Connect with us

Yerel Yönetim

Başkan Deveci: “Lozan’ın adını, kültürünü yaşatıyoruz”

Atakum Belediyesi, Lozan Barış Antlaşması’nın tarihi misyonunu taşıyan Lozan Park ve Lozan Anıtı’nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Lozan’ın adını, kültürünü yaşatıyoruz” dedi.

Published

on

Atakum Belediyesi, Doğuş ve Lozan caddelerinin kesişiminde yer alan Lozan Park’ta ve Lozan Caddesi ile Alparslan Bulvarı üzerinde yer alan Şehit Ömer Halisdemir Parkı’nda yenileme çalışmalarını tamamladı. Gerçekleştirilen çifte açılış törenine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Selen Gülhan Çam, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. 

TARİHİ MİSYON TAŞIYOR

Tarihi misyonunu taşıyan Lozan Park’ta yenileme projesi kapsamında yürüyüş yolları ve yeşil alanlar düzenlendi. Minik Atakumlular için aktivite alanı oluşturulurken parkın köşe kısmında Atakumluların vakit geçirebileceği kafeterya ile kapalı ve açık oturma alanları yapıldı. Diğer yandan 24 Temmuz 1923’te İsviçre’nin Lozan kentinde imzalanan, Türkiye’nin bugünkü sınırlarını çizen ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin uluslararası alanda tanınmasını sağlayan Lozan Barış Antlaşması’nın tarihi önemini ziyaretçilere hatırlatan parkı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Lozan’ın mimarı Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün heykeli süsledi. Çalışmaların tamamlanması ile Atakumların kullanımına sunulan Lozan Park; tarih, sanat ve doğayı kent sakinleri için bir araya getirdi.  

“SAMSUN SIRADAN BİR ŞEHİR DEĞİL”

Lozan’ın Türkiye’nin tapusu olduğunu söyleyen İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, “Bugün buraya yazıyoruz. İnşallah bundan sonra Türkiye’nin her tarafına yazmamız lazım.  Cumhuriyet evlatlarının Lozan’ın ne manaya geldiğini anlatmasının zamanı geldi de geçiyor. Bugün Lozan’la, Cumhuriyet ile mücadele edenleri göreceksiniz Cumhuriyet’in 100. yılında inşallah biz parlamentoda biz gerekenleri yapacağız. Ama siz de sandıkta gerekeni yapacaksınız. Samsun sıradan bir şehir değildir. Samsun Cumhuriyet’in demir taşlarının döşendiği şehirdir. Samsun Ulu Önder Atatürk’ün ayak bastığı ilk andan itibaren Samsunluları gördüğü zaman ‘Benim bu ülkenin kurtulacağına dair ümitlerimin ve güvenimin arttığı, mücadelenin başladığı gündür’ demiştir. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Aynı şekilde 19’da başlayan mücadelenin 23’te Lozan’da imzalanması ile beraber tam bağımsız Türkiye’nin tapusunun elimize geçtiği gündür. Bu duygu ve düşünceler içerisinde hareket etmemiz lazım. Bugünlerde duyuyoruz, işitiyoruz sayın Belediye Başkanımız elinden gelen gayretleri gösteriyor. Elini de bağlasanız kolunu da bağlasanız ne yaparsanız yapın güneş balçıkla sıvanmaz. İnşallah hep beraber daha iyi, daha güzel günlerde mücadeleye devam edeceğiz Ben emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İnşallah daha güzel imkanlarla daha güzel hizmetleri yapmaya vesile olur. Belki biraz imkanlarımız sınırlı ama biz sonuna kadar belediye başkanımızın arkasındayız” diye konuştu. 

“LOZAN, ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK”

Lozan’ın özgürlük ve bağımsızlık olduğunu söyleyen CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Buranın yeniden düzenlenip kendine yakışır şekilde hazırlanması ve halkımıza sunulması nedeniyle değerli Atakum Belediye Başkanımızı ve yöneticilerini kutluyorum. Değerli milletvekili arkadaşımın dediği gibi, Lozan bu ülkenin tapusudur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Lozan’ın yazılmasını bu şehirde başlatmıştır. Kurtuluş mücadelesi Anadolu halkının bağımsızlık savaşıyla sonuçlanmıştır. Biz bu ülkenin bağımsızlığını geçmişte nasıl elde etmişsek bundan sonraki süreçte de, yan yana omuz omuza tam ve ekonomik bağımsızlığının elde edilmesi ile demokratik parlamenter sistemin yeniden güçlendirilmesiyle bu ülkenin gelişmesine katkı sağlayacağız. Ülkemiz önemli bir emperyalist projeden geçmekte. Suriye dediler, Irak dediler şimdi de Afganistan mültecileri diyorlar. Biz, ülkelerin bağımsızlığından tarafız. İnsanların, dünyanın neresinde olursa olsun bağımsız, hür ve barış içinde yaşamasından tarafız. Biz bundan sonraki süreçte bağımsızlığımızı ve Atakum’daki insanlarımızın da daha özgür ve refah içerisinde yaşaması için çalışacağız” 

“CUMHURİYET BİZE EMANET”

Tarihi bir iş yapıldığını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de, “Lozan Anıtı’nı açıyoruz. Lozan’ın adını, kültürünü yaşatıyoruz. Burası okullar bölgesi. İki tane okulun bahçesinde 19 Mayıs 1919’dan 9 Eylül’e kadar olan süreçteki tarihi değerleri, tarihimizi resimler ve alt yazıları ile yaşatıyoruz. Çocuklar annelerinin ellerinden tutacaklar ‘Tarihte ne oldu, kim bu adam Türkiye’nin neyini halletti, neresinden geliyor?’ diye soracak. Annesi, öğretmeni onlara anlatacak. Kurtuluş tarihimizi, kuruluş sürecimizi çocuklarımıza anlatacağız. Yedi yaşından başlayıp üniversite sonuna kadar anlatacağız. Anlatalım ki ülkemizin 71 yerinde ormanlarımız, coğrafyamız yanmasın. Tabiatımız yeşilliklerimiz yanmasın. Ne demek bu. 71 yerde yangın var. Bu ülke Kurtuluş Şavaşı’nda böyle bir süreç yaşanmadı. Ne oldu bize? Bu sorunun cevabı burada. Dünyayı dize getiren iki adam burada. Biraz sonra heykellerini göreceksiniz. Birisi Mustafa Kemal Atatürk. Birisi İsmet İnönü. Cumhuriyet tarihimizin iki büyük değeri. Onların anıtını açmaya gelmeyenler, onlarla yüzleşmeye cesaret edemeyenler gelmesinler istemiyorum. Cumhuriyet bize emanet. Gençlere emanet. Ben Cumhuriyet yolunda gençliğimi tükettim” dedi.

“ATATÜRK’ÜN YOLUNDAN AYRILMAYACAĞIZ”

Gençlere seslenen Başkan Deveci, “Sevgili gençler Atatürk bu ülkenin geleceğini bu Cumhuriyet’i size emanet etti” diyerek, “Atakum’un her yerinde Nutuk dağıtıyorum. Nutuk’u ben yedi kere okudum. Her yerde anlatıyorum yedinci okuyuşumda bile altını çizecek yer buluyorum. Her başım sıkıştığında her çıkmaza girdiğimde Nutuk’un araştırıyorum. ’Belediye yönetirken Nutuk’la ne ilgin var?’ diyeceksiniz. Var. Sizin geleceğinizi tayinde, sizin yolunuzun belirlendiği alanda daha doğrusu sizin yolunuzun açılabileceği alan Nutuk’ta var. Daha Türkçesi Türkiye Cumhuriyeti’nin gençlerinin yol haritası, Türkiye’nin geleceğinin yol haritası Nutuk’ta var. Çünkü o Nutuk Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın liderinin günlüğü. Hikaye değil, tarih değil ne gerçekleşmişse ne yaşanmışsa Nutuk’ta o yazıyor. Nutuk’u yazanların, bu iki devin ilk adımını attığından itibaren saray, sarayın askerleri, yandaşlar, emperyalist güçler  karşısındaydı. Yetmedi içinden çıkmış Ali Kemaller de karşısındaydı. Bu Ali Kemallere dikkat edin. Cumhuriyet tarihi boyunca hiç eksik olmadılar, hep ayağınızdaydılar. Şimdi de varlar ama güçleri yetmeyecek. Biz Atatürk’ün yolundan ayrılmayacağız. Onun bize bıraktığı Cumhuriyet’i emaneti her gün biraz daha çağdaş medeniyetler seviyesine çıkaracağız. Buna ant içtik. Bu görevimiz, tarihi misyonumuz Atatürk’ün verdiği ev ödevi. Atatürk’ün Cumhuriyet’i zor günler yaşıyor ama tehlikede değil. 1919-1923 arasında bu Cumhuriyet’i, Anadolu coğrafyasını nasıl onların elinden çekip almışsa, içerden ve dışardan o güçler ya da onların on katı gelse asla hiçbir şey koparamazlar. Hiçkimse kendini boşuna yormasın. Bu coğrafyayı koruyacak güç, enerji, gençlik Türkiye’de ve Anadolu’da var. Bu gençliğin kaynağı, merkezi 19 Mayıs 1919 ve Samsun. 19 Mayıs ve Samsun denince akla Atatürk, Atatürk’ün Cumhuriyet’i, bağımsızlık savaşı gelir. Biraz sonra bayrağın altından çıkaracağımız sadece Türkiye’nin değil dünyanın iki büyük devi akla gelir. Gelmeli. Getirmek istemeyenlerin de aklına bunu sokmalıyız. Orada kimi korkudan, kimi saygıdan bu iki devi aklından çıkaramamalı. Türk gençliğinin temel görevlerinden biri de bu” diye konuştu. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Havza’da hayırsever iş insanı tarafından yaptırılan Cami ibadete açıldı

Havza’da büyük kısmı hayırsever iş insanının tarafından kendi mahallesinde yaptırılan cami dualar ile ibadete açıldı.

Published

on

Yaklaşık 800 bin lira mal olan ve bunun 700 bin lirasını Çiftlik Mahallesi sakinlerinden Mustafa Dursun tarafından karşılanarak yaptırılan Çiftlik Mahallesi Emiruşağı yerleşkesindeki cami düzenlenen tören ve okunan dualar ile ibadete açıldı.

170 metrekare alan üzerinde, 325 metrekare kullanım alanı olan, bodrum üstü iki katlı Emiruşağı Caminin açılış programı okunan mevlit ile başladı.

Camide kılınan namazın ardından düzenlenen törende konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir  hayırsever iş insanı Mustafa Dursun’a ve ailesine teşekkür ederek; “İnşallah değerli insanımızın yapmış olduğu bu cami bir çok gencimizin de eğitimine katkı sunacak ve uzun yıllar hizmet verecek. Kendisinden ve ailesinden Allah razı olsun.” Dedi.

20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya; “Kardeşimiz güzel bir eser yaptırdı. Şimdi sıra sizlerde bu hayrın yerini bulması için cemaatinin olması geriyor. Camilerimize boş bırakmayalım. Dursun ailesinden Allah razı olsun ve niyetlerini kabul etsin.”dedi.

Konuşmaların ardından Dursun ailesi adına Adem Dursun’a Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya ve Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan tarafından plaket takdim edildi.

Adem Dursun ise Havza Belediyesi ve Havza Müftülüğüne yapmış oldukları yardımlar ve desteklerden ötürü teşekkür ederek; “Ben Çiftlikliyim ve burada büyüdüm. Bizlere böylesi hayırlı bir işi nasip eden Allah’ıma şükürler olsun. İnşallah bu tür yardımlarımıza devam edeceğiz.” Dedi.

Konuşmaların ardından Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen tarafından okunan duanın ardından kesilen kurdele ile cami ibadete açıldı.

Açılış sonrası programa katılanlara yemek ikramında bulunuldu.

Açılış törenine Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen, Havza Halkla İlişkiler müdürü Zeki Kurt, Hayırsever İş İnsanı Mustafa Dursun ve ailesi ile mahalle sakinleri katıldı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Genç girişimcilerin adresi Büyükşehir olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, girişimcilerin mevcut işletme kapasitelerini artırmaları için ortak tasarım atölyesi kuruyor. İş geliştirme merkezinin yanındaki alanda yapımı süren atölye, 2022 yılında hizmete girecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini, üretim, istihdam ve pazarlama konusunda özellikle genç girişimcilere bu atölyenin önemli destek sağlayacağını söyledi.

Published

on

Kent ekonomisini geliştirmek amacıyla gençleri girişimciliğe teşvik eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, destekleriyle üretim, istihdam ve ihracata katkı vermelerini sağlıyor. Canik ilçesi Derebahçe Mahallesi’ndeki iş geliştirme merkezinin yanındaki alanda girişimciler için yeni bir yatırıma başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ortak kullanım ve tasarım atölyesi inşa ediyor. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın mali destekleriyle yapılan yatırım, 18 ayda tamamlanacak. 

“GİRİŞİMCİLERE HAYIRLI OLSUN”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini ve onları cesaretlendirdiklerini ifade etti. Atölyenin girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine önemli katkılar sunacağını söyleyen Başkan Demir, “İş fikri olup işletme sermayesi eksikliği sebebiyle yatırım yapamayan çok girişimcimiz var. Üretim, istihdam ve pazarlama konusunda hevesli girişimcilerin ellerinden tutmamız, onlara destek olmalıyız. Bu nedenle de onlar için atölye kurma kararı aldık. İnşaatına geçen ay başladık ve çalışmalar hızla sürüyor. Hizmete girdiğinde girişimcilerimiz, makine parkına fazla masraf yapmak zorunda kalmayacak. Şimdiden şehrimize ve genç girişimcilerimize hayırlı olsun“ açıklamasında bulundu. 

2022’DE HİZMETE GİRECEK

Atölyenin donatımı ve makine parkıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Şehrimizin girişimci ve iş insanlarına tam teşekküllü bir atölye kazandırıyoruz. Verimli ve etkin kullanılması için en uygun işletme modelini tesis edeceğimiz atölyede CNC makineleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü donanıma sahip olacak. Firmalarımızın üretim kapasitesini ve rekabetçiliğini artırmada büyük rol oynayacak ortak tasarım atölyesinde prototipler de yapılabilecek” İfadelerini kullandı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Halim Batur Kulüpleri arası futbol turnuvası başlıyor

İlkadım Belediyesi, sağlıklı bir yaşam için gençleri sporda buluşturan spor kulüplerine yönelik geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden “Halim Batur” anısına düzenleyeceği kulüpler arası futbol turnuvası ile ilçede spora olan ilgiyi yeşil sahalara taşıyor.

Published

on

Derebahçe Mahallesi’nde adının verildiği, Halim Batur Spor Kompleksinde 25 Eylül Cumartesi günü saat:12.00’de oynanacak ilk maçla başlayacak olan Halim Batur Kulüpler arası futbol turnuvasında 13 kulüp şampiyonluk kupası için yeşil sahalarda kıyasıya mücadele edecek. Covid-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemlerin alınarak başlatılacak futbol turnuvasında şampiyon 26 Eylül Pazar günü oynanacak olan final maçı müsabakası ile belli olacak.

“Spor ve vefa adına önemli bir etkinlik”

Turnuvaya katılan tüm takımlara fair play ve centilmence mücadele etmelerini dileyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Her yaştan nesilleri bir arada spor yönlendirmek adına çok anlamlı bir etkinlik düzenledik. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanlığı Denetim Kurulu üyesi Halim Batur adını unutmadık. Bu turnuvada, ona karşı bitmeyen vefamızı gösteriyor. Öncelikle bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunun hiç kaybedilmediği maçların yeşil sahalara yansıyacağı turnuvamıza katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler