Connect with us

Politika

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Samet Gürcü’nün sorularını yanıtladı

Published

on

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, canlı yayında Çay TV’de yayınlanan 55. Dakika programında Gazeteci Samet Gürcü’nün sorularını yanıtlayarak, çok önemli açıklamalarda bulundu. 2014 SEÇİMLERİ HAKKANİYET İÇERİSİNDE YAPILMADI 2014 seçimlerinin hakkaniyet içerisinde alındığı kanaatinde olmadığını belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “2014 seçimlerinde sandıklar tekrar sayılsaydı inanıyorum ki, ben Erdoğan Tok’tan daha fazla oy almışımdır. Kendi kimliğimiz gereği, ülkücüler doğrudan yana olmalıdır.

Ben kendimi bildim bileli ülkücü kimliği taşırım. Karşıdaki kişiye oy vermemek adına, partimden istifa ettim. Daha sonraki gelişmeler, halk ayaklandı, evimin önüne geldiler. Halkımız aday olmamız gerektiğini söylediğinde, ben de ‘Tamam taşkınlık olmasın aday olacağım’ dedim. Çok ayrıntıya girmek istemiyorum ama biz aday olmak istemezken, aday olmak zorunda kaldık.” diye konuştu. KARALAMA KAMPANYALARINA RAĞMEN ADAY OLDUM Yapılan karalama kampanyalarına rağmen aday olduğunu dile getiren Demirtaş, “Seçim kazanacağız diye her türlü karalama kampanyası yaptılar. Bütün bunlara rağmen, yine aday olduk. Şükürler olsun kafamızı yere eğecek hiçbir şey olmadı.

Bütün bunlara rağmen her iki kişiden birinin oyunu almak suretiyle beni seçti halkımız.” dedi. HİZMET ODAKLI ÇALIŞMAK GEREKİYOR Hizmet odaklı çalışarak doğru iş yapmak gerektiğinin altını çizen Demirtaş, “Adayken seçimi kazandığımda nasıl bir belediye ile karşılacağımı biliyordum. Ama tam anlamıyla bilmiyordum. Kulaktan duyma bilgiler vardı. Hizmet odaklı çalışmak gerekiyor. Doğru iş yapmak gerekiyor. Biz Erdoğan Bey’den belediyeyi devraldığımızda 264 milyon borçla devraldık. Devlette devamlılık esas. Çözüm odaklı buraya geldik.

Millet onu seçseydi zaten onu seçerdi, tercih etmedi bizi seçti. Bizim yapacağımız işlerle belediyeyi toparlayacağımıza inanıyor halk.” diye konuştu. PERSONEL MAAŞINI YARIM ALDIĞINDA BEN DE YARIM ALDIM Sıkı bir para politikaları izlediklerini belirten Demiraş, “Biz sorunların önüne geçmek için çok sıkı bir para politikası izledik. Personel maaşını yarım aldığında Ben kendi maaşımı da yarım aldım. Zaten personel maaşını alamadan ben alırsam bu hakkaniyetli bir politika olmaz.

Şuan için öyle bir sıkıntımız yok ama maaşları yarım verdiğimiz zamanlar da oldu istemeden. Bu durum belediyeyi de sarsıyor ister istemez. Personele maaşı yarım verdiğimiz dönemlerde ben aynı şeyi kendime de uyguluyorum tabiiki.” dedi. BEN İŞÇİ ÇIKARMASI YAPMADIM Necattin Demirtaş, “Ben 2009 seçimlerinde işçi çıkarması yapmadım. 2019 seçimlerinde belediye başkanı olunca işçi çıkarımı oldu ama şöyle oldu, baş köşede olan adamı aldık diğer tarafa, ‘ben burada çalışmam’ dedi. Kendisi işi bıraktı. Ama siyasi gerekçelerle işçi çıkarmadım.

Sen kendi istediğin yerde değil, çalışman gereken yerde çalışmalısın. Bu sebeple kendileri ayrılmak isteyenler oldu. Seçimlerde çalışan arkadaşlar da oldu. Ama mali tablolar ortada. Onları da işe alamıyoruz. Ben kimsenin ekmeği ile oynamam. Allah nasip ederse başkan oluyorsun, etmezse olmuyorsun. Nasip olacaksa, kişi oy verse de vermese de seçimi kazanıyorsun. Rızkı Allah verir. Ama verdiğimiz görevi yapmıyorsa, dışarıda 3-4 dil bilen üniversite mezunu olan iş bekleyen insan varken, ilkokul mezunu olan verilen görevi yapmıyorsa neden o kişiyle çalışalım?

Ama yapıyorsa tabiiki yola devam edeceğiz.” diye konuştu. ORTAK AMAÇ ÜLKEYİ KALKINDIRMAK Demirtaş, “Ben belediye başkanlığını önemsemiyorum. En büyük ödül, bu milletin tüm olumsuzluklara rağmen bizi buraya oturtması. Bu işin gurur verici tarafı, insanlar düşünce yapısı olarak sizinle aynı düşünceye sahip olmadığı halde, sizin burada olmanız gerektiğine inanarak size oy veriyor. Doğru olan da bu. Sizin gibi düşünmeyen insanların da farklı yollardan gidip ülkeyi kalkındırmak amacında olduğunu görüyorsunuz.” dedi.

ÖLÇÜN, TARTIN, BİÇİN, KENDİNİZ KARAR VERİN Gençlere tavsiyelerde bulunan Demirtaş, “Gençlerimize bir tavsiyede bulunmak istiyorum, fikriniz, zikriniz ne olursa olsun, ortak paydanız vatansa, sizin gibi düşünmeyen insanların da bu coğrafyada yaşamaya hakkı olduğunu asla unutmayınız. Aklınızla ölçün, tartın, biçin, kendiniz karar verin. Gençlerimiz aklını kimseye kiraya vermemeli. Her şeyin öncesinde sağlık var.

Sağlık gittiği zaman hiçbir şeyin önemi yok” diye konuştu. HERKESE EL UZATMAYA ÇALIŞIYORUZ İlkadım Belediye Başkanı Demirtaş, “Kimsesizlere özel bir projemiz var. Eğer bir şehirde bir kişi açlıktan ölüyorsa, o şehrin yöneticileri hırsızdır derler. İnşallah biz de yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimize el uzatmaya çalışıyoruz. Dinlenme evlerimiz olacak. Sosyal belediyecilik adına Türkiye’ye önemli katkılarımız var.Çalışanlarımızın paralarını almaları da bizim için öncelikli tabiiki. Çalışanlarımızın maaşlarını da bir taraftan ödeyerek, halkımıza da yardım yapmaya devam edeceğiz.” diye sözlerine ekledi.DAHA AZ GÖSTER

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Gelecek Partisi’nin ilk toplantısı gerçekleşti

Gelecek Partisi’nin Samsun İl Başkanı Mustafa Yeşilyurt ilk basın toplantısını gerçekleştirdi.

Published

on

Samsun İl Başkan’ı Mustafa Yeşilyurt toplantıda; “ İnsan onurunu korumak ve yüceltmeyi siyasetinin temeli yapan partimiz, 1.olağan kongresi ile aşılamaz denilen eşiği 1 Kasım Pazar günü geride bırakıyor. Hatırlayacaksınız, parti kuramaz demişlerdi, partimizi tüm Türkiye’yi kapsayan Türkiye mozağini yansıtan kurucularımızla kurduk. Parti kursalar bile örgütlenemez, çalışacak üye bulamaz demişlerdi. Ancak biz bugün 70 ilimizin il teşkilatını oluşturduk. 243 ilçenin kongresini tamamlayarak 44 ilin kongresini gerçekleştirdik. Dünyada ve ülkemizde seyreden salgının olumsuz etkileri ve alınan önlemlerin etkisine rağmen her türlü baskı tehdit ile dolaylı dolaysız baskılara rağmen büyük kongre yapma koşullarını tamamlayarak 1. olağan genel  kongremizi  1 Kasım 2020 Pazar günü saat 10.00’da Ankara Anfa Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştireceğiz. Anadolu’dan esen rüzgara baktığımızda teşkilatlanma çalışmalarında partimize katılan on binlerin çok kısa zamanda yüz binlere ve inşallah çok yakın zamanda milyonlara ulaşacağının haklı umudunu taşıyoruz.

Yolsuzluk ,yoksulluk ve yasakları önleyeceğiz iddiası ile siyaset sahnesine çıkan ikitidar partisi maalesef geçen bu süre zarfı içerisinde bu ilkelerin tamamını unutmuş, unutmakla kalmayıp yolsuzluk, yoksulluk ve yasakları doğuran, besleyen, yeşerten bir yapıya dönüşmüştür.

3Y ile mücadele etmek için yola çıkanlar bu mücadeleyi unutup ülkenin başına dördüncü bir Y’yi de musallat etmişler, Dördüncü Y ile milletin gözünün içine baka baka kolaylıkla yalan söyleyerek ekonomik verileri çarpıtarak, millet fakru zaruret içerisindeyken uçuyoruz yalanları ile milleti kandırmaya teşebbüs etmektedir.

Anadolu’yu karış karış dolaştığımızda aziz milletimiz derin ekonomik darlıktan yaygın işsizlikten, eş dost  hısım akraba ayrımcılığından, ötekileştirici nefret dilinden ve yaygın korku ikliminden duydukları kızgınlığı, kırgınlığı açıkça dile getirmektedirler.

Gördüğümüz odur ki derin bir dip dalga oluşmaktadır.

Hukuki sürecin getirdiği şartları yerine getirerek 1. Olağan genel kongresini yapmaya hak kazanan gelecek partisi bu zor zamanlarda milletimiz adına her türlü sorunu dile getirecek tüm meseleleri konuşacaktır.

Oluşturulan korku duvarlarını yıkarak, ülkemizin içerisine girdiği kısır döngüye dur diyecek ve milletimizin hayallerinin yok edilmesine karşı duracağız. Milletimizin gerçek gündeminin yani işinin, aşının, onurunun takipçisi olacağız. Ülke sathında oluşmakta olduğunu gözlediğimiz derin dip dalganın lideri olarak, aziz milletimizi güvenli bir limana eriştiren amiral gemisi olacağız.

Kimse ümitsiz olmasın.

Kimse karamsarlığına kapılmasın.

Partimiz ülkemizi temel hak ve özgürlüklerin korunduğu demokrat, adil, özgürlükçü müreffeh bir seviyeye taşıyacaktır. Gelecek senin gelecek Türkiye’nin mesajını vereceğimiz kongremizin ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyor tüm halkımıza güvenli,güçlü, adaletli bir gelecek vaad ediyoruz’’ dedi.

Continue Reading

Politika

İlkadım meclis toplantısında Azerbaycan desteği

Belediye Meclisi Ekim ayı 2.dönem toplantısında bir araya gelen İlkadım Belediyesi Meclis üyeleri Azerbaycan’a destek mesajı verdi. Meclis salonu, belediye hizmet binasının ana girişi Azerbaycan bayrağı ile donatıldı.

Published

on

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş başkanlığında Belediye Meclisi 2.Dönem 8.Toplantı 16 .Birleşimine ait Ekim ayı ikinci oturumu için bir araya geldi. İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın başkanlığında yapılan toplantıda İlkadım belediye Meclisi Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına saldırı düzenlemesi ve Azerbaycan’ın savaş ilan etmesi dolayısıyla kardeş ülke Azerbaycan’a tam destek verdi.

Toplantı öncesi yapılan saldırıyı kınayan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Bizler dün olduğu gibi bugün de yarın da sadece iyi günde değil, kötü günlerde de kardeşlerimizin yanında olacağız. “Kardeşlik zor zamanda belli olur” anlayışıyla devletimiz ve aziz milletimiz, bu zor süreçte kardeş Azerbaycan’ın yanındadır.7’den 70 herkesi Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında olmaya davet ediyorum. Bizler başta ebedi vatanımız Anadolu olmak üzere, Müslüman Türk’ün yaşadığı her yerde, her coğrafyada istiklalimiz ve istikbalimiz için mücadele etmeye, 100 yıl önceki ruhla “ya İstiklal ya ölüm” parolasıyla bağımsızlığımız ve inancımız için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu vesile ile savaşta şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifalar dilerim “dedi.

“MHP yeni grup Başkanı İbrahim Üstün’den Zafer niyazı” 

Meclis toplantısında Cumhur İttifakı adına konuşan MHP Grup Başkanı İbrahim Üstün;” Grup başkanlık vekilliğini bu güne kadar başarıyla sürdüren ve kendi isteği ile görevi bırakan Cemalettin Kola’ya verdiği hizmetlerden dolayı şahsim ve grubum adına sonsuz teşekkürler sunuyorum. Karabağ da çatışmalara devam eden kardeş ülke Azerbaycan zaferler niyaz ediyorum. İşgalci Ermenistan saldırılarında şehit olanlara Allahtan rahmet diliyorum. Ermenistan’ın sivilleri hedef alan saldırılarını grup olarak kınıyoruz. Karabağ bağımsızlığına kavuşana kadar sonuna kadar yanında olduğumuzu söylemek istiyorum” dedi.

“Eyüpoğlu Ermenistan’ı kınıyoruz”

MHP grup başkanın akabinde söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi ve Grup Başkanı Talat Eyüpoğlu; ” Grup arkadaşlarım adına İlkadım Belediyesi Meclis üyeleri olarak tüm hemşerilerimiz adına, başta kardeş şehrimiz Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin, soydaşlarımızın maddi ve manevi olarak yanında olduğumuzu tüm dünyaya deklare ediyorum. Bu vesile ile Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyorum” dedi.

 “İki devlet Tek Millet  yazılı bayrak altında hatıra fotoğrafı”

8 Gündem maddesinin konuşulduğu toplantı sonrası İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve belediye meclis üyeleri Belediye Hizmet binasını ana giriş kapısına asılan “İki devlet Tek Millet” adlı bayrak altında hatıra fotoğrafı çektirdi.

Continue Reading

Politika

25 maddelik kanun teklifi kabul edildi

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülüp kabul edildi. Kanun teklifi imza sahiplerinden, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, ekonomiye büyük katkı verecek olan kanun teklifi ile yerli ve yabancı yatırımcıların önünü açmayı amaçladıklarını, ülkemizdeki Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Ar-Ge, yenilik ekosisteminin güçlendirilmesi, tasarım faaliyetlerini geliştirilmesi, teknoloji transferinin sağlanması ve desteklenmesi gibi konularda da önemli çalışmaların hedeflendiğini söyledi.

Published

on

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş Başkanlığı’nda toplanan komisyonda görüşülüp kabul edildi.

Kanun teklifi imza sahiplerinden, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, teklif üzerinde komisyon üyelerine bilgi verdi.

Teklifin 25 maddeden oluştuğunu belirten Milletvekili Köktaş, ekonomiye büyük katkı verecek olan teklif ile yerli ve yabancı yatırımcıların önünü açmayı amaçladıklarını, ülkemizdeki Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Ar-Ge, yenilik ekosisteminin güçlendirilmesi, tasarım faaliyetlerini geliştirilmesi, teknoloji transferinin sağlanması ve desteklenmesi gibi konularda da önemli çalışmaların hedeflendiğini söyledi.

Milletvekili Köktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Emek yoğun ekonomiden, bilgi ve teknoloji yoğun ekonomiye geçişin en önemli parametrelerinden biri de Teknoloji Geliştirme Bölgeleridir yani Teknoparklardır.

2001 yılında 4691 sayılı kanunla kurulan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri yasal zemine kavuşmuştur. 2001 yılından itibaren 85 tane Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmuş olup, bunlardan 71 tanesi faal iken diğerleri yapılaşmalarını tamamlama aşamasındadır.

Eylül 2020 itibariyle Teknokentler de Ar-Ge çalışması yürüten firma sayısı 6.005’e ulaşmış olup, yaklaşık 60.000 personele istihdam sağlamıştır. Tamamlanan Ar-Ge proje sayısı: 37.363, yürütülen Ar-Ge proje sayısı: 10.219 adettir. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde 322 yabancı/ yabancı ortaklı firma yer almaktadır. Tescil edilen patent sayısı 1200’ü, başvuru süreci devam eden patent sayısı 2700’ü geçmiştir.

2008 yılında 5746 sayılı “Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında” Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte Ar-Ge ve yenilik ekosistemlerinin gelişmesine büyük katkı sağlayan Ar-Ge Merkezlerinin belgelendirilmesi resmiyet kazanmıştır.

1.236 Ar-Ge Merkezinde yaklaşık 65.000 personel istihdam edilmektedir. Tamamlanan proje sayısı 44.000, yürütülen proje sayısı 15.000 civarındadır. Tescilli patent sayısı 7.000’i, başvuru yapılmış patent sayısı 17.000’i aşmıştır.

2016 yılında yayımlanan 6676 sayılı Ar-Ge Reform Paketi ile Tasarım Merkezlerinin de Ar-Ge merkezleri gibi desteklenmesinin önü açılmıştır. 5746 sayılı Kanunun adı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun olarak değiştirilmiş ve Kanun 1 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ve 5746 Sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile oluşturulan yapılar birbirini tamamlayan bir ekosistem oluşturmuştur.

Kanun Teklifimizde; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri Kurumu olmak üzere 3 kurumun koordinasyonunda yürütülen çalışma yer almaktadır. Yürürlük ve yürütme dahil 25 maddeden oluşmaktadır.

Teklif ile; Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmasına karar verilen değerlendirme kurulunda teknoloji konusunda faaliyet gösteren yetkin kurum, kuruluş sayısı arttırılmaktadır. Ülkemizde Ar-Ge yenilik ekosisteminin önemli aktörlerinden olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi yöneticisi şirketlerinin, bünyelerinde yer alan kuluçka merkezlerini Bakanlıkça belirlenecek şartlar çerçevesinde bölge dışında da açabilmelerine imkân tanımakta ve bu şartlar çerçevesinde girişimcilerin destek, teşvik ve muafiyetlerden yararlandırılması amaçlanmaktadır.

Gerçekleşecek olan destekler, teşvik ve muafiyetlerin süresinin uzatılarak üreten, istihdam oluşturan, yüksek katma değerli ürünlerin payının artırılacağı, Ar-Ge ve yüksek teknoloji yatırımlarına büyük destekler vererek teknoloji tüketen değil teknoloji üreten bir ülke olunması hedeflenmektedir.

Ulaşılması hedeflenen amaçlardan bir tanesi de yatırım ortamının iyileştirilmesidir. Yatırım ortamının iyileştirilmesi sadece ülkede faaliyet gösteren şirketler ve yatırımcılar için değil toplumun geneli için son derece önemlidir.

İş yapma maliyetlerinin düşmesi, zaman tasarrufu, risklerin ve belirsizliklerin azalması ile piyasalardaki rekabetin artıp işletmelerin davranış biçimlerinin değişmesi beklenmektedir. Bu bağlamda, Teklifle Türkiye’deki iş yapma kolaylığının arttırılması amaçlanmış olup, hem ülkemizde bulunan veya gelecek olan uluslararası doğrudan yatırımların, hem de yerli firmalarımızın bürokratik süreçlerde ve süreç maliyetlerinde daha etkin ve hızlı yol almaları hedeflenmiştir. Bu vesileyle bu teklifin ülkenin yatırım ortamını olumlu yönde etkileyerek ekonomimizin gelişimine katkı vermesi beklenmektedir.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair kanun ile, kanunlar desteklenecek Ar-Ge ve inovasyonun daha da hız kazanacağına inanıyoruz.

Komisyonumuzda kabul edilen kanun teklifinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Kanun teklifimizin hazırlanmasında, görüşülüp kabul edilmesinde, katkı sağlayan, emeği geçen komisyon başkanımıza ve üyelerimize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Continue Reading

Trendler