DOLAR32,5442% 0.05
EURO35,1183% 0.21
STERLIN41,5238% 0.15
FRANG36,8189% 0.05
ALTIN2.436,04% 0,14
BITCOIN65.009,53-0.313

CHP Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat Çan: Erdoğan Engizisyon Papazları Gibi!

CHP Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat Çan, gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa dikkat çekti ve “Erdoğan’a rağmen dünya dönüyor” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
CHP Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat Çan: Erdoğan Engizisyon Papazları Gibi!

Atakum ve merkezde incelemelerde bulunan CHP Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat ÇanErdoğan’ı, Galile’yi yargılayan Engizisyon papazlarına benzetti.Gençleri potansiyel suçlu gören bir anlayışın Türkiye’yi sosyal, kültürel ve sanatsal anlamda kuraklaştırdığını belirten Opr. Dr. Murat Çan,“merak etmeyin, Milletin iktidarında özgürlükler geri gelece” dedi.

Erdoğan’a Göre Dünya Dönmüyor!

20 yıldır gençlerin ağır bir baskı altında olduğunu belirten Opr. Dr. Murat Çan, “Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor. Özgürlükleri kısıtlanan, eğlenceleri yasaklanan ve konserleri iptal edilen gençler Samsun’da veya Türkiye’de neden yaşasın” diye sordu.

“Milletin iktidarında sosyal, kültürel ve sanatsal olarak özgürlük ortamı geri gelecek” diye konuşan CHP Adayı Opr. Dr. Murat Çan, şu ifadeleri kullandı:

“Yaratıcılığın temeli özgürlüktür. Galile bundan 400 yıl önce teleskop yaptı; meteorları ve galaksilerin düzenini keşfetti. ‘Dünya güneşin etrafında dönüyor’ dediği için kilise onu yargıladı ve ölüme mahkum etti. Çünkü dünyanın dönmesi kilisenin rantını kesecekti. ‘İnkar et, kurtul’ dediler. O da ‘her şeye rağmen dünya dönüyor’ dedi. Bugün gençler, Sayın Erdoğan’a bakınca Galile’yi yargılayan Engizisyon papazlarını hatırlıyor. Yani Erdoğan’a rağmen dünya dönüyor.”

Çıkar Telefonunu!

“20 yıldır gençler üzerinde ağır bir baskı ortamı oluşturuldu. Bu baskı ortamı sosyal hayatta, kültürde, eğitimde ve sanatta kendini hissettiriyor. Giyim kuşamdan eğlenceye, bilimden çevreye kadar hemen her alanda gençler öteki görülüyor. ‘Çıkar telefonunu’ mottosuaslında bu yönetim anlayışının sokağa yansıması. Adam gelmiş 70 yaşına. Hiç tatile çıkmamış. Bir kere bile sinemaya, tiyatroya gitmemiş. Samsun’da oturuyor ama bir kere bile sahilde yürümemiş. Bunun hayalini bile kurmamış. Yaşamayı, sadece ölmemek sanmış. İstiyor ki;Samsunlu genç de kendisi gibi yaşasın. Artık öyle bir dünya yok.

Bu zihniyet Atakum’da, Merkez’de, Canik’te ya da Samsun’un tümünde yaşayan hiçbir gencin geleceğini artık belirleyemez. Gençler sürdürülebilir enerji, dijital dönüşüm, çevre, doğa, hayvan hakları, uni-fest diyor; Erdoğan ‘çıkar telefonunu’ diyor.”

Dünya Dönüyor!

“Samsun’da kaç yıldır doğru düzgün bir etkinlik yapılmadı? Bahane bulunuyor, konserler iptal ediliyor, gençler itiraz edecek olsa ‘terörist’ damgası yiyor.Atakum sahili neden akşamları kör karanlık? Sahil tamamen Büyükşehir’in sorumluluğunda. Büyükşehir’in iki tane sokak lambası yakacak parası mı yok?Üniversite dediğiniz sadece amfide ders dinlemek, sabahlara kadar finale çalışmak değildir. Gençler o derslerden çok sosyalleşmek, kültürlenmek ve sanatsal etkinliklere katılmakla gelişir. Türkiye 20 yıldır bunu kaybetti. Gençleri potansiyel suçlu gören bir anlayış, onların hayatlarını çaldı; Türkiye’yi sosyal, kültürel ve sanatsal anlamda kuraklaştırdı. Gençler niye 80’ler, 90’lar partileri düzenliyor; neden o dönemin şarkılarını dinliyor sanıyorsunuz?Çünkü o günlerin özgürlüğünü, derinliğini bile arar hale gelmiş. Kültür, sanat, estetik ve yeni fikirler düşman görülmüş.

Kimse merak etmesin, Milletin iktidarında özgürlükler geri gelecek. Aradaki en temel fark bu. O güne kadar sayın Erdoğan hepimize ‘dünya dönmüyor’ diyecek. Biz ise 14 Mayıs’ta ‘siz inkar etseniz de dünya dönüyor’ diyeceğiz. Sadece bunun için bile sandığa gitmeye değer.”

 

YORUM YAP