DOLAR31,3767% 0.01
EURO34,0915% 0.03
STERLIN39,8426% 0.15
FRANG35,5382% 0.01
ALTIN2.101,07% 0,00
BITCOIN1.983.2021.414

Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, Görme Engellilerin Sorunlarını Dinledi

Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, Samsun’da partisinin Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası münasebetiyle düzenlediği kahvaltı programına katılarak görme engellilerin sorunlarını dinledi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, Görme Engellilerin Sorunlarını Dinledi

Saadet Partisi Samsun Kadın Kolları tarafından düzenlenen kahvaltı programına katılan Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, yaptığı konuşmada engellilerin hayatın her alanında karşılaştığı zorlukların ortadan kaldırılması, toplumsal adaptasyonun sağlanmasına yönelik psikolojik ve sosyal desteklerin verilmesi, kamu ve özel sektörde istihdam imkânlarının geliştirilmesi gibi temel adımların dahi yetersiz kaldığını söyledi.

ENGELLİLER ARASINDA İŞSİZLİK %85’LERE YAKLAŞTI

Engelliler arasında işsizlik oranının %85’lere yaklaştığına dikkat çeken Karaman,  ‘‘TÜİK verilerine göre ülkemizde 10 milyonu aşkın engelli birey bulunmaktadır ki, bu nüfusun %12,8’ine karşılık gelmektedir. Ne yazık ki, bu engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin önemli bir bölümü yoksulluk, işsizlik ve çaresizlik içerisinde hayatlarını sürdürmek zorunda bırakılmıştır. Bırakılmıştır diyorum çünkü mevcut ekonomik koşullar ve yetersiz devlet desteği gün gibi ortadadır.’’ dedi.

ENGELLİ SOSYAL YARDIMLARI YETERSİZ

Her zaman engellilerin yanında olduklarını ve onların sorunlarını gündeme taşıdıklarını belirten Karaman, herkesin bir engelli adayı olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade etti. Engel tanımayanlara engel olunmaması gerektiğinin altını çizen Karaman, ‘‘Engellilerin ulaşım ve erişilebilirlik sorunlarının biran önce çözülmesi ve şehirlerimizin engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak şekilde dizayn edilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra başta araç sürücüleri olmak üzere tüm vatandaşların engellilere karşı duyarlılıklarını arttırmak adına bilinçlendirme çalışmalarının yapılması da büyük bir önem taşıyor. Daha önce meclis genel kurulundaki konuşmamızda da yapılan sosyal yardımların yetersiz kaldığını söylemiştik. Engelli sosyal yardımları da enflasyona bağlı olarak artırılmalıdır, asgari ücret seviyelerine çıkarılmalı ve hesaplamasında da hane geliri değil, bireysel gelir esas alınmalıdır.’’ şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

YORUM YAP