DOLAR31,1326% 0.08
EURO33,8162% 0.01
STERLIN39,4922% 0
FRANG35,3740% 0.06
ALTIN2.033,20% 0,06
BITCOIN1.706.1605.019

OMÜ ile Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Mesleki Eğitim İş Birliği Anlaşması İmzaladı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (SOYS) arasında imzalanan protokolle; mesleki eğitim iş birliği başlatılarak Samsun’da otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip teknik elaman yetiştirilmesi planlanıyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
OMÜ ile Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Mesleki Eğitim İş Birliği Anlaşması İmzaladı

OMÜ Rektörlüğünde gerçekleşen törende protokol metnine Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve SOYS Dernek Başkanı Mehmet Akif Koçak imza attı.

Üniversite-sanayi iş birliği doğrultusunda imzalanan anlaşmayla; otomotiv sektörü için teknik personel yetiştirmeye yönelik ‘Otomotiv Elektrikçisi Temel Eğitimi’ ve Sertifikasyonunu verilecek. Protokolle, açılan kurslarda otomotiv elektrikçisi yetiştirmenin yanı sıra sektörde OMÜ öğrencilerine yüzde 25 istihdam teminatlı stajyerimkânı sağlanması da amaçlanıyor.

İmza tarihinden itibaren 1 yıl geçerli olacak anlaşma ile açılacak olan kurslarda verilecek eğitimler Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) ve Yeşilyurt Demir Çelik (MYO) tarafından organize edilecek.

Kursiyerlerin toplamda 120 saat eğitim alacağı kursta; müfredata ilişkin dersler Otomotiv Teknolojisi Programıöğretim görevlilerince verilecek. Otomotiv Elektriği Uygulama dersleri ise SOYS tarafından görevlendirilecek olan usta öğretici tarafından verilecek. Eğitim programı sonunda kursiyerler sınava tabi tutulacak.

“İstihdam öncelikli politikaların geliştirilmesi adına faaliyetlerimizi sürdürüyoruz”

İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Otomotiv sektöründe pratik ve beceri yetkinliği üst düzeydeki insan kaynağının sağlanması ve istihdam öncelikli politikaların geliştirilmesi adına faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu doğrultuda bugün OMÜ ve SOYS olarak otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip teknik elamanların yetiştirilmesine yönelik iş birliği anlaşması imzaladık. Sektörün talep ve ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulacak olan eğitim programının Samsun adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Süreci el birliğiyle verimli bir şekilde yürüteceğimize inanıyorum.” dedi.

“Otomotiv sektörü bizim için bir model olacak”

Verilecek eğitimle sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elemanı yetiştirme noktasında model deneyeceklerini söyleyen Rektör Ünal, “Bizler bunun yaygınlaştırılması yönünde ciddi bir çalışma yaptık ve şu an devam eden çalışmalarımız da var. Eğitim süreci içerisinde uygulama, staj ve part-time çalışma şeklinin sektöre destek vermesi arzu ediliyor. Baştan beri irade ortaya koyan sektörün temsilcilerine teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın bir diğer amacı da nitelikli iş gücünü ve nitelikli insan popülasyonunu Samsun’a çekmeyi sağlamak. Nitelikli insanın istihdamı birçok açıdan Samsun’un geleceğini, etkileyecek.”

“Sistemi şimdiden kurarsak ileride sıkıntı yaşamayacağız”

SOYS Dernek Başkanı Mehmet Akif Koçak ise “Biz şu an sektör olarak ilerleyen zamanlarda sıkıntılar yaşamamak için buradayız. Çünkü ilerde daha önce yaşadığımız gibi kaportacı ile boyacı elemanlarında sıkıntı yaşadık ve çözüm aradık. Otomobil sektörünün de geleceği elektrikli araçlara döndüğü için bu bölümlerde eleman eksikliği olacak. Şimdiden hazırlığını yapmazsak yarın daha büyük sıkıntı yaşayacağımızı ön gördük. Sistemi şimdiden kurarsak ileride sıkıntı yaşamayacağız. Elektrikli araçlar, fosil yakıtlı araçlar gibi değil. Bu araçlara bilgisi ve donanımı olmayan kimseler müdahale edemez. OMÜ destekleriyle verilecek eğitimlerde alanında deneyimli hocalar ve sektördeki uzman kişiler öğrencilere ders verecek.” diye konuştu.

Rektörlükte gerçekleşen imza törenine; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Selim Eren Prof. Dr. Sevim Alışır, Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Prof. Dr. Kemal Yıldızlı, TTO Genel Koordinatörü, Dr. İdris Sancaktar, İŞKUR İl Müdürü Gökhan Dürümlü, Toyota Plaza Derindere Koçak Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Koçak, Kosifler Oto Şirket Müdürü Uğur Şakiroğlu, Mengerler Ticaret Türk A.Ş Samsun Şubesi Karadeniz Motorlu Genel Müdürü Özkan Demir, Birmot Samsun Şube Müdürü Nihat Selim Birleşik, Otokoç Samsun Şube Müdürü Ömer Karlı,  Özen Otomotiv Satış Müdürü Aytaç Özkan,  İlk- El Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Tansu Alan, SerpAuto Firma sahibi Mak. Müh Hakan Kahvecioğlu, Nissan, Skoda Satış Direktörü Recep Öcal ve akademisyenler katıldı.

İmza töreni hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

YORUM YAP