Connect with us
30Agustos

Yerel Yönetim

Başkan Demirtaş: “Dolu dolu bir iki buçuk yıl geçireceğiz”

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek, muhtarların sorun, istek ve dileklerini dinledi. Başkan Demirtaş maddi tablo ve üzerine eklenen pandemi dolayısıyla rutin hizmetlerin yapıldığı belediyecilik anlayışını geride bırakarak, makam koltuğunda oturan değil her an her yer rastlayacağınız bir başkan profili ile halkımızla hep birlikte ilkadım ilçemiz için dolu dolu bir iki buçuk yıl geçireceğiz “dedi.

Published

on

İlkadım ilçesine hizmet veren muhtarlarla hem kendi mahallelerinde hem de periyodik olarak gerçekleştirilen toplantılarda bir araya gelerek onların talep, öneri ve şikâyetlerini dinleyerek, çözüm odaklı hizmetleri ilçe halkına ulaştıran İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,İlkadım Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ve dernek yöneticileri ile bir araya geldi. Ihlamur Kafe’de gerçekleşen toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları, ilgili birim müdürleri ve teknik personeller katıldı.

“Salgına yönelik çalışmaları anlattı”

Toplantıda konuşan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, koronavirüs (COVİD-19) salgını sonrasında düzenlenen ilk istişare toplantısında belediye olarak salgın ile ilgili ilk günden itibaren aldıkları önlemleri anlattı. Bu zor dönemde hassasiyetle tüm ekiplerimiz hemşerilerimize yardımcı olmaya çalıştı, çalışmaya da devam ediyor. 179 ülkede salgının devam ettiği ve yüzyılda bir insanoğlunun karşılaşacağı zor bir tablo ile karşı karşıyayız. Belli bir ölçüde gerilemiş olabilir fakat henüz salgın bitmiş değil. Bu pandemi süreci içerisinde sizlerde bizlerle birlikte vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamak adına ciddi bir çalışma gösterdiniz. Yardımlaşma ve dayanışma duygularıyla el ele vererek bu süreç elbette geçecek. Yeni normal bir döneme girdik. Rabbim milletimizi korusun, devletimize ve bu aziz millete canla başla hizmet eden tüm kamu çalışanlarına ve işçilerimize kolaylıklar versin ifadelerine yer verdi.

“Sizler bizim gözümüz kulağımızsınız”

Muhtarların, vatandaşların talep ve şikâyetlerini öğrenme konusunda belediye ile bir köprü vazifesi gördüğünü belirten Başkan Demirtaş, “Sizler, bizim mahallelerimizdeki gözümüz, kulağımızsınız. Bir anlamda hem halkın temsilcisi, hem de bizi temsil eden bir işleviniz var. Biliyorsunuz ki vatandaşın gözünde muhtar, devleti ya da resmi tüm kurumları temsil eden birinci basamaktır. Bu bağlamda mahallelerimizin sorunlarını öncelikle sizlerden alarak, çözüm üretiyoruz ve uyguluyoruz” dedi.

“Yeni imar alanlarına yer altı Box sistemi”

Görev geldiği günden itibaren belediyenin geçmiş dönemde bıraktığı borçları sıkı bir mali disiplin politikası uygulayarak bu gün itibarıyla oturan bir belediye başkanı değil her an her yerde sahada olacağının altını çizen Başkan Demirtaş,”İlçemizde dokunmadığımız mahallemiz kalmayacak. Ülkemizin temelde alt yapı sorunları var. Bizim gibi eski şehirlerde bu daha da büyük. Yer altı box sistemi olamadığı için aç kapa mantığıyla alt yapı kurumları ile kör döğüşü içersindeyiz. Bu konuda en büyük şansız belediyede biziz. Bunu da köklü bir değişime uğratmamız da mümkün değil.Yeni imara açılan alanlarda hizmet kanalları oluşturarak bu alt yapı meselesini ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi.

“Hasta Refakatçi Evi yakında İlkadım’da”

Geride kalan yılları dolu dolu ilçeye değer katacak projeleri muhtarla paylaşan Başkan Demirtaş,ilk olarak Canik Şehir Hastanesi ve ilçe sınırları içerisinde bulunan hastaneler bölgesine de hitap edecek orta noktadaki belediye ye ait yerimize “Hasta ve Refakatçi Evi” projemizi yapacağız. Projemiz şu an son aşamasında. Buradaki muradımız başka illerden ilçemize gelen vatandaşlarımız barındıracak 100 kişilik kapasitesi olan bir ortam hazırlamak istiyoruz” dedi.

“Kentsel Dönüşüm uzun süreç isteyen bir durum”

Riskli alan kapsamında olan Aandolu, Zeytinlik, Hastanebaşı Mahallemiz de “Kentsel Dönüşüm” için değerleri güncelleyerek hak sahiplerinin tespitini yapıp bu mahallelerimiz de toplantı yapıp dönüşümü yapacak büyük firmalarla birlikte belediyeyi de bu işine katarak çözüm üretmeye çalışacağız diyen Başkan Demirtaş,” Bunu sonucunda bu iş ya olacak yada olmayacak. Biz daha yapılacak projeleri göremedik. Güzel projeler olursa Kökçüoğlu, Reşadiye, Fatih gibi dönüşüme hazırlanacak olan mahallelerimizi tetikler. Ama maalesef çok uzun süreç isteyen bir durum. Birden bire kentsel dönüşüm olmuyor. Dolayısıyla çok uzun bir yol bizi bekliyor” dedi.

“İkinci Bahar ile yaşlılarımızın yüzünü güldüreceğiz”

Derebahçe Mahallesine yapılması düşünülen Türkiye bir olacak olan ”İkinci Bahar” projemizle eli öpülesi yaşlılarımız ömürlerinin ikinci baharını nezih bir mekânda geçirmesini sağlayacağız diyen Başkan Demirtaş,” Evlerinde alınacak yaşlı büyüklerimizi hem sohbet edebilecekleri zaman zamanda şehrimizin tarihi ve turistik yerlerini sağlık çalışanlarımızın gözetiminde gezdirerek akşam ise tek tek evlerine ulaştıracağız” diye konuştu.

“Mevcut parklarımızı modernize edip yenilerini ilçeye kazandıracağız”

İlçede bulunan tüm parklarımızı önümüzdeki süreç içerisinde komple yenilerek çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı bir nesil olarak yetişmesi için çocuk parkları ve spor alanlarının her mahallemizde çoğaltılması adına programlı sıkı bir çalışma içersinde olacağını da anlatan Başkan Demirtaş, Parklarımızı özellikle modern çağa yakışır bir şekilde tasarlayıp uygulayacağız” dedi.

“Çok Amaçlı Salonun müjdesini verdi”

Karasamsun Mahallesi’yle birlikte çevre mahallelere de hizmet verecek olan çok amaçlı salon projesinin de müjdesini veren  Başkan Demirtaş, “50 dönüm bir arazi üzerinde inşa edeceğiz çok amaçlı salonumuzda, nişan, düğün, toplantı gibi etkinliklerin yapılabileceği iç ve dış yalıtımı ile çevre sakinlerine rahatsız etmeyecek, 500 kişilik çok amaçlı bir salonu, mutfak ve çay ocağı, engelli bay ve bayan wc, yine bay ve bayan mescitleri bulunacak. Ayrıca açık alanda oyun grupları, oturma yerleri, kapalı ve açık otopark alanları yer alacak”dedi.

“Muhtarlardan Başkan Demirtaş’a teşekkür”

Tek tek söz alan muhtarlar; Covid-19 sürecinde belediyenin maske, kumanya ve dezenfeksiyon desteklerinden ötürü Başkan Demirtaş’a’ teşekkür etti. Ayrıca Başkan Demirtaş toplantı esnasında muhtarların kendisine yöneltilen sorularına da cevap verdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Samsun Büyükşehir Belediyesi çevreci yatırımlarını hızlandırdı

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü su kaynaklarının, tarım alanlarının ve çevrenin korunmasına yönelik yatırımları kapsamında geçen yıldan bugüne kadar toplam 118 milyon 537 bin metreküp atık suyu arıtarak Karadeniz’e ulaşmasını engelledi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Tek damla atık suyu bile arıtmadan denize asla bırakmıyoruz. Çünkü tek derdimiz var. O da vatandaşlarımızın daha konforlu, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi” dedi. Arıtılan suların bir kısmı ise yeniden arıtılmak suretiyle geri kazanım suyu elde edilerek yeşil alanların sulanmasında kullanıldı.

Published

on

Tarım, sanayi, spor, kültür ve turizm kenti Samsun, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı altyapı yatırımları, arıtma ve entegre çevre tesisleri, teknolojik projeler ve uyguladığı sıfır atık ilkesi ile Türkiye’nin öncü kentlerinden biri. Kırsal alanlara kadar kurduğu modüler atık su arıtma tesisleri ile çevreyi koruyan Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde 26 adet atık su arıtma tesisi ile birlikte Samsun’da yüzde 100 atık su arıtma gerçekleştiriyor. 

118 milyon 537 bin metreküp atık su arıtıldı

SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından kesintisiz çalıştırılan toplam 197 bin 722 metreküp/gün kapasiteli arıtma tesisleri ile 2020’de ve 2021 yılının Eylül ayına kadar 118 milyon 537 bin metreküp atık su arıtıldı. 33 milyon 273 bin ton arıtma çamuru bertaraf edildi. Arıtılan suların bir kısmı yeniden arıtılmak suretiyle geri kazanım suyu elde edilerek yeşil alanların sulanmasında kullanıldı. Geri kalan kısmı da deniz ile alıcı ortama verilerek uzaklaştırıldı. Yapılan arıtmalarla birlikte yaklaşık 118 milyon 537 bin metreküp atık suyun Karadeniz’e gitmesi engellenerek çevre kirliliğinin önüne geçildi.

Şehrimizi ve çevremizi gözümüz gibi koruyoruz

Projeleri yaparken sorunların çözümüne insan ve çevre sağlığı açısından yaklaştıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsunumuzu ve çevremizi gözümüz gibi koruyor, sürdürülebilirliğini sağlamak için her türlü yatırımı gerçekleştiriyoruz. Attığımız her adımda yaptığımız her yatırımda çevremizi, şehrimizi ve insanımızı korumak için çalışıyoruz. İnsan sağlığı çevre sağlığından geçiyor. Sağlık açısından ne kadar uygun bir çevrede yaşıyorsanız o kadar sağlıklı olursunuz. Samsun’un 17 ilçesinde dev bütçeli çevre yatırımları inşa ediyoruz. Yaptığımız atık su arıtma tesisleri yatırımları ile tüm ilçelerinde arıtma tesisi olan Karadeniz’de tek, Türkiye’de ise beşinci kentiz. Tek damla atık suyu bile arıtmadan denize asla bırakmıyoruz. Çünkü tek derdimiz var. O da vatandaşlarımızın daha konforlu, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi” diye konuştu.

Continue Reading

Yerel Yönetim

İlkadım’da metruk binaların yıkımı devam ediyor

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 2021 yılında da çevreye zarar veren ve kötü görüntü oluşturan metruk binaların yıkımını yaptıklarını söyledi.

Published

on

Çevresindekiler için tehlike oluşturan ve uzun süredir kimsenin yaşamadığı binalarda yıkımlarına devam eden İlkadım Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Kökçüoğlu Mahallesi’nde bulunan metruk binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Hemşehrilerimizin can ve mal güvenliğini tehdit eden, gençlerimiz için tehlike arz eden metruk binaların yıkımına devam edileceğini belirten Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,“ Yıkılmaya yüz tutmuş, yangın ve göçme tehlikesi arz eden binaları olumsuz bir durumla karşılaşmadan ev sahiplerinin izni alınıp yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz. İlkadım’ın her köşesine dokunuyoruz. Güzel işler yapmaya çalışıyoruz. Eski binaların yıkımı bu yılda devam ediyor. Sadece Kökçüoğlu değil tüm mahallelerde çalışma yapıyoruz. Yıkılan evlerin sahipleri ile anlaşıyor, kimseyi üzmeden yıkım yapıyoruz. Şehir merkezleri bizim evimizdeki misafir odası gibi olmalı yani düzenli güzel olması lazım. Bizimde bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle hafriyat kaldırma gibi birçok işlemi şehir merkezinde ve ihtiyaç olan yerlerde yapıyoruz. Metruk kötü binalar tinercilerin ve uygunsuz işlerin yapıldığı yerler haline gelmiş. Bundan dolayı da vatandaşlarımız mağdur oluyor. Tabi bunları yıkmak olukça meşakkatli. Şehir merkezi bizim vitrinimiz. Buraların tertemiz ve güzel olması lazım.” dedi.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Tarım Fuarında Havza Standına yoğun ilgi

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından organize edilen, Havzanın onur konuğu olduğu 6. Samsun Tarım Fuarında Havza standı yoğun ilgi gördü.

Published

on

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından organize edilen ve Havzanın onur konuğu olarak katıldığı 6. Samsun Tarım Fuarı yapılan konuşmaların ardından Samsun Valisi Zülkif Dağlı, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu,  Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir tarafından kesilen kurdele ile ziyaret açıldı.

72 firma ve 100’den fazla markanın katılımıyla gerçekleştirilen fuarında Havza Belediyesi, Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Havza Ziraat Odası, İlk Kıvılcım 1919 – ∞ Havza Kadın Üretim Kooperatifi, Horasan Antika ve El Sanatları Atölyesi, Sağlam Kılıç, kendi imkanları ile el sanatları üreten Selma Pekşen, Ayşegül Arslan ile Dilek Elibol tarafından oluşturulan standı katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve birçok davetli ve ziyaretçinin gezdiği Havza Standında Havza Kaymakamı Cengiz Nayman ile Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir misafirleri ile yakından ilgilendiler.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir başta Samsun Valisi Zülkif Dağlı olmak üzere standı ziyaret edenlere Kaplıca Suyu Kolonyası ikram etti.

Havza Kaymakamı Cengiz Nayman katılımcılara teşekkür ederek; “Standımıza halkımızın ilgisi oldukça güzel. İlçemizin tanıtımı için önemli bir tanıtım imkanı.  Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise “Tarım fuarında Havza’nın kendine has özelliklerini ön plana çıkarmak amacı ile yapmış olduğumuz istişarelerde kaplıca suyumuzu tanıtacak, aynı zamanda kaplıca suyunun faydalarını anlatacak bir çalışma düşündük. Hem pandemi ile birlikte kolonyanın hayatımıza daha fazla girdiği bu süreci de değerlendirelim hem de kaplıcaya dair Havza’ya dair hatırda kalıcı bir tanıtım çalışması yapalım diye düşündük. Gelen misafirlerimize hediye ediyoruz. Hazırlanan standımızda ilçemizin hem tarihi, hem coğrafi hem de kültürel varlıklarını tanıtırken bir taraftan da ilçemizdeki tarım ve tarımsal ürünleri tanıtma imkanı bulmaktayız. Tüm ziyaretçilerimize ve katılımcılara teşekkür ederim.” dedi.

Samsun Tarım Fuarı 19 Eylül’e kadar ziyaretçilere açık olacak.

Continue Reading

Trendler