Connect with us

Gündem

Canik Belediyesi’nde Romanlar Günü

Samsun’da en fazla Roman istihdamı gerçekleştiren ve Romanlarla ilgili projeler üreten Canik Belediyesi, Dünya Romanlar Günü nedeniyle Belediye de çalışan Roman personele yönelik etkinlik düzenledi.

Published

on

Canik Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Canik Belediyesi’nde çalışan Romanlar adına söz alan Belediye çalışanı Mehmet Karaca, “Öncelikle bizleri düşünerek böyle bir program hazırlayan değerli Başkanımıza teşekkür ediyorum. Aynı çatı altında birlik beraberlik içinde çalışmaktan biz Romanlar çok mutluyuz. Sayın Belediye Başkanımızın ve birim müdürlerimizin bizlere çok olumlu yaklaşımları var. Hepsine Roman kardeşlerim adına teşekkür ediyorum. Günümüz kutlu olsun. Rabbim devletimize, milletimize güç kuvvet versin” ifadelerini kullandı.

Roman çalışanlarımızın, onların nezdinde tüm Roman vatandaşlarımızın Dünya Romanlar Günü kutlu olsun, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum diyen Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Böyle bir anlamlı günde, sizlere özel bir günde siz Roman kardeşlerimle aynı ortamda olmaktan, ayrıca sizlerle aynı çatı altında çalışmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim.

Gününüzü tebrik ediyorum. Lakin işin aslı ben böyle günlere karşıyım. Bizim kültürümüzde ayrımcılığa asla yer yok. İnandığımız din gereği bir ayrımcılık ve kişiye özel yıl içinde bir gün değer vermek gibi bir anlayış yok. Yine inancımız gereği, inandığımız din gereği kimsenin kimseye bir üstünlüğü yok. Biz hiç kimseyi renginden dolayı, ırkından dolayı birbirinden ayırt etmeyen bir dine mensup insanlarız.

AYNI ÇATI ALTINDA OLMAKTAN MUTLUYUZ

Canik ilçesinin il genelinde en çok Roman nüfusuna sahip olduğunu belirten Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Canik ilçesinin nüfusunun 100 bin olduğunu, Canik’te 6 bin civarında Roman yaşadığını belirterek toplam ilçe nüfusunun %18’inin Romanlardan oluştuğunu ifade etti. Bu sayının azımsanmayacak bir sayı olduğunu belirten Başkan Sandıkçı, Roman kardeşlerimizle iç içe yaşamaktan, aynı kurumda birlikte çalışmaktan mutlu olduklarını belirtti.

HERKESE EŞİT MESAFEDEYİZ

Göreve geldiği günden bu yana iki yıldır Romanlarla birlikte çalıştıklarını belirten Başkan İbrahim Sandıkçı, bu süre içerisinde hiçbir zaman ayrımcılık yapmadan, kimin adamı, kimin kardeşi, kimin yakını olduğuna bakmadan herkese eşit mesafede aynı değeri veren bir anlayışla görevlerini sürdürdüklerini ifade etti.

Başkan Sandıkçı, “Benim için en önemli kişi en değerli kişi, en vazgeçilmez kişi, en iyi dost, en iyi arkadaş işini layıkıyla en güzel şekliyle yapan kişidir. Çalıştığı kuruma en çok faydalı olan kişidir. İşinin hakkını vererek helalinden ailesinin rızkını temin etmeye çalışan en makbul kişidir benim için. İlçemizin, belediyemizin imkânlarını hep birlikte kullanıyoruz. Bu kurumda çalıştığımız süre içerisinde işimizin hakkını verelim.”

SİZLERE HER ZAMAN KAPAMIZ AÇIK

Bütün vatandaşlarına olduğu gibi aynı şekilde Roman vatandaşlara da aynı şekilde günün her saati kapılarının açık olduğunu, iletişim konusunda hiçbir sıkıntılarının olmadığını belirten Başkan Sandıkçı, “Fırsat buldukça Roman kardeşlerimizin yaşadıkları mahalleleri ziyaret ediyoruz. İstek ve taleplerini, dertlerini, sıkıntılarını dinliyoruz. Roman kardeşlerimiz günün her saati bizlere hem belediyemize gelerek, hem sosyal medyadan olsun ulaşabiliyor. Benim birim müdürlerimden özellikle istediğim şey eşitlik ve adalet. Eşitlik ve adaletten asla taviz veremeyiz. Bir yerde adalet yoksa orda başka şeyleri konuşmaya bile gerek kalmaz.”

ROMAN KÜLTÜRÜNÜ MUHAFA ETMELİYİZ

Canik ilçesinde yaşayan Roman vatandaşlar için Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’le birlikte bir çalışmanın içinde olduklarını belirten Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Roman kardeşlerimizin daha düzenli binalarda, daha düzenli bir mahallede yaşamaları için bir çalışma içindeyiz. Roman kardeşlerimiz hareketli, hızlı ve çok renkli bir kültüre sahipler. Böyle bir kültürü yaşatıyorlar. Böylesi güzel renkli, hareketli bir kültüre sahip roman kardeşlerimizin daha güzel şartlarda daha güzel mekânlarda yaşamasını arzu ediyorum. Bununla ilgili bir kaç çalışma yaptık. İzmir’de, Tekirdağ’da Roman kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadığı yerlerdeki belediyelerde görüşmeler gerçekleştirdik. İlçemizdeki Roman kardeşlerimizle yaptığımız anket sonucunda da onların bir değişim isteklerinin olduğunu gördük. İnşallah bu değişim ve dönüşümü en kısa sürede gerçekleştireceğiz. Fakat bunu yaparken Roman kültürünü muhafaza etmek durumundayız. Çünkü sizlerle yaşayan çok önemli bir kültür var.

DEVLETİMİZ HER DAİM SİZİN YANINIZDA

Ülkemizde yaşayan 85 milyon nüfus içerisinde, birçok farklı ırka, farklı dile, farklı dine mensup insanların bir arada huzur içinde yaşadığını belirten Başkan Sandıkçı, bizim için Türk, Roman, Kürt, Laz, Boşnak, Gürcü yoktur. Biz birbirimizi Allah için seviyoruz. Peygamberimiz bize insanlara nasıl bakmamız gerektiğinin ölçüsünü açık şekilde gösteriyor. Üstünlük sadece takvadadır, Hayatımız boyunca yaratılanı severiz, yaratandan ötürü felsefesiyle hareket ettik. İnancımızın gereği budur. Devletimiz her alanda sizlerden desteklerini esirgemiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız sizleri çok seviyor, sizlerin daha iyi şartlarda yaşamanız için sürekli talimatlar veriyor. Birlik ve beraberliğimiz için zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde birbirimize destek olalım, bir ve beraber olalım. Aynı şartlarda yaşadığımız ülkemize birlikte sahip çıkalım. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin.

KAMU MALINA SAHİP ÇIKALIM

Göreve geldikleri günden bu yana Canik Belediyesi’nde çok şeyin değiştiğini, özellikle mali açıdan büyük aşama kaydettiklerini belirten Başkan Sandıkçı, “Sizlerin de bildiği gibi iki yıldır birlikte çalışıyoruz. Bu zaman diliminde büyük bir aşama sağladığımızı düşünüyorum. Hiçbir çalışanımızın maaş alamama gibi bir sıkıntısı yok elhamdülillah. Bunları birlikte sağladık. Daha çok çalışmaya, daha çok üretmeye mecburuz. Sizlerin daha iyi şartlarda yaşaması için, ekonomik olarak daha çok rahatlamanız için kullandığımız araçlara, alet-edevata sahip çıkalım. Kullandığımız araçlarımızı, aletlerimizi kendi malımız gibi koruyalım. Buralardan yapacağımız tasarruflar ilçemize hizmet olarak yansıyacak, sizlerin ekonomik olarak daha iyi şartlarda yaşamanıza katkı verecektir.

HERBİRİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Her biriniz bizler için ayrı bir değersiniz. Karda, kışta, yağmurda, çamurda, soğukta, sıcakta ilçemize hizmet etmektesiniz. Benim nezdimde çok değerli ve kıymetlisiniz. İnşallah her geçen gün daha güzel olacak. Sizlerle birlikte olmaktan mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Çok daha güzel şartlarda birlikte olmak dileğiyle hepinize sağlıklı günler diliyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. İnşallah önümüzdeki yılarda salgın hastalığın son bulmasıyla birlikte daha geniş, daha kapsamlı programlarda buluşmak dileğiyle diyorum. Katılımlarınızdan dolayı her birinize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Belediye çalışanı Faruk Gökçen tarafından tüm Roman çalışanlar adına Başkan Sandıkçı’ya çiçek takdim edilmesinin ardından program sona erdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Taşçı’dan Deveci’ye Jet Yanıt

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’yi sert bir dille eleştiren önceki dönem Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Ar damarı çatlamış birini arıyorsa, kendi hukuk bürosundan, başkanı olduğu belediyeyi icraya veren başkana baksın” dedi.

Published

on

By

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’yi sert bir dille eleştiren önceki dönem Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Ar damarı çatlamış birini arıyorsa, kendi hukuk bürosundan, başkanı olduğu belediyeyi icraya veren başkana baksın” dedi.


Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin açıklamalarını şaşkınlıkla takip ettiğini söyleyerek İshak Taşçı, “Başkan Deveci, başarısızlığını başkalarına fatura etme hastalığına yakalandı. Ar damarı çatlayan birini arıyorsa, nereye bakması gerektiğini ona bir hatırlatayım. 300’e yakın insanı işten çıkartıp, hiç işçi çıkartmadım diyen başkana baksın ” diye konuştu.

“AR DAMARI ÇATLAMIŞ ARAYAN…”

İshak Taşçı, kendisini eleştirenlere ‘ar damarı çatlamış’ ifadesini kullanan Başkan Deveci’ye sert çıkarak, “Başkan Deveci, kendisini eleştiren, yanlışlarını dile getirenlere, ar damarı çatlamış şeklinde bir ifade kullandı. Ar damarı çatlayan birisini görmek istiyorsa, kendi hukuk bürosundan, başkanı olduğu belediyeyi icraya veren başkana baksın. 300’e yakın insanı işten çıkartıp, hiç işçi çıkartmadım diyen başkana baksın. 210 Milyon TL belediye bütçesini ve 132 Milyon TL belediye borcunu kendisi onaylayıp, bu rakamı kamuoyuna 200 Milyon TL olarak lanse eden başkana baksın. Kendi yeğenine şirket kurdurup, o şirketi de batıran, sonra çıkıp da bu şirketin borcu olmadığını söyleyen başkana baksın. Bir önceki dönemden ‘masa kadar’ bile arsa kalmamış deyip, 143 adet belediye arsasını satan başkana baksın. Seyir Terasını tek kişi olarak girip yarı fiyatına alan şahsı önce tanımadığını, sonra köylüsü olduğunu itiraf eden başkana baksın. 2020 yılı Mart ayı’na ait 70 bin TL’lik internet borcunu ödemeyip, icra gelince de ‘önceki dönem borcu’ diye insanları kandırıp meydana toplayan başkana baksın. 87 proje hayata geçiren önceki dönem başkanına laf atıp, tek bir eseri olmayan başkana baksın. Kötü sözleri hep kendini anlatıyor” şeklinde konuştu.

“ATAKUM HALKI GERÇEKLERİ GÖRÜYOR”
Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin başarısızlığını başkalarına fatura etme hastalığına tutulduğunu söyleyen önceki dönem Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Başkan Deveci’nin açıklamasını takip ettim. Bugüne kadar çizdiği profilin dışına çıkmayarak, bizi şaşırtmadı. Seçilmiş bir insana yakışmayan bir tarz ile başarısızlığının faturasını başkalarına çıkarmaya devam etti. Ne yazık ki bu açıklamalar, başarısız bir yönetim anlayışının ürünüdür. Görevi devraldığı günden itibaren, enkaz edebiyatı yaparak, karalama kampanyaları düzenleyerek, itibarsızlaştırma çabası içerisine girerek yoluna devam eden Cemil Deveci, 3 yılda bırakın bir çivi çakmayı, kendisinden önce yapılmış projeleri de, çalışmaları da birer birer yok etmektedir. Atakum halkı, bu gerçeği çok net bir şekilde görmektedir” dedi.

“O’NDAN BİR ŞEY BEKLENMİYOR ARTIK”
Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’den artık bir hizmet beklentisi içerisinde olmadıklarını söyleyen İshak Taşçı, “Yaptığı her iş nedeniyle düzenli olarak kendi kendini köşeye sıkıştıran Cemil Deveci’nin, başkan olduğu günden bu yana, önceki dönem diye başladığı her cümlenin yalana ve iftiraya dayalı olduğunun artık halkımızda farkına vardı. Ondan hizmet noktasında bir şey beklediğimiz yok. En azından kendisinden önce yapılanlara sahip çıkabilseydi. Onu da yapamadı. 5 yıllık emeklerimiz, onun yüzünden yok olurken, ilçemiz de ne yazık ki kayıp bir 5 yıl yaşıyor. Benim en çok canımı acıtan, büyük emeklerle ilçemize kazandırdığımız projelerin, beceriksizlik yüzünden kaybolup gitmesi. Bakalım daha hangi projelerimizi ziyan edecek” diye konuştu.

Continue Reading

Gündem

Halim Batur turnuvasının kazananı Kadıköyspor oldu

İlkadım Belediyesi Halim Batur anısına düzenlenen futbol turnuvasının şampiyonluk kupasını Kadıköyspor havaya kaldırdı. Turnuvada ikinci Derebahçespor olurken üçüncü Şehit Uğur Birincispor kulübü oldu.

Published

on

İlginin yoğun olduğu turnuvada şampiyonluk için saha çıkan Kadıköyspor ile Derebahçespor maçının ilk yarsında rakip takım karşında üstünlük kuran Kadıköyspor maçın ilk yarısını 4-0 önde kapattı.İkinici yarıya hızlı başlayan ve ilk yarıdaki üstünlüğü attığı 8 golle süsleyen Kadıköyspor maçı 12-0 kazandı. Gol yağmuruna dönüşen maçın bitiş düdüğü ile kupa sevincini maça gelen taraftarlarla paylaşan futbolcular renkli görüntülere sahne oldu.

“Emeği geçen herkese teşekkür etti”

Ödül töreninde konuşan İlkadım Yabpa Spor Başkanı Ali Akyüz,” Her şey ilkadımla başlar sözünün en güzel örneğini burada yaşadığımızı düşünüyorum. Pandemi nedeniyle uzun sporcularımız futbola hasret kalmıştı.2 ay önce amatör spor kulüpleri bir turnuva düzenledi. Bizde bu turnuvadan esinlenerek çocuklarımıza bir tören yapmayı düşündük. Bu düşüncemizi Belediye Başkanımıza ilettik. Burada bulunduğumuz tesisimize ismini veren Halim Batur anısına düzenleyerek bir ilk daha gerçekleştirdik. İlerki yıllarda tüm takımlarımızı da bir araya getirerek bunun devamını yapmak istiyoruz.3 senelik mücadelemizi oluşturduğumuz bayan takımı ile Süper Lige çıktı. Bu başarıda emeği geçen başta belediye Başkanımız Necattin Demirtaş’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Spor tüm kötü alışkanlıkları yenmek için en büyük imkan”

Burada turnuvamıza gelen tüm katılımcılara ve Halim Batur kardeşimizin değerli ailesine, antrenörlerimize ve emeği geçen herkese canı gönülde teşekkür ediyorum diyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Güzel bir atmosferde güzel bir final maçı izledik.Bayada heyecanlandım. İlkadım Yabpa Spor Başkanı Ali Akyüz başkanın Halim Batur turnuvası için geldiği zaman biz kendisine destekte bulunmak için büyük bir özveriyle dahil olduk. Halim Batur adını verdiğimiz turnuvamız bizi çok onurlandırdı. Halim kardeşimizle bir gönül bağımız vardı. Bu turnuva ile onu adını unutturmamak adına güzel bir etkinlik oldu. Asıl amacımız geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi sokaklardan, internet kafelerden ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve onları sporla topluma faydalı bireyler yapmak için elimizden gelen tüm imkanlarımızı sonuna kadar kullanacağız. “Bu anlamda sizlere büyük görev düşüyor. Çocuklarımızı bağımlılıklardan, boş zaman geçirmekten ve kötü alışkanlıklardan korumak zorundayız. Bu vesileyle spor tesislerimiz, çocuklarımızı bu  alışkanlıklardan korumak, kötülükleri yenmek için en büyük imkan. Bu imkanı da sizlerin en güzel şekilde değerlendireceğinizden hiç şüphem yok” dedi.

Başarı elde eden takımlara, futbolcular, görev yapan hakemlere ödüllerinin verildiği törende İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, birinci olan Kadıköyspor kulübü oyuncularını tebrik edip madalyalarını ve Şampiyonluk kupasını takdim etti. Turnuvanın ikincisi olan Derebahçe takımına ödülünü Amatör Spor kulüpleri Federasyon Başkanı Şener Aydın, Üçünücü olan Şehit Uğur Birinci’ye Türkiye Futbol Federasyonu Bölge Müdürü İbrahim Güven, dördüncü olan Karadenizspor kulübüne madalyalarını  ise Halim Batur’un eşi Nihan Batur takdim etti.

Continue Reading

Gündem

Karaaslan: ‘TEKNOFEST 2022’ ile Türkiye’nin kalbi Samsun’da atacak

21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST 2021’in kapanış gününde TEKNOFEST’in gelecek yıl Samsun’da düzenleneceği açıklandı.

Published

on

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’in 2022’de Karadeniz Bölgesi’nde Samsun merkezli gerçekleştirilecek olmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

TEKNOFEST’in 2. defa İstanbul dışında düzenleneceğini söyleyen Karaaslan, “Bu anlamlı ve büyük organizasyonun İstanbul dışında gerçekleştirileceği 2. şehrin Samsun olması ayrıca anlamlıdır. TEKNOFEST her şeyden önce Samsun’un sağlam temelleri olan bilimsel altyapısının gelişmesine ve gençlik şehri kimliğinin güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Samsun; güçlü altyapısı ve üstyapısıyla,  konaklama kapasitesiyle, ulusal ve uluslararası organizasyonların gerçekleştirilmesine olanak sağlayan tesisleriyle, 2 devlet üniversitesiyle, gençlere sunduğu imkânlarla TEKNOFEST’e en iyi şekilde ev sahipliği yapacaktır.” dedi.

TEKNOFEST’in Samsun’da gerçekleştirilmesi noktasında uzun zamandır görüşmeler yaptıklarını, bugün ise bunun sonucunu aldıklarını belirten Karaaslan, “Gençlik şehri Samsun’umuz 2022 yılında, dünyanın bir numaralı havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’e ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yapan şehrimiz gelecek yıl bu büyük festivali de kendine yakışır şekilde gerçekleştirecektir. Ülkemize, milletimize, şehrimize ve tüm gençlerimize hayırlı olsun.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) yürütücülüğünde, Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda önemli çalışmalar yapan birçok kuruluşun paydaşlığıyla TEKNOFEST’in bu yıl 4. kez kapılarını açtığını belirten Karaaslan, “TEKNOFEST, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemizde son 19 yılda yerli ve milli teknolojilerde ortaya konulan gayretlerin ve atılımların bir neticesidir. AR-GE ve yenilikçilik ekosistemimizi geliştirmek için Sn. Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve önderliğinde büyük çaba harcıyor, ülkemizin teknoloji kabiliyetlerini en üst seviyeye taşımak için gayretle çalışıyoruz. Türkiye’yi gururlandıran teknolojilere imza atan ve gençlerimize ilham olan Bayraktar ailesine bu vesileyle teşekkürlerimi iletiyorum. Gençlerimizin bu vizyona katkı sunacak çalışmalar içinde olmalarını görmek, geleceğe dair umutlarımızı daha da büyütüyor.” görüşünü paylaştı.

Karaaslan, “TEKNOFEST’te her sene; roketten, insansız hava araçlarına, elektrikli araçlardan yapay zekâ teknolojilerine, iletişim teknolojilerinden uçan araba tasarımına, biyoteknolojiden çevre ve enerjiye kadar birçok alanda gençlerimizin takım ruhu ile rekabetlerine şahitlik ediyoruz. Ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi’nin eseri olan TEKNOFEST sayesinde çocuklarımız ve gençlerimiz araştırma yapmanın, üretmenin, icat ortaya koymanın heyecanını yaşıyor. Kendilerine 2053 ve 2071 vizyonları emanet edilen gençlerimizin her alanda donanımlı ve nitelikli yetişmenin gayreti içinde olduğunu görmek hepimizi sevindiriyor. İnanıyoruz ki gençlerimiz ülkemizin milli teknoloji hikâyesini başarıyla yazmayı sürdürecektir.” dedi.

Samsun’un yarışlarda elde ettiği başarılara da değinen Karaaslan, “Orta irtifa roket kategorisinde Türkiye 1.si olan Tanyeli Roket Takımı başta olmak üzere Samsunlu gençlerimizin başarıları göz dolduruyor.” açıklamasında bulundu. 2018’de ilk defa düzenlenen TEKNOFEST’in her yıl milyonları bulan ziyaretçi sayısıyla büyümeye devam ettiğini ve 88 ülkeden yüzlerce öğrenci ve girişimcinin katıldığı küresel bir organizasyon haline dönüştüğünü aktaran Karaaslan, “Seneye 5.si gerçekleştirilecek TEKNOFEST ile bilim ve teknolojiye dair her şey şehrimizde olacak, Türkiye’nin kalbi Samsun’da atacak.” dedi.

Continue Reading

Trendler