Connect with us

Yerel Yönetim

Esnafın yanında olan Büyükşehir Belediyesi 10 milyon TL acil yardım paketini açıkladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) ile yaptığı görüşmelerin ardından pandemi döneminde 17 günlük tam kapanma sürecine de giren esnaflara yönelik acil yardım paketini açıkladı. Daha öncesinde pandemi nedeniyle mağdur olan kesimlere 44 milyon TL’nin üzerinde yardım yapan büyükşehir belediyesi, bu sefer esnaf başına 1000 liralık acil yardım sürecini de başlattı.

Published

on

Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen törene Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Yıldız, Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayhan Ergün ve SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler katıldı. İmzalanan protokol kapsamında SESOB tarafından merkez ilçelerde belirlenen yaklaşık 5 bin esnafa 1000 liralık maddi destek ulaştırılacak. Esnaflar 15 Haziran’a kadar SESOB’ a başvuruda bulunarak bu desteği alabilecek.

SESOB LİSTEYİ VERECEK, ACİL MALİ DESTEK HESABA YATACAK

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, pandemi döneminin her kesimi olduğu gibi esnafı da olumsuz etkilediğini söyleyerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak bu dönemde toplam 44 milyon 400 bin lira katkımız oldu. Bu katkılar bazı yerlerde yardım olarak bazı yerlerde aldığımız kiranın alınmaması, ötelenmesi şeklinde oldu. Şimdi de 10 milyon liralık acil yardım paketini açıklıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatı ile özellikle bu kapanma döneminde iş yerini kapatma durumunda olan esnafa, onların çalışanlarına, dokunalım istedik” diyerek, “Bayrama bu kesim biraz daha rahat girsin istedik. Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatıyla biz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz ile bir araya geldik. ‘Ne yapılabilir, nasıl bir çerçeve çizilebilir’ diye görüştük. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimizin bize vereceği listenin üzerinden, esnaf başına 1000 lira olmak üzere acil direk mali destek verilecek” dedi. Genel Sekreter Bayram, aktif esnaflık yapan ama dükkanını kapatmak durumunda olan esnafa ulaşmak istediklerini belirterek, “Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz bu konuda çalıştı. Ben kendilerine, başkanımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu sıkıntılı dönemde bir yaraya merhem oluruz, derdimiz budur” diye konuştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, 153 nolu Çağrı Merkezi’nin de 7 gün 24 saat açık olduğunu dile getirerek, buraya başvuran, mağdur olduğunu hakikaten geliri olmadığını anlatan vatandaşlarımıza da sadece bu çerçeve ile ilgili değil, bunun dışında da destek olunduğunu, yardım yapıldığını vurguladı.

SESOB BAŞKANI GÜLER: BAYRAMA KADAR YETİŞTİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüb Güler ise, Covid-19’dan dolayı küçük esnaf ve sanatkarın çok etkilendiğini ve çok zor duruma düştüklerini belirterek, “Lokantacı esnafımız, erkek berberlerimiz, bayan kuaförlerimiz, servisçi esnafımız özellikle, kahveci, çay ocağı, bilardo salonları, hamam sauna, masaj salonları, halı saha, internet kafeler, kafe ve kafeteryacılar bu esnaflarımız 15 aydır kapalı durumdaydı. İlk etapta belediyemizin ayırdığı bütçeye göre seçtiğimiz esnaflarımız bunlar. Başta Sayın Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir’e, Genel Sekreterimiz İlhan Bayram’a, emeği geçen tüm arkadaşlara esnaflarımız adına teşekkür ediyoruz. Bayrama yetiştirmek amacıyla başlanmıştı bu işe ama yasaklar olduğu için, sokağa çıkma yasağı var bazı esnaflarımız kapalı evlerinden çıkamıyorlar, bayrama kadar verebildiklerimize, yetiştirebildiklerimize yetiştireceğiz” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

İLK BAŞVURU SESOB’ A YAPILACAK

“Bayramdan sonra da Haziran’ın 15’ine kadar esnaflarımız müracaat ettikleri takdirde bu paralar hesaplarına yatacak. İlk müracaat Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimize yapılacaktır. IBAN numaraları ile bize başvurduğu zaman esnafımızın ertesi gün hesaplarına yatırılacak. Allah razı olsun diyoruz esnaflarımız adına. Bir nebzede olsa bayram öncesi bir faydası olacaktır. İnşallah Türk toplumu böyle el ele veren birbirine sahip çıkan bir toplumdur” diye konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Havza’da hayırsever iş insanı tarafından yaptırılan Cami ibadete açıldı

Havza’da büyük kısmı hayırsever iş insanının tarafından kendi mahallesinde yaptırılan cami dualar ile ibadete açıldı.

Published

on

Yaklaşık 800 bin lira mal olan ve bunun 700 bin lirasını Çiftlik Mahallesi sakinlerinden Mustafa Dursun tarafından karşılanarak yaptırılan Çiftlik Mahallesi Emiruşağı yerleşkesindeki cami düzenlenen tören ve okunan dualar ile ibadete açıldı.

170 metrekare alan üzerinde, 325 metrekare kullanım alanı olan, bodrum üstü iki katlı Emiruşağı Caminin açılış programı okunan mevlit ile başladı.

Camide kılınan namazın ardından düzenlenen törende konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir  hayırsever iş insanı Mustafa Dursun’a ve ailesine teşekkür ederek; “İnşallah değerli insanımızın yapmış olduğu bu cami bir çok gencimizin de eğitimine katkı sunacak ve uzun yıllar hizmet verecek. Kendisinden ve ailesinden Allah razı olsun.” Dedi.

20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya; “Kardeşimiz güzel bir eser yaptırdı. Şimdi sıra sizlerde bu hayrın yerini bulması için cemaatinin olması geriyor. Camilerimize boş bırakmayalım. Dursun ailesinden Allah razı olsun ve niyetlerini kabul etsin.”dedi.

Konuşmaların ardından Dursun ailesi adına Adem Dursun’a Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya ve Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan tarafından plaket takdim edildi.

Adem Dursun ise Havza Belediyesi ve Havza Müftülüğüne yapmış oldukları yardımlar ve desteklerden ötürü teşekkür ederek; “Ben Çiftlikliyim ve burada büyüdüm. Bizlere böylesi hayırlı bir işi nasip eden Allah’ıma şükürler olsun. İnşallah bu tür yardımlarımıza devam edeceğiz.” Dedi.

Konuşmaların ardından Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen tarafından okunan duanın ardından kesilen kurdele ile cami ibadete açıldı.

Açılış sonrası programa katılanlara yemek ikramında bulunuldu.

Açılış törenine Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen, Havza Halkla İlişkiler müdürü Zeki Kurt, Hayırsever İş İnsanı Mustafa Dursun ve ailesi ile mahalle sakinleri katıldı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Genç girişimcilerin adresi Büyükşehir olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, girişimcilerin mevcut işletme kapasitelerini artırmaları için ortak tasarım atölyesi kuruyor. İş geliştirme merkezinin yanındaki alanda yapımı süren atölye, 2022 yılında hizmete girecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini, üretim, istihdam ve pazarlama konusunda özellikle genç girişimcilere bu atölyenin önemli destek sağlayacağını söyledi.

Published

on

Kent ekonomisini geliştirmek amacıyla gençleri girişimciliğe teşvik eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, destekleriyle üretim, istihdam ve ihracata katkı vermelerini sağlıyor. Canik ilçesi Derebahçe Mahallesi’ndeki iş geliştirme merkezinin yanındaki alanda girişimciler için yeni bir yatırıma başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ortak kullanım ve tasarım atölyesi inşa ediyor. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın mali destekleriyle yapılan yatırım, 18 ayda tamamlanacak. 

“GİRİŞİMCİLERE HAYIRLI OLSUN”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini ve onları cesaretlendirdiklerini ifade etti. Atölyenin girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine önemli katkılar sunacağını söyleyen Başkan Demir, “İş fikri olup işletme sermayesi eksikliği sebebiyle yatırım yapamayan çok girişimcimiz var. Üretim, istihdam ve pazarlama konusunda hevesli girişimcilerin ellerinden tutmamız, onlara destek olmalıyız. Bu nedenle de onlar için atölye kurma kararı aldık. İnşaatına geçen ay başladık ve çalışmalar hızla sürüyor. Hizmete girdiğinde girişimcilerimiz, makine parkına fazla masraf yapmak zorunda kalmayacak. Şimdiden şehrimize ve genç girişimcilerimize hayırlı olsun“ açıklamasında bulundu. 

2022’DE HİZMETE GİRECEK

Atölyenin donatımı ve makine parkıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Şehrimizin girişimci ve iş insanlarına tam teşekküllü bir atölye kazandırıyoruz. Verimli ve etkin kullanılması için en uygun işletme modelini tesis edeceğimiz atölyede CNC makineleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü donanıma sahip olacak. Firmalarımızın üretim kapasitesini ve rekabetçiliğini artırmada büyük rol oynayacak ortak tasarım atölyesinde prototipler de yapılabilecek” İfadelerini kullandı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Halim Batur Kulüpleri arası futbol turnuvası başlıyor

İlkadım Belediyesi, sağlıklı bir yaşam için gençleri sporda buluşturan spor kulüplerine yönelik geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden “Halim Batur” anısına düzenleyeceği kulüpler arası futbol turnuvası ile ilçede spora olan ilgiyi yeşil sahalara taşıyor.

Published

on

Derebahçe Mahallesi’nde adının verildiği, Halim Batur Spor Kompleksinde 25 Eylül Cumartesi günü saat:12.00’de oynanacak ilk maçla başlayacak olan Halim Batur Kulüpler arası futbol turnuvasında 13 kulüp şampiyonluk kupası için yeşil sahalarda kıyasıya mücadele edecek. Covid-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemlerin alınarak başlatılacak futbol turnuvasında şampiyon 26 Eylül Pazar günü oynanacak olan final maçı müsabakası ile belli olacak.

“Spor ve vefa adına önemli bir etkinlik”

Turnuvaya katılan tüm takımlara fair play ve centilmence mücadele etmelerini dileyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Her yaştan nesilleri bir arada spor yönlendirmek adına çok anlamlı bir etkinlik düzenledik. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanlığı Denetim Kurulu üyesi Halim Batur adını unutmadık. Bu turnuvada, ona karşı bitmeyen vefamızı gösteriyor. Öncelikle bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunun hiç kaybedilmediği maçların yeşil sahalara yansıyacağı turnuvamıza katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler