DOLAR31,3767% 0.01
EURO34,0915% 0.03
STERLIN39,8426% 0.15
FRANG35,5382% 0.01
ALTIN2.101,07% 0,00
BITCOIN1.983.2021.414

Malatya’da ilk Kez Gerçekleşti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekiplerince yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda ağır hasarlı olarak tespit edilen ve acil yıkım kararı verilen binalarda yıkım çalışmaları yürütülüyor. AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak ‘Dinamit ile Patlatarak Yıkım’ çalışmalarını yerinde gözlemleyerek süreç hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Malatya’da ilk Kez Gerçekleşti

“İnşa edilen binalar kadar, ağır hasarlı yapıların yıkımı da çok büyük öneme sahip”

Malatya genelinde yıkım çalışmalarının yerinde incelemeler ve alınan bilgiler doğrultusunda sorunsuz ilerlediğini ifade eden Milletvekili Ölmeztoprak, “Yapım süreci hızlıca devam ederken, yıkımı tamamlanmayan binalar yaşanan depremlerde çökmesi gibi riskler taşıyor. Bu anlamda inşa edilen binalar kadar, ağır hasarlı yapıların yıkımı da çok büyük önem arz ediyor. İşlek caddeler de de yıkım çalışmaları devam ediliyor. Buralarda çalışmalar özenle yapılarak, tedbirler üst seviyede tutuluyor. Aynı zamanda yıkımı yapılan bölgelerde trafik sorunları oluşmaması adına önlemler de alınıyor.” ifadelerine yer verdi.

“Malatya’da ilk kez dinamit ile yıkım bugün gerçekleştirildi.”

20 günü aşkın süredir gündemde olan ve hazırlıkları yapılan patlayıcı ile bina yıkımının gerçekleştirildiği alanda açıklamalar yapan Ölmeztoprak, “Malatya’mızda 171.153 bina stoğu bulunmakta ve depremin etkisi ile ilimizde hasar tespitleri sonucu 45.668 bina yıkık, acil yıkılacak ve orta hasar aldı. Bu binalarda güvenlik önlemleri ilk andan itibaren alındı. Gerçekleşen 5.3 büyüklüğünde ki deprem bizlere şunu gösterdi yıkım işlemleri en hızlı şekilde tamamlanmalı. Bu binalar var olduğu sürece risk teşkil ediyor.  Bu anlamda yıkımların hızlanması adına özellikle 12 ila 15 kat aralığındaki binaların hem daha güvenli, hem de daha hızlı bir şekilde yıkımının tamamlanması için gerçekleştirilen patlatma yönetimi ile yıkım bu anlamda büyük öneme sahip. Bugün Yeşilyurt, Bostanbaşı bölgemizde kullanılan bu yöntem ile yaklaşık 30 saniyede 14 katlı bir binanın yıkımı gerçekleştirildi. Bu binaların iş makinaları ile yıkımı hem zaman kaybı, hem bölge halkı için kısıtlayıcı bir durumdu.” şeklinde konuştu.

“Yıkım yapılan bölgede ayrıştırmaya izin verilmiyor”

Ayrıştırmaların belirlenen farklı noktalarda yapılması gerektiği ve bu konunun yakından takipçisi olduğunu belirten Ölmeztoprak, “En önemli konulardan birisi de ayrıştırma konusu, yıkımı yapılan bölgelerde ayrıştırmaya kesinlikle izin verilmiyor. Yıkım sonucu çıkan enkaz yığınlar hafriyat araçları ile toplanarak atık alanlarına götürülüyor. Bunun dışında herhangi bir durumla karşılaşılması halinde ilgili kurumlarımıza bildirilmesi ile gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.” dedi.

“Denetimler aralıksız devam ediyor.”

Yıkım ve yapım sürecinde denetimlerin büyük bir öneme sahip olduğuna değinen Milletvekili Ölmeztoprak, “Çalışmalar sürerken sulama araçları da bölgede görev alıyorlar. Bilindiği gibi yapım süreci ve yıkım sürecinde denetimler sürekli olarak devam ediyor. Denetimler devam ederken hemşehrilerimizin de bazı konularda kendi önlemlerini almaları gerekiyor. Özellikle yıkımlar sırasında toz yayılımı oluyor, sulama ile bu tozun yayılımı engellense dahi bölgede yıkımı izlememek ve alandan belli mesafe uzakta durmak çok önemli. Yıkım yapılan yerlerde pencerelerin kapatılması, maskesiz dolaşılmaması lazım. Aynı zamanda yönetmelikler gereği tüm kurallar harfiyen uygulanmalı, yıkımlarda işçiler de maske kullanmalı ve bu tozu solumamalılar. Yıkım firmalarımız da ayrıştırma işlemlerini kendilerine ayrılan geçici depolama sahalarında yapmaları gerekmekte.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP