DOLAR31,3820% 0.45
EURO34,0727% 0.53
STERLIN39,7995% 0.53
FRANG35,5400% 0.56
ALTIN2.102,95% 2,44
BITCOIN1.983.8731.674

Muhteşem Prömiyer: Samsun Devlet Opera ve Balesi, “Madama Butterfly” Operasını Sahneye Taşıdı

Samsun Devlet Opera ve Balesi, dünyaca ünlü İtalyan besteci Giacomo Puccini’nin “Madama Butterfly” operasının muhteşem prömiyerini gerçekleştirdi. Prömiyer, 25 Kasım 2023 Cumartesi akşamı ve 27 Kasım 2023 Pazartesi gecesi olmak üzere 2 temsil ile seyirciyle buluştu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Muhteşem Prömiyer: Samsun Devlet Opera ve Balesi, “Madama Butterfly” Operasını Sahneye Taşıdı

Giuseppe Giacosa ve Luigi Illica tarafından yazılan librettoya sahip olan “Madama Butterfly” opera eseri, orkestra şefi Patrick David Murray ve rejisyonun yönetmeni Yiğit Günsoy liderliğinde, izleyicileri 20. yüzyılın başlarındaki Japonya’ya ve dokunaklı bir aşk hikayesine götürdü.

Japon geyşa Butterfly ile Amerikan subayı Pinkerton’ın evlenmelerinin ardından yaşadıklarını konu alan “Madama Butterfly” operası, 2 perde olarak sahnelendi. Eser, Gürcan Kubilay tarafından tasarlanan dekor ve Gülden Sayıl tarafından tasarlanan kostüm ile büyük beğeni topladı. Volkan Akkoç’un koro şefi ve Kürşat Kılıç’ın koreograf olarak yer aldığı operanın ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz ve Serkan Şentürk tarafından gerçekleştirildi.

Prömiyer temsilinde, Madama Butterfly rolünde Arsen TEKİNMİRZA, Pinkerton rolünde Özer ÖNDEŞ, Sharpless rolünde Yağmur OKSAYOĞLU, Goro rolünde Aras Özorhan, Lozio Bonzo rolünde M. Orçun GÜN, Suzuki rolünde Leyla Ceren KOÇ, Kate Pinkerton rolünde Sezen Alanbay, Il Comissario rolünde Ali İbrahim TULUK, Yamadori rolünde Halil KAPLAN, Ufficale rolünde Umur SEVİM gibi sanatçılar yer aldı.

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin orkestra, koro ve bale sanatçılarıyla birlikte gerçekleştirdiği “Madama Butterfly” operasında, orkestranın başkemanı olarak Arda Bengi Yardımlı görev yaptı. Gösteri, 25 Kasım 2023 tarihinde saat 20.00’de Aydın Gün Salonu’nda gerçekleşti ve seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

YORUM YAP