DOLAR32,8425% 0.05
EURO35,1743% -0.16
STERLIN41,5836% -0.28
FRANG36,8324% 0
ALTIN2.492,37% 0,10
BITCOIN64.779,81-0.225

Başkan Demir: Samsun Türkiye’de örnek şehir

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 450 öğrencinin katıldığı ‘Engelsiz Yaşam Hayalim’ konulu resim yarışmasında dereceye giren ortaokul öğrencilerine düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Başkan Demir: Samsun Türkiye’de örnek şehir

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bu şehir engelli vatandaşlarımızın hayatına olumlu yönde katkı sağlama noktasında hem tesisleşme hem organizasyon hem de faaliyet itibarıyla Türkiye’de en önde gelen, örnek olan şehirlerden bir tanesidir. Her bireyin bir engelli adayı olduğu bilinci ile çalışmalarımızı engelli vatandaşlarımız için büyük bir hassasiyetle gerçekleştiriyoruz” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen ‘Engelsiz Yaşam Hayalim’ konulu resim yarışması düzenlendi. Yapılan değerlendirme sonucunda bugün Çok Amaçlı Salon’da ödül töreni gerçekleştirildi. Törene Samsun Valisi Orhan Tavlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Yapılan resimler arasından birinci olan İlkadım Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu 6. sınıf öğrenci Beren Sezgin’e, ikinci olan Asarcık İmam Hatip Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Kübra İvgenikinci’ye ve üçüncü olan Terme Nazmiye Ünal Soğancı Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Bilge Kasımay’a ödülleri verildi.

‘HER BİREY ENGELLİ ADAYI’
Törende konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bu şehir engelli vatandaşlarımızın hayatına olumlu yönde katkı sağlama noktasında hem tesisleşme hem organizasyon hem de faaliyet itibarıyla Türkiye’de en önde gelen, örnek olan şehirlerden bir tanesidir. Bizden önceki dönemde de yapılan Mavi Işıklar Engelliler Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi de dahil olmak üzere bir kısım tesisleri de büyütüp genişleterek bu alanda çok daha etkin bir hizmet verebilecek, organizasyon yapabilecek, engelli vatandaşlarımızın hayatların pozitif anlamda değer katacak alanları genişletiyoruz. Eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin orada 28 dönüm alana üzerine Aile Yaşam Merkezi projemizi gerçekleştiriyoruz. Burada engelli vatandaşlarımız için çok güzel yaşam alanları yapıyoruz. Eski Makro AVM olan yeri biz satın aldık. Oraya bir proje hazırladık. Tüm engelli vatandaşlarımız için orada restoran, kafe, yaşam alanı, kurs ve 5 tane sinema olacak. İkinci bir proje daha geliştiriyoruz. Engelli kardeşimizin 15 güne kadar kalabileceği bir pansiyon projemiz var. Bunun karşılığında ücret alınmayacak. Her bireyin bir engelli adayı olduğu bilinci ile çalışmalarımızı engelli vatandaşlarımız için büyük bir hassasiyetle gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

‘BÜTÜN İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ’
Samsun Valisi Orhan Tavlı ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bizler fiziki engellerin değil kalplerdeki engellerin sorun olduğunun bilincinde bir medeniyetin mensuplarıyız. Bu nedenle hep beraber engelli, engelsiz bütün toplum ayrılmaz bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Elbette sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak devletimizin yürüttüğü bu çalışmaların yanı sıra tüm vatandaşlarımız hep birlikte sizlerin yanında ve emrindedir. Devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde bütün bakanlıklarımız, Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, muhtarlıklarımız engellilerimizin yaşadıkları zorlukları kolaylaştırılması, sorunlarına çözüm üretilmesi, desteklenmesi, sosyal hayatta 20-30 yıl öncesine göre daha güzel bir şekilde yer almaları konusunda bütün imkanlarını seferber ettiler. Ben huzurlarınızda başta saygıdeğer Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.”
Program downsendromlu çocuklardan oluşan halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından sona erdi.

YORUM YAP