Connect with us
30Agustos

Gündem

Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Sivrisinek’ konferansı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Tehlike kapımızda Aedes sivrisinekleri’ konulu konferansta sivrisinekle mücadelene yapılan çalışmalara değinildi.

Published

on

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Tehlike kapımızda Aedes sivrisinekleri’ konulu konferans düzenlendi. Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen konferansa Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şenol Yıldız, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ali Tulumen, öğretim üyeleri, halk sağlığı uzmanları, belediyelerin ilgili birimlerinin görevlileri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. 

Konferansın açılış bölümünde konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şenol Yıldız, “Umarım konferansımızın sonunda sonuç bildirgesi olarak hakikaten sahaya yansıtabileceğimiz çok etkili bir karar ya da karalar manzumesi elde etmiş oluruz. Bütün mücadelemiz sonuçta bir plan çerçevesinde yapılmak zorunda” dedi.

Belediyelerin daha çok imar, su, atık gibi kendilerine yasa ile tariflenmiş alanların etrafında döndüğünü kaydeden Yıldız, “Sinekle mücadele veya uçkunla mücadele bunları da nispeten tali konular gibi şekillendirir yönetirler. Ama şehirlerin tıpkı atık yönetim planı, imar master planı gibi uçkunla mücadele planının da olması gerekiyor. Bizim Samsun’da da hedefimiz inşallah bu tarafa doğru. Şu ana kadar belli bir seviyeye kat ettik. En azından noktasal, yaygın ve lavra mücadele alanları bunların ilçe bazlı bütün tespitlerini arkadaşlarımız yapmış durumda. Bundan sonra da bunun üzerine bir master plan kurgusu yapıyor olacağız” ifadelerini kullandı.

“Tarihi serüvende hayvanlarla insanların ortak kesitte buluştukları ve mücadelelerini devam ettirdikleri çok fazla istikamet var” diyerek konuşmasını sürdüren Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Yıldız, şöyle devam etti:

“Atalarımızın yaşam alanlarına baktığımızda çoğu defa böyle çamurların, balçıkların, bataklıkların sulak alanların çok olduğu yere değil de biraz daha dağlara tepelere kaçıp yerleştiklerini görüyoruz. İlerleyen süreçte modern çağla beraber bizler pek çok alanı kendimize yaşam alanı olarak seçtik. Hayvanları da oralardan bir miktar kovaladık. Tabi onlarda çok vazgeçecekmiş gibi gözükmüyor. Sivrisinekler ya da uçkunlar öyle kolay vazgeçecek gibi gözükmüyor. Tür ve şekil değiştiriyor, mücadele azmini sürekli artırıyor, ilaçlara direnç kazanıyor. Bizde sürekli ilaç değiştiriyoruz, kimyasal mücadele, dumanla mücadele, biyolojik mücadele gibi pek çok alana kaçıyoruz.”

İklimin değiştiğinin beraberinde başka bir zorluk getirdiğini söyleyen Yıldız, “Aşırı yağışlar sizin lavra için ektiğiniz bütün ilaçları bir anda götürüyor. Hemen ertesi gün sıfırdan başlıyorsunuz. Hayvan yetenek olarak çok güçlü çok hızlı ürüyor” diye konuştu.

Ardından katılımcılara sunum yapan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ali Tulumen, “Hem iklim değişikliğinin etkilerini, kentleşmenin beraberinde getirdiği sorunların etkilerini yaşadığımız bir kentte bulunuyoruz. Özellikle Yeşilırmak ve Kızılırmak Havzası, sulak alanların bol olduğu ve tarım şehri Samsun’da bu mücadeleyi vermek ciddi bir emek ve ciddi bir performans istiyor. Sulak alanlarda, su birikintileri, fosseptik çukurları gibi haşerelerin biriktiği ortamlarda ki bu kış aylarında yaklaşık 17 bin noktaya denk geliyor. Bu noktalarda mücadele çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımızda biyolojik ilaçların yanında, Dünya Sağlık Örgütü’nün onay vermiş olduğu kimyasalları da kullanarak yürütmeye çalışıyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 17 araç 54 kişiyle bu mücadeleyi verdiklerini ifade eden Tulumen şöyle devam etti:

“Araçlarımızda 15 adet ilaçlama makinalarımızla beraber uyguluyoruz. Lavra ile mücadelede bakıldığında ocak, şubat, mart aylarında toplamda 17 bin noktada temmuz, ağustos aylarına geldiğimizde 70 bin, 90 bin noktada bu mücadeleyi veriyoruz. Bu çok ciddi bir artış. Bu taleplerin artmasına bağlı olarak da kendi bünyemizde araç, personel ve ekipman sayımızı artırmaya çalışıyoruz. 4 tane ilçede ekiplerimizle nüfusun yüzde 98’ine tekabül eden bir kısmı da bu mücadeleyi veriyoruz. Diğer ilçelerde ise bu kimyasal ilaçları destek şeklinde yürütüyoruz.” 

‘Kemikleriniz kırılıyormuş gibi hissediyorsunuz’

Konferansın ilk oturumuna ise Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Zooloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Muhammet Mustafa Akıner, konuşmacı olarak katıldı. İstilacı Aedes türlerinin yaydığı bulaşıcı hastalıklar ile halk sağlığı ve turizme etkilerini anlatan Doç.Dr. Akıner, “Bu türlerle dünyada şu anda mücadele eden pek çok ülke ciddi paralar harcıyor. Yıllık harcadığı tutar sadece bu türlerle mücadelesi için Fransa’nın 9 milyar Euro, İtalya’nın 11 milyar Euro. Eğer bunları yapmazlarsa kendi ülkelerinde otonom hale gelmiş hastalıklarla baş etmeleri mümkün değil. Bunu da harcamaya devam etmek zorundalar. Türkiye’de 65 tane sivrisinek türü var. Bunlardan sadece 2 tanesi istilacı tür olarak kabul ediyor. Türkiye bu 63 türle 1900’lerden beri mücadele ediliyor. Bir sivrisinek bir defa yumurta bıraktığı zaman ortalama 200 civarında yumurta bırakabiliyor. Bu sivrisineğin 3 defa ortalama yumurta bırakabilme potansiyeli olduğunu düşündüğümüzde bir sivrisinekle muhatapken eğer kan emer ve yumurtlarsa şu anki iklim koşullarında yaz aylarında 10 gün sonra 600 tane sivrisinekle karşı karşıyasınız” diye konuştu. 

Gündem

Havza’da Temiz Eller İş Başında

Havza Gençlik Merkezi ve Makbule Yusuf Öçler Yatılı Bölge Ortaokulu işbirliği içerisinde 18 Eylül dünya temizlik günü adına bir etkinlik düzenledi.

Published

on

Etkinlik kapsamında Gençlik Merkezi gönüllü gençleri ve Makbule Yusuf Öçler Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencileri ile beraber okul çevre yollarında ve okul içerisinde temizlik çalışması yapıldı.

Gönüllülük esası ile işe girişen öğrenciler okulu ve çevresini tertemiz yaptılar.

 Okul Müdürü Hüseyin Yavuz okulların sadece öğretim için değil hayatın her alaınında eğitim için de var olduğunu belirterek; “Öğrencilerinin bu duyarlı davranışta baş rol oynamalarından gurur duydum.” Dedi.

Gençlik Merkezi Müdürü Mecit Keskin ise dünya temizlik gününde öğrencilere okullarını ve çevrelerini temiz tutma adına bilinç oluşturmaya çalıştıklarını ve bu konuda destek olan başta Okul Müdürü Hüseyin Yavuz, okul yönetimine ve okul beden eğitimi öğretmeni Mahmut Sarı’ya  teşekkürlerini iletti.

Continue Reading

Gündem

Oruç, pandeminin haftalık vaka durumu hakkında bilgi verdi

Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç: “Vaka sayılarımız artıyor. Sayılardaki artış, artık hastane yatışlarımıza da yansımaya başladı. Bu gidişatı durdurmamız gerekiyor. İlimizde aşısını erteleyen 250 bin civarı vatandaşımız var. Maalesef hastane yatışlarımızın ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın çoğunu aşısını erteleyen bu vatandaşlarımız oluşturuyor. Özellikle tek ya da iki doz sinovac aşısını şubat, mart, nisan, mayıs gibi erken dönemlerde olmuş vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Hiç vakit kaybetmeden aşınızı mutlaka yaptırın”

Published

on

Samsun’da yürütülen aşı çalışmaları ve ilçelerin aşı oranları hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şunları söyledi: 

“Samsun’da vaka sayılarımız artıyor. Sağlık Bakanlığımızın verilerine göre bu hafta insidans hızımız yüz binde 211,71 olarak gerçekleşti. Vaka sayılarımızdaki bu artış maalesef, artık hastane yatışlarımıza da yansımaya başladı. Bu yansımayı durdurmak için, Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın yakından takip ettiği bir süreçle aşı çalışmalarımızı yaygın bir şekilde yürütüyoruz. 

İlimizdeki vakaların neredeyse %90’ı delta varyantından oluşuyor. Delta varyantının etkisiyle hızlı bulaşan hastalık, aşısını erteleyen vatandaşlarımızın virüsün bulaşmasına zemin hazırlamasıyla birlikte daha da fazla insana bulaşıyor. 

Samsun’da aşısını erteleyen 250 bin civarı vatandaşımız var. Bunlar ikinci dozunu zamanı gelmesine rağmen yaptırmayan ve iki doz aşısını yaptırdıktan sonra üçüncü hatırlatma dozunu hakkı olduğu halde erteleyen kişilerinden oluşuyor.

Maalesef hastane yatışlarımız, yoğun bakım hastalarımız ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın çoğunu da bu aşısını erteleyen vatandaşlarımız oluşturuyor. 

Özellikle tek ya da iki doz Sinovac aşısını Şubat, Mart, Nisan, Mayıs gibi erken dönemlerde olmuş vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Hiç vakit kaybetmeden ikinci doz ya da üçüncü hatırlatma doz aşınızı mutlaka yaptırın.  

Aşı sadece sizi korumaz. Hastalığı bir başkasına bulaştırma ihtimalinizi de azaltır. Bu nedenle hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdekilere hastalığı bulaştırmamak için, lütfen ertelediğiniz aşısınız tamamlayın.

Birinci dozda %85 oranına ulaştık. Ancak ikinci dozda 18 yaş üstü hedef nüfusa göre %69 seviyesindeyiz. 

Vakalar artıyor. Bu gidişatı durdurmamız gerekiyor.

Okullarımızın ve iş yerlerimizin açık kalmasını istiyorsak, elimizdeki en güçlü silah olan aşıyı mutlaka daha da etkin kullanmalıyız. Bir doz aşı oldum bana yeter dememeliyiz. İki doz aşımızı yaptırmışsak hatırlatma dozuyla koruma kalkanını güçlendirmeliyiz. 

Artık bir bahanemiz yok. Aşımız var. Aşı noktalarımız aktif olarak sizleri bekliyor. Yeni bir vaka artışının ortaya çıkaracağı yasaklar tablosuyla karşılaşmamak için yapmamız gereken belli. 

Aşımızı yaptırmak.

Lütfen hiç vakit kaybetmeden evimize en yakın aşı merkezine başvurarak, mutlaka aşımızı yaptıralım. Rahatça Samsunsporumuzun maçını statta izleyelim, sosyal etkinliklerimize katılıp, seyahatlerimizi güven içinde yapalım. Maske, mesafe, el hijyeni kurallarına daha çok dikkat edelim. Yeniden koronanın hayatımıza hâkim olmasına izin vermeyelim.”

Continue Reading

Gündem

Saadet Partisi İl Yönetiminden Başkan Demirtaş’a ziyaret

Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen ve yönetim kurulu üyeleri İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ı makamında ziyaret etti. Başkan Demirtaş’dan çalışmaları hakkında bilgi alan İl Başkanı Salih Şen İlkadım’ın vizyon sahibi başkanı ile hizmet ritmini yakalayacağını ifade etti.

Published

on

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Demirtaş, Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bu nazik ziyaretiniz bizleri onurlandırdı. Çok teşekkür ediyorum. Sizin de daha önce belirttiğiniz şekilde, öznemizin İlkadım olması kaydıyla, her yerde her zaman sevgili hemşerilerimize faydası olacak her konuda istişare etmek için mutlaka bir araya gelebilmemizin uygun olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Projeler hakkında bilgiler verdi”

Devam eden projelerden Kimsesizler Evi,Hasta ve Refakatçi Evi, İlkkule, İlkadım Kart hakkında Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen’e bilgiler aktaran Başkan Demirtaş,” Yaptıkları çalışmalarla ilgili sosyal belediyecilik anlayışının ön plana çıktığı projelerde ilçe halkından da önemli destekler görüyoruz. İlçemize yatırım ve hizmet yolunda el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen ise Başkan Necattin Demirtaş’a kendisine gösterdiği ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Continue Reading

Trendler