DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.982.4411.405

Büyükşehir Gençlik Hareketi’nden Çocuklara Uçurma Atölyesi

Malazgirt Zaferi’nin 952. Yılı Anma Şenlikleri’ne katılan Samsun Büyükşehir Belediyesi, geleneksel Türk Oba Çadırı’ndaki standında kentin tarihi ve turistik özellikleri ile geleneksel ürünlerini tanıttı. Gençlik hareketi üyeleri de kurdukları atölyede yöre çocuklarına uçurtma yapmayı öğretti. Özenle tasarlanan uçurtmalar, şenlik alanında gökyüzünü süsledi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Büyükşehir Gençlik Hareketi’nden Çocuklara Uçurma Atölyesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Bitlis Valiliği, Ahlat Belediyesi ve Okçular Vakfı işbirliğiyle Türklere Anadolu’nun kapılarının açıldığı Ahlat ilçesinde 23-25 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Malazgirt Zaferi Anma Şenlikleri sürüyor. İlçenin Çarho mevkiinde 150 bin metrekare alan üzerinde kurulan millet bahçesinde, okçuluk, atlı okçuluk, kökbörü, güreşler, geleneksel oyunlar, konserler ve el sanatları sergileri gibi birçok etkinlik gerçekleştiriliyor. Şenlikte Solotürk ile Mehteran Takımı’nın gösterileri, vatandaşlardan büyük beğeni topluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da iştirak etmesi beklenen 952. Anma Şenliği’ne 50 şehirden gelen belediyeler katılıyor. 1071 Sultan Alparslan Otağı içerisindeki çadırlarda stantlar açan belediyeler, şehirlerini tanıtıyor. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin standı oldu. 4 mevsim turizm imkanına sahip Samsun’un tüm ilçelerini,  yazılı ve görsel argümanlarla tanıtan belediye ekipleri, standı gezen ziyaretçilere de kentin yöresel lezzetlerini ikram etti.

UÇURTMA ATÖLYESİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Gençlik Hareketi üyeleri de Ahlat’ta uçurtma atölyesi kurdu. Atölyede görevli eğitmenlerle iki günde 100 çocuğa uçurtma yapmayı öğretti. Daha sonra da uçurtmalar, şenlik alanında gökyüzüyle buluşturuldu. Semada süzülen birbirinden ilginç uçurtmalar, kutlama etkinliklerine renk kattı.

Malazgirt Zaferi’nin Türk tarihinin en önemli başarılarından biri olduğunun altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Malazgirt Zaferi, tarihimizin en önemli savaşlarından birisidir. Tarih sahnesine çıktığımız ilk günden bu yana sayısız kahramanlığa imza attık. Lakin bu zaferle adımızı bir kez daha tüm dünyaya duyurduk. Malazgirt, Türklere Anadolu’nun kapılarını açan son muharebedir. Yurt edindiğimiz topraklara Malazgirt Zaferi ile kavuşup medeniyetimizi Anadolu`nun tapusunu aldığımız Ahlat’ta başlattık. Türk ve İslam Dünyası’na yönelik tehditlere de son verdik. Bu sebeple bu toprakları 952 yıl önce bize vatan yapan Sultan Alparslan’ı, ailesini, canlarını feda eden tüm şehitlerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Allah onlardan razı, mekanları cennet olsun. Biz de ecdadımızın izinden giderek, her karışı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış topraklarımızı, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü koruyarak devletimizi eskisinden daha da güçlü hale getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP