Connect with us

Yerel Yönetim

Başkan Deveci’den Yalı Kafe alanı itirazı

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, son günlerde imar planı tartışılan Yalı Kafe bölgesinde inşaat alanının 3 kat artırılmasına itiraz ederek, “Orayı yeşili bol Millet Bahçesi özelliği taşıyan, içinde sosyal tesisleri olan bir yapıya dönüştürelim. Atakumlular böyle istiyorlar. Atakumluların sesine kulak verin” dedi.

Published

on

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısında daha önce Atakum Belediyesi kullanımından alınarak, Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi yapılmak üzere Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Yalı Kafe alanının imar planı görüşüldü. Taban alanı kat sayısının (TAKS) yani yapılacak olan inşaat alanının yüzde 15’ten yüzde 40’a çıkarılmasına itiraz eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Burada hem taban inşaat alanı, hem toplam inşaat alanı yaklaşık 3 kat artırılıyor. Görülüyor ki burası ciddi ve eski halinden daha yoğun bir yapılaşmaya açılıyor. Bu yönüyle Atakum zaten düzgün olmayan, benim de oldum olası itiraz ettiğim yapılaşma planına bir olumsuzluk da biz ekliyoruz” ifadelerini kullandı. İlgili madde, İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi grupları tarafından red, Milliyetçi Hareket Partisi grubunun da çekimser oy vermesiyle oy çokluğu ile kabul edildi. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Atilla Tekcan ise meclis kararına itiraz edeceklerini söyleyerek konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtti. 

“YÖNETMELİĞE AYKIRI DÜZENLEME”

Alanda söz verilen Millet Kıraathanesi yapılmadığını kaydeden Başkan Deveci, ”Bu yapılaşma koşullarını değiştiren, daha doğrusu yapılaşma alanını artıran uygulama imar planı değişikliği bugüne kadar söylenen, aramızda konuştuğumuz Millet Kıraathanesi düzenlemesine aykırı. Burada hem taban inşaat alanı, hem toplam inşaat alanı yaklaşık 3 kat artırılıyor. Bu yönüyle mekansal planlar yönetmeliğinin 4K ve 24/4. maddelerine aykırı bir düzenleme yapılıyor. Ayrıca yakınındaki binaların imar durumlarından farklı ve eşitlik ilkesine de aykırı. Yani bunlar hukuki ve teknik özellikleri. Bunun ötesinde sosyal özellikleri de var. Siz burayı biliyorsunuz. Buranın önceki kullanım şekli de çok doğru değildi; ama halk buraya alışmıştı. Orada bir rekreasyon ve dinlenme alanıydı. Sizinle daha önceki sohbetlerimizde, Samsun’a anlatılan şekli de içerisinde ufak sosyal tesisleri ve mutfağı olan Millet Kıraathanesi yapılacaktı. Yani oradaki mevcut yeşillik daha da güçlendirilecek ve korunacaktı. Görülüyor ki burası ciddi ve emsallerinden halinden daha yoğun bir yapılaşmaya açılıyor. Samsunlular sahilde var olan, bundan başka da bulunmayan, denize ve sahile, kıyıya açılabilen tek alan burası. Burada ciddi bir kullanım alışkanlığı oluşmuştu. Bu da ortadan kaldırılıyor. Bu yönleriyle, Atakum zaten düzgün olmayan, benim de oldum olası itiraz ettiğim yapılaşma planına bir olumsuzluk da biz ekliyoruz. Siz de Atakumlusunuz, bunu yapmayalım. Sizin başka bir projeniz daha vardı. Yanında kamu binası var onu da yıkarak orada güçlü, yeşili bol Millet Bahçesi özelliği taşıyan, içinde sosyal tesisleri olan bir yapıya dönüştürelim. Atakumlular böyle istiyorlar. Ben de Atakum’un belediye başkanı olarak onların sesini bu mecliste ifade etmek istiyorum. Siz de bir Atakumlusunuz. Atakumluların sesine kulak verin” diye konuştu. 

“BETON YIĞINI HALİNE GELİYOR” 

Yalı Kafe’nin imar planı geçmişinden bahseden Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Meclis Üyesi Hasan İpek, “Burayı siz Atakum Belediyesi’nden alıp Büyükşehir kaynakları arasına ekledikten sonra biz burayı mahkemeye vermiştik. Yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Yürütmeyi durdurma kararının gerekçeleri giderilip, 1/1000’lik plan yapıldı burada bundan 5-6 ay kadar önce. O tarihte ben reddettiğimde, siz de bana demiştiniz ki; ‘İlerde siz sahilden geçerken orası o kadar güzel olacak ki, bugün red verdiğiniz için üzüleceksiniz ve pişman olacaksınız’. Keşke öyle olsaydı. İlk halinden sonra orayı 0.15’ten 0.40 yapıyorsunuz ve tamamen beton yığını haline geliyor. Şunu söylemek istiyorum. İşin özeti şu, iki yılı aşkın süredir burada beraber karşılıklı saygı çerçevesinde, farklı konularda farklı düşünsek de meclis toplantıları yapıyoruz. Bir sıkıntımız yok. Ben burada sizin söylediğiniz her şeyi doğru kabul ediyorum. Halktan bir vatandaşımız bir şey sorduğunda sizin cümlelerinizle cevap veriyorum. Bize vermiş olduğunuz sözü tutmadınız. Öncelikle onu vurgulamak istiyorum. Buradaki herkes şahittir. Dediniz ki, ‘0.15 taks olacak, yeşil alan bol olacak ve siz red verdiğinize pişman olacaksınız.’ Ben bu sözünüzün arkasında durmanızı temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. 

“CUMHURBAŞKANIMIZIN SÖYLEMLERİNE TEZAT”

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Meclis Üyesi Ayhan Ayvaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in geçmiş beyanlarını hatırlatarak, “Başkanım siz burada yapılacak olan yapılaşmanın, tamamen betonlaşma olmayacağı şeklinde daha önceki meclislerde beyanlarınız var. Daha önceki meclis kayıtlarında bunlar mevcut. Şimdi burada yan parsellere baktığımızda yüzde 15 ila 25’leri görürken burada taban alanı yüzde 40 olacak olması gerçekten burada yapılaşmanın artacağı yönünde ister istemez bir intiba bırakıyor. Onun haricinde Atakum halkının söylemiş olduğu şeylerden ve gördüğüm durumda burada çok yoğun bir ağaçlaşma var. ‘Acaba burada bu yapılaşma yapılırken bu ağaçlar da mı kesilecek?’ tarzında bir çekince var. Bunun haricinde yine eklemek istediğim, Cumhurbaşkanımızın yatay mimari yatay mimari dediği bir coğrafya için tutup burada yapılaşmayı artırıyor olmamız bu söylemlerle tezat düşüyor” diye konuştu. 

“BU MÜDAHALEYİ KABUL ETMİYORUZ”

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Atilla Tekcan ise, “Biz belediyeyi devraldıktan sonra, buradaki tesise ait hiçbir şeyi değiştirmedik. Yani ne ismini ne de konseptini ne de menüsünü değiştirmedik. Çünkü esas olan politikanın sürdürülebilir olması ve birbirinin devamı olabilmesidir. Sizin de bu konuda dediğiniz gibi, ha Atakum Belediyesi’nde ha Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne devir olduktan sonra. Burada hep beraber güzel bir şeye imza attık. İller Bankası’nın otel projesini engellemiş olduk. Orada daha büyük bir beton kitle doğacak idi. O konuda müteşekkiriz. Ama bunu yaparken bu şekilde bir yapılaşma o bizim niyetimizi ve amacımızı değersiz kıldı. Çünkü yeşil alanı kaybettiğimiz anda, ha otel olmuş ha bu şekilde bir yapılaşma olmuş farkı yok. Sürdürülebilir politikanın devamlılığı açısından ilk planda olduğu gibi 0,15’ten devam ediliyor olsaydı, bu durum yaşanmazdı. Çünkü Atakum’un yaşam konforuna ihtiyacı var. Oranın yaşam konsepti ve kültürü daha farklı. Buna saygı duymamız lazım. Bunu bu şekilde kabul etmemiz lazım. Bu şekildeki bir müdahaleyi kabul etmediğimizi beyan etmek isterim. Hani siz diyordunuz ya bazı konularda ‘Sayın Tekcan bu kararla ayağınıza sıkmış olursunuz’ diye, başkanım ben de size aynısını söylüyorum. Siz de bu kararla ayağınıza sıkmış olursunuz. Ben sizi uyarmış olayım” dedi. 

“BU TÜR YERLERİ KORUMAMIZ GEREKLİ” 

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkan Vekili İsmail Sevindik ise Yalı Kafe alanının daha önce İller Bankası’nın mülkiyetinde olduğunu hatırlatarak “Bu alanın mülkiyeti keşke ilçe belediyesine geçseydi, bu anlamda kendi tasarrufunu kullanabilseydi. Burada bir alışkanlık, teamül var. Burası Atakum halkının açık alan olarak çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptığı bir yer. Bu tür yerleri korumamız gerektiğini düşünüyoruz. Devlet varsa binayı yıkıp yerine yeşil alan, rekreasyon alanı yapmalı. Bu anlamda Milliyetçi Hareket Partisi’nin oyu çekimserdir, ben kişisel ve mesleki hassasiyetimden dolayı olumsuz oy vereceğim” sözlerini kaydetti. 

“MARKA DEĞERİ OLUŞTURACAK TASARIM”

Meclis üyelerinin konuyla ilgili itirazlarının ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, söz konusu alanda yapılacak projeyi ilk defa tanıttı. Başkan Demir, projeyle ilgili şunları kaydetti: “Ahşap ağırlıklı, beton yığını değil. Sergi alanlari sanat faaliyetlerinin icra edilecek olduğu alanlar, restoran kısmı var. Çok fonksiyonel, çok hoş bir bina. Toprakla uyumu müthiş. Böyle bir projeyi orada geliştiriyoruz. Üstünde sürekli çalışıyoruz, şimdi meclis üyelerimizle paylaşıyoruz. Taban alanı toplam alanın yüzde 20’sinin altında. İmalatın toplam alanı 3 bin 800 metrekare olacak. Taks yüzde 40 diyorsunuz ama oradaki alanın yarısının yüzde 40’ını, bunu gözden kaçırıyorsuz. O bir defa yüzde 20. Burada betonlaşma yok. Daha önce Yalı Kafe konseptiyle benzerliği yok. Çok farklı bir şey. Bu, Atakum’dan Türkiye’ye Samsun’un çok önemli bir marka değeri olacak olan bir proje. Mimarisiyle, teknolojisiyle, fonksiyonelliğiyle 7’den 70’e, yerli yabancı herkesin uğrayacak ve nefes alacak olduğu; betonlaşmaya cevap botanik bahçe içerisinde bir proje geliştiriyoruz” dedi.    

İTİRAZ EDİLECEK, YARGIYA TAŞINACAK 

Diğer yandan, daha önce de imar planına itirazda bulunulan ve yürütmeyi durdurma kararı alınan Yalı Kafe alanının yeni imar planıyla ilgili de yeniden itirazda bulunacaklarını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Atilla Tekcan, “Konuyu yargıya taşıyacağız. Atakum’un yeşil alanının yok edilmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Havza Belediye Başkanı Özdemir’den harman ziyareti

Kırsal mahalle ziyaretlerine devam eden Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ziyaretler esnasında arazide buğday hasadı ve haram yapan çiftçileri ziyaret ederek hasadın bereketli geçmesini diledi.

Published

on

Kırsal Mahallelere olan ziyaretler kapsamında arazide hasat yapan çiftçiler ile sohbet eden ve harman hakkında bilgiler alan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir  hasat döneminin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Özdemir “Hasat dönemi hayırlı uğurlu olsun. Cenab-ı Allah bol ürünler versin. Kazasız belasız, sağlık afiyetle hasadı yapıp, hasadın ürünlerinden de hayırlı bir şekilde istifade etmeyi nasip etsin” şeklinde konuştu.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ilçe hasadın yaklaşık bir hafta önce başladığını belirterek, teknolojinin ilerlemesiyle makinelerin insan gücünün yerini aldığını, işi daha hızlı ve kolay hale getirdiğini belirterek; “İlçemizin ekonomisinin büyük bir bölümü zirai gelirlerden oluşmakta. İnşallah Havza Organize Sanayi Bölgemizde, ilçemizde üretilen buğday, ayçiçeği ve diğer zira ürünlerimizi değerlendirecek ve işleyecek fabrikaların kurulması bölge çiftçimizi kalkındıracaktır.  Temennimiz Havza’da tarımsal üretime dayalı yatırımların artması. Ayrıca istihdam sorunumuzda ortadan kalacak.” Dedi.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Kimse yoksa “Büyükşehir” var

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan kişisel bakım ve yıkama hizmeti Covid 19 yüzünden yaşlılara risk oluşturacağı gerekçesiyle askıya alınmıştı. Normalleşme ile birlikte bir yıldır verilemeyen hizmet yeniden başladı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “’Kimse yoksa Büyükşehir var’ diyerek yürüttüğümüz çalışmalarımızda bakıma muhtaç tüm vatandaşlarımızın yanındayız” dedi.

Published

on

Temel belediyecilik faaliyetlerinin yanında sosyal hizmetler alanında da çalışmalarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kentte yardıma muhtaç, yalnız ve ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan yaşlılara yönelik yürüttüğü faaliyetler yüzleri güldürüyor. Geçtiğimiz yıl Mart ayından itibaren Covid 19 sebebiyle yaşlı vatandaşlara risk oluşturacağı gerekçesiyle askıya alınan kişisel bakım ve yıkama hizmeti normalleşme ile birlikte yeniden başladı.

YALNIZ VE ÇARESİZ DEĞİLSİNİZ

Evde Bakım hizmetleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı periyodik olarak ihtiyaç sahibi yaşlıları ziyaret ederek ihtiyaçlarını gideriyor. Ekipler, ziyarette yaşlıların temel bakım, saç-sakal kesimi, evlerinin temizliği, yemeklerinin pişirilmesi ve bulaşıklarının yıkanması gibi ihtiyaçlarını karşılıyor. Yapılan hizmetlerle yaşlıların kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmemeleri sağlanıyor. Ayrıca Evde Bakım hizmetinde ekipler, yaşlıların sağlık sorunları sebebiyle hastanelere ulaşımları ve kamusal anlamda yaptıkları işlemler konusunda da yardımcı oluyor.

BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN YANINIZDA

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “’Kimse yoksa Büyükşehir var’ diyerek yürüttüğümüz çalışmalarımızda bakıma muhtaç tüm vatandaşlarımızın yanındayız. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz” dedi. Evde yıkama hizmetlerinden yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin evden çıkamayacak durumda olan yaşlı, hasta ve engelli tüm vatandaşların faydalanabildiğini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürü Selim Yazıcı ise, “Geçen yıl Mart ayından itibaren veremediğimiz kişisel bakım ve banyo hizmetine 28 Haziran itibariyle yeniden başladık. 13 ilçede 42 personel ve 21 ekiple gerçekleştiriyoruz. Tedbirlerimizi de elden bırakmıyoruz. Özel kıyafetler maske eldiven ve siperlik kullanarak personelimiz bu hizmetlerin yerine getirilmesine özen gösteriyor. İki haftalık zaman diliminde 65 yaş üstü yaşlı ve engelli vatandaşlarımızdan 905 kişiye ev temizliği, 262 kişiye de kişisel bakım hizmeti verildi. Kurban Bayramı öncesinde de talepler oldukça arttı” dedi.

Yaşlı, hasta ve engelli yakını olan vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve ekibini kutladı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Atıklar sıfırlandı, ağaçlar kurtarıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, dönüşebilen atıkların kontrol altına alınması için başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin birimlerinde uyguladığı çalışma ile 26 ayda 23 bin ton kağıdın geri dönüşümüyle 380 ağaç kesilmekten kurtuldu. 607 bin 394 metreküp de su tasarrufu sağlandı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Sıfır Atık Projesi kapsamında 26 ayda sağlanan dönüşümle önemli bir tasarruf elde ettik. Büyükşehir olarak bu konudaki kararlılığımız devam edecek” dedi.

Published

on

İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve çevreyi koruma bilincinin oluşturulması amacıyla başlanılan Sıfır Atık Projesi ile çevre korunurken ekonomiye de büyük katkı sağlanıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan Sıfır Atık Projesi’ne verdiği destek kapsamında tüm bina ve yerleşkelerine sıfır atık kumbaraları yerleştirerek atıkları kaynağında ayrıştırdı.

BÜYÜK TASARRUF

Ardından çevre kirliliğinin önlenmesi, bertaraf tesislerinin ömrünün uzatılması, atık oluşumunun azaltılması, gelecek nesillere daha temiz ve daha yaşanabilir bir çevre bırakılması ve ekonomiye katma değer sağlanması bakımından yaptığı çalışmalarla tüm yerel yönetimlere örnek oldu. Sıfır atık konusunda sergilediği performans ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 8 birimi ‘Sıfır Atık Belgesi’ alan Samsun Büyükşehir Belediyesi 26 ayda atıkları kaynağında ayrıştırarak toplanan 23 bin 228 ton kağıt ile 380 ağacın kesilmesini önledi. Ayrıca 607 bin 394 metreküp de su tasarrufu sağlandı.

ÇEVRE DUYARLILIĞINDAN ASLA TAVİZ YOK

Tüketimin hızla arttığını, kaynakların sınırlı olması nedeniyle israfın önlenmesinin de büyük önem taşıdığını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sıfır Atık Projesi’nin amacına ulaşması için Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını dile getirerek, “Sıfır Atık Projesi kapsamında 26 ayda sağlanan dönüşümle önemli bir tasarruf elde ettik. Büyükşehir olarak bu konudaki kararlılığımız devam edecek. Doğa ve çevreye olan duyarlılığımızdan asla taviz vermeden geleceğe daha yaşanabilir bir Samsun bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Şehrimizdeki kaynakların verimli kullanılması, israfın önlenmesi, atık oluşumunun önlenmesi ya da minimize edilmesi ve oluşan atığın toplanarak geri kazanımını sağlamak adına çalışmalarımız devam edecek. Tüm hedefimiz gelecek nesillerimize yemyeşil nefes alınabilir bir Samsun bırakmak” dedi.

Continue Reading

Trendler