Connect with us

Yerel Yönetim

Hedef ‘Mavi Atakum’

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız ve Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin ortak katılımıyla “Halk Günü” gerçekleştirildi. Aşı vurgusunun yapıldığı toplantıda Vali Dağlı, “Aşı olmazsa olmazımız, özellikle 17-24 yaş arası gençlerimiz aşı olmalı. Atakum, genç nüfusun fazla olması nedeniyle bizim için önemli” dedi.

Published

on

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız ve Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ve kurum müdürlerinin katılımıyla Mimarsinan Mahallesi Şehit Pilot Ümit Özer Parkı’nda “Halk Günü” gerçekleştirildi. Yurttaşların talep ve önerilerini dinleyen Vali Dağlı, Kaymakam Yıldız ile Başkan Deveci, ardından Atakum’da görev yapan muhtarlarla Atakum Kaymakamlığı’nda bir araya geldi. Muhtarlar buluşmasında Samsun Sağlık İl Müdürlüğü’nün bir günde 55 bin 555 aşı hedefiyle ilgili katılımcılara Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hatice Öz tarafından sunum yapıldı. 

“MAVİYE DÖNECEĞİZ” 

Toplantıda koronavirüse karşı aşılama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, ”Kentimizde mavi olan ilçelerimiz var. Atakum bizim için önemli. Atakum’daki aşılama oranına kötü diyemeyiz ama genç nüfus çok fazla. Bizim de hedef kitlemiz genç nüfus daha çok. Genç nüfusun aşısını mutlaka yaptırmamız gerekiyor. Atakum, genç nüfusun fazla olması nedeniyle bizim için önemli. Yarından itibaren başlayacak çalışma ile Atakum’da oranımızı yükseltebilirsek Samsun’un mavi olmasının önü mutlaka açılacak. Bu işin şakası olmadığını hepimiz biliyoruz. Hepimizin çevresinde bir yakınını koronavirüs nedeniyle kaybetti. Aşı olmazsa olmazımız, özellikle 17-24 yaş arası gençlerimiz aşı olmalı. Sadece bir gün değil, 1.5 yıldır olduğu gibi canla başla gayret göstereceğiz. İnşallah biz bunu başaracağız ve Samsun olarak mavi rengine döneceğiz” diye konuştu. 

“BU ZİNCİRİ KIRMAMIZ LAZIM”

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hatice Öz Samsun’da vaka sayılarının yeniden yükselmeye başladığını söyleyerek, “Demek ki tek başına maske, mesafe, hijyenle bu iş olmuyor, olmayacak. Bizim ikinci bir şeye ihtiyacımız var bu da aşı. Şimdi bir kampanya başlatıyoruz. Bizim Samsun olarak aşı oranımız yaklaşık yüzde 66. Atakum bu oranda yüzde 70, daha iyi ama Atakum’un şöyle bir handikapı var. Bizim en çok aşı olmayan grubumuz 17-24 yaş aralığı. Sayın Valimizin dediği gibi buranın nüfusu çok yüksek ve 17-24 yaş grubu çok fazla. Bu yaş aralığındaki kişiler Atakum’da denizde, sahilde, kafede, diğer ilçelerdeki gençler de burada. Bu nedenle sizin buradaki yakınınıza kardeşinize, kızınıza, oğlunuza bulaştırma şansı çok yüksek. Gençler hastalığı hissetmiyor daha hafif geçiriyorlar. Onlar size ve yakınlarınıza bulaştıracak. Siz virüsü alıp alıp eve anne babanıza götüreceksiniz. Dolayısıyla bizim bir yerden bu zinciri kırmamız lazım. Bu virüsle mücadelede yapabileceğimiz tek şey şu anda aşı. Bu yüzden bir kampanya başlatıyoruz. Kampanyamızın adı ‘Hedef 55 bin 555.’ Biz Samsun olarak bu kadar aşıyı yapabileceğimizi düşünüyoruz. Sağlık ordusu olarak biz her şeye hazırız. Noktalarımız oluşturduk. Atakum Bölgesi için hastanelerimiz ve Aile Sağlık Merkezimiz haricinde özellikle Gençlik Merkezi’nde, City Mall’da, Sağlık Hayat Merkezi’nde,  Atakum İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde ve Türk-iş Tramvay Durağında aşı noktalarımız olacak. Yarın randevusuz aşıları açıyoruz böylece randevu problemimiz de olmayacak” ifadelerini kullandı. 

ATAKUM BELEDİYESİ’NDEN AŞI OLANLARA NUTUK HEDİYE 

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ise aşılama çalışmalarına tüm imkanları ile destek vereceklerini belirterek, “Sağlık İl Müdürlüğümüz ile ortak çalışarak yalnızca merkez değil, kırsal mahallelerimizde de aşılama çalışmalarına destek vereceğiz. Halk sağlığımız için farkındalık ve duyarlılık yaratmak adına çalışacağız. Bu devam edecek bir çalışma olacak, vaka sayılarımız sıfıra inene dek sürdüreceğiz. Atakum çok hareketli bir yer. Çevresinden çok misafir alıyor. Şu an 550-600 bin nüfusu var. Bu yurttaşlarımıza ulaşarak aşı sürecini tamamlamış olalım. Biz de Atakum Belediyesi olarak gençlerimizi aşıya teşvik etmek için Nutuk kitabı hediye edeceğiz. Gençlerimiz hem okusunlar hem de aşı olsunlar. Atakum, Karadeniz’in en farklı ilçesi. Burada da farkımızı gösterelim” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Havza’da hayırsever iş insanı tarafından yaptırılan Cami ibadete açıldı

Havza’da büyük kısmı hayırsever iş insanının tarafından kendi mahallesinde yaptırılan cami dualar ile ibadete açıldı.

Published

on

Yaklaşık 800 bin lira mal olan ve bunun 700 bin lirasını Çiftlik Mahallesi sakinlerinden Mustafa Dursun tarafından karşılanarak yaptırılan Çiftlik Mahallesi Emiruşağı yerleşkesindeki cami düzenlenen tören ve okunan dualar ile ibadete açıldı.

170 metrekare alan üzerinde, 325 metrekare kullanım alanı olan, bodrum üstü iki katlı Emiruşağı Caminin açılış programı okunan mevlit ile başladı.

Camide kılınan namazın ardından düzenlenen törende konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir  hayırsever iş insanı Mustafa Dursun’a ve ailesine teşekkür ederek; “İnşallah değerli insanımızın yapmış olduğu bu cami bir çok gencimizin de eğitimine katkı sunacak ve uzun yıllar hizmet verecek. Kendisinden ve ailesinden Allah razı olsun.” Dedi.

20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya; “Kardeşimiz güzel bir eser yaptırdı. Şimdi sıra sizlerde bu hayrın yerini bulması için cemaatinin olması geriyor. Camilerimize boş bırakmayalım. Dursun ailesinden Allah razı olsun ve niyetlerini kabul etsin.”dedi.

Konuşmaların ardından Dursun ailesi adına Adem Dursun’a Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya ve Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan tarafından plaket takdim edildi.

Adem Dursun ise Havza Belediyesi ve Havza Müftülüğüne yapmış oldukları yardımlar ve desteklerden ötürü teşekkür ederek; “Ben Çiftlikliyim ve burada büyüdüm. Bizlere böylesi hayırlı bir işi nasip eden Allah’ıma şükürler olsun. İnşallah bu tür yardımlarımıza devam edeceğiz.” Dedi.

Konuşmaların ardından Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen tarafından okunan duanın ardından kesilen kurdele ile cami ibadete açıldı.

Açılış sonrası programa katılanlara yemek ikramında bulunuldu.

Açılış törenine Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen, Havza Halkla İlişkiler müdürü Zeki Kurt, Hayırsever İş İnsanı Mustafa Dursun ve ailesi ile mahalle sakinleri katıldı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Genç girişimcilerin adresi Büyükşehir olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, girişimcilerin mevcut işletme kapasitelerini artırmaları için ortak tasarım atölyesi kuruyor. İş geliştirme merkezinin yanındaki alanda yapımı süren atölye, 2022 yılında hizmete girecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini, üretim, istihdam ve pazarlama konusunda özellikle genç girişimcilere bu atölyenin önemli destek sağlayacağını söyledi.

Published

on

Kent ekonomisini geliştirmek amacıyla gençleri girişimciliğe teşvik eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, destekleriyle üretim, istihdam ve ihracata katkı vermelerini sağlıyor. Canik ilçesi Derebahçe Mahallesi’ndeki iş geliştirme merkezinin yanındaki alanda girişimciler için yeni bir yatırıma başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ortak kullanım ve tasarım atölyesi inşa ediyor. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın mali destekleriyle yapılan yatırım, 18 ayda tamamlanacak. 

“GİRİŞİMCİLERE HAYIRLI OLSUN”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini ve onları cesaretlendirdiklerini ifade etti. Atölyenin girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine önemli katkılar sunacağını söyleyen Başkan Demir, “İş fikri olup işletme sermayesi eksikliği sebebiyle yatırım yapamayan çok girişimcimiz var. Üretim, istihdam ve pazarlama konusunda hevesli girişimcilerin ellerinden tutmamız, onlara destek olmalıyız. Bu nedenle de onlar için atölye kurma kararı aldık. İnşaatına geçen ay başladık ve çalışmalar hızla sürüyor. Hizmete girdiğinde girişimcilerimiz, makine parkına fazla masraf yapmak zorunda kalmayacak. Şimdiden şehrimize ve genç girişimcilerimize hayırlı olsun“ açıklamasında bulundu. 

2022’DE HİZMETE GİRECEK

Atölyenin donatımı ve makine parkıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Şehrimizin girişimci ve iş insanlarına tam teşekküllü bir atölye kazandırıyoruz. Verimli ve etkin kullanılması için en uygun işletme modelini tesis edeceğimiz atölyede CNC makineleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü donanıma sahip olacak. Firmalarımızın üretim kapasitesini ve rekabetçiliğini artırmada büyük rol oynayacak ortak tasarım atölyesinde prototipler de yapılabilecek” İfadelerini kullandı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Halim Batur Kulüpleri arası futbol turnuvası başlıyor

İlkadım Belediyesi, sağlıklı bir yaşam için gençleri sporda buluşturan spor kulüplerine yönelik geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden “Halim Batur” anısına düzenleyeceği kulüpler arası futbol turnuvası ile ilçede spora olan ilgiyi yeşil sahalara taşıyor.

Published

on

Derebahçe Mahallesi’nde adının verildiği, Halim Batur Spor Kompleksinde 25 Eylül Cumartesi günü saat:12.00’de oynanacak ilk maçla başlayacak olan Halim Batur Kulüpler arası futbol turnuvasında 13 kulüp şampiyonluk kupası için yeşil sahalarda kıyasıya mücadele edecek. Covid-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemlerin alınarak başlatılacak futbol turnuvasında şampiyon 26 Eylül Pazar günü oynanacak olan final maçı müsabakası ile belli olacak.

“Spor ve vefa adına önemli bir etkinlik”

Turnuvaya katılan tüm takımlara fair play ve centilmence mücadele etmelerini dileyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Her yaştan nesilleri bir arada spor yönlendirmek adına çok anlamlı bir etkinlik düzenledik. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanlığı Denetim Kurulu üyesi Halim Batur adını unutmadık. Bu turnuvada, ona karşı bitmeyen vefamızı gösteriyor. Öncelikle bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunun hiç kaybedilmediği maçların yeşil sahalara yansıyacağı turnuvamıza katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler