Connect with us

Sağlık

Bende olmaz demeyin! Meme kanseri erkeklerde de görülebilir

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, uzun süre tanı konulamayan 75 yaşındaki hastası Emsal Tokuç’u meme kanserinden yaptığı tedavi ile sağlığına kavuşturdu.

Published

on

Meme kanseri en çok kadınlarda görülse de nadiren de olsa erkeklerde de görülmesi muhtemeldir. 75 yaşındaki Emsal Tokuç’ta bu hastalardan bir tanesi. Tokuç, beş yıl boyunca teşhis konulamadığı için doğru tedavi yöntemi de uygulamamış. Kas ağrısı denilmiş, kas gevşetici kremler verilmiş, farklı tedaviler, farklı doktorlar ve farklı branşlar tarafından uygulandığını ifade etti. Emsal Tokuç son olarak, Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak’a başvurdu. Op. Dr. Sedat Ocak, hastası Emsal Tokuç’a yaptığı muayene ve tetkiklerden sonra meme kanseri olduğunu tespit etti. 

MEME KANSERİNDE ERKEKLERDE ARTIŞ VAR

Yaşanan süreç hakkında bilgi veren Op. Dr. Sedat Ocak, “Meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser türüdür. Nadiren de olsa erkeklerde görülmesi muhtemeldir. Erkeklerde nadir görülen Meme Kanseri, ABD’de yapılan araştırmaya göre son yıllarda yüzde 25 arttı. Meme veya koltuk altında kitle ele gelmesi, memenin boyutunda veya şeklinde değişiklik olması, memenin veya meme başının derisinde renk değişikliği olması ya da özellik değiştirmesi gibi durumlarda kanser olmasa da gerçek nedenin bir uzman doktor tarafından bulunması gerekmektedir. Bu anlamda erken tanı ve teşhis tedavi sürecinde çok önemli rol oynamaktadır. Emsal bey de bu süreçte teşhis konulamadığı için doğru tedavinin yapılamadığını ifade etti. 

SİNSİ İLERLEYEBİLİR

Bu kanser türü yıllar boyunca belirti vermeden sinsice ilerleyebilir. Kendisi 3 ay önce bize geldi. 5-6 yıldır aslında böyle bir hastalığı taşıdığını görüyoruz. Fakat bu süreçte inceleme araştırma içine girmediği ve bir rahatsızlık oluşturmadığı için çok üstüne gidilmemiş.  Meme başında bir şişlik fark ettik ve bunu incelediğimizde kitleyi tespit ettik. Kitleyi tespit ettikten sonra bir tanı koymak gerekiyor. Biyopsi sonucunu kendisiyle paylaştık. Hastalığı ve süreci anlattık. Sonrasında ameliyat yaparak parçayı çıkardık, temizledik. Emsal bey şuan gayet iyi ve sağlıklı. 

FARKINDALIK OLUŞTURMAK

Erkeklerde meme kanseri çok sık olmadığı için bayanlardaki gibi bilinç konusunda eksikliği olduğundan tanı ve tedavilerde gecikmeler olmaktadır.  Meme kanserinin erkeklerde görülebileceğini unutmamak gerekir. Emsal bey bize burada emsal teşkil ederek kamuoyuna da duyurarak farkındalık oluşturmak istedik. Bazı kanser türleri belirti vermeyebilir. Hiç bir şeyiniz olmasa bile belirli aralıklarda bir uzman doktor tarafından muayene olmanız, erken yakalanacak bir hastalığın tedavisi için büyük önem arz etmektedir.” dedi. 

BENDE DE OLMAZ DEMEYİN!

Sürecim aslında 7-8 sene önce başladı. O dönemlerde ağrım, sızım yoktu, hiç bir belirti vermemişti. Fakat bir değişiklik hissediyordum aslında. Önemsiz olduğunu düşünüp hiçte üstüne gitmedim. Fakat kısa bir süre önce ağrılarım başladı. Meme ve koltuk altı bölgemde şişlik gibi ağrı gibi bir his duydum. Bu süreçte hastane ve doktorlara gittim ama tam olarak tanı koyamadılar. Son olarak Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak hocama geldim. Muayene yaptı, ultrason gibi cihazlarla baktı ve meme kanseri olduğumu söyledi. Ameliyatım gerçekleşti, tedavi sürecim devam ediyor. 75 yaşındayım şuan çok iyiyim. Doktorumuz çok yakından ilgileniyor. Kendisine, ekibine ve Büyük Anadolu Hastaneleri’ne çok teşekkür ediyorum. Bende de olmaz demeyin mutlaka şüphelendiğiniz bir durumda mutlaka bir uzman doktora görünün” diyerek sözlerine son verdi. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Bebeklerde beslenme nasıl olmalıdır?

Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Neşe Birinci, “Annenin bebeğine verebileceği en güzel, en büyük hediye anne sütüdür.” diyerek anne sütünün önemine dikkat çekti.

Published

on

Anne sütü bebeğinizin sağlıklı gelişmesi için eşsiz bir besin olduğunu ifade eden Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Neşe Birinci, “Bebeğimizi ilk altı ay anne sütü ile besliyoruz. Anne sütüyle beslenmeye en az iki yaşına kadar devam ediyoruz. Çünkü annenin bebeğine verebileceği en güzel, en büyük hediye anne sütüdür. Bu nedenle bebeğimizi öncelikle anne sütüyle beslemeye devam ediyoruz. 6. ayından sonra ek gıdalara geçiyoruz. Öncesinde bazen Anneanneler, Babaanneler bebek ağlıyor diye aç olduklarını zannederek mamaya başlayabiliyorlar. Ama bizim için en önemli gösterge bebeğin tartı alımıdır. 

KİLO ALIMINA DİKKAT

Kilo alımı yeterli olan yani günde 20-30 gram kilo alan bebeklerin kilo alımı yeterli diyoruz ve anne sütü bebeğine yetiyor anlamına gelmektedir. Zaten her annenin sütü bebeğine, annede çok ciddi bir problem olmadığı sürece yeterlidir. 

Bebeğin 6. ayından sonra anne sütünün yanına tamamlayıcı gıdalara geçiyoruz. 1 yaşına kadar bebeğin beslenmesinde ana besin anne sütüdür. Diğer ek besinler sadece çeşitli gıdalarla bebeği tanıştırmak tattırmak amaçlı verilmektedir. 

BEBEĞİNİZE BU BESİNLERİ VERMEYİN!

Ek gıdaya geçişte anneler mutlaka sakin olmalı acele etmemeli önce bir tatlı kaşığı ile tadımlık başlıyoruz. Sonra yavaş yavaş artırıyoruz. Çeşitli gıdaları 1 yaşına kadar bebeğimizle tanıştırmalıyız. Yalnız bir yaşına kadar bebeğimize tuz şeker bal yumurta beyazı bunları vermiyoruz. Bir yaşından sonra tuz ve şekeri az miktarda kullanıyoruz. Bebeğinizi güle güle büyütmenizi diliyoruz. ” diyerek sözlerine son verdi.

Continue Reading

Sağlık

Reflü hastalığı kanser nedeni

Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Uzm. Dr. Berna Güzel, “Reflü hastalığı sonucunda yemek borusu (özafagus) hasarlanıp barrett hastalığı ve bunun sonucunda yemek borusu kanseri gelişebilmektedir.” dedi.

Published

on

Reflü olarak da adlandırılan gastroözofagial reflü hastalığı, mide içeriği hastanın yemek borusuna veya ağzına geri döndüğünde ortaya çıkan bir sağlık sorunu olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Uzm. Dr. Berna Güzel, “Reflü hastalığı mide içeriğinin (mide ve safra asidi gibi) yemek borusuna doğru geri kaçması sonucunda oluşur. Bu geri kaçışlar sonucunda yemek borusu (özafagus) hasarlanıp barret hastalığı ve bunun sonucunda yemek borusu kanseri gelişebilmektedir.

REFLÜ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Reflü hastalığının göğüste yanma, sırta vuran ağrı, yenilen gıdaların ağıza geri gelmesi, ağız kokusu, boğaz ağrısı, sürekli öksürük gibi belirtiler vardır. Bu şikayetlere gelen  hasta mutlaka endoskopi ile değerlendirilip yemek borusundaki hasar tespit edilmelidir. 

Yemek borusundaki hasar (barret hastalığı) düzenli kontrol yapılmazsa özafagus (yemek borusu) kanseri ile sonuçlanabilmektedir. Yemek borusu kanseri geç belirti veren ve hızlı yayılan bir kanserdir. 

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Kilo kaybı, yutulan gıdaların geri gelmesi gibi şikayetlere çok önemlidir. Erken safhada tespit edilen kanser cerrahi ile tedavi edilebilmektedir. Bu şikayetler ile gelen hastalarda reflü dışı hastalıkların da değerlendirilmesi gerekmektedir. Göğüste ve midede yanma, ağrı şikayeti olan kişilerde kalp krizi, kalp zarı iltihabı (perikardit), myokardit (kalp kası iltihabı) tespit edilebilmektedir. Geç kalındığında kalp yetersizliği gelişip ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle hastalıkların ayrımı, erken teşhisi ve kolay tedavisi için düzenli kontrol çok önemlidir.” diyerek sözlerine son verdi.

Continue Reading

Sağlık

Bafra Devlet Hastanesi çocuğunuzun gelişimini değerlendiriyor

Bafra Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Alaiddin DOMAÇ: “Çocuk Gelişimi Polikliniğinde, 0-18 yaşlar arasındaki normal gelişim gösteren, özel gereksinimi olan, korunmaya muhtaç ve risk altındaki çocukların Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarımızın yönlendirmesi ile zihinsel, dil, motor, sosyal ve duygusal gelişim alanlarını değerlendirebilen uygun programlar geliştirilip çocuk ve aileyi destekliyor, ilerleyecekleri yolda rehberlik ediyoruz.” dedi.

Published

on

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Özlem DEDE:’ Her çocuk özeldir ve her çocuğun gelişim süreçleri kendine özgüdür. 0-18 yaş çocuklar için dil ve konuşma bozukluğu, öğrenme güçlüğü, zihinsel engel, fiziksel yetersizlik, özel yetenek ve davranış bozukluğu olan çocuklara pedagojik danışmanlık yaparak; bebeklik dönemi gelişim takibi, özgül öğrenme güçlüğü, tuvalet eğitimi, kardeş kıskançlığı, alt ıslatma, parmak emme, öfke saldırganlık, tırnak yeme vb. konularda destek sağlamaktayız’. Dedi.

Hangi Testler Uygulanıyor?

Dede, ayrıca çocukların gelişimsel süreçlerini zihinsel sosyal ve duygusal olarak takip etmek amacıyla: Denver 2 Gelişimsel Tarama Testi, AGTE (Ankara Gelişimsel Tarama Testi), Metropolitan Testi, Artikülasyon Testi, Peabody, Porteus Labirentleri, Gesell Normları, Benton Görsel Bellek Testi, Bender Gestalt ve Cattel 2A Zeka Testlerini uygulayarak pedagojik değerlendirme yaptığını söyledi.

AGTE(Ankara gelişim Tarama Envanteri): 0-6 yaş çocukların gelişimi değerlendirilir.

DENVER 2 GELİŞİMSEL TARAMA TESTİ: 0-6 yaş arasındaki asemptomatik çocukların gelişimsel problemler açısından taramada, kuşkulu durumları objektif bir ölçütle doğrulamada ve gelişimsel risk altındaki çocukları izlemede kullanılan bir ölçüttür.

METROPOLİTAN: 5 yaş 6 ay ile 6 yaş arasındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula hazır olup olmadığını ölçen bir okul olgunluk testidir.

ARTİKÜLASYON: Çocuğun hangi sesleri çıkarıp çıkaramadığı, seslerde atlama, eksiklik ve değiştirme olup olmadığının tespitinde kullanılan ölçüttür.

PEABODY RESİM KELİME EŞLEŞTİRME TESTİ: 3-11 yaş çocukların alıcı dil yaşının tespit edilebildiği, konuşma bozukluğu ve sözel ifadeye ışık tutan bir testtir.

PORTEUS LABİRENTLERİ: 8-14 yaş arası bireylere uygulanan testlerdir.

GESELL NORMLARI: 2-6 yaş arası çocukların görsel motor ve algı gelişiminin değerlendirildiği bir ölçüttür.

BENTON GÖRSEL BELLEK TESTİ: 8 yaş üstü bireylerin dikkat, algı ve bellek durumuna dair bilgi veren dikkat algı testidir.

BENDER GESTALT TESTİ: 5-11 yaş arası çocukların görsel motor becerilerini gösteren bir ölçüttür. CATTEL 2A ZEKA TESTİ: 7 yaş 6 ay ve 14 yaş arası çocuklara uygulanan zeka testidir.

Continue Reading

Trendler