Connect with us

Yerel Yönetim

Başkan Deveci makamını minik başkan Meşhur’a telekonferansla devretti

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 23 Nisan’da makam koltuğunu telekonferans yöntemiyle 8 yaşındaki Ömer Emir Meşhur’a devretti. Bir günlüğüne başkan olan Meşhur, bazı arkadaşlarının interneti olmadığı için uzaktan eğitime devam edemediğini söyleyerek tüm çocuklara ücretsiz internet sağlanmasını istedi.

Published

on

Atakum Belediyesi, 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda makam koltuklarını çocuklara devretme geleneğini pandemi nedeniyle bu yıl da telekonferans yöntemiyle gerçekleştirdi. Bu sene Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci koltuğunu, Hüseyin Avni Asal İlkokulu ikinci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Ömer Emir Meşhur’a devretti. Minik başkan Ömer Emir, evinin bayrama özel süslediği alanından telekonferans yoluyla makama konumlandırılan ekranla Başkan Deveci’ye bağlandı. Minik başkan Meşhur, tüm Atakumlu çocuklar için talimatlarını sıraladı. Başkan Deveci de Atakum Belediyesi’nin çocuklara yönelik devam eden çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunurken aynı zamanda bir müjde de verdi. 

“DÜNYADA İLK VE TEK BAYRAM”

Dünya çocuklarına mesajı paylaşırken 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyada ilk ve tek olma özelliğine vurgu yapan minik başkan Meşhur, “Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e biz çocuklara verdiği değerle bu bayramı hediye ettiği için ayrıca teşekkür ediyorum. Bugün Atakum’da yaşayan tüm çocukları temsilen belediye başkanlığı koltuğuna oturuyorum. Göreve başladığından bu yana çocuklar için çok değerli çalışmalar yapan Cemil Deveci ve ekibini kutluyorum. Tüm Atakumlu çocuklar için talimatlarımı not almanız için sıralayacağım” dedi.

ATAKUMLU ÇOCUKLARI TEMSİL ETTİ 

Başkan Deveci’nin taleplerini dikkatle not aldığı minik başkan şu ifadeleri kullandı, “Koronavirüs nedeniyle uzun süredir derslerimize internet üzerinden devam ediyoruz. Ancak interneti olmadığı için eğitimine devam edemeyen arkadaşlarım var. Arkadaşlarım için, tüm Atakum’da öğrencilere ücretsiz internet sağlanmasını, Koronavirüs bittiğinde Atakum’da çok büyük bir piknik düzenlenmesini, sokak hayvanlarıyla ilgili yaptığınız çalışmaların artmasını, Atakum’da bir tane dahi hasta ve aç sokak hayvanı olmamasını, Atakum’da daha fazla yeşil alan ve çocuklar için daha fazla oyun alanı olmasını istiyorum. Bana Atakumlu çocukları temsil etme şansı tanıdığınız için çok teşekkür ederim. Caddelerde ve meydanlarda hep birlikte kutlayacağımız bayramlara bir an önce ulaşmak dileğiyle, tekrar bayramımız kutlu, mutlu olsun.”

“BU BAYRAM HEM ARMAĞAN HEM EMANET”

Minik başkan Meşhur’un şahsında tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bu bayramın bir benzeri dünyada yok. Ülkesinin kurucusu tarafından çocuklara armağan edilmiş dünyanın hiçbir ülkesinde bir bayram yok. O nedenle siz bu bayramın sahibi; hem armağan hem de emanet edileni olarak şanslı ve sorumlusunuz. Bu aynı zamanda 23 Nisan yüzyıllarca bu ülkede coşkuyla kutlanacak demek, bunu da siz gerçekleştireceksiniz. Bu ülkenin sizden bekledikleri çok fazla” dedi.

BAŞKAN DEVECİ’DEN MÜJDE

Başkan Deveci, minik başkan Meşhur’un talepleriyle ilgili de açıklamalarda bulunarak, “Arkadaşlarına müjde verebilirsin, zaten öğrencilerimizin yoğun olduğu bölgelerde internet altyapısını güçlendirecek bir sistem oluşturuyoruz. Bunun üzerinde çalışıyorduk, müteahhit bir firmayla görüşüyoruz. Bu konuda neler yapılabilir, bu sistemi nerelere kurmak gerekli bunları araştırıyoruz. Bir de Cumhuriyet mahallemizde Banda Aceh Parkı’nın hemen arkasında sizler için Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi yapıyoruz. O yapının içerisinde bir de kitap kafe olacak. İçerisinde 30 bine yakın birçok türde kitap olacak. Aynı zamanda merkezin internet altyapısı güçlü olacak. Bunun dışında kentin yerleşik alanlarında, parklarında buna benzer sosyal tesislerin ve okul bölgelerinde internet alt yapısını güçlendirecek çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu iş gerçekleşecek. Diğer yandan bu şehirden ben de şikayetçiyim, yeşil alan ve özellikle oyun alanı sıkıntısı çok fazla. Özellikle şehrin yerleşik alanında yeşil alan neredeyse yok denecek kadar az, var olanı değerlendirmeye ve sizin yaş grubunuzun kullanımına sunmaya çalışıyoruz. Şimdi oradan geliyorum, yukarıda bir park alanı çalışması var. Ne kadar yeşil alan varsa, ne kadar park alanı varsa hepsini ağaçlandırmaya hepsini planlayıp projelendirmeye özen gösteriyorum” diye konuştu.

“KENDİMİ SANA ŞİKAYET EDİYORUM”

“Emir, bir şey itiraf edeyim” diyen Başkan Deveci, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Benim yaş kuşağım sizin geleceğinizi neredeyse tüketti. Biz hem kendi gençliğimizi hem de kendi deneyimimizi biraz hesapsız kitapsız harcadık. Zorluklarımız var, hem şehirlerde tükettik hem de ülkenin başka yerlerinde tükettik. Ben de kendimi sana şikayet ediyorum. Bu ülkenin yönetiminde etkili olamadık. Ülkeyi doğru yönetemedik ve sizin geleceğinize sorunlar üretiyoruz. İnternet altyapısı yok, şehirlerde doğru dürüst yeşil alan ve park yok, yolları düzgün değil; bir yerde üç katlı bir yerde otuz üç katlı binalar var, çirkin görüntüler var. Bunlar bizim olumsuz eserlerimiz. Ben o yüzden sana kendimi ve kendi yaş grubumu şikayet ediyorum. Siz ve sizden sonra gelecek nesil, bu şehre ve ülkeye müdahale edin. Doğru yönetilmesini sağlayın. Çok çalışın ve derslerinizde çok başarılı olun. İçinizde yaşadığınız şehrin ve ülkenin sorunları ile çözümlerini öğrenin; çözüme ilişkin düşünceleriniz olsun. Yarın ortaokulda, lisede, üniversitede olacaksın oralarda seni daha ciddi sorunlar bekliyor. Sorunların yanında bir de görevlerin olacak. Ben senin o sorunları toplumun, ailenin desteğinle ve yeteneklerinde aşacağını biliyorum. Ama asıl seni bekleyen sorumluluklar var, o sorumlulukları ben sana ve senin yaş kuşağına hatırlatmak istiyorum. Biz eksik gedik bu sorunları çözeceğiz, benim görevim bu. Bunları hem sizinle konuşarak hem de mahalle mahalle dolaşarak yapabiliyorduk. Bu pandemi bizi geciktirdi, engelledi; ama hem belediye meclisinde hem de muhtarlar meclisinde şehrin tüm sorunlarını konuşuyoruz. En azından sizi mutlu edecek sizi güler yüzlü bir şekilde parklarda oynayıp spor yapıyor olabilecek; sokakta yaşayan canlıların da güvende ve mutlu olduğu bir kent inşa etmeye gayret gösteriyoruz. Benim adıma sen arkadaşlarına söz verebilirsin ‘Belediye Başkanı bana bu sözleri verdi, o da gece gündüz çalışıyor’ diyebilirsin.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Havza’da hayırsever iş insanı tarafından yaptırılan Cami ibadete açıldı

Havza’da büyük kısmı hayırsever iş insanının tarafından kendi mahallesinde yaptırılan cami dualar ile ibadete açıldı.

Published

on

Yaklaşık 800 bin lira mal olan ve bunun 700 bin lirasını Çiftlik Mahallesi sakinlerinden Mustafa Dursun tarafından karşılanarak yaptırılan Çiftlik Mahallesi Emiruşağı yerleşkesindeki cami düzenlenen tören ve okunan dualar ile ibadete açıldı.

170 metrekare alan üzerinde, 325 metrekare kullanım alanı olan, bodrum üstü iki katlı Emiruşağı Caminin açılış programı okunan mevlit ile başladı.

Camide kılınan namazın ardından düzenlenen törende konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir  hayırsever iş insanı Mustafa Dursun’a ve ailesine teşekkür ederek; “İnşallah değerli insanımızın yapmış olduğu bu cami bir çok gencimizin de eğitimine katkı sunacak ve uzun yıllar hizmet verecek. Kendisinden ve ailesinden Allah razı olsun.” Dedi.

20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya; “Kardeşimiz güzel bir eser yaptırdı. Şimdi sıra sizlerde bu hayrın yerini bulması için cemaatinin olması geriyor. Camilerimize boş bırakmayalım. Dursun ailesinden Allah razı olsun ve niyetlerini kabul etsin.”dedi.

Konuşmaların ardından Dursun ailesi adına Adem Dursun’a Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya ve Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan tarafından plaket takdim edildi.

Adem Dursun ise Havza Belediyesi ve Havza Müftülüğüne yapmış oldukları yardımlar ve desteklerden ötürü teşekkür ederek; “Ben Çiftlikliyim ve burada büyüdüm. Bizlere böylesi hayırlı bir işi nasip eden Allah’ıma şükürler olsun. İnşallah bu tür yardımlarımıza devam edeceğiz.” Dedi.

Konuşmaların ardından Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen tarafından okunan duanın ardından kesilen kurdele ile cami ibadete açıldı.

Açılış sonrası programa katılanlara yemek ikramında bulunuldu.

Açılış törenine Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen, Havza Halkla İlişkiler müdürü Zeki Kurt, Hayırsever İş İnsanı Mustafa Dursun ve ailesi ile mahalle sakinleri katıldı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Genç girişimcilerin adresi Büyükşehir olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, girişimcilerin mevcut işletme kapasitelerini artırmaları için ortak tasarım atölyesi kuruyor. İş geliştirme merkezinin yanındaki alanda yapımı süren atölye, 2022 yılında hizmete girecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini, üretim, istihdam ve pazarlama konusunda özellikle genç girişimcilere bu atölyenin önemli destek sağlayacağını söyledi.

Published

on

Kent ekonomisini geliştirmek amacıyla gençleri girişimciliğe teşvik eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, destekleriyle üretim, istihdam ve ihracata katkı vermelerini sağlıyor. Canik ilçesi Derebahçe Mahallesi’ndeki iş geliştirme merkezinin yanındaki alanda girişimciler için yeni bir yatırıma başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ortak kullanım ve tasarım atölyesi inşa ediyor. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın mali destekleriyle yapılan yatırım, 18 ayda tamamlanacak. 

“GİRİŞİMCİLERE HAYIRLI OLSUN”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini ve onları cesaretlendirdiklerini ifade etti. Atölyenin girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine önemli katkılar sunacağını söyleyen Başkan Demir, “İş fikri olup işletme sermayesi eksikliği sebebiyle yatırım yapamayan çok girişimcimiz var. Üretim, istihdam ve pazarlama konusunda hevesli girişimcilerin ellerinden tutmamız, onlara destek olmalıyız. Bu nedenle de onlar için atölye kurma kararı aldık. İnşaatına geçen ay başladık ve çalışmalar hızla sürüyor. Hizmete girdiğinde girişimcilerimiz, makine parkına fazla masraf yapmak zorunda kalmayacak. Şimdiden şehrimize ve genç girişimcilerimize hayırlı olsun“ açıklamasında bulundu. 

2022’DE HİZMETE GİRECEK

Atölyenin donatımı ve makine parkıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Şehrimizin girişimci ve iş insanlarına tam teşekküllü bir atölye kazandırıyoruz. Verimli ve etkin kullanılması için en uygun işletme modelini tesis edeceğimiz atölyede CNC makineleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü donanıma sahip olacak. Firmalarımızın üretim kapasitesini ve rekabetçiliğini artırmada büyük rol oynayacak ortak tasarım atölyesinde prototipler de yapılabilecek” İfadelerini kullandı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Halim Batur Kulüpleri arası futbol turnuvası başlıyor

İlkadım Belediyesi, sağlıklı bir yaşam için gençleri sporda buluşturan spor kulüplerine yönelik geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden “Halim Batur” anısına düzenleyeceği kulüpler arası futbol turnuvası ile ilçede spora olan ilgiyi yeşil sahalara taşıyor.

Published

on

Derebahçe Mahallesi’nde adının verildiği, Halim Batur Spor Kompleksinde 25 Eylül Cumartesi günü saat:12.00’de oynanacak ilk maçla başlayacak olan Halim Batur Kulüpler arası futbol turnuvasında 13 kulüp şampiyonluk kupası için yeşil sahalarda kıyasıya mücadele edecek. Covid-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemlerin alınarak başlatılacak futbol turnuvasında şampiyon 26 Eylül Pazar günü oynanacak olan final maçı müsabakası ile belli olacak.

“Spor ve vefa adına önemli bir etkinlik”

Turnuvaya katılan tüm takımlara fair play ve centilmence mücadele etmelerini dileyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Her yaştan nesilleri bir arada spor yönlendirmek adına çok anlamlı bir etkinlik düzenledik. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanlığı Denetim Kurulu üyesi Halim Batur adını unutmadık. Bu turnuvada, ona karşı bitmeyen vefamızı gösteriyor. Öncelikle bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunun hiç kaybedilmediği maçların yeşil sahalara yansıyacağı turnuvamıza katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler