DOLAR31,1846% 0.12
EURO33,7412% -0.21
STERLIN39,4618% -0.12
FRANG35,4491% 0.09
ALTIN2.031,51% -0,07
BITCOIN1.849.8724.595

“Kent Ekonomisine Katkısı Olmayana Tahsis Yok”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2 bin 600 dönüm arazi üzerinde yeni oluşturulan Yeni Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösterecek firmalara yer tahsisinde ince eleyip sık dokuyacaklarını söyledi. Başkan Demir, arazi tahsisinde istihdam, üretim ve ihracat başta olmak üzere kent ekonomisine fayda sağlayamayacak firmalara arazi tahsis etmeyeceklerini kaydetti. 

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Kent Ekonomisine Katkısı Olmayana Tahsis Yok”

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı kapanış toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında gerçekleşen olağan toplantıda, 50 madde görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda Samsun’un çok dinamik ve sürekli gelişme içerisinde olan bir kent haline geldiğinin altını çizen Başkan Demir, bazı gündem maddeleriyle ilgili meclis üyelerine bilgi verdi.

YETKİ BÜYÜKŞEHİRDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleriyle arazisi bedelsiz olarak tahsis edilerek oluşturulan Yeni Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili konuşan Başkan Mustafa Demir, yatırımcı firmalara parsel tahsis etme aşamasına geldiklerini açıkladı. Yeni OSB’ye özel sektörden çok büyük talep olduğunu ifade eden Başkan Demir, tahsisleri yaparken titiz ve dikkatli davranacaklarını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

FAYDA SAĞLAMAYANA PARSEL VERİLMEYECEK

Samsun’da tüm organize sanayi bölgelerini bin bir tür zahmetle oluşturduklarına dikkat çeken Başkan Demir, “Kent ekonomisini geliştirmek için devlet ve kamu arazileri tahsis ediyor veya kamulaştırıyor. Mesela bizim merkez OSB’de 2 bin 600 dönüm arazi, bedelsiz olarak Cumhurbaşkanımızın kararnamesi ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne, oradan da bize tahsis edildi. Şuan organize sanayi bölgesinde firmalara parsel tahsisi aşamasına geldik. Çok büyük talep ve müracaat var. Parsel tahsislerinin doğru firmalara yapmamız gerekiyor. Parselleri ciddi anlamda istihdama, üretime ve ihracata katkı vererek katma değer sağlayan firmalara tahsis etmeye çalışacağız. Gerçek bir sanayi değilse, istihdama ve üretime katkısı yoksa tahsise de gerek yok. Oradaki istihdamın 20 binin üzerinde olacağını hesaplıyoruz. Şuan ciddi anlamda başvuruları ve süreci takip ediyoruz.” diye konuştu.

“YENİ KONSEPTİYLE BİZ İŞLETECEĞİZ”

Belediye işletmeciliğine halkın ilgisinin olduğunu ifade ederek sözlerini sürdüren Başkan Demir; “Rasathane’ ye kitap kafe inşa ettik. Çok ilgi gördü.Çok da şık oldu. Geçen ziyaret etim. Yer yok. Demek ki büyük bir ihtiyaç. Belediye işletmeciliğine halkımız tarafından her zaman güveniliyor. Elemanlarımız da halkımıza güzel hizmet veriyor. Sevgi Kafe ile Amisos Kafe’yi de yeni konsepti ile eskisinden çok daha iyi bir şekilde hizmete sunacağız. Belediye işletmeciliğini biraz daha yaygınlaştıracağız. Bununla ilgili başka projelerimiz de var. Sümbül Konağı, 2 aya kadar bitecek. Orayı da biz işleteceğiz. Anakent’in olduğu alanda inşa edeceğimiz kafeyi de biz işleteceğiz. Belediyenin ilettiği tüm tesisler yoğun bir şekilde kullanılıyor. Amisos ve Sevgi Kafe’yi de yeniden biz işleteceğiz” dedi

KAMU KAMPÜSÜ HAYIRLI OLSUN

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kültür Merkezinden oluşan kamu kampüsü projesine de değinen Başkan Demir, “Kendi elektriğini üreten, suyunu arıtan ve açık büro tarzındaki muhteşem tasarımıyla kamu kampüsümüzü Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanındaki alanda şehrimize kazandırıyoruz. Kültür ve sanat anlamında şehrimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kültür merkezi ve otoparklarıyla çok şık kültür merkezine kavuşmuş olacağız. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’ya,  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Mehmet Özhaseki’ ye AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan’a, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz’a ,TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş’a ve milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. İlk kez böyle bir tahsis alınmıştır. Hayırlı uğurlu olsun” İfadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN MERKEZİ ‘SAMSUN’

Samsun Üniversitesi’nin,  sivil havacılık ve uzay sanayisinde önemli bir eğitim faaliyeti başlattığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve OKA destekleriyle Samsun, sivil havacılık ve sanayi teknolojilerinde Türkiye’nin merkezi oldu. Üniversitemizin de büyük katkısıyla ulusal ve uluslararası anlamında artık uçak teknisyeni yetiştirir hale geldik. 18 ayda 38 teknisyen yetişecek. 2 bin 400 saat uygulamalı ders alacaklar. Her alanda uçağın bakımını yapabilir hale gelecekler. Bu çok önemli bir gelişme. Sayın rektörümüzü ve ekibini tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM YAP