Connect with us
30Agustos

Yerel Yönetim

Salıpazarı ve Terme’deki köprüler yenilendi

Samsun’un Salıpazarı ve Terme ilçelerinde yaşanan sel felaketinde hasar gören 3 köprünün yerine yenisi yapıldı.

Published

on

Samsun’da Salıpazarı ilçesinde Terme Çayı’nın iki kolunun birleştiği ilçe merkezinde yaşanan selde Cumhuriyet Meydanı’ndaki köprü, kullanılamayacak derecede büyük hasar görmüştü. Terme ilçesini de etkileyen sel, Fenk, Çay ve Orta mahalleleri birbirine bağlayan 2 köprüyü de yıkmıştı. 

3 KÖPRÜ İNŞA EDİLDİ

Salıpazarı ve Terme’ye büyük zarar veren selin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleriyle başlattığı çalışmalarla yaraları kısa zamanda sardı. Yıkılan 3 köprünün yerine yenileri inşa edildi. Salıpazarı ilçe merkezinde Bereket ve Yavaşbey mahallelerini birbirine bağlayan köprünün inşaatı tamamlandı. 4 milyon TL’ye mal olan 80 metre uzunluğunda ve 12.5 metre genişliğindeki köprü 3 ayak üzerine inşa edildi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki köprü geçen ay trafiğe açıldı. 

TOPLAM 12 MİLYON TL’YE MAL OLDU

Terme’de de etkili olan sel felaketi sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapılan istimlak çalışmaları sonrasında yeni köprülerin inşaatına başlandı. Fenk ve Orta mahalleyi birbirine bağlayan köprü, 5 milyon TL’ye mal olurken, Fenk ve Çay mahallelerini birbirine bağlayan 84 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğindeki köprü içinde 7 milyon TL harcandı. Yaşanabilecek olası bir sel sırasında suyun önünü kesmeyecek şekilde inşa edilen 4 şeritli köprü trafik akışını rahatlattı. 

SALIPAZARI BARAJI’NDA PROJE DEĞİŞİKLİĞİ

Sel afetlerinin yaşanmaması için ilgili kurumlarla planlı şekilde tüm tedbirleri almaya çalıştıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Salıpazarı Barajı ile ilgili yeni proje değişikliği oldu. Onu tamamlıyorlar. Başladığında inşallah seri bir şekilde burayı tamamlayacağız. Bu arada Salıpazarı merkezinde iki tane köprü bitirildi. Bu seneki şiddetli yağışlarda taşkın yaşanmamasında köprülerin çok büyük payı var. Terme merkezinde de iki mahallemizi birbirine bağlayan köprü hizmet vermeye devam ediyor“ dedi.

TERME ÇAYI YATAĞI GENİŞLETİLECEK

Terme Çayı’nın genişliğinin 50 metreden 80 metreye çıkarılmasıyla ilgili planın meclise geldiğini dile getiren Başkan Demir, “Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün raporuna göre ilçe merkezindeki Terme Çayı’nın yatak kapasitesi ve mevcut ıslah tesislerinin köprüler ile birlikte düşünüldüğünde yetersiz olduğu anlaşılmaktadır. Debinin azalmasının nedeni, gelen taşkının ötelenmesidir.  Bunu sağlayan bu bölümler ise Dibekli ve Köybucağı mahalleleri civarındadır. İlçe merkezinin ve arazilerinin taşkın risklerinin belirlenmesi sonucu DSİ tarafından 3 erken uyarı sistemi kuruldu. Taşkın riskini ve can kaybını ortadan kaldırmak için Terme Çayı’nın yatağının genişliğini 50 metreden 80 metreye çıkaracağız. Orayı açıyoruz.  Bu arada yine DSİ’nin oradaki bir mıntıkada 10 milyon metreküpün üzerinde bir depolama alanı bitmek üzere. Bir de sahile ulaşan suyu denize deşarj etmek için terfi toplama ve pompaj istasyonu da şuanda DSİ’nin gündeminde” ifadelerini kullandı.

TÜM DERELER ISLAH EDİLECEK

İlçelerdeki tüm derelerin ıslahlarını DSİ işbirliğiyle tamamlamaya çalıştıklarını anlatan Başkan Mustafa Demir, “Sel felaketinin olduğu yerde de gördük ki sağlıklı dere ıslahı yapılan yerlerde problem yok. Su geliyor yatağına gidiyor ve gidecek olduğu yere ulaştı mı hiçbir yıkıma sebebiyet vermiyor” diye konuştu.  

MERT IRMAĞI ISLAHI İHALE EDİLDİ

Mert Irmağı dere ıslahı projesinin de ihale edildiği müjdesini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, “Mert Irmağı’nın üzerinde de olmak üzere Samsun’da 15 tane köprünün proje ihalesine çıkıldı. O köprüleri DSİ’ye yaptıracağız. Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Bekir Pakdemirli de bize destek verecek. Köprülerin ardından arka kotlarında belirlenmiş yerlerde özellikle yağmur suyu depolama alanları, yani sel kapanları kısım kısım yerleri tespit edilecek. Bunların projeleri hazırlanıyor. Fakat DSİ’nin mali kaynağını temin edip seri bir şekilde inşaatları biz yapacağız. Mert Irmağı’nın ıslahı biter bitmez rekreasyon projemizi de hemen devreye alacağız. Süreci şuanda olabildiğince seri bir şekilde çalıştırıyoruz” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Havza’da hayırsever iş insanı tarafından yaptırılan Cami ibadete açıldı

Havza’da büyük kısmı hayırsever iş insanının tarafından kendi mahallesinde yaptırılan cami dualar ile ibadete açıldı.

Published

on

Yaklaşık 800 bin lira mal olan ve bunun 700 bin lirasını Çiftlik Mahallesi sakinlerinden Mustafa Dursun tarafından karşılanarak yaptırılan Çiftlik Mahallesi Emiruşağı yerleşkesindeki cami düzenlenen tören ve okunan dualar ile ibadete açıldı.

170 metrekare alan üzerinde, 325 metrekare kullanım alanı olan, bodrum üstü iki katlı Emiruşağı Caminin açılış programı okunan mevlit ile başladı.

Camide kılınan namazın ardından düzenlenen törende konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir  hayırsever iş insanı Mustafa Dursun’a ve ailesine teşekkür ederek; “İnşallah değerli insanımızın yapmış olduğu bu cami bir çok gencimizin de eğitimine katkı sunacak ve uzun yıllar hizmet verecek. Kendisinden ve ailesinden Allah razı olsun.” Dedi.

20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya; “Kardeşimiz güzel bir eser yaptırdı. Şimdi sıra sizlerde bu hayrın yerini bulması için cemaatinin olması geriyor. Camilerimize boş bırakmayalım. Dursun ailesinden Allah razı olsun ve niyetlerini kabul etsin.”dedi.

Konuşmaların ardından Dursun ailesi adına Adem Dursun’a Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya ve Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan tarafından plaket takdim edildi.

Adem Dursun ise Havza Belediyesi ve Havza Müftülüğüne yapmış oldukları yardımlar ve desteklerden ötürü teşekkür ederek; “Ben Çiftlikliyim ve burada büyüdüm. Bizlere böylesi hayırlı bir işi nasip eden Allah’ıma şükürler olsun. İnşallah bu tür yardımlarımıza devam edeceğiz.” Dedi.

Konuşmaların ardından Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen tarafından okunan duanın ardından kesilen kurdele ile cami ibadete açıldı.

Açılış sonrası programa katılanlara yemek ikramında bulunuldu.

Açılış törenine Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen, Havza Halkla İlişkiler müdürü Zeki Kurt, Hayırsever İş İnsanı Mustafa Dursun ve ailesi ile mahalle sakinleri katıldı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Genç girişimcilerin adresi Büyükşehir olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, girişimcilerin mevcut işletme kapasitelerini artırmaları için ortak tasarım atölyesi kuruyor. İş geliştirme merkezinin yanındaki alanda yapımı süren atölye, 2022 yılında hizmete girecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini, üretim, istihdam ve pazarlama konusunda özellikle genç girişimcilere bu atölyenin önemli destek sağlayacağını söyledi.

Published

on

Kent ekonomisini geliştirmek amacıyla gençleri girişimciliğe teşvik eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, destekleriyle üretim, istihdam ve ihracata katkı vermelerini sağlıyor. Canik ilçesi Derebahçe Mahallesi’ndeki iş geliştirme merkezinin yanındaki alanda girişimciler için yeni bir yatırıma başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ortak kullanım ve tasarım atölyesi inşa ediyor. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın mali destekleriyle yapılan yatırım, 18 ayda tamamlanacak. 

“GİRİŞİMCİLERE HAYIRLI OLSUN”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini ve onları cesaretlendirdiklerini ifade etti. Atölyenin girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine önemli katkılar sunacağını söyleyen Başkan Demir, “İş fikri olup işletme sermayesi eksikliği sebebiyle yatırım yapamayan çok girişimcimiz var. Üretim, istihdam ve pazarlama konusunda hevesli girişimcilerin ellerinden tutmamız, onlara destek olmalıyız. Bu nedenle de onlar için atölye kurma kararı aldık. İnşaatına geçen ay başladık ve çalışmalar hızla sürüyor. Hizmete girdiğinde girişimcilerimiz, makine parkına fazla masraf yapmak zorunda kalmayacak. Şimdiden şehrimize ve genç girişimcilerimize hayırlı olsun“ açıklamasında bulundu. 

2022’DE HİZMETE GİRECEK

Atölyenin donatımı ve makine parkıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Şehrimizin girişimci ve iş insanlarına tam teşekküllü bir atölye kazandırıyoruz. Verimli ve etkin kullanılması için en uygun işletme modelini tesis edeceğimiz atölyede CNC makineleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü donanıma sahip olacak. Firmalarımızın üretim kapasitesini ve rekabetçiliğini artırmada büyük rol oynayacak ortak tasarım atölyesinde prototipler de yapılabilecek” İfadelerini kullandı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Halim Batur Kulüpleri arası futbol turnuvası başlıyor

İlkadım Belediyesi, sağlıklı bir yaşam için gençleri sporda buluşturan spor kulüplerine yönelik geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden “Halim Batur” anısına düzenleyeceği kulüpler arası futbol turnuvası ile ilçede spora olan ilgiyi yeşil sahalara taşıyor.

Published

on

Derebahçe Mahallesi’nde adının verildiği, Halim Batur Spor Kompleksinde 25 Eylül Cumartesi günü saat:12.00’de oynanacak ilk maçla başlayacak olan Halim Batur Kulüpler arası futbol turnuvasında 13 kulüp şampiyonluk kupası için yeşil sahalarda kıyasıya mücadele edecek. Covid-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemlerin alınarak başlatılacak futbol turnuvasında şampiyon 26 Eylül Pazar günü oynanacak olan final maçı müsabakası ile belli olacak.

“Spor ve vefa adına önemli bir etkinlik”

Turnuvaya katılan tüm takımlara fair play ve centilmence mücadele etmelerini dileyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Her yaştan nesilleri bir arada spor yönlendirmek adına çok anlamlı bir etkinlik düzenledik. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanlığı Denetim Kurulu üyesi Halim Batur adını unutmadık. Bu turnuvada, ona karşı bitmeyen vefamızı gösteriyor. Öncelikle bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunun hiç kaybedilmediği maçların yeşil sahalara yansıyacağı turnuvamıza katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler