Connect with us
30Agustos

Gündem

İklim değişikliğine ‘Samsun İçin El Ver’

İklim değişikliğine karşı Samsun Büyükşehir Belediyesi, seferberlik başlattı. ‘Samsun İçin El Ver’ projesi kapsamında oluşturulan ekipler, tüm sanayi bölgelerindeki işletmeleri ziyaret ederek küresel ısınma ve sıfır atıkla ilgili bilgilendirme yapıyor.

Published

on

Büyükşehir Belediyesi’nin atık oluşumunun önlenmesi ve azaltılmasını amaçlandığı ‘Samsun İçin El Ver’ projesi sürüyor. Nisan ayında başlatılan proje, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülüyor. 

Organize sanayi bölgelerinde, küçük sanayi sitelerinde kaynakların daha verimli kullanılması, işlemlerde oluşan atıkların türlerine göre ayrıştırılarak ayrı ayrı toplanmasının hedeflendiği proje kapsamında atölyeler, dökümhaneler, araç servisleri, tamirhaneler, yıkama yağlama ile kızartma ve benzeri yağ kullanan işletmeler ziyaret ediliyor. Haftada iki gün yapılan çalışmada 5 ayda 130 işletmeyi ziyaret eden ekipler, iklim değişikliği ve sıfır atıkla ilgili yaklaşık 518 kişiye brifing verdi. 

Bilgilendirme broşürlerinin dağıtıldığı işletme ziyaretlerine katılan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ali Tulumen, projeyle başarılı sonuçlar elde etmeyi beklediklerini söyledi. Sıfır atık konusunda Samsun’da farkındalığı artıracaklarını ifade eden Tulumen, “İklim değişikliğinin etkilerini orman yangınları ve sellerle hissediyoruz. Bunların sebepleri doğal kaynakların bilinçsiz tüketiminin hızla artması ve sanayileşmedir. Bölgemizde de bu farkındalığı ortaya çıkarıp küresel anlamda emisyonlarımızı azaltmaya, atık yönetiminin daha sağlıklı yapılmasını arzu ediyoruz. İşletme ziyaretlerinde çalışanların yüzde 90’ının sıfır atık hakkında bilgi sahibi olmadığını, işletmelerin sadece yüzde 3’ünde atık sistemi olduğunu gördük. Bu sebeple proje çok önemli. Hedefimiz ise potansiyelleri belirlemek ve buna göre de toplama sistemlerini daha verimli işletebilmektir“ dedi.  

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın iklim değişikliğinin etkilerine karşı davranış ve uyumla ilgili 19-20 Ağustos tarihlerindeki istişare toplantısına Samsun’un ev sahipliği yapacağını açıklayan Daire Başkanı Ali Tulumen, “Küresel ısınma konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Samsun, Muğla, Konya ve Sakarya gibi 4 pilot ilde uygulanan bir projesi var. Bunun istişare toplantısı yapılacak. Toplantıda içinde turizm ve sanayi sektörlerinin olduğu 8 başlık, uzmanlar tarafından masaya yatırılacak. Her bir sektörle ilgili ilimiz ölçeğinde uyum planlarının nasıl geliştirilebileceğinin hazırlığı yapılacak. Bu planlar da bizim 2030-2050 vizyonlarımıza yön verecek” ifadelerini kullandı.

Bilgilendirme ziyaretlerine eşlik eden Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ise, ‘Samsun İçin El Ver’ projesinin çevre temizliği ve sıfır atık yönetimi konusunda önemli rol oynayacağını kaydetti. Bolat, “İklim değişikliği tek başına bir konu değil, karbon ayak izleri, çevre kirliliği, atık yönetiminin planlamaması sebebiyle bundan olumsuz etkilenerek meydana gelen bir durum. Bununla da ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi ile daha temiz Samsun için ortak proje başlattık. Hepimizin çabalarıyla bu mümkün diyerek herkese ‘Haydi Sen de Sıfır Atık Hareketine Katıl’ diyoruz. Yaptığımız çalışma, atık yönetim planının alt yapısıdır. Temel amaç da kaynağında yerinde mücadeledir. Bu nedenle projeyi, şehrimizin en dinamik yerleri olan sanayi sitelerinde yapıyoruz. İşyerlerini ziyaret ederek, atık yağlar, oto lastik, aküler, piller ve malzemelerin tamamının yönetimiyle ilgili çalışanları bilgilendiriyoruz.  Projeyle çevre bilinci artacak ve kirliliğin önüne geçmiş olacağız. Bu şekilde atıkları minimize edip ekonomiye katkısını artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Gündem

Havza’da Temiz Eller İş Başında

Havza Gençlik Merkezi ve Makbule Yusuf Öçler Yatılı Bölge Ortaokulu işbirliği içerisinde 18 Eylül dünya temizlik günü adına bir etkinlik düzenledi.

Published

on

Etkinlik kapsamında Gençlik Merkezi gönüllü gençleri ve Makbule Yusuf Öçler Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencileri ile beraber okul çevre yollarında ve okul içerisinde temizlik çalışması yapıldı.

Gönüllülük esası ile işe girişen öğrenciler okulu ve çevresini tertemiz yaptılar.

 Okul Müdürü Hüseyin Yavuz okulların sadece öğretim için değil hayatın her alaınında eğitim için de var olduğunu belirterek; “Öğrencilerinin bu duyarlı davranışta baş rol oynamalarından gurur duydum.” Dedi.

Gençlik Merkezi Müdürü Mecit Keskin ise dünya temizlik gününde öğrencilere okullarını ve çevrelerini temiz tutma adına bilinç oluşturmaya çalıştıklarını ve bu konuda destek olan başta Okul Müdürü Hüseyin Yavuz, okul yönetimine ve okul beden eğitimi öğretmeni Mahmut Sarı’ya  teşekkürlerini iletti.

Continue Reading

Gündem

Oruç, pandeminin haftalık vaka durumu hakkında bilgi verdi

Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç: “Vaka sayılarımız artıyor. Sayılardaki artış, artık hastane yatışlarımıza da yansımaya başladı. Bu gidişatı durdurmamız gerekiyor. İlimizde aşısını erteleyen 250 bin civarı vatandaşımız var. Maalesef hastane yatışlarımızın ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın çoğunu aşısını erteleyen bu vatandaşlarımız oluşturuyor. Özellikle tek ya da iki doz sinovac aşısını şubat, mart, nisan, mayıs gibi erken dönemlerde olmuş vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Hiç vakit kaybetmeden aşınızı mutlaka yaptırın”

Published

on

Samsun’da yürütülen aşı çalışmaları ve ilçelerin aşı oranları hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şunları söyledi: 

“Samsun’da vaka sayılarımız artıyor. Sağlık Bakanlığımızın verilerine göre bu hafta insidans hızımız yüz binde 211,71 olarak gerçekleşti. Vaka sayılarımızdaki bu artış maalesef, artık hastane yatışlarımıza da yansımaya başladı. Bu yansımayı durdurmak için, Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın yakından takip ettiği bir süreçle aşı çalışmalarımızı yaygın bir şekilde yürütüyoruz. 

İlimizdeki vakaların neredeyse %90’ı delta varyantından oluşuyor. Delta varyantının etkisiyle hızlı bulaşan hastalık, aşısını erteleyen vatandaşlarımızın virüsün bulaşmasına zemin hazırlamasıyla birlikte daha da fazla insana bulaşıyor. 

Samsun’da aşısını erteleyen 250 bin civarı vatandaşımız var. Bunlar ikinci dozunu zamanı gelmesine rağmen yaptırmayan ve iki doz aşısını yaptırdıktan sonra üçüncü hatırlatma dozunu hakkı olduğu halde erteleyen kişilerinden oluşuyor.

Maalesef hastane yatışlarımız, yoğun bakım hastalarımız ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın çoğunu da bu aşısını erteleyen vatandaşlarımız oluşturuyor. 

Özellikle tek ya da iki doz Sinovac aşısını Şubat, Mart, Nisan, Mayıs gibi erken dönemlerde olmuş vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Hiç vakit kaybetmeden ikinci doz ya da üçüncü hatırlatma doz aşınızı mutlaka yaptırın.  

Aşı sadece sizi korumaz. Hastalığı bir başkasına bulaştırma ihtimalinizi de azaltır. Bu nedenle hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdekilere hastalığı bulaştırmamak için, lütfen ertelediğiniz aşısınız tamamlayın.

Birinci dozda %85 oranına ulaştık. Ancak ikinci dozda 18 yaş üstü hedef nüfusa göre %69 seviyesindeyiz. 

Vakalar artıyor. Bu gidişatı durdurmamız gerekiyor.

Okullarımızın ve iş yerlerimizin açık kalmasını istiyorsak, elimizdeki en güçlü silah olan aşıyı mutlaka daha da etkin kullanmalıyız. Bir doz aşı oldum bana yeter dememeliyiz. İki doz aşımızı yaptırmışsak hatırlatma dozuyla koruma kalkanını güçlendirmeliyiz. 

Artık bir bahanemiz yok. Aşımız var. Aşı noktalarımız aktif olarak sizleri bekliyor. Yeni bir vaka artışının ortaya çıkaracağı yasaklar tablosuyla karşılaşmamak için yapmamız gereken belli. 

Aşımızı yaptırmak.

Lütfen hiç vakit kaybetmeden evimize en yakın aşı merkezine başvurarak, mutlaka aşımızı yaptıralım. Rahatça Samsunsporumuzun maçını statta izleyelim, sosyal etkinliklerimize katılıp, seyahatlerimizi güven içinde yapalım. Maske, mesafe, el hijyeni kurallarına daha çok dikkat edelim. Yeniden koronanın hayatımıza hâkim olmasına izin vermeyelim.”

Continue Reading

Gündem

Saadet Partisi İl Yönetiminden Başkan Demirtaş’a ziyaret

Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen ve yönetim kurulu üyeleri İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ı makamında ziyaret etti. Başkan Demirtaş’dan çalışmaları hakkında bilgi alan İl Başkanı Salih Şen İlkadım’ın vizyon sahibi başkanı ile hizmet ritmini yakalayacağını ifade etti.

Published

on

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Demirtaş, Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bu nazik ziyaretiniz bizleri onurlandırdı. Çok teşekkür ediyorum. Sizin de daha önce belirttiğiniz şekilde, öznemizin İlkadım olması kaydıyla, her yerde her zaman sevgili hemşerilerimize faydası olacak her konuda istişare etmek için mutlaka bir araya gelebilmemizin uygun olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Projeler hakkında bilgiler verdi”

Devam eden projelerden Kimsesizler Evi,Hasta ve Refakatçi Evi, İlkkule, İlkadım Kart hakkında Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen’e bilgiler aktaran Başkan Demirtaş,” Yaptıkları çalışmalarla ilgili sosyal belediyecilik anlayışının ön plana çıktığı projelerde ilçe halkından da önemli destekler görüyoruz. İlçemize yatırım ve hizmet yolunda el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen ise Başkan Necattin Demirtaş’a kendisine gösterdiği ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Continue Reading

Trendler