DOLAR32,2065% 0.07
EURO34,9816% 0.34
STERLIN41,0602% 0.26
FRANG35,2022% 0.2
ALTIN2.436,24% -1,03
BITCOIN68.035,05-2.716

Omurga eğriliği SKOLYOZ nedir?

“Omurga eğrilikleri her yaş grubunda görülebilen omurga dizilim bozukluğuna verilen genel bir tabirdir.” diyen, Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Genç, “Omurga dizilim bozukluğuna bağlı vücutta öne ve yana eğilmelere, vücutta asimetrik görünüşe neden hastaların durumu tarif etmek için kullanılan terime SKOLYOZ denir. Omurga eğrilikleri hayat kalitesini olumsuz yönde etkilediğinden ve hareket kısıtlamalarına neden olacağından dikkat edilmesi gereken bir önemli bir sağlık konusudur” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Omurga eğriliği SKOLYOZ nedir?

Skolyoz nasıl tespit Edilir?

Omurga eğriliği düşünülen hastalarda öncelikle yapılması gereken ayakta dik duruş pozisyonunda hastanın değerlendirilmesi gerekmektedir. Kişinin vücudunda asimetri olup olmadığına bakılmalıdır. Ayakta dik duran bir kişide; Omuzlar aynı hizada mı? Dik durduğunda yana doğru bükülme var mı? Kalçanın bir tarafı bir yanından yüksek mi? Öne doğru eğilmiş kişide Kürek kemikleri aynı seviyede mi? gibi sorulara cevap aranması https://thekusadasivilla.com/ gerekmektedir.

Omurgadaki dizilim bozukluğunu tek değiştiren etken omurga hastalıkları olmayıp aynı zamanda Bu tür durumlarda omurga eğriliğinin esas sebebi tespit edilmeli ve ona göre tedavi düzenlenmelidir. 

Eğriliğin başlıca Sebepleri

Omurga eğriliğinin başlıca sebepleri arasında doğuştan kaynaklı kemik yapı gelişiminde bozukluklar oluşabileceği gibi sonradan kazanılmış bel fıtığı, omurilik kanal darlığı yada bel kayması sonrası olabilir yada travma sonrası omurgadaki kırığa bağlı olarak omurgada eğrilik oluşabilir. Ayrıca uzun süredir devam eden özellikle kas ağrısı benzeri ağrılar, kalça diz ve ayak rahatsızlıkları da Skolyoza neden olabilir.

Skolyoz tedavisi nasıl yapılır?

Skolyoz olduğu tespit edilen hastalarda omurga eğrilinin altında yatan sebep araştırılmalı ve en yakın zamanda uzman bir doktor tarafından tedaviye başlanmalıdır. Omurgadaki eğriliğin derecesi, eğriliğin derecesinde artma olup olmadığı, hastanın fonksiyonel kapasitende azalmaya neden olup olmaması gibi durumlar değerlendirilmeli ve altta yatan sebepler tespit edilerek ameliyatlı yada ameliyatsız tedavi yöntemleri ile Skolyoz başarı ile tedavi edilmelidir.” diyerek sözlerine son kuşadası escort verdi.

YORUM YAP