Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Hamilelerin ilk 3 ay içerisinde sık karşılaştığı sorunlar nelerdir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özge Piri Mantar, gebelikte ilk 3 ayın çok önemli olduğunu, düşük riskinin çok yüksek olabileceğini ifade ederek düzenli olarak anne adayının takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Yayınlandı:

on

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özge Piri Mantar, 9 aylık hamilelik sürecinin ilk 3 ayında yaşanan sorunları anlattı. 

BULANTI VE KUSMA
Op. Dr. Özge Piri Mantar, “Bu gebelik başlangıcından itibaren yani 5-6 hafta itibariyle keseyi gördüğümüz andan itibaren, gebelik süreci başlamış oluyor. Keseye göremediğimiz zamanda da aslı erken gebelik dönemi ve ektopik gebelik dediğimiz dış gebelikle ilgili problemler olabilir ama biz daha normal gebelik sürecinden bahsedelim. 

O da ayrı bir konu olsun bizim açımızdan da ilk üç ayda 5 haftada itibaren 6 – 7 hafta arasında kalp atışlarını dinlediğimizde 12 haftaya kadar olan bizim için ilk 3 ay diye tamamlanıyor. Bu süreçte hastaların en sık karşılaştığı problemlerden biri gebelikte bulantı ve kusma özellikle yaz dönemlerinde havanın sıcak olduğu dönemlerde bu daha yoğun karşımıza çıkıyor. Çünkü sıvı kaybı ile birlikte ya da yeteri kadar sıvı alımı durumu bizde gebelikte aşırı bulantı kusma karşı karşıya bırakabiliyor. 

HER ANNE ADAYINDA FARKLI BELİRTİLER
Sadece sıvı kaybı ya da havanın sıcak olması değil gebelik hormonu yaratmış olduğu bir durumla alakalı aslında bu her hasta için geçerli değildir. Ama birçok hastada mide şikayetleri hatta mide bağırsak çünkü gastrointestinal sistemde ciddi sıkıntılar yaşayabiliyoruz başlangıçta mide bulantısı aşerme isteksizlik istediği şeyleri yiyememe ya da ağzının tadının bozulması ya da bir tiksinti hali diyelim. Herkeste farklı olabiliyor ya da aşırı tükürük salgısı hipersalivasyon deriz. 

Buna bağlı sürekli bir tükürüğünü çıkarma hissi ya da yutamama ya da yuttuğu zaman yine tekrar bulantıları çok aşırı derecede artması şikayetleri olabiliyor. Bunlar için çeşitli medikal tedaviler olabildiği gibi yani ilaç tedavileri serum takviyeleri ve damardan verebileceğimiz ilaçlar olabildiği gibi ağızdan tabletler ya da daha böyle bitkisel özellikle zencefil özü ekstreleri ya da zencefille hazırlanmış çay ya da karışımlar hastayı biraz rahatlatabiliyor. Genelde üçüncü aydan sonra bu şikayetler giderek azalıyor en önemli karşılaştığımız sıkıntılardan biridir gebelikte bulantı kusma.

BEBEĞİ KAYBETME RİSKİ
Yine buna eşlik eden baş dönmesi, halsizlik, kendini yorgun hissetme hali, sürekli uyku hali, tansiyon düşüklüğü, asla tansiyon düşüklüğü de bunların birçoğu sebebi sonrasında vajinal kanamalar bizim için çok önemli bu şimdiye kadarki bulantı kusma baş dönmesi daha normal karşılanabilirken bir hastalık olarak değerlendirilmezken ciddi boyuttaki kanamalar ya da az lekelenme tarzında bile olsa düşük tehlikesinin önemli bir göstergesi ya da bebeği kaybettiğimizin bir göstergesi olabiliyor.  Çünkü her şey yolunda giderken çok hafif bir kanama ile yaptığımız ultrasonda bebeğin kalp atımlarının durduğunu görebiliyoruz. Çok fazla kanaması olup kalp atışı devam edip yola devam eden bebeklerde olabiliyor. Aslında kanamanın miktarı ile her zaman bebeğin durumu korelasyon göstermeyebiliyor ama önemli bir bulgun bulantı kusmadan çok daha önemli bir bulgu bizim için çünkü bulantı ve kusmanın fazla olduğu dönemde bebekle ilgili bebeğin sağlığıyla ilgili çok tedirgin olmayız. 

HASTANEYE YATIŞ YAPILABİLİR
Ama kanama olduğu zaman özellikle ilk 3 aydaki kanamalar düşük tehlikelerinin en önemli bulguları bunun içinde tabiki medikal ve hastaneye yatışı ile birlikte hastayı takip ettiğiniz dinlendirdiğimiz süreçler başlayabiliyor. İlk 3 ay sıkıntıları olarak bunlardan bahsedebiliriz bazı medikal problemler özellikle tiroit, şeker hastalığı bu haftalarda 3 ayda ortaya çıkmaz. Ama hastanın bilmediği bir diyabet sıkıntısı ya da daha öncesinde tip 1 ya da tip 2 diyabeti varsa ya da hipertansiyonu varsa yine ilk 3 ay çok sıkıntı yaşatmamakla birlikte bunlarda ilk 3 ay arasında yer alabiliyor.” diyerek sözlerine son verdi.  

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

50 yaş ve üzerine rutin sağlık kontrolü önerisi

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Dicle, sıklıkla 50 yaş üzerinde ortaya çıkan ve ölümcül olan Kolon yani kalın bağırsak kanserinde erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu ifade ederek, “50 yaş ve üzerinin hiç bir belirti vermese bile rutin kontrol öneriyoruz.” dedi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Kolon yani kalın bağırsak kanseri en sık görülen üçüncü kanser türüdür. Sıklıkla 50 yaş üzerinde ortaya çıkan kolon kanserinde genetik faktörler, hatalı beslenme alışkanlıkları ve sigara kullanımı riski arttırmaktadır. 

HİÇ BELİRTİ VERMEYEBİLİR

Kolon yani kalın bağırsak kanserinde erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Dicle, “50 yaş ve üzerinin hiç bir belirti vermese bile rutin kontrol önermekteyiz. En son Kayseri’den gelen 57 yaşındaki hastam bu zamana kadar hiç sağlık sorunu yaşamadığını fakat son dönemde uzun süreli karın ağrılar sebebiyle bize geldiğinde kendisinin kalın bağırsağında kitle ve delinme tespit ettik. Uzun süreli bir tedavinin ardından hastamızın şu anda sağlık durumu iyi. 

BOŞALTIM SİSTEMİMİZDEKİ DEĞİŞİMLERE DİKKAT

Kolon kanserlerinin başlangıcı bağırsak içindeki hücre büyümeleri yani poliplerdir. Polipler ilk başlarda çoğunlukla hiçbir yakınmaya, belirtiye sebep olmayabilir. Polipler kanserleşmeye başladıkça, boyutça büyüdüklerinde ya da sayıları arttıkça kişinin bağırsak alışkanlıklarında değişikliklerde meydana gelmektedir. Kabızlık ya da tam tersi ishal, dışkı kokusunda ya da şeklinde değişiklik, kansızlık,  makattan kan gelmesi, karın ağrısı, iştahsızlık ve istemsizce kilo kayıpları kolon kanserinde belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır.  

EN KISA SÜREDE HEKİME BAŞVURUN

Bu bulgular tek başına kolorektal kanseri işaret etmez. Ancak bu yakınmalarınız varsa gerekli kontroller için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Yukarıda da ifade ettiğim gibi 50 yaş ve üzerinin hiç bir belirti vermese bile rutin kontrol öneriyoruz. Kolon kanserinden korunmak için sağlıklı beslenmenin dışında doktorunuzun size vermiş olduğu uyarılara mutlaka harfiyen uyulmalıdır. Burada tarama testlerini doğru zaman aralıkları ile yaptırmakta hayati önem taşımaktadır. Her zaman ifade ediyoruz. Erken tanı hayat kurtarır, sağlığınızı sakın ertelemeyin. Pandemi dolayısıyla bazı hastalar yukarıda saydığım belirtileri geçer diye beklemesin. Kulaktan dolma ilaçlarda kullanmasın mutlaka bir uzman hekime en kısa zamanda başvursun” diyerek sözlerine son verdi.

Okumaya devam et

Sağlık

Bitkisel çaylar göründüğü kadar masum olmayabilir

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür, kadınların televizyonda ya da sosyal medyada gördükleri bazı bitkisel ilaç, karışım veya çayların uzman bir hekime sorulmadan kullanmaması gerektiğini söyledi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Kadınların günlük hayatta karşılaştıkları birçok sorunun arkasında hormonlarda yaşanan dengesizlikler olabildiğine dikkat çeken, Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür, “Özellikle Kadın hastalıklarında yaşanan artışın önemli bir nedeni de hormon dengesizliğidir. Birçok kadın çeşitli sebeplere bağlı olarak hormon problemleri yaşamakta ve bu durum başka hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Bu durum adet düzensizliği gibi farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Stres ya da yanlış beslenme hormon dengesizliğinin en önemli nedenleri arasında kabul edilse de çevresel etkileri de görmezlikten gelemeyiz” dedi. 

HORMONAL ETKİ OLUŞTURABİLİR

Bazı bitkisel ilaç, karışım veya çayların da hormonal etkiler oluşturabileceğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür, “Özellikle bazı hanımlar televizyon ve sosyal medyada gördükleri bitkisel ilaç, karışım veya çayları alıp kullanıyorlar. Bunlar zararsız olduğu anlamına gelmez. Bu gibi ilaç ve çaylarda bulunan bazı maddeler hormonal etkiler oluşturabilir. Özellikle kanamalar, düzensiz adet görme gibi farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bitkisel ya da organik de olsa kullanmadan önce mutlaka eczacınız ya da uzman bir hekime danışabilirsiniz.” diyerek sözlerine son verdi.

Okumaya devam et

Sağlık

Gebelikte ne kadar kilo alınmalı?

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür, “Gebelikte alınan kilo miktarının annenin sağlığı, bebeğin gelişimi açısından önemli olduğunu, gebeliğin başlangıcından itibaren son derece dikkat edilmesi gerektiğini” söyledi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Her gebe kadın gebelik süresince uzman bir doktor tarafından izlenmesi çok önemlidir. Gebelikte her anne adayının merak ettiği konu ile kilodur. Hamilelikte haftalara göre ideal kilo alımı kaç olmalı? Gebelikte ay ay ve hafta hafta kilo alımı kaç olmalı? Fazla kilo almak için ne yapılır? gibi sorulara Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür yanıt verdi. 

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ

Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Esra Nur Özgür; “Gebelikte kilo almak her anne adayı için kaçınılmaz bir süreçtir. Bütün gebeler az ya da çok hamilelik sürecinde kilo alacaklardır. Gebelikte kilo artışının ne kadar olmalı sorusundan daha çok annenin doğum öncesi kilosu ile ilgilidir bu süreç.  Normal aralıkta bir gebe, gebelik boyunca eğer vücut kitle endeksi normal bir düzeylerde ise yaklaşık 10-15 kilo alması uygundur. Vücut kitle endeksi 19 ve altında olan zayıf olan gebelerde 13-18 kiloya kadar olabilir. İkiz gebelikte de yine 13-18 kiloya kadar olabilir.

DÜZENLİ TAKİP

Eğer vücut kitle endeksi 25 ve üzerinde ise yani anne adayının fazla kilosu varsa 7-10 kilodan fazla alınması önerilmez. Fazla kilo artışı anne adayları için gebelik diyabeti, hipertansiyon, eklem ve bel ağrıları gibi farklı sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir. Gebelikte sağlıklı bir diyet, kilo kontrolü ve özel bir engel olmadığı sürece düzenli egzersiz sağlıklı bir hamilelik ve Doğum için çok önemlidir ” diyerek sözlerine son verdi.

Okumaya devam et

Trendler