gönüllülerimizle birlikte ufaktan mesleki tanıtımlar da yapıyoruz. Örneğin matematik öğretmenliği okuyan bir arkadaş matematik öğretmeninin neler yaptığını, mühendislik okuyan bir arkadaş mühendislikte neler yapılabilir, neler olacağını anlatıyor. Nasıl bu üniversitelere katılabileceklerini ya da bu alanlara kendilerinin nasıl karar verdiklerini anlatıyorlar. Gençler de aslında o rolleri kendileri model olarak alarak, kendilerini daha çok sahiplenmeye başlıyorlar

. Ben de üniversite okuyacağım, ben de liseye gideceğim, doktor, mühendis olacağım gibi.” dedi. 40 TOPLUM GÖNÜLLÜSÜ ELAZIĞ’A GİTTİ Gençler acı olaylara duyarsız kalmıyor diyen Akı, “Her zaman bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Buna en iyi örnek yakın zamanda Elazığ’da deprem faciası geçirdik tüm Türkiye olarak ve Elazığ’da büyük bir yara açıldı.

O sırada 40 tane toplum gönüllüsü Elazığ’a gitti ve vakıf olarak orada bir çadır kurdular, 40 tane genç şuan o çadırda kalıyor. Diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte STK’lar Birliği kurdular. Oraya dışarıdaki illerden gelen yardımları ailelere dağıtıyorlar. Yemek dağıtımı gibi konularda gençler destek oluyorlar şuanda Elazığ halkına.

Daha çok genç gitmek istiyor ama şuan Elazığ’da da kısıtlı imkanlar olduğu için, çadır alanları kısıtlı, ailelere kurulan çadırlar var, sivil toplum kuruluşlarından gelenlere kurulan çadırlar var, oteller aileler ve çevreden gelen insanlarla dolduğu için bir süre sonra artık destek olacak insanlar gelmesinler, buradaki insanlar gittikleri zaman bir sirkülasyona çevirelim, gidenlerin yerine yenisi gelsin gibisinden. Çünkü yerler cidden dolu olduğu için, o da ayrı bir sıkıntıya yer açıyor.” diyerek sözlerini noktaladı.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Palandöken’den Cumhurbaşkanı’na esnaf için mektup

Son zamanlarda ülke genelinde vaka sayıları artan Covid-19 salgını için yeni alınan tedbirler ve kısıtlamalar neticesinde esnaf ve sanatkarlar camiası adına Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından Cumhurbaşkanlığı’na yeni bir talep mektubu iletildi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Pandemi başladığından bu yana devlet tarafından yapılan düzenlemeler ve verilen desteklerle esnaf ve sanatkârın sıkıntılarının bir nebzede olsa giderildiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ancak, salgının artarak devam etmesi ve alınan tedbirler çerçevesinde işlerini açamayan ve çalışma şekilleri sınırlandırılan esnaf ve sanatkârlar vergi, prim, kredi, kira ödemeleri ile elektrik,
su, doğalgaz faturaları ile diğer zaruri dükkân giderlerini ödeyememiş, borçlar daha da artarak, ticari faaliyetlerini yerine getirmeleri iyice zora girmiştir” ifadelerini kullandı.

“SALGIN SONA ERENE KADAR DESTEKLER SÜRDÜRÜLMELİ”

Palandöken son alınan tedbirlere paralel olarak, yarı kapanma ile başlayan tedbirler kapsamında; esnaf ve sanatkârların özellikle Ramazan Ayı münasebetiyle ayakta kalabilmeleri için önem arz eden ve hayati zorunluluk haline gelen tedbirleri mektubunda esnaf ve sanatkarlar camiası adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şu şekilde sıraladı:

 Esnaf ve sanatkârlarımızın gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olması,
 Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinin geçici olarak devletimizce finanse edilmesi,
 Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlara ekonomik destek verilmesi,
 Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlarının SGK primlerinin devletimiz tarafından karşılanması,
 Ticari araçların kullanmakta olduğu akaryakıt fiyatlarında KDV ve ÖTV indirimine gidilmesi,
 Esnaf ve sanatkârlarımızın borçlarının süresiz ve faizsiz olarak ertelenmesi,
 Ödenemeyen vergi borçlarının, geçmiş kredi borçlarının ve bankalara olan tüm borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi,
 Söz konusu pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya giren ve daha önce yararlandıkları yapılandırmaları bozulan esnaf ve sanatkârlarımıza yeni bir yapılandırma hakkının acilen sağlanması,
 Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar desteklerin sürdürülmesi gerekmektedir.

Okumaya devam et

Gündem

Apaydın, “Niyetliyken trafikte kan şekeri düşmesine dikkat edin”

Trafikte niyetli iken açlık ve susuzlukla birlikte kan şekeri düşmesi yaşanabileceğine dikkati çeken TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Trafikte niyetli iken açlık ve susuzluğun, varsa tütün mamullerinin kullanılamamasının verdiği etkiler ile kan şekerinin düşmesi insanı daha sinirli, uykulu veya dikkati daha dağınık birisi haline getirebiliyor. Niyetliyken kazaya sebebiyet verecek her türlü etkene dikkat edelim” dedi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

“RAMAZANDA TRAFİKTE HER ZAMANKİNDEN DİKKATLİ OLALIM”

11 Ayın sultanı Ramazan’ı en çok kaza ve kavganın meydana geldiği aya çevirmememiz gerektiğini hatırlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Mübarek Ramazan ayını yaşarken niyetlenen ve trafiğe çıkan vatandaşlarımız ile tüm şoför esnafımız her zamankinden daha özenli ve sabırlı olmalı. Bu ay bizlere en çok sabrı, hoşgörüyü, iyiliği ve güzelliği hatırlatırken, bir yandan da açlık ve susuzluk, tütün mamullerinin içilmemesi, uyku hali, dikkat dağınıklığı ile kan şekerinin düşmesi gibi durumlar da ortaya çıkartabiliyor. Trafikte bu durumları göz önünde bulundurarak, birbirimiz ile açlık ve susuzluğu bahane ederek tartışmak, iftara yetişmek adına
kurallara uymadan araç kullanmak yerine daha sabırlı daha dikkatli olalım. 11 ayın sultanı Ramazan ayını, kazaların ve trafikte gerginliğin en çok arttığı aya çevirmeyelim” şeklinde belirtti.

Okumaya devam et

Gündem

MHP’den ihtiyaç sahiplerine ramazan kolisi

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanlığı, İhtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Ramazan kolisi kampanyası başlatmıştı. Bu çağrıya karşılıksız kalmayan partililer yüzlerce ramazan kolisi hazırladı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Kampanya hakkında konuşan MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak,”Ramazan ayına girmeden önce ilçe başkanlıklarımız da komisyonlar oluşturduk, bu komisyonlar ile yardıma muhtaç ailelerimizi belirlemiştik. Oluşturduğumuz Kampanya ile de kendi aramızda yardımcı olmak isteyen dava arkadaşlarımıza ulaştık, sağolsunlar kayıtsız kalmadılar. Ramazan ayı girmeden belirlediğimiz ailelere Mahalle Başkanlarımız aracılığı ile dağıtımı sağladık, şu anda arkadaşlarımız hem dağıtım yapıyor hemde yeni ihtiyaç sahiplerini belirlemeye çalışmaktadır.” dedi.

Dava Arkadaşlarıma Teşekkür Ediyorum.

Karapıçak konuşmasının devamında,”Bu Pandemi döneminde belkide kendi işine, ailesine ayırmadığı zamanı İhtiyaç sahiplerine yardım götürmek için koşan değerli dava arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “Komşusu açken tok yatmak” sözünün yüce Türk Milletinin fıtratında olmayan bir kavram olduğunu açıkça göstermiştir. Bu vesile ile Ramazan ayımızın Türk İslam Alemine huzur, sağlık, hayır getirmesini; yapmış ve yapacak olacağımız ibadetlerimizin, dualarımızın kabul olmasını Allah’tan niyaz ederim.” diye konuştu.

Okumaya devam et

Trendler