Connect with us

Yerel Yönetim

Büyükşehir’den “Engellilere” tatil sürprizi

Dezavantajlı gruplara özel Türkiye’nin ilk tesisine sahip Samsun Büyükşehir Belediyesi, engellilere ücretsiz tatil sürprizi yaptı. Misafirlerini otel konforundaki sosyal tesislerinde ağırlayan belediye, havuz keyfi, şehir gezileri ve akşam eğlenceleriyle onlara unutamayacakları anlar yaşattı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, insan odaklı hizmetlerle Türkiye’nin örnek belediyelerinden biri olduklarını ifade etti.

Published

on

Pandemi sürecinde hareket kabiliyetleri kısıtlanan 17 ilçedeki engellileri evlerinde tek tek ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, 3 aylık tatil kampları organize etti. Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ekim ayı sonuna kadar sürecek 3’er günlük kamplardan toplamda bin engelli vatandaş yararlanacak. 

Ulaşım, asansör sistemli açık yüzme havuzu, restoran ve konaklama hizmetlerinin yanı sıra kamplarda keyifli zaman geçirmeleri için akşam eğlenceleri de düzenleyen Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Hizmetleri Birimi, ‘Bu Kampta Hayat Var’ projesi kapsamında da şehrin tarihi, kültürel ve turistik mekanlarını gezdiriyor. 

17 oda ve 34 yatak kapasitesi, restoran, yüzme havuzu, duş, giyinme kabinleri, çocuk oyun, spor ve rekreasyon gibi alanlarının bulunduğu tesisten sezon sonuna kadar refakatçılarıyla birlikte tüm engelliler istifade edecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, insan odaklı hizmetlerle Türkiye’nin örnek belediyelerinden biri olduklarını ifade etti. Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı organizesinde ‘Bu Kampta Hayat Var’ projesiyle engelli vatandaşlara ücretsiz verdikleri hizmetin önemine değinen Başkan Demir, “Her kampta 40 kişiyi ağırlıyoruz. Araçlarımızla evlerinden alıp kamp sonrasında da yine evlerine teslim ediyoruz. Engellilerimizin fiziksel durumlarının rehabilitasyonu için suyla buluşması çok önemli. Çünkü kumsalda engelli araçlarıyla kolay hareket edemiyorlar. Ya da özel gereksinimli bireyler ve aileleri, kamuya açık alanlarda çok rahat edemiyor. Tekerlekli sandalyeli engellilerimizi havuza lift sistemiyle indiriyoruz. Felçli hastalarımız için yürüme bandımız, diğer engellilerimiz için de cankurtaranlarımız, yardımcı personellerimiz ve aparatlarımız mevcut. Onların hayatını kolaylaştıracak her türlü hizmeti vermeye gayret ediyoruz“ diye konuştu. 

2 Ağustos’ta başlayan engelli kampları ve şehir gezileriyle ilgili bilgiler veren Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Eda Günaydın, ‘Engelsiz Tatil’ anlayışıyla hayatlarını kolaylaştırmaya çalıştıklarını söyledi. 

Çevre illerden yoğun talep aldıklarını dile getiren Günaydın, “Bu sene ise pandemi sebebiyle engelli vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret ederek listemizi hazırladık. Öğrenildikçe gelmek isteyen çok engellimiz var. Ama bu sene il dışından artık misafir ağırlayamıyoruz.  Günü birlik gelip havuzumuzu kullanabilirler. Onlara birebir dokunup, tesisimizden yararlanmayanları tespit ederek davet ettik. Pandemi tedbirleri kapsamında gruplar halinde tesisimize getiriyoruz. Önceliği ise Samsun’da yaşayan engellilerimize ve ailelerine veriyoruz. Havuzumuzu kullanmalarını, akşamları da eğlenceler düzenleyerek keyifli vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Her gelen grubumuzu da şehir gezisine çıkararak gezdiriyoruz“ değerlendirmesinde bulundu. 

MUTLULUKLARINI PAYLAŞTILAR

Tesisten çok memnun kaldıklarını söyleyen Nermin Durmuş, “Burası engelliler için çok yararlı. Herkese tavsiye ediyorum. Burada mutlu oluyorum. Engellilerimiz birbirleriyle tanışıp kaynaşma imkanı buluyor. Hiç su göremeyen arkadaşlarımız suya girebiliyor. Suyun keyfini çıkarabiliyor. Bu yüzden başkanımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

Kampa Alaçam ilçesinin Doyran mahallesinden katılan Zehra Gül, “Daha önce büyükşehir belediyesi ekipleri ziyaretimize gelip taleplerimizi sormuştu. Biz de havuzlu, dinlenebileceğimiz bir yer istemiştik. Sağ olsunlar sözlerini tuttular. Eşimi arayıp davet ettiler. Benim çocuğum down sendromlu. 3 günde güzel bir tatil yaptık. Çocuklarım için çok faydalı oldu. Motive olup enerji depolayıp eve döneceğiz“ şeklinde konuştu. 

Alaçam Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı Cevdet Topal ise, “Arayıp davet ettiler. Otobüslerle gelip konaklama ve havuzdan istifade ettik. Güzel zaman geçirdik. Geziye gidecekmişiz. Bu da bize sürpriz oldu. Arkadaşlarımızla şehrimizin güzel yerlerini gezeceğiz. Gerçekten çok mutlu olduk. İhtiyacımız vardı. Herkes de memnun“ ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Havza’da hayırsever iş insanı tarafından yaptırılan Cami ibadete açıldı

Havza’da büyük kısmı hayırsever iş insanının tarafından kendi mahallesinde yaptırılan cami dualar ile ibadete açıldı.

Published

on

Yaklaşık 800 bin lira mal olan ve bunun 700 bin lirasını Çiftlik Mahallesi sakinlerinden Mustafa Dursun tarafından karşılanarak yaptırılan Çiftlik Mahallesi Emiruşağı yerleşkesindeki cami düzenlenen tören ve okunan dualar ile ibadete açıldı.

170 metrekare alan üzerinde, 325 metrekare kullanım alanı olan, bodrum üstü iki katlı Emiruşağı Caminin açılış programı okunan mevlit ile başladı.

Camide kılınan namazın ardından düzenlenen törende konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir  hayırsever iş insanı Mustafa Dursun’a ve ailesine teşekkür ederek; “İnşallah değerli insanımızın yapmış olduğu bu cami bir çok gencimizin de eğitimine katkı sunacak ve uzun yıllar hizmet verecek. Kendisinden ve ailesinden Allah razı olsun.” Dedi.

20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya; “Kardeşimiz güzel bir eser yaptırdı. Şimdi sıra sizlerde bu hayrın yerini bulması için cemaatinin olması geriyor. Camilerimize boş bırakmayalım. Dursun ailesinden Allah razı olsun ve niyetlerini kabul etsin.”dedi.

Konuşmaların ardından Dursun ailesi adına Adem Dursun’a Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya ve Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan tarafından plaket takdim edildi.

Adem Dursun ise Havza Belediyesi ve Havza Müftülüğüne yapmış oldukları yardımlar ve desteklerden ötürü teşekkür ederek; “Ben Çiftlikliyim ve burada büyüdüm. Bizlere böylesi hayırlı bir işi nasip eden Allah’ıma şükürler olsun. İnşallah bu tür yardımlarımıza devam edeceğiz.” Dedi.

Konuşmaların ardından Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen tarafından okunan duanın ardından kesilen kurdele ile cami ibadete açıldı.

Açılış sonrası programa katılanlara yemek ikramında bulunuldu.

Açılış törenine Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen, Havza Halkla İlişkiler müdürü Zeki Kurt, Hayırsever İş İnsanı Mustafa Dursun ve ailesi ile mahalle sakinleri katıldı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Genç girişimcilerin adresi Büyükşehir olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, girişimcilerin mevcut işletme kapasitelerini artırmaları için ortak tasarım atölyesi kuruyor. İş geliştirme merkezinin yanındaki alanda yapımı süren atölye, 2022 yılında hizmete girecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini, üretim, istihdam ve pazarlama konusunda özellikle genç girişimcilere bu atölyenin önemli destek sağlayacağını söyledi.

Published

on

Kent ekonomisini geliştirmek amacıyla gençleri girişimciliğe teşvik eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, destekleriyle üretim, istihdam ve ihracata katkı vermelerini sağlıyor. Canik ilçesi Derebahçe Mahallesi’ndeki iş geliştirme merkezinin yanındaki alanda girişimciler için yeni bir yatırıma başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ortak kullanım ve tasarım atölyesi inşa ediyor. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın mali destekleriyle yapılan yatırım, 18 ayda tamamlanacak. 

“GİRİŞİMCİLERE HAYIRLI OLSUN”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini ve onları cesaretlendirdiklerini ifade etti. Atölyenin girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine önemli katkılar sunacağını söyleyen Başkan Demir, “İş fikri olup işletme sermayesi eksikliği sebebiyle yatırım yapamayan çok girişimcimiz var. Üretim, istihdam ve pazarlama konusunda hevesli girişimcilerin ellerinden tutmamız, onlara destek olmalıyız. Bu nedenle de onlar için atölye kurma kararı aldık. İnşaatına geçen ay başladık ve çalışmalar hızla sürüyor. Hizmete girdiğinde girişimcilerimiz, makine parkına fazla masraf yapmak zorunda kalmayacak. Şimdiden şehrimize ve genç girişimcilerimize hayırlı olsun“ açıklamasında bulundu. 

2022’DE HİZMETE GİRECEK

Atölyenin donatımı ve makine parkıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Şehrimizin girişimci ve iş insanlarına tam teşekküllü bir atölye kazandırıyoruz. Verimli ve etkin kullanılması için en uygun işletme modelini tesis edeceğimiz atölyede CNC makineleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü donanıma sahip olacak. Firmalarımızın üretim kapasitesini ve rekabetçiliğini artırmada büyük rol oynayacak ortak tasarım atölyesinde prototipler de yapılabilecek” İfadelerini kullandı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Halim Batur Kulüpleri arası futbol turnuvası başlıyor

İlkadım Belediyesi, sağlıklı bir yaşam için gençleri sporda buluşturan spor kulüplerine yönelik geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden “Halim Batur” anısına düzenleyeceği kulüpler arası futbol turnuvası ile ilçede spora olan ilgiyi yeşil sahalara taşıyor.

Published

on

Derebahçe Mahallesi’nde adının verildiği, Halim Batur Spor Kompleksinde 25 Eylül Cumartesi günü saat:12.00’de oynanacak ilk maçla başlayacak olan Halim Batur Kulüpler arası futbol turnuvasında 13 kulüp şampiyonluk kupası için yeşil sahalarda kıyasıya mücadele edecek. Covid-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemlerin alınarak başlatılacak futbol turnuvasında şampiyon 26 Eylül Pazar günü oynanacak olan final maçı müsabakası ile belli olacak.

“Spor ve vefa adına önemli bir etkinlik”

Turnuvaya katılan tüm takımlara fair play ve centilmence mücadele etmelerini dileyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Her yaştan nesilleri bir arada spor yönlendirmek adına çok anlamlı bir etkinlik düzenledik. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanlığı Denetim Kurulu üyesi Halim Batur adını unutmadık. Bu turnuvada, ona karşı bitmeyen vefamızı gösteriyor. Öncelikle bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunun hiç kaybedilmediği maçların yeşil sahalara yansıyacağı turnuvamıza katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler