DOLAR32,4999% -0.02
EURO35,0961% 0.16
STERLIN41,5789% 0.23
FRANG36,7604% -0.04
ALTIN2.433,58% 0,04
BITCOIN64.892,13-0.063

Samsun’da ‘işsizlik’ ve ‘İşadamları’ – Uzun Lafın Kısası

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Samsun’da ‘işsizlik’ ve ‘İşadamları’ – Uzun Lafın Kısası

Samsun’da kayıtlı 82 bin işsiz bulunuyor! Kayıtsızlarla birlikte bu rakamın en az ikiye katlandığı malum. Son dönemde İŞKUR tarafından işe yerleştirilen 11 bin 436 kişi var. Bu rakamın yüzde 56.5i kadın, yüzde 43.5’i erkek! İşsizlerin büyük bir kısmı ilkokul mezunu! Üniversite mezunu işsizlerin sayısı da öyle az buz değil. İş arayan ama bulamayan gençlerin büyük bir bölümü 22-24 yaşlarında! Yani anlayacağınız, gençlerimiz İŞSİZ! Kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımına sahip olmasına rağmen, Samsun sanayisinin yeteri kadar güçlü olmaması, istihdam alanlarının dar olmasının en büyük etkeni!

İşsizlikle mücadele noktasında, Samsun Valiliği genel kontrolünde bir takım çalışmalar gerçekleştiriliyor. İŞKUR da bu anlamda üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışıyor. Ama az önce de söylediğimiz gibi, iş alanları kısıtlı olduğu için, resmi kurumların adımları da fazla bir işe yaramıyor aslında! Sanayi ve iş alanı noktasında zayıf bir kentiz! Bunu kabul etmek gerek! Böyle olmasa, gençlerin büyük bir kısmı işsiz kalmaz, işsizlik nedeniyle şehri terk etmek zorunda olmazdı! Öyle ki nüfus hareketimize baktığımız da, inceden inceye göç verdiğimizi görmek mümkün.

Samsun’dan başta büyük şehirlere olmak üzere her yıl 40 bin civarında vatandaş, başka illere göç ediyor. Yaşanan göçün başlıca etkeni ise kesinlikle işsizlik! Sanayisi zayıf, iş alanları yetersiz olan bir kent olmamıza rağmen, işadamı sayımızda ciddi bir patlama var. Öyle ki o kadar çok işadamı var ki, derneklere, federasyonlara sığmıyorlar. Odaları, borsaları, makamları, korumaları, şoförleri bile var!

Bir dernek kurup, adının başına ya da sonuna siad, miad, giad ekleyenlerin sayısı, işsizlerin sayısına yaklaşmak üzere! Bu şehre katkı sağlayan, istihdamına güç katan, birilerinin evine ekmek götürmesine vesile olan işadamlarına sözüm yok! Aksine kendilerine teşekkür ediyoruz. Bir kısmı Türkiye devi de olan bu firmalar, üzerlerine düşeni yapıyorlar, Eyvallah! Ama piyasada işadamı sıfatıyla dolaşan büyük bir kısım ise, olayın sadece karizma yapma kısmında kalıyorlar. Lüks mekanlarda düzenlenen toplantılarına, son model arabaları ve pahalı takım elbiseleri ile katılan bu sözde işadamı beyefendilerin, şehre ne gibi bir katkısı var?

Asıl sorgulanması gereken konu bu! Az önce bahsettiğim bu siyad, fiyad, miyad üyesi beyefendilerin, istidama sağladıkları katkıları merak edip, birkaç gün inceleme yaptım. Çoğunun bırakın istihdama katkısını, devlete vergi katkısında bile bulunurken türlü numaralar peşinde koştuğunu gördüm! Şehrin mülki amirlerini, belediye başkanlarını, siyasilerini ziyaret ederek plaket takdim eden. Akşamları ise kendi aralarında kurduğu ticari bağlarını güçlendirmekten başka dertleri olmayan bu beyefendilerin, şehrin istihdamına katkı noktasında ortaya ne koyduğunu açıklamak isteyen varsa buyursun gelsin, konuşalım! Tamam! İşsizliğin sebebi onlar değil!

Gençlerin meslek sahibi olmaması, ne iş olsa yaparım mantığı ile hareket etmesi, iş beğenmemesi de işsizliğin etkenlerinden. Ama sözde iş dünyasının da bir şeyler yapma zamanı gelmedi mi? Sosyal olmayı, sosyal medya hesapları üzerinden çok beğeni almak sanan beyefendiler! Sizin ticari dehalar olduğunuzu öngörerek, bu şehrin istihdamına katkı sağlamak noktasında neler yapabileceğinizi merak ediyoruz! İşadamı olmayı, soyadınızın ya da yada adınızın ilk harflerinden oluşan plakalı lüks arabaları ile şehrin gözde mekanlarında gerçekleştirilen toplantılara katılmak sanan beyefendiler! Haydi, 3’ünüz 5’iniz bir araya gelin de bir istihdam kapısı açın.

Kimse kriz var, ekonomik olarak zordayız falan demesin! Evet, ülkemiz ekonomik olarak bir dar boğazdan geçiyor. Ama biz sizin dar boğazda olmadığınız zamanlarınızı da biliyoruz! Şehrine sadakatle bağlı olduğunu öne süren hangi işadamı derneği, odası, borsası varsa buyursun, şehrin en büyük sorununa yönelik bir hamle de bulunsun! Her gün onlarca, yüzlerce genç, ellerinde CV’leri ile kapı kapı dolanıyor! Bu kadar çok genç bu şehirde işsizken, kimse size işadamı havası attırmaz! Uzun Lafın Kısası; Bu şehirde zengin olan, bu şehirde işadamı ünvanı kazanan, bu şehrin etinden sütünden, her şeyinden faydalanan işadamlarının, bu şehrin gençlerine istihdam borcu var!

YORUM YAP