Connect with us

Politika

Samsun’da ‘işsizlik’ ve ‘İşadamları’ – Uzun Lafın Kısası

Published

on

Samsun’da kayıtlı 82 bin işsiz bulunuyor! Kayıtsızlarla birlikte bu rakamın en az ikiye katlandığı malum. Son dönemde İŞKUR tarafından işe yerleştirilen 11 bin 436 kişi var. Bu rakamın yüzde 56.5i kadın, yüzde 43.5’i erkek! İşsizlerin büyük bir kısmı ilkokul mezunu! Üniversite mezunu işsizlerin sayısı da öyle az buz değil. İş arayan ama bulamayan gençlerin büyük bir bölümü 22-24 yaşlarında! Yani anlayacağınız, gençlerimiz İŞSİZ! Kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımına sahip olmasına rağmen, Samsun sanayisinin yeteri kadar güçlü olmaması, istihdam alanlarının dar olmasının en büyük etkeni!

İşsizlikle mücadele noktasında, Samsun Valiliği genel kontrolünde bir takım çalışmalar gerçekleştiriliyor. İŞKUR da bu anlamda üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışıyor. Ama az önce de söylediğimiz gibi, iş alanları kısıtlı olduğu için, resmi kurumların adımları da fazla bir işe yaramıyor aslında! Sanayi ve iş alanı noktasında zayıf bir kentiz! Bunu kabul etmek gerek! Böyle olmasa, gençlerin büyük bir kısmı işsiz kalmaz, işsizlik nedeniyle şehri terk etmek zorunda olmazdı! Öyle ki nüfus hareketimize baktığımız da, inceden inceye göç verdiğimizi görmek mümkün.

Samsun’dan başta büyük şehirlere olmak üzere her yıl 40 bin civarında vatandaş, başka illere göç ediyor. Yaşanan göçün başlıca etkeni ise kesinlikle işsizlik! Sanayisi zayıf, iş alanları yetersiz olan bir kent olmamıza rağmen, işadamı sayımızda ciddi bir patlama var. Öyle ki o kadar çok işadamı var ki, derneklere, federasyonlara sığmıyorlar. Odaları, borsaları, makamları, korumaları, şoförleri bile var!

Bir dernek kurup, adının başına ya da sonuna siad, miad, giad ekleyenlerin sayısı, işsizlerin sayısına yaklaşmak üzere! Bu şehre katkı sağlayan, istihdamına güç katan, birilerinin evine ekmek götürmesine vesile olan işadamlarına sözüm yok! Aksine kendilerine teşekkür ediyoruz. Bir kısmı Türkiye devi de olan bu firmalar, üzerlerine düşeni yapıyorlar, Eyvallah! Ama piyasada işadamı sıfatıyla dolaşan büyük bir kısım ise, olayın sadece karizma yapma kısmında kalıyorlar. Lüks mekanlarda düzenlenen toplantılarına, son model arabaları ve pahalı takım elbiseleri ile katılan bu sözde işadamı beyefendilerin, şehre ne gibi bir katkısı var?

Asıl sorgulanması gereken konu bu! Az önce bahsettiğim bu siyad, fiyad, miyad üyesi beyefendilerin, istidama sağladıkları katkıları merak edip, birkaç gün inceleme yaptım. Çoğunun bırakın istihdama katkısını, devlete vergi katkısında bile bulunurken türlü numaralar peşinde koştuğunu gördüm! Şehrin mülki amirlerini, belediye başkanlarını, siyasilerini ziyaret ederek plaket takdim eden. Akşamları ise kendi aralarında kurduğu ticari bağlarını güçlendirmekten başka dertleri olmayan bu beyefendilerin, şehrin istihdamına katkı noktasında ortaya ne koyduğunu açıklamak isteyen varsa buyursun gelsin, konuşalım! Tamam! İşsizliğin sebebi onlar değil!

Gençlerin meslek sahibi olmaması, ne iş olsa yaparım mantığı ile hareket etmesi, iş beğenmemesi de işsizliğin etkenlerinden. Ama sözde iş dünyasının da bir şeyler yapma zamanı gelmedi mi? Sosyal olmayı, sosyal medya hesapları üzerinden çok beğeni almak sanan beyefendiler! Sizin ticari dehalar olduğunuzu öngörerek, bu şehrin istihdamına katkı sağlamak noktasında neler yapabileceğinizi merak ediyoruz! İşadamı olmayı, soyadınızın ya da yada adınızın ilk harflerinden oluşan plakalı lüks arabaları ile şehrin gözde mekanlarında gerçekleştirilen toplantılara katılmak sanan beyefendiler! Haydi, 3’ünüz 5’iniz bir araya gelin de bir istihdam kapısı açın.

Kimse kriz var, ekonomik olarak zordayız falan demesin! Evet, ülkemiz ekonomik olarak bir dar boğazdan geçiyor. Ama biz sizin dar boğazda olmadığınız zamanlarınızı da biliyoruz! Şehrine sadakatle bağlı olduğunu öne süren hangi işadamı derneği, odası, borsası varsa buyursun, şehrin en büyük sorununa yönelik bir hamle de bulunsun! Her gün onlarca, yüzlerce genç, ellerinde CV’leri ile kapı kapı dolanıyor! Bu kadar çok genç bu şehirde işsizken, kimse size işadamı havası attırmaz! Uzun Lafın Kısası; Bu şehirde zengin olan, bu şehirde işadamı ünvanı kazanan, bu şehrin etinden sütünden, her şeyinden faydalanan işadamlarının, bu şehrin gençlerine istihdam borcu var!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Gelecek Partisi’nin ilk toplantısı gerçekleşti

Gelecek Partisi’nin Samsun İl Başkanı Mustafa Yeşilyurt ilk basın toplantısını gerçekleştirdi.

Published

on

Samsun İl Başkan’ı Mustafa Yeşilyurt toplantıda; “ İnsan onurunu korumak ve yüceltmeyi siyasetinin temeli yapan partimiz, 1.olağan kongresi ile aşılamaz denilen eşiği 1 Kasım Pazar günü geride bırakıyor. Hatırlayacaksınız, parti kuramaz demişlerdi, partimizi tüm Türkiye’yi kapsayan Türkiye mozağini yansıtan kurucularımızla kurduk. Parti kursalar bile örgütlenemez, çalışacak üye bulamaz demişlerdi. Ancak biz bugün 70 ilimizin il teşkilatını oluşturduk. 243 ilçenin kongresini tamamlayarak 44 ilin kongresini gerçekleştirdik. Dünyada ve ülkemizde seyreden salgının olumsuz etkileri ve alınan önlemlerin etkisine rağmen her türlü baskı tehdit ile dolaylı dolaysız baskılara rağmen büyük kongre yapma koşullarını tamamlayarak 1. olağan genel  kongremizi  1 Kasım 2020 Pazar günü saat 10.00’da Ankara Anfa Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştireceğiz. Anadolu’dan esen rüzgara baktığımızda teşkilatlanma çalışmalarında partimize katılan on binlerin çok kısa zamanda yüz binlere ve inşallah çok yakın zamanda milyonlara ulaşacağının haklı umudunu taşıyoruz.

Yolsuzluk ,yoksulluk ve yasakları önleyeceğiz iddiası ile siyaset sahnesine çıkan ikitidar partisi maalesef geçen bu süre zarfı içerisinde bu ilkelerin tamamını unutmuş, unutmakla kalmayıp yolsuzluk, yoksulluk ve yasakları doğuran, besleyen, yeşerten bir yapıya dönüşmüştür.

3Y ile mücadele etmek için yola çıkanlar bu mücadeleyi unutup ülkenin başına dördüncü bir Y’yi de musallat etmişler, Dördüncü Y ile milletin gözünün içine baka baka kolaylıkla yalan söyleyerek ekonomik verileri çarpıtarak, millet fakru zaruret içerisindeyken uçuyoruz yalanları ile milleti kandırmaya teşebbüs etmektedir.

Anadolu’yu karış karış dolaştığımızda aziz milletimiz derin ekonomik darlıktan yaygın işsizlikten, eş dost  hısım akraba ayrımcılığından, ötekileştirici nefret dilinden ve yaygın korku ikliminden duydukları kızgınlığı, kırgınlığı açıkça dile getirmektedirler.

Gördüğümüz odur ki derin bir dip dalga oluşmaktadır.

Hukuki sürecin getirdiği şartları yerine getirerek 1. Olağan genel kongresini yapmaya hak kazanan gelecek partisi bu zor zamanlarda milletimiz adına her türlü sorunu dile getirecek tüm meseleleri konuşacaktır.

Oluşturulan korku duvarlarını yıkarak, ülkemizin içerisine girdiği kısır döngüye dur diyecek ve milletimizin hayallerinin yok edilmesine karşı duracağız. Milletimizin gerçek gündeminin yani işinin, aşının, onurunun takipçisi olacağız. Ülke sathında oluşmakta olduğunu gözlediğimiz derin dip dalganın lideri olarak, aziz milletimizi güvenli bir limana eriştiren amiral gemisi olacağız.

Kimse ümitsiz olmasın.

Kimse karamsarlığına kapılmasın.

Partimiz ülkemizi temel hak ve özgürlüklerin korunduğu demokrat, adil, özgürlükçü müreffeh bir seviyeye taşıyacaktır. Gelecek senin gelecek Türkiye’nin mesajını vereceğimiz kongremizin ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyor tüm halkımıza güvenli,güçlü, adaletli bir gelecek vaad ediyoruz’’ dedi.

Continue Reading

Politika

İlkadım meclis toplantısında Azerbaycan desteği

Belediye Meclisi Ekim ayı 2.dönem toplantısında bir araya gelen İlkadım Belediyesi Meclis üyeleri Azerbaycan’a destek mesajı verdi. Meclis salonu, belediye hizmet binasının ana girişi Azerbaycan bayrağı ile donatıldı.

Published

on

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş başkanlığında Belediye Meclisi 2.Dönem 8.Toplantı 16 .Birleşimine ait Ekim ayı ikinci oturumu için bir araya geldi. İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın başkanlığında yapılan toplantıda İlkadım belediye Meclisi Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına saldırı düzenlemesi ve Azerbaycan’ın savaş ilan etmesi dolayısıyla kardeş ülke Azerbaycan’a tam destek verdi.

Toplantı öncesi yapılan saldırıyı kınayan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Bizler dün olduğu gibi bugün de yarın da sadece iyi günde değil, kötü günlerde de kardeşlerimizin yanında olacağız. “Kardeşlik zor zamanda belli olur” anlayışıyla devletimiz ve aziz milletimiz, bu zor süreçte kardeş Azerbaycan’ın yanındadır.7’den 70 herkesi Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında olmaya davet ediyorum. Bizler başta ebedi vatanımız Anadolu olmak üzere, Müslüman Türk’ün yaşadığı her yerde, her coğrafyada istiklalimiz ve istikbalimiz için mücadele etmeye, 100 yıl önceki ruhla “ya İstiklal ya ölüm” parolasıyla bağımsızlığımız ve inancımız için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu vesile ile savaşta şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifalar dilerim “dedi.

“MHP yeni grup Başkanı İbrahim Üstün’den Zafer niyazı” 

Meclis toplantısında Cumhur İttifakı adına konuşan MHP Grup Başkanı İbrahim Üstün;” Grup başkanlık vekilliğini bu güne kadar başarıyla sürdüren ve kendi isteği ile görevi bırakan Cemalettin Kola’ya verdiği hizmetlerden dolayı şahsim ve grubum adına sonsuz teşekkürler sunuyorum. Karabağ da çatışmalara devam eden kardeş ülke Azerbaycan zaferler niyaz ediyorum. İşgalci Ermenistan saldırılarında şehit olanlara Allahtan rahmet diliyorum. Ermenistan’ın sivilleri hedef alan saldırılarını grup olarak kınıyoruz. Karabağ bağımsızlığına kavuşana kadar sonuna kadar yanında olduğumuzu söylemek istiyorum” dedi.

“Eyüpoğlu Ermenistan’ı kınıyoruz”

MHP grup başkanın akabinde söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi ve Grup Başkanı Talat Eyüpoğlu; ” Grup arkadaşlarım adına İlkadım Belediyesi Meclis üyeleri olarak tüm hemşerilerimiz adına, başta kardeş şehrimiz Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin, soydaşlarımızın maddi ve manevi olarak yanında olduğumuzu tüm dünyaya deklare ediyorum. Bu vesile ile Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyorum” dedi.

 “İki devlet Tek Millet  yazılı bayrak altında hatıra fotoğrafı”

8 Gündem maddesinin konuşulduğu toplantı sonrası İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve belediye meclis üyeleri Belediye Hizmet binasını ana giriş kapısına asılan “İki devlet Tek Millet” adlı bayrak altında hatıra fotoğrafı çektirdi.

Continue Reading

Politika

25 maddelik kanun teklifi kabul edildi

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülüp kabul edildi. Kanun teklifi imza sahiplerinden, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, ekonomiye büyük katkı verecek olan kanun teklifi ile yerli ve yabancı yatırımcıların önünü açmayı amaçladıklarını, ülkemizdeki Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Ar-Ge, yenilik ekosisteminin güçlendirilmesi, tasarım faaliyetlerini geliştirilmesi, teknoloji transferinin sağlanması ve desteklenmesi gibi konularda da önemli çalışmaların hedeflendiğini söyledi.

Published

on

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş Başkanlığı’nda toplanan komisyonda görüşülüp kabul edildi.

Kanun teklifi imza sahiplerinden, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, teklif üzerinde komisyon üyelerine bilgi verdi.

Teklifin 25 maddeden oluştuğunu belirten Milletvekili Köktaş, ekonomiye büyük katkı verecek olan teklif ile yerli ve yabancı yatırımcıların önünü açmayı amaçladıklarını, ülkemizdeki Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Ar-Ge, yenilik ekosisteminin güçlendirilmesi, tasarım faaliyetlerini geliştirilmesi, teknoloji transferinin sağlanması ve desteklenmesi gibi konularda da önemli çalışmaların hedeflendiğini söyledi.

Milletvekili Köktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Emek yoğun ekonomiden, bilgi ve teknoloji yoğun ekonomiye geçişin en önemli parametrelerinden biri de Teknoloji Geliştirme Bölgeleridir yani Teknoparklardır.

2001 yılında 4691 sayılı kanunla kurulan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri yasal zemine kavuşmuştur. 2001 yılından itibaren 85 tane Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmuş olup, bunlardan 71 tanesi faal iken diğerleri yapılaşmalarını tamamlama aşamasındadır.

Eylül 2020 itibariyle Teknokentler de Ar-Ge çalışması yürüten firma sayısı 6.005’e ulaşmış olup, yaklaşık 60.000 personele istihdam sağlamıştır. Tamamlanan Ar-Ge proje sayısı: 37.363, yürütülen Ar-Ge proje sayısı: 10.219 adettir. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde 322 yabancı/ yabancı ortaklı firma yer almaktadır. Tescil edilen patent sayısı 1200’ü, başvuru süreci devam eden patent sayısı 2700’ü geçmiştir.

2008 yılında 5746 sayılı “Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında” Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte Ar-Ge ve yenilik ekosistemlerinin gelişmesine büyük katkı sağlayan Ar-Ge Merkezlerinin belgelendirilmesi resmiyet kazanmıştır.

1.236 Ar-Ge Merkezinde yaklaşık 65.000 personel istihdam edilmektedir. Tamamlanan proje sayısı 44.000, yürütülen proje sayısı 15.000 civarındadır. Tescilli patent sayısı 7.000’i, başvuru yapılmış patent sayısı 17.000’i aşmıştır.

2016 yılında yayımlanan 6676 sayılı Ar-Ge Reform Paketi ile Tasarım Merkezlerinin de Ar-Ge merkezleri gibi desteklenmesinin önü açılmıştır. 5746 sayılı Kanunun adı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun olarak değiştirilmiş ve Kanun 1 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ve 5746 Sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile oluşturulan yapılar birbirini tamamlayan bir ekosistem oluşturmuştur.

Kanun Teklifimizde; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri Kurumu olmak üzere 3 kurumun koordinasyonunda yürütülen çalışma yer almaktadır. Yürürlük ve yürütme dahil 25 maddeden oluşmaktadır.

Teklif ile; Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmasına karar verilen değerlendirme kurulunda teknoloji konusunda faaliyet gösteren yetkin kurum, kuruluş sayısı arttırılmaktadır. Ülkemizde Ar-Ge yenilik ekosisteminin önemli aktörlerinden olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi yöneticisi şirketlerinin, bünyelerinde yer alan kuluçka merkezlerini Bakanlıkça belirlenecek şartlar çerçevesinde bölge dışında da açabilmelerine imkân tanımakta ve bu şartlar çerçevesinde girişimcilerin destek, teşvik ve muafiyetlerden yararlandırılması amaçlanmaktadır.

Gerçekleşecek olan destekler, teşvik ve muafiyetlerin süresinin uzatılarak üreten, istihdam oluşturan, yüksek katma değerli ürünlerin payının artırılacağı, Ar-Ge ve yüksek teknoloji yatırımlarına büyük destekler vererek teknoloji tüketen değil teknoloji üreten bir ülke olunması hedeflenmektedir.

Ulaşılması hedeflenen amaçlardan bir tanesi de yatırım ortamının iyileştirilmesidir. Yatırım ortamının iyileştirilmesi sadece ülkede faaliyet gösteren şirketler ve yatırımcılar için değil toplumun geneli için son derece önemlidir.

İş yapma maliyetlerinin düşmesi, zaman tasarrufu, risklerin ve belirsizliklerin azalması ile piyasalardaki rekabetin artıp işletmelerin davranış biçimlerinin değişmesi beklenmektedir. Bu bağlamda, Teklifle Türkiye’deki iş yapma kolaylığının arttırılması amaçlanmış olup, hem ülkemizde bulunan veya gelecek olan uluslararası doğrudan yatırımların, hem de yerli firmalarımızın bürokratik süreçlerde ve süreç maliyetlerinde daha etkin ve hızlı yol almaları hedeflenmiştir. Bu vesileyle bu teklifin ülkenin yatırım ortamını olumlu yönde etkileyerek ekonomimizin gelişimine katkı vermesi beklenmektedir.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair kanun ile, kanunlar desteklenecek Ar-Ge ve inovasyonun daha da hız kazanacağına inanıyoruz.

Komisyonumuzda kabul edilen kanun teklifinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Kanun teklifimizin hazırlanmasında, görüşülüp kabul edilmesinde, katkı sağlayan, emeği geçen komisyon başkanımıza ve üyelerimize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Continue Reading

Trendler