Connect with us
30Agustos

Yerel Yönetim

Başkan Deveci makamını minik başkan Meşhur’a telekonferansla devretti

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 23 Nisan’da makam koltuğunu telekonferans yöntemiyle 8 yaşındaki Ömer Emir Meşhur’a devretti. Bir günlüğüne başkan olan Meşhur, bazı arkadaşlarının interneti olmadığı için uzaktan eğitime devam edemediğini söyleyerek tüm çocuklara ücretsiz internet sağlanmasını istedi.

Published

on

Atakum Belediyesi, 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda makam koltuklarını çocuklara devretme geleneğini pandemi nedeniyle bu yıl da telekonferans yöntemiyle gerçekleştirdi. Bu sene Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci koltuğunu, Hüseyin Avni Asal İlkokulu ikinci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Ömer Emir Meşhur’a devretti. Minik başkan Ömer Emir, evinin bayrama özel süslediği alanından telekonferans yoluyla makama konumlandırılan ekranla Başkan Deveci’ye bağlandı. Minik başkan Meşhur, tüm Atakumlu çocuklar için talimatlarını sıraladı. Başkan Deveci de Atakum Belediyesi’nin çocuklara yönelik devam eden çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunurken aynı zamanda bir müjde de verdi. 

“DÜNYADA İLK VE TEK BAYRAM”

Dünya çocuklarına mesajı paylaşırken 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyada ilk ve tek olma özelliğine vurgu yapan minik başkan Meşhur, “Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e biz çocuklara verdiği değerle bu bayramı hediye ettiği için ayrıca teşekkür ediyorum. Bugün Atakum’da yaşayan tüm çocukları temsilen belediye başkanlığı koltuğuna oturuyorum. Göreve başladığından bu yana çocuklar için çok değerli çalışmalar yapan Cemil Deveci ve ekibini kutluyorum. Tüm Atakumlu çocuklar için talimatlarımı not almanız için sıralayacağım” dedi.

ATAKUMLU ÇOCUKLARI TEMSİL ETTİ 

Başkan Deveci’nin taleplerini dikkatle not aldığı minik başkan şu ifadeleri kullandı, “Koronavirüs nedeniyle uzun süredir derslerimize internet üzerinden devam ediyoruz. Ancak interneti olmadığı için eğitimine devam edemeyen arkadaşlarım var. Arkadaşlarım için, tüm Atakum’da öğrencilere ücretsiz internet sağlanmasını, Koronavirüs bittiğinde Atakum’da çok büyük bir piknik düzenlenmesini, sokak hayvanlarıyla ilgili yaptığınız çalışmaların artmasını, Atakum’da bir tane dahi hasta ve aç sokak hayvanı olmamasını, Atakum’da daha fazla yeşil alan ve çocuklar için daha fazla oyun alanı olmasını istiyorum. Bana Atakumlu çocukları temsil etme şansı tanıdığınız için çok teşekkür ederim. Caddelerde ve meydanlarda hep birlikte kutlayacağımız bayramlara bir an önce ulaşmak dileğiyle, tekrar bayramımız kutlu, mutlu olsun.”

“BU BAYRAM HEM ARMAĞAN HEM EMANET”

Minik başkan Meşhur’un şahsında tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bu bayramın bir benzeri dünyada yok. Ülkesinin kurucusu tarafından çocuklara armağan edilmiş dünyanın hiçbir ülkesinde bir bayram yok. O nedenle siz bu bayramın sahibi; hem armağan hem de emanet edileni olarak şanslı ve sorumlusunuz. Bu aynı zamanda 23 Nisan yüzyıllarca bu ülkede coşkuyla kutlanacak demek, bunu da siz gerçekleştireceksiniz. Bu ülkenin sizden bekledikleri çok fazla” dedi.

BAŞKAN DEVECİ’DEN MÜJDE

Başkan Deveci, minik başkan Meşhur’un talepleriyle ilgili de açıklamalarda bulunarak, “Arkadaşlarına müjde verebilirsin, zaten öğrencilerimizin yoğun olduğu bölgelerde internet altyapısını güçlendirecek bir sistem oluşturuyoruz. Bunun üzerinde çalışıyorduk, müteahhit bir firmayla görüşüyoruz. Bu konuda neler yapılabilir, bu sistemi nerelere kurmak gerekli bunları araştırıyoruz. Bir de Cumhuriyet mahallemizde Banda Aceh Parkı’nın hemen arkasında sizler için Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi yapıyoruz. O yapının içerisinde bir de kitap kafe olacak. İçerisinde 30 bine yakın birçok türde kitap olacak. Aynı zamanda merkezin internet altyapısı güçlü olacak. Bunun dışında kentin yerleşik alanlarında, parklarında buna benzer sosyal tesislerin ve okul bölgelerinde internet alt yapısını güçlendirecek çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu iş gerçekleşecek. Diğer yandan bu şehirden ben de şikayetçiyim, yeşil alan ve özellikle oyun alanı sıkıntısı çok fazla. Özellikle şehrin yerleşik alanında yeşil alan neredeyse yok denecek kadar az, var olanı değerlendirmeye ve sizin yaş grubunuzun kullanımına sunmaya çalışıyoruz. Şimdi oradan geliyorum, yukarıda bir park alanı çalışması var. Ne kadar yeşil alan varsa, ne kadar park alanı varsa hepsini ağaçlandırmaya hepsini planlayıp projelendirmeye özen gösteriyorum” diye konuştu.

“KENDİMİ SANA ŞİKAYET EDİYORUM”

“Emir, bir şey itiraf edeyim” diyen Başkan Deveci, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Benim yaş kuşağım sizin geleceğinizi neredeyse tüketti. Biz hem kendi gençliğimizi hem de kendi deneyimimizi biraz hesapsız kitapsız harcadık. Zorluklarımız var, hem şehirlerde tükettik hem de ülkenin başka yerlerinde tükettik. Ben de kendimi sana şikayet ediyorum. Bu ülkenin yönetiminde etkili olamadık. Ülkeyi doğru yönetemedik ve sizin geleceğinize sorunlar üretiyoruz. İnternet altyapısı yok, şehirlerde doğru dürüst yeşil alan ve park yok, yolları düzgün değil; bir yerde üç katlı bir yerde otuz üç katlı binalar var, çirkin görüntüler var. Bunlar bizim olumsuz eserlerimiz. Ben o yüzden sana kendimi ve kendi yaş grubumu şikayet ediyorum. Siz ve sizden sonra gelecek nesil, bu şehre ve ülkeye müdahale edin. Doğru yönetilmesini sağlayın. Çok çalışın ve derslerinizde çok başarılı olun. İçinizde yaşadığınız şehrin ve ülkenin sorunları ile çözümlerini öğrenin; çözüme ilişkin düşünceleriniz olsun. Yarın ortaokulda, lisede, üniversitede olacaksın oralarda seni daha ciddi sorunlar bekliyor. Sorunların yanında bir de görevlerin olacak. Ben senin o sorunları toplumun, ailenin desteğinle ve yeteneklerinde aşacağını biliyorum. Ama asıl seni bekleyen sorumluluklar var, o sorumlulukları ben sana ve senin yaş kuşağına hatırlatmak istiyorum. Biz eksik gedik bu sorunları çözeceğiz, benim görevim bu. Bunları hem sizinle konuşarak hem de mahalle mahalle dolaşarak yapabiliyorduk. Bu pandemi bizi geciktirdi, engelledi; ama hem belediye meclisinde hem de muhtarlar meclisinde şehrin tüm sorunlarını konuşuyoruz. En azından sizi mutlu edecek sizi güler yüzlü bir şekilde parklarda oynayıp spor yapıyor olabilecek; sokakta yaşayan canlıların da güvende ve mutlu olduğu bir kent inşa etmeye gayret gösteriyoruz. Benim adıma sen arkadaşlarına söz verebilirsin ‘Belediye Başkanı bana bu sözleri verdi, o da gece gündüz çalışıyor’ diyebilirsin.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Binlerce ton tıbbi atığı büyükşehir belediyesi bertaraf ediyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait Türkiye’nin en modern ve donanımlı tesisleri arasında yer alan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi, geçen yıldan bu yana 3 bin 700 ton tıbbi atığı bertaraf etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sağlık kuruluşlarından günlük toplanan atıkların çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde tesislerde sterilizasyon yöntemiyle bertaraf edildiğini ifade etti.

Published

on

Büyükşehir Belediyesi, her alanda gerçekleştirdiği faaliyetlerle halkı koronavirüsten ve diğer salgın hastalıklardan korumaya çalışıyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla kamuya açık tüm alanlar sterilize edilirken, pandemi hastaneleri başta olmak üzere Samsun genelinde faaliyet gösteren toplam 500 sözleşmeli sağlık kuruluşunun tıbbi atıkları da toplanarak bertaraf ediliyor. 

BU YIL 9 AYDA 222 BİN 927 TON ATIK BERTARAF EDİLDİ

Koronavirüs testleri ve hastaların tedavisinde kullanılan tıbbi malzemelerin bulunduğu poşetlenmiş atıkları özel araçlarla toplayan ekipler, bünyesindeki katı atık düzenli depolama sahası içinde yer alan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’ ne getiriyor. Tesiste bu yılın ilk 9 ayında 222 bin 927 ton atık, Türkiye’de koronavirüs vakasının ilk görüldüğü geçen yıl 11 Mart ayından bu yana da 3 bin 700 ton tıbbi atık bertaraf edildi. Tıbbi atıkları toplayan araçlar her tur sonunda steril hale getiriliyor, tesis işletme ve ofis kısımları da günlük 2 defa sterilizasyon işlemine tabi tutularak dezenfekte ediliyor. Koronavirüs sürecinden bugüne kadar 3 tıbbi atık aracı günde 4 kez tıbbi atık toplamak için yola çıkıyor.

ÖNCE STERİLİZE SONRA BERTARAF

Samsun Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi sorumlusu Yağmur Şafak Erarslan, tıbbi atıkların çok riskli bir grupta yer aldığı için pandemi ile birlikte daha fazla önem arz ettiğini, insanların tıbbi atıklar konusundaki riskleri daha net gördüğünü, farkındalığın arttığını söyledi. Toplama ve imha çalışmalarını titizlikle sürdürdüklerini söyleyen Erarslan, tıbbi atıkların bertaraf sürecini şu şekilde anlattı:

“Tıbbi atıklar, sağlık kuruluşlarının depolarından radyasyon ve metal dedektörü ile kontrolü yapıldıktan sonra lisanslı araçlarla tesise getiriliyor. Ardından özel yanmaz poşetler geçirilmiş olan konteynerlere boşaltılıyor ve soğuk hava deposuna alınıyor. Doldurulan konteynerler yatay tasarlanmış olan otoklav cihazında 30 dakika boyunca 136 derecelik sıcak basınca tabi tutularak mikroplarından arındırılıyor. Otoklavdan çıkarılan tıbbi atıklar kırıcıda parçalanarak hacimsel olarak küçültülüyor ve evsel atık haline getiriliyor. Ardından da Büyükşehir Belediyesi’ne ait Katı Atık Düzenli Depolama Alanında bertaraf edilerek, elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Tesiste her işlem 1 saat sürerken, bu sürede 1 ton tıbbi atık bertaraf ediliyor.”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, tıbbi atık yönetimi çalışmalarının Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nca kararlılıkla devam ettirildiğini söyledi. Başkan Demir, Samsun’daki sağlık kuruluşlarından günlük toplanan atıkların çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde tesislerde sterilizasyon yöntemiyle bertaraf edildiğini ifade etti. 

Continue Reading

Yerel Yönetim

Topaloğlu selin tahribata uğrattığı noktaları inceledi

Geçtiğimiz günlerde 19 Mayıs İlçesi Nebiyan Bölgesinde etkili olan sağanak yağış sonrası selden etkilenen Mahalleleri ziyaret eden 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu selin tahribata uğrattığı noktaları inceledi.

Published

on

İlçenin Yeşilyurt, Ormancık ve Fındıklı Mahallelerinde tahribata yol açan selin izlerini kısa sürede sileceklerini belirten 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu; ‘’ Yoğun yağıştan etkilenen Mahallelerimizde, Mahalle Muhtarlarımız ile birlikte tahribata yol açan noktalarda incelemelerde bulunduk. Gördüğümüz kadarıyla en büyük etken,  yol kenarlarında bulunan su kanallarına atılan dallar, moloz parçaları gibi materyallerin, büzlerin önünü tıkaması sonucu suyolunun değişmesiyle oluşmuş. Vatandaşlarımızdan ricamız, su kanallarını temiz tutması. Bizlerde bu noktalardaki geçiş büzlerimizi daha da büyütüp suyollarını rahatlatacağız. Tüm ekiplerimiz buralarda çalışmalarını sürdürüyor. Kısa sürede bu izleri sileceğiz. Vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.’’ dedi.

Başkan Topaloğlu ziyareti sırasında hasta ziyaretlerinde de bulunup, vatandaşlarla sohbet etti.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Minik mucitler Atakum’da hünerlerini sergiledi

Atakum Belediyesi ve Mafen Eğitim Kurumları iş birliği ile Atakum Kent Meydanı’nda ‘’Bilim ve Sanat Fuarı’’ düzenledi. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, ‘’Bu ülke bizim çocuklarımızın mutlu ve huzurlu yaşayabileceği bir ülke olacak’’ dedi.

Published

on

Atakum Belediyesi ve Mafen Eğitim Kurumları iş birliği ile ‘’Bilim ve Sanat Fuar‘’ düzenlendi. Atakum Kent Meydanı’nda gerçekleşen etkinlikte Mafen Eğitim Kurumu’un anaokulu, ilköğretim ve lise düzeyindeki öğrencileri fen bilimlerinden görsel sanatlara farklı branştaki çalışmalarını sundu. Robotik kodlama, biyoloji, kimya, ingilizce, almanca, matematik, görsel sanatlar, müzik gibi birçok branşta stant açan öğretmen ve öğrenciler, teknoloji ile yaratıcılığın birleştiği eserlerini ziyaretçilerle paylaştı. Oyun parkurunun da yer aldığı etkinlikle çocuklar, sanat ve bilimle dolu bir gün geçirdiler. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, tek tek standları gezerek öğrencilerin deney ve çalışmalarını izledi. Biyoloji standında kan grubuna baktıran ve mikroskopta sinir hücresi inceleyen Başkan Deveci, kimya standında ‘kütlenin korunumu’ deneyini izledi. Görsel sanatlar standında seramik tozlarından yapılmış Atatürk heykellerini inceleyen Başkan Deveci, daha sonra minik öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

‘’EĞİTİMLİ GENÇLERE İHTİYAÇ VAR’’

 Etkinlikte yaptığı konuşmasında bilim ve sanatın öğrencilerin eğitimindeki katkısına vurgu yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Çocuklar bizim eserimiz, bizim geleceğimiz. Geleceğimiz için çocuklarımızı yetiştiriyoruz ve büyütüyoruz. Okulların kendi arasında buna benzer projelerle yarışmaları daha önemli. Böylece hem çıtayı yükseltirler hem de çocukların eğitim seviyesini artırırlar. Nüfusun eğitimli gence ihtiyacı var. Diyeceksiniz ki ‘İyi yetiştirilmiş çocukların önemli bölümü yurt dışına gidiyor onları ne yapacaksınız?’ Bir gün onları alıp geri getireceğiz. Bu ülke bizim çocuklarımızın mutlu huzurlu yaşayabileceği bir ülke olacak. Bu ülke ve Atatürk’ün Cumhuriyet’i onların omuzlarında yükselecek. Onu yükseltecek çocuklar da sizin eseriniz olacak” diye konuştu.

’BÜYÜK BULUŞLARIN MİMARI OLACAKLARINA İNANIYORUM’’

Bireyin yaratıcılığı ön plana çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Mafen Eğitim Kurumları Genel Müdürü Güner Aydemir ise, “Bilim fuarları hayal gücü ve yaratıcılığın birleştiği yerlerdendir. Bu fuarda görev alan çocuklarımızın ileride ülke yararına büyük buluşların mimarı olacaklarına inanıyorum. Her birinin bir bilim adamı olarak ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesine katkı sağlayacaklarına inancım tamdır’’ ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler