DOLAR32,2050% 0.06
EURO34,9612% 0.28
STERLIN40,9672% 0.05
FRANG35,2413% 0.3
ALTIN2.424,38% -1,52
BITCOIN68.172,61-2.781

Büyükelçisi Mosud Mannan, Samsun TSO’yu ziyaret etti

Samsun TSO’yu ziyaretinde konuşan Bangladeş Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan, Samsun ile ilişkileri güçlendirmek istediklerini söyledi. Başkan Murzioğlu ise, Bangladeş ve Türkiye’nin dost iki ülke olduğunu belirterek, yapılacak işbirliklerinin iki ülke halkına da önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Büyükelçisi Mosud Mannan, Samsun TSO’yu ziyaret etti

Aralık ayında görevine başlayan Bangladeş Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı (STSO) Ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Meclis Başkanı Haluk Akyüz, Yönetim Kurulu Üyeleri Erkan Malkoç ve Zafer Dilmen’in yer aldığı ziyaret oldukça samimi bir ortamda gerçekleşti. Başkan Salih Zeki Murzioğlu, nazik ziyaretleri nedeniyle konuğu Büyükelçi Mannan’a teşekkür ederek, Samsun’un ekonomi, sanayi ve ihracat potansiyelinin yanısıra öne çıkan sektörlerine ilişkin bilgiler verdi. Türkiye ve Bangladeş’in kardeş iki ülke olduğuna değinen Murzioğlu, “İki ülke arasındaki ilişkiler her geçen gün daha da güçleniyor. Tarih boyunca her iki ülke, her daim birbirlerinin yanında olarak her konuda destek olmuşlardır. Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirmek için çok olanak var. Başta ekonomi olmak üzere her alanda ilişkilerimizi daha ileriye taşımak adına elimizden gelen çabayı göstermeye hazırız. Yapılacak işbirliklerinin iki ülke halkına da önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Ortak yapılacak çok iş var

Türkiye ile bağlarının kuvvetli olduğunu söyleyen Büyükelçi Mannan, “Karadeniz Bölgesi’ne ilk gelişim. Kurtuluş mücadelesinin ilk meşalesinin yakıldığı Samsun’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Mustafa Kemal Atatürk’e saygılarımı sunmak için buradayım. Bugün ayrıca, 19 Mayıs Üniversitesi’ni de ziyaret ettim. Üniversiteyle bilim ve teknoloji araştırmalarını kapsayan bir anlaşma imzaladık. Bangladeş ve Karadeniz Bölgesi arasında ticari ve işbirliği oldukça yüksek. Dünyada tekstilde Çin’den sonra ikinci ülkeyiz. İlaç sanayi, deri ve deri ürünlerinde de epeyce ilerleme kaydettik. Jüt imalatında iyiyiz. Yazılım konusunda 5 milyar dolarlık yeni bir yatırımımız oldu. Deniz ürünlerinde önemli bir kapasitemiz söz konusu. Burada görevde olduğum sürece Türkiye ile anlattığım bu sektörlerle ilgili işbirliklerini geliştirmeyi planlıyorum. Türkiye’nin özellikle inşaat sektöründe oldukça güçlü bir ülke olduğunu biliyorum. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da inşaat ve medikal alanlarında işbirliğine önem veriyor. Başka sektörlerle de zaten işbirliklerimiz var. Ülkemizin nüfusu 180 milyon. Pandemiden sonra tarım alanlarında işbirlikleri yapabiliriz. Bunun yanında aynı birliktelik bilişim alanlarında da sağlanabilir. Samsun ile Bangladeş arasında ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesi için elimizden geleni yapacağız. Ortak yapılacak çok iş var. İnşallah önümüzdeki süreçte sizin de desteğinizle iş dünyası ile daha etkili, verimli bir ekonomik bağ kuracağız” diye konuştu.

Ziyaret, görüş alışverişinde bulunulması ve karşılıklı anı takdiminin ardından sona erdi.

YORUM YAP