Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Samsun TSO’nun ‘Başarısızlık’ raporu pes dedirtti

Yayınlandı:

on

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası 2019 yılı Samsun İktisadi Raporunu Yayınladı. Bir anlamda Ticaret ve Sanayi Odasının 2019 karnesi olarak kabul edilen raporda TSO’nun ciddi bir başarısızlık içerisinde olduğu ortaya çıktı.

Raporda, bölgenin stratejik olarak en önemli kenti olan Samsun’un TSO Başkanı Murzioğlunun koltuğa oturduğu günden bugüne son 11 yıl içerisinde düzenli olarak ivme kaybettiği, milli hasıladaki payının da azalarak %1.15 seviyesine gerilediği görülüyor.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odasının yayınladığı 2019 yılı Samsun İktisadi Raporuna göre Samsun, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nun başkanlığı döneminde sürekli geriledi. Rapora göre 4 trilyon doların üzerindeki büyüklüğe ulaşan Türkiye Ekonomisinden Samsun’un aldığı pay yalnızca %1,15. Raporda, son 10 yıl içerisinde yalnızca 500 adet Yatırım Teşvik Belgesinin düzelendiği belirtilirken, bu belgelerin kaçının yatırıma gerçekten dönüştüğü ise bilinmiyor.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Dolar hız kesmeden yükselişine devam ediyor

Vatandaş alım gücünü etkileyen doların yükselişine tepkili..

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Yükselen dolar, altın fiyatlarını etkilediği kadar, vatandaşın alım gücünü de etkiledi. Vatandaş yetkililer tarafından önlemlerin alınmasını istedi. Pandemi döneminden bu yana Türkiye’nin ekonomisini de olumsuz etkilendi. Vatandaşın nasıl etkilendiğini sorduk.

Okumaya devam et

Ekonomi

Elektrik ve doğalgazda pandemi indirimi şart

Pandemi sürecinde evlerde elektrik kullanımının arttığını, iş yerlerinde ise kapalı olduğu dönemde bile faturaların gelmeye devam ettiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik ve doğalgazda kayda değer bir indirim yapılmasını istedi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Bendevi Palandöken

Devam eden pandemi nedeniyle her zamankinden çok evde kalmak zorunda olan vatandaşların, işleri sekteye uğrayan esnafın kış döneminde elektrik ve doğalgaz faturalarını ödemede zorluk yaşayacağına işaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Mart, Nisan, Mayıs ayları pandeminin en yoğun kısıtlamalarla geçen süresinde, evde kal çağrılarına uyan vatandaşlarımız elektriği geçtiğimiz yıla göre daha çok tüketirken, genelge ile bir süre iş yerini hiç açamayan esnafımızın da bu süreçte elektrik ve doğalgaz tüketimi devam etti.

Bu nedenle kış aylarına da yavaş yavaş girerken, elektrik ve doğalgazda kayda değer bir indirim yapılması, pandemide maliyetleri artıp kazancı düşen esnaf ile işten çıkarılan ve kısa çalışma ödeneği ile ayakta kalmaya çalışan milyonlarca vatandaşımıza yapılacak büyük bir destek olacaktır” dedi.

PANDEMİ EVDE ELEKTRİK KULLANIMINI ARTIRDI FATURALAR KABARDI

Pandemi sürecinde evlerde elektrik kullanımının arttığını, iş yerlerinde ise kapalı olduğu dönemde bile faturaların gelmeye devam ettiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi döneminde yüzbinlerce kişinin işten çıktığı, işyerini kapattığı veya faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldığı unutulmamalı. Bu günlerde kazanç azaldığı gibi, masraflar da artıyor. Evde kalındığı sürede elektrik ve doğalgaz sarfiyatı kat kat arttı. Öyle ki EPDK verilerine göre, pandeminin ilk çıktığı ve sıkı tedbirlerin alındığı Mart-Nisan-Mayıs aylarında elektrik tüketimi bu yıl geçtiğimiz yıla göre meskenlerde yüzde 5,5 artarken, ticarethanelerde genelge ile belirli süre kapalı olmasından kaynaklı yüzde 26 azaldı. Doğalgaz tüketimi ise aynı dönemde meskenlerde aynı kalırken, ticarethanelerde yüzde 34 azaldı. Yani evlerde kaldığımız süreçte elektriği daha çok kullanırken, esnafımızın ise dükkanı kapalıyken çalışan cihazlar nedeniyle ve açıldığında ise iş azlığından kaynaklı elektrik ve doğalgaz faturası ödemeye devam etti” diye konuştu.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZA KAYDA DEĞER BİR İNDİRİM ŞART

Elektrik ve doğalgazın daha çok tüketildiği bir dönemde iken bir de kış aylarının yaklaştığını hatırlatan Palandöken, “Aylardır mücadele verilen pandemi süreci ekonomik anlamda dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz etkiledi. Bu olumsuz etkileri bir nebze de olsa hafifletmek için elektrik ve doğalgaza kayda değer bir kış indirimi yapılmalı. Bu dönemde kullanım arttığı gibi, kış ayları da kapıya dayandı. Olumsuz hava şartları, güneşin geç doğup erken batması, daha sıkı tedbirlerin de alınarak evlerde daha çok kalınabileceği gibi durumlarla birlikte elektrik ve doğalgaz tüketiminde en yoğun dönemleri yaşayacağımız günlerin içerisine gireceğiz. Bu yıl ve önümüzdeki yıl hiçbir zam yapılmaması ile birlikte indirim de yapılması milyonlarca aboneyi sevindirecektir” şeklinde söyledi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Samsunlular Samsun pazarlarını yorumluyor

Samsunlular Samsun pazarlarını yorumluyor

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Samsunlular Samsun pazarlarını yorumluyor

Okumaya devam et

Trendler