Connect with us
30Agustos

Yerel Yönetim

Büyükşehir’den “Engellilere” tatil sürprizi

Dezavantajlı gruplara özel Türkiye’nin ilk tesisine sahip Samsun Büyükşehir Belediyesi, engellilere ücretsiz tatil sürprizi yaptı. Misafirlerini otel konforundaki sosyal tesislerinde ağırlayan belediye, havuz keyfi, şehir gezileri ve akşam eğlenceleriyle onlara unutamayacakları anlar yaşattı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, insan odaklı hizmetlerle Türkiye’nin örnek belediyelerinden biri olduklarını ifade etti.

Published

on

Pandemi sürecinde hareket kabiliyetleri kısıtlanan 17 ilçedeki engellileri evlerinde tek tek ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, 3 aylık tatil kampları organize etti. Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ekim ayı sonuna kadar sürecek 3’er günlük kamplardan toplamda bin engelli vatandaş yararlanacak. 

Ulaşım, asansör sistemli açık yüzme havuzu, restoran ve konaklama hizmetlerinin yanı sıra kamplarda keyifli zaman geçirmeleri için akşam eğlenceleri de düzenleyen Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Hizmetleri Birimi, ‘Bu Kampta Hayat Var’ projesi kapsamında da şehrin tarihi, kültürel ve turistik mekanlarını gezdiriyor. 

17 oda ve 34 yatak kapasitesi, restoran, yüzme havuzu, duş, giyinme kabinleri, çocuk oyun, spor ve rekreasyon gibi alanlarının bulunduğu tesisten sezon sonuna kadar refakatçılarıyla birlikte tüm engelliler istifade edecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, insan odaklı hizmetlerle Türkiye’nin örnek belediyelerinden biri olduklarını ifade etti. Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı organizesinde ‘Bu Kampta Hayat Var’ projesiyle engelli vatandaşlara ücretsiz verdikleri hizmetin önemine değinen Başkan Demir, “Her kampta 40 kişiyi ağırlıyoruz. Araçlarımızla evlerinden alıp kamp sonrasında da yine evlerine teslim ediyoruz. Engellilerimizin fiziksel durumlarının rehabilitasyonu için suyla buluşması çok önemli. Çünkü kumsalda engelli araçlarıyla kolay hareket edemiyorlar. Ya da özel gereksinimli bireyler ve aileleri, kamuya açık alanlarda çok rahat edemiyor. Tekerlekli sandalyeli engellilerimizi havuza lift sistemiyle indiriyoruz. Felçli hastalarımız için yürüme bandımız, diğer engellilerimiz için de cankurtaranlarımız, yardımcı personellerimiz ve aparatlarımız mevcut. Onların hayatını kolaylaştıracak her türlü hizmeti vermeye gayret ediyoruz“ diye konuştu. 

2 Ağustos’ta başlayan engelli kampları ve şehir gezileriyle ilgili bilgiler veren Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Eda Günaydın, ‘Engelsiz Tatil’ anlayışıyla hayatlarını kolaylaştırmaya çalıştıklarını söyledi. 

Çevre illerden yoğun talep aldıklarını dile getiren Günaydın, “Bu sene ise pandemi sebebiyle engelli vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret ederek listemizi hazırladık. Öğrenildikçe gelmek isteyen çok engellimiz var. Ama bu sene il dışından artık misafir ağırlayamıyoruz.  Günü birlik gelip havuzumuzu kullanabilirler. Onlara birebir dokunup, tesisimizden yararlanmayanları tespit ederek davet ettik. Pandemi tedbirleri kapsamında gruplar halinde tesisimize getiriyoruz. Önceliği ise Samsun’da yaşayan engellilerimize ve ailelerine veriyoruz. Havuzumuzu kullanmalarını, akşamları da eğlenceler düzenleyerek keyifli vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Her gelen grubumuzu da şehir gezisine çıkararak gezdiriyoruz“ değerlendirmesinde bulundu. 

MUTLULUKLARINI PAYLAŞTILAR

Tesisten çok memnun kaldıklarını söyleyen Nermin Durmuş, “Burası engelliler için çok yararlı. Herkese tavsiye ediyorum. Burada mutlu oluyorum. Engellilerimiz birbirleriyle tanışıp kaynaşma imkanı buluyor. Hiç su göremeyen arkadaşlarımız suya girebiliyor. Suyun keyfini çıkarabiliyor. Bu yüzden başkanımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

Kampa Alaçam ilçesinin Doyran mahallesinden katılan Zehra Gül, “Daha önce büyükşehir belediyesi ekipleri ziyaretimize gelip taleplerimizi sormuştu. Biz de havuzlu, dinlenebileceğimiz bir yer istemiştik. Sağ olsunlar sözlerini tuttular. Eşimi arayıp davet ettiler. Benim çocuğum down sendromlu. 3 günde güzel bir tatil yaptık. Çocuklarım için çok faydalı oldu. Motive olup enerji depolayıp eve döneceğiz“ şeklinde konuştu. 

Alaçam Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı Cevdet Topal ise, “Arayıp davet ettiler. Otobüslerle gelip konaklama ve havuzdan istifade ettik. Güzel zaman geçirdik. Geziye gidecekmişiz. Bu da bize sürpriz oldu. Arkadaşlarımızla şehrimizin güzel yerlerini gezeceğiz. Gerçekten çok mutlu olduk. İhtiyacımız vardı. Herkes de memnun“ ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Samsun Büyükşehir Belediyesi çevreci yatırımlarını hızlandırdı

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü su kaynaklarının, tarım alanlarının ve çevrenin korunmasına yönelik yatırımları kapsamında geçen yıldan bugüne kadar toplam 118 milyon 537 bin metreküp atık suyu arıtarak Karadeniz’e ulaşmasını engelledi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Tek damla atık suyu bile arıtmadan denize asla bırakmıyoruz. Çünkü tek derdimiz var. O da vatandaşlarımızın daha konforlu, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi” dedi. Arıtılan suların bir kısmı ise yeniden arıtılmak suretiyle geri kazanım suyu elde edilerek yeşil alanların sulanmasında kullanıldı.

Published

on

Tarım, sanayi, spor, kültür ve turizm kenti Samsun, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı altyapı yatırımları, arıtma ve entegre çevre tesisleri, teknolojik projeler ve uyguladığı sıfır atık ilkesi ile Türkiye’nin öncü kentlerinden biri. Kırsal alanlara kadar kurduğu modüler atık su arıtma tesisleri ile çevreyi koruyan Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde 26 adet atık su arıtma tesisi ile birlikte Samsun’da yüzde 100 atık su arıtma gerçekleştiriyor. 

118 milyon 537 bin metreküp atık su arıtıldı

SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından kesintisiz çalıştırılan toplam 197 bin 722 metreküp/gün kapasiteli arıtma tesisleri ile 2020’de ve 2021 yılının Eylül ayına kadar 118 milyon 537 bin metreküp atık su arıtıldı. 33 milyon 273 bin ton arıtma çamuru bertaraf edildi. Arıtılan suların bir kısmı yeniden arıtılmak suretiyle geri kazanım suyu elde edilerek yeşil alanların sulanmasında kullanıldı. Geri kalan kısmı da deniz ile alıcı ortama verilerek uzaklaştırıldı. Yapılan arıtmalarla birlikte yaklaşık 118 milyon 537 bin metreküp atık suyun Karadeniz’e gitmesi engellenerek çevre kirliliğinin önüne geçildi.

Şehrimizi ve çevremizi gözümüz gibi koruyoruz

Projeleri yaparken sorunların çözümüne insan ve çevre sağlığı açısından yaklaştıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsunumuzu ve çevremizi gözümüz gibi koruyor, sürdürülebilirliğini sağlamak için her türlü yatırımı gerçekleştiriyoruz. Attığımız her adımda yaptığımız her yatırımda çevremizi, şehrimizi ve insanımızı korumak için çalışıyoruz. İnsan sağlığı çevre sağlığından geçiyor. Sağlık açısından ne kadar uygun bir çevrede yaşıyorsanız o kadar sağlıklı olursunuz. Samsun’un 17 ilçesinde dev bütçeli çevre yatırımları inşa ediyoruz. Yaptığımız atık su arıtma tesisleri yatırımları ile tüm ilçelerinde arıtma tesisi olan Karadeniz’de tek, Türkiye’de ise beşinci kentiz. Tek damla atık suyu bile arıtmadan denize asla bırakmıyoruz. Çünkü tek derdimiz var. O da vatandaşlarımızın daha konforlu, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi” diye konuştu.

Continue Reading

Yerel Yönetim

İlkadım’da metruk binaların yıkımı devam ediyor

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 2021 yılında da çevreye zarar veren ve kötü görüntü oluşturan metruk binaların yıkımını yaptıklarını söyledi.

Published

on

Çevresindekiler için tehlike oluşturan ve uzun süredir kimsenin yaşamadığı binalarda yıkımlarına devam eden İlkadım Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Kökçüoğlu Mahallesi’nde bulunan metruk binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Hemşehrilerimizin can ve mal güvenliğini tehdit eden, gençlerimiz için tehlike arz eden metruk binaların yıkımına devam edileceğini belirten Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,“ Yıkılmaya yüz tutmuş, yangın ve göçme tehlikesi arz eden binaları olumsuz bir durumla karşılaşmadan ev sahiplerinin izni alınıp yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz. İlkadım’ın her köşesine dokunuyoruz. Güzel işler yapmaya çalışıyoruz. Eski binaların yıkımı bu yılda devam ediyor. Sadece Kökçüoğlu değil tüm mahallelerde çalışma yapıyoruz. Yıkılan evlerin sahipleri ile anlaşıyor, kimseyi üzmeden yıkım yapıyoruz. Şehir merkezleri bizim evimizdeki misafir odası gibi olmalı yani düzenli güzel olması lazım. Bizimde bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle hafriyat kaldırma gibi birçok işlemi şehir merkezinde ve ihtiyaç olan yerlerde yapıyoruz. Metruk kötü binalar tinercilerin ve uygunsuz işlerin yapıldığı yerler haline gelmiş. Bundan dolayı da vatandaşlarımız mağdur oluyor. Tabi bunları yıkmak olukça meşakkatli. Şehir merkezi bizim vitrinimiz. Buraların tertemiz ve güzel olması lazım.” dedi.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Tarım Fuarında Havza Standına yoğun ilgi

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından organize edilen, Havzanın onur konuğu olduğu 6. Samsun Tarım Fuarında Havza standı yoğun ilgi gördü.

Published

on

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından organize edilen ve Havzanın onur konuğu olarak katıldığı 6. Samsun Tarım Fuarı yapılan konuşmaların ardından Samsun Valisi Zülkif Dağlı, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu,  Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir tarafından kesilen kurdele ile ziyaret açıldı.

72 firma ve 100’den fazla markanın katılımıyla gerçekleştirilen fuarında Havza Belediyesi, Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Havza Ziraat Odası, İlk Kıvılcım 1919 – ∞ Havza Kadın Üretim Kooperatifi, Horasan Antika ve El Sanatları Atölyesi, Sağlam Kılıç, kendi imkanları ile el sanatları üreten Selma Pekşen, Ayşegül Arslan ile Dilek Elibol tarafından oluşturulan standı katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve birçok davetli ve ziyaretçinin gezdiği Havza Standında Havza Kaymakamı Cengiz Nayman ile Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir misafirleri ile yakından ilgilendiler.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir başta Samsun Valisi Zülkif Dağlı olmak üzere standı ziyaret edenlere Kaplıca Suyu Kolonyası ikram etti.

Havza Kaymakamı Cengiz Nayman katılımcılara teşekkür ederek; “Standımıza halkımızın ilgisi oldukça güzel. İlçemizin tanıtımı için önemli bir tanıtım imkanı.  Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise “Tarım fuarında Havza’nın kendine has özelliklerini ön plana çıkarmak amacı ile yapmış olduğumuz istişarelerde kaplıca suyumuzu tanıtacak, aynı zamanda kaplıca suyunun faydalarını anlatacak bir çalışma düşündük. Hem pandemi ile birlikte kolonyanın hayatımıza daha fazla girdiği bu süreci de değerlendirelim hem de kaplıcaya dair Havza’ya dair hatırda kalıcı bir tanıtım çalışması yapalım diye düşündük. Gelen misafirlerimize hediye ediyoruz. Hazırlanan standımızda ilçemizin hem tarihi, hem coğrafi hem de kültürel varlıklarını tanıtırken bir taraftan da ilçemizdeki tarım ve tarımsal ürünleri tanıtma imkanı bulmaktayız. Tüm ziyaretçilerimize ve katılımcılara teşekkür ederim.” dedi.

Samsun Tarım Fuarı 19 Eylül’e kadar ziyaretçilere açık olacak.

Continue Reading

Trendler