Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Hamilelikte bağışıklık sistemi güçlü olmalı

Büyük Anadolu Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, “Anne adayları için hamilelikte doğru beslenmede en önemli kural abartıya kaçmadan, gerekli olanı ölçüsünde ve zamanında yemektir.” dedi.

Yayınlandı:

on

Hamilelik döneminde doğru beslenme son derece önemlidir diyen Büyük Anadolu Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, “Anne adaylarında fizyolojik ve hücresel değişimler bağışıklık sistemini zayıflatmakta çözüm ise C vitaminidir. C vitamini kaynaklarımız arasında en önemli meyvelerimiz arasında mandalina, kivi ve portakal gelir. Günde iki tane meyve tüketimini anne adaylarına önermekteyiz. 

D VİTAMİNİ İHMAL EDİLMEMELİ

Sebzelerden ise yapraklı sebzelerimiz marul, maydanoz, dereotu, roka, nane, ıspanak gibi yeşil ve koyu yapraklı sebzelerimizi  tüketmeliyiz.  D vitamini de anne adayları için büyük önem taşıyor. Somon, yumurta gibi zengin besinlerden destek alınmalı. Doktorunuzun da önerisi ile eğer D vitamini eksikliği varsa buna yönelik ilaçlarımızı kullanmamız gerekiyor.  Bebeğin beyin gelişiminde ise en önemli güç Omega-3. Fındık, ceviz, badem gibi sert kabuklu yemişler omega-3 yönünden çok çok zengindir. Bunun yayında balık türleri de tüketilmeli. 

DİYETİSYEN DESTEĞİ ÖNEMLİ

Anne adaylarının doğru beslenmede en önemli kuralımız abartıya kaçmadan, gerekli olan, ölçüsünde ve zamanında yemektir. Gebeyim nasıl olsa bir şey olmaz, bu seferlik yiyeyim gibi mantık yanlış yaklaşımdır. Boşa yağ ve kiloya sebebiyet verir anne ve bebeğe hiç bir faydası olmaz. Sağlıklı bir beslenme programını diyetisyen desteği ile vücudunuzdaki eksik yada fazlalıkları belirleyerek sürece devam edilmelidir. Burada bebeğin gelişimi ve büyümesini etkilemektedir.” diyerek sözlerine son verdi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Soğuk hava göğüs ağrısını neden tetikliyor?

Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Canan Uğur, kalp sağlığını olumsuz etkileyen soğuk havalarda özellikle göğüs ve sırt ağrılarına dikkat edilmesini, ağrının kaynağının tespit edilip tedaviye başlanması gerektiğini söyledi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Yurdun dört bir yanında etkisini gösteren yoğun kar yağışı günlük hayatı olumsuz etkilerken, soğuk havalarda özellikle 30 yaş ve üzeri kişilerde farklı sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden oluyor.
Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Canan Uğur, soğuk havaların özellikle rüzgarında etkisiyle kalp sağlığını olumsuz etkilediğini, bu durumun kalp damarlarında büzüşmeye yol açtığını hatta, kalp krizlerini de üç kat daha fazla göründüğüne dikkat çekti.

ANİ ÖLÜM RİSKİ VAR
Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Canan Uğur, “Kişinin yaşı, fiziki durumu yada altında yatan kronik hastalıkların durumuna göre soğuğa karşı verilen tepki göğüs ağrısı yada sırtta ağrı olarak etki verebilir. İnsan vücudu iç ısısı ortalama 36-37 derecedir. Soğuk havalarda vücutta bir takım değişiklikler oluşmaktadır. Deri damarları ısı kaybını azaltmak için fizyolojik olarak büzüşür, kaslar istemsiz olarak titreme ile ısı oluşumunu artar. Ritim bozuklukları, hipertansiyon atakları, kalp krizi ve ani ölümlerin görülme riski artar.

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ
Göğüs kafesinde huzursuzluk, baskı ve sıkışma, tek veya her iki kolda, sırtta, midede ağrı, nefes darlığı, soğuk terleme, bulantı, baş dönmesi gibi belirtiler kalp krizinin işareti olabileceğinden ihmal edilmemeli ve en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

MÜMKÜNSE DIŞARI ÇIKMAYIN!
Bizler kalp hastalarının soğuk havalarda özellikle kar yağışının yoğun olduğu bugünlerde mümkün olduğunca dışarı çıkmamasını öneriyoruz. Çıkıyorsa da rüzgârı arkasına alacak şekilde yürümesini tavsiye ediyoruz. Aşırı kalın giysiler giymek yerine, vücudu ısıtacak giysiler tercih edilmelidir. Isı kaybının büyük kısmı baş bölgesinden olduğu için soğuk havada uzun süre kalacak olan kişiler bere veya şapka kullanmalıdır. ” diyerek sözlerine son verdi.

Okumaya devam et

Sağlık

PRP Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır, Kimlere uygulanır?

Büyük Anadolu Hastaneleri Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Dr. Serra Hande Öcal, ciltte kırışıklık, sivilce, çatlak, leke oluşumları, saç dökülmeleri gibi değişik sağlık sorunlarının tedavisinde uygulanan “PRP” hakkında bilgiler verdi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Büyük Anadolu Hastaneleri Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Dr. Serra Hande Öcal, PRP (Platelet rich plasma) uygulamasına dair merak edilen soruları cevapladı.

PRP İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

Cildiye Uzmanı Dr. Serra Hande Öcal, “PRP, Platelet Rich Plasma ingilizce ismi olarak telaffuz edilmekte, trombosit, pıhtılaşma hücresi yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen tedavi yönteminin ismidir. Bu işlem medikal bir uygulama olup doktorlar tarafından yapılmalıdır.

PRP İşlemi, kişinin kendisinden özel tüplerle alınan kanın özel bir işlemden geçtikten sonra trombositten zengin kısmının ayrıştırılarak tekrar kişinin hangi bölgede ihtiyacı varsa uygulanması işlemidir.

SAÇ DÖKÜLMESİNDE ETKİLİ YÖNTEM

Bu işlem saç dökülmesi tedavisinde de kullanıyoruz. İçerisinde büyüme faktörleri sayesinde, zayıflayan, incelen saç köklerinin uyarılarak tekrar kalınlaşarak sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olmaktadır. 

Leke oluşumu, çatlaklar, sivilceler gibi yüz bölgesindeki tedavilerde kullanılmaktadır. 
Otoimmün hastalığı olan ve kanser hastalarında bu işlemi yapamıyoruz. Tedaviye uygun ise herkese yapılmaktadır.” diyerek sözlerine son verdi.  

Okumaya devam et

Sağlık

Bende olmaz demeyin! Meme kanseri erkeklerde de görülebilir

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, uzun süre tanı konulamayan 75 yaşındaki hastası Emsal Tokuç’u meme kanserinden yaptığı tedavi ile sağlığına kavuşturdu.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Meme kanseri en çok kadınlarda görülse de nadiren de olsa erkeklerde de görülmesi muhtemeldir. 75 yaşındaki Emsal Tokuç’ta bu hastalardan bir tanesi. Tokuç, beş yıl boyunca teşhis konulamadığı için doğru tedavi yöntemi de uygulamamış. Kas ağrısı denilmiş, kas gevşetici kremler verilmiş, farklı tedaviler, farklı doktorlar ve farklı branşlar tarafından uygulandığını ifade etti. Emsal Tokuç son olarak, Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak’a başvurdu. Op. Dr. Sedat Ocak, hastası Emsal Tokuç’a yaptığı muayene ve tetkiklerden sonra meme kanseri olduğunu tespit etti. 

MEME KANSERİNDE ERKEKLERDE ARTIŞ VAR

Yaşanan süreç hakkında bilgi veren Op. Dr. Sedat Ocak, “Meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser türüdür. Nadiren de olsa erkeklerde görülmesi muhtemeldir. Erkeklerde nadir görülen Meme Kanseri, ABD’de yapılan araştırmaya göre son yıllarda yüzde 25 arttı. Meme veya koltuk altında kitle ele gelmesi, memenin boyutunda veya şeklinde değişiklik olması, memenin veya meme başının derisinde renk değişikliği olması ya da özellik değiştirmesi gibi durumlarda kanser olmasa da gerçek nedenin bir uzman doktor tarafından bulunması gerekmektedir. Bu anlamda erken tanı ve teşhis tedavi sürecinde çok önemli rol oynamaktadır. Emsal bey de bu süreçte teşhis konulamadığı için doğru tedavinin yapılamadığını ifade etti. 

SİNSİ İLERLEYEBİLİR

Bu kanser türü yıllar boyunca belirti vermeden sinsice ilerleyebilir. Kendisi 3 ay önce bize geldi. 5-6 yıldır aslında böyle bir hastalığı taşıdığını görüyoruz. Fakat bu süreçte inceleme araştırma içine girmediği ve bir rahatsızlık oluşturmadığı için çok üstüne gidilmemiş.  Meme başında bir şişlik fark ettik ve bunu incelediğimizde kitleyi tespit ettik. Kitleyi tespit ettikten sonra bir tanı koymak gerekiyor. Biyopsi sonucunu kendisiyle paylaştık. Hastalığı ve süreci anlattık. Sonrasında ameliyat yaparak parçayı çıkardık, temizledik. Emsal bey şuan gayet iyi ve sağlıklı. 

FARKINDALIK OLUŞTURMAK

Erkeklerde meme kanseri çok sık olmadığı için bayanlardaki gibi bilinç konusunda eksikliği olduğundan tanı ve tedavilerde gecikmeler olmaktadır.  Meme kanserinin erkeklerde görülebileceğini unutmamak gerekir. Emsal bey bize burada emsal teşkil ederek kamuoyuna da duyurarak farkındalık oluşturmak istedik. Bazı kanser türleri belirti vermeyebilir. Hiç bir şeyiniz olmasa bile belirli aralıklarda bir uzman doktor tarafından muayene olmanız, erken yakalanacak bir hastalığın tedavisi için büyük önem arz etmektedir.” dedi. 

BENDE DE OLMAZ DEMEYİN!

Sürecim aslında 7-8 sene önce başladı. O dönemlerde ağrım, sızım yoktu, hiç bir belirti vermemişti. Fakat bir değişiklik hissediyordum aslında. Önemsiz olduğunu düşünüp hiçte üstüne gitmedim. Fakat kısa bir süre önce ağrılarım başladı. Meme ve koltuk altı bölgemde şişlik gibi ağrı gibi bir his duydum. Bu süreçte hastane ve doktorlara gittim ama tam olarak tanı koyamadılar. Son olarak Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak hocama geldim. Muayene yaptı, ultrason gibi cihazlarla baktı ve meme kanseri olduğumu söyledi. Ameliyatım gerçekleşti, tedavi sürecim devam ediyor. 75 yaşındayım şuan çok iyiyim. Doktorumuz çok yakından ilgileniyor. Kendisine, ekibine ve Büyük Anadolu Hastaneleri’ne çok teşekkür ediyorum. Bende de olmaz demeyin mutlaka şüphelendiğiniz bir durumda mutlaka bir uzman doktora görünün” diyerek sözlerine son verdi. 

Okumaya devam et

Trendler