DOLAR32,8425% 0.05
EURO35,1743% -0.16
STERLIN41,5836% -0.28
FRANG36,8324% 0
ALTIN2.492,37% 0,10
BITCOIN64.779,81-0.225

Başkan Deveci’den Zabıta Haftası Kutlaması

Atakum Belediyesi tarafından Zabıta Teşkilatı’nın 195. kuruluş yıldönümü nedeniyle belediye binası önünde tören düzenlendi.Törende belediyenin zabıta görevlileri ile bir araya gelen Başkan Deveci ‘’Siz Peygamberimiz döneminde adaletiyle tanınan Hazreti Ömer’in görevini yapıyorsunuz’’ dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Başkan Deveci’den Zabıta Haftası Kutlaması

Atakum Belediyesi tarafından 1-7 Eylül arasında kutlanan Zabıta Haftası ve Zabıta Teşkilatı’nın 195.yıldönümü nedeniyle belediye binası önünde tören düzenlendi. 

Törende Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü çalışanları ile bir araya gelen Başkan Deveci yaptığı konuşmada Zabıta Teşkilatı’nın 195. yıldönümünü kutladı.  

‘’HAZRETİ ÖMER’İN MEDİNE’DEKİ GÖREVİNİ YAPIYORSUNUZ’’

Başkan Deveci konuşmasında zabıta mesleğinin önemine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: ‘’Zabıtanın görev alanına giren konular 1930’larda Belediye Yasası ile birlikte bu konuma gelmiş, yavaş yavaş değişerek 1930, 1956 ve 2005’te son şeklini almıştır. Şu anda yaptığınız görevler bu yasal süreçte belirlenmiş. Eskiden ‘İstishab’ diye adlandırılıyordu. Toplumun güvenliği toplumun sosyal yaşamı ve halk sağlığını korumakla görevlendirilmiş. Zabıtanın bu üç görevi yine var. Daha sonraki yasalarda da daha çok halkın sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak sosyal yaşamın düzenlenmesi görevi var. Bilmediğiniz ve burada size anlatılmayan bir şey daha söyleyeyim. Siz, Peygamberimiz döneminde en adil insan olarak tanınan Hazreti Ömer’in Medine’de yaptığı görevi yapıyorsunuz. Hazreti Ömer’in yaptığı göreve ‘muhtesip’ deniyor. Zabıta teşkilatı İslamın müslümanlığın ilk günlerinden itibaren var. Toplumun sosyal hayatını ve sağlığını düzenliyor.’’

‘’TOPLUMUN AYNASISINIZ’’

Zabıta teşkilatının belediye çalışmalarını da yansıttığını vurgulayan Başkan Deveci  ‘’ Toplumun gözü sizin üzerinizde. Siz toplumun aynasısınız. Siz Hazreti Ömer’in temsilcisiniz. Bunun getirdiği sorumlulukları taşımalısınız. Bu sorumlulukları taşımayan Hazreti Ömer’in adaletini temsil etmeyen size leke sürecek müdürünüz veya arkadaşlarınız varsa memur disiplini demeden ‘Arkadaş sen bu kuruma yakışmıyorsun elbiseni çıkar başka bir göreve git’ diyebilmelisiniz. Eğer bunu yapabilirseniz bu şehirde huzur olur, sosyal yaşam düzene girer şehirde sağlıklı yiyecek içecek bulunur. Atakum bunu yapabilir. Siz bunu yapabilirsiniz. Çocuklarınıza örnek olun’’ dedi.  

 ‘’ALDIĞIMIZ GÜÇLE GÖREV YAPIYORUZ’’

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci konuşmasının ardından Belediyenin Zabıta Müdürü Dursun Demirtaş’a çalışmalarından ötürü çiçek takdim etti. Başkan Deveci’ye teşekkür eden Demirtaş ‘’ Başkanımız hem maddi hem manevi yönden bir güç olarak arkamızda olduğunu hissettiriyor. Biz aldığımız bu güçle görev yapıyoruz. Bu güçle sizi görevlere sevk ediyor ve sizin daha rahat vatandaşa hizmet etmenizi sağlıyoruz. Sizlerden de görevlerinizden de çok memnunum. Atakum’a çok güzel hizmetler verdik. Daha güzel hizmetler vereceğimize inanıyorum’’dedi. 

YORUM YAP